Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 sty 2014, 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2012, 11:34
Posty: 589
Lokalizacja: Mieszków Jarocin
Czy ktoś z Państwa ma dostęp do skanów parafii Mokronos z okresu przed 1800 rokiem bądź też przegląda mikrofilmy tej parafii w archiwum?
Interesuje mnie między innymi akt urodzenia Kazimierz Grabas ok roku 1773. Chodzi mi o datę i rodziców Kazimierza

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2014, 19:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
xiu22 napisał(a):
Czy ktoś z Państwa ma dostęp do skanów parafii Mokronos z okresu przed 1800 rokiem bądź też przegląda mikrofilmy tej parafii w archiwum?
Interesuje mnie między innymi akt urodzenia Kazimierz Grabas ok roku 1773. Chodzi mi o datę i rodziców Kazimierza


Jeżeli chodzi o Kazimierza męża Anny z domu Łuczak, występuje w mojej bazie jako Kazimierz Szymkowiak vel Grabas.
http://gw.geneanet.org/orpel

Pozdraiam

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2014, 22:34 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 247
Wspomniany w poście powyżej Kazimierz Grabas czy też Szymkowiak lub Szymek - mąż Anny z domu Łuczak to mój przodek w linii prostej. Mam zdjęcie aktu ślubu Kazimierza i Anny oraz zdjęcie aktu chrztu Kazimierza (wszystkie daty są na stronie Christiana - ja powoli uzupełniam swoją stronę, link w podpisie).
Proszę o ewentualny kontakt na priv.

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 09:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2012, 11:34
Posty: 589
Lokalizacja: Mieszków Jarocin
Bardzo serdecznie Wam dziękuję Chrystian i Joanno.
Czyli wygląda na to że mamy wspólnych przodków.
Ja pochodzę od Józefy Grabas córki Kazimierza i Anny Łuczak która wyszła za mąż za Ambrożego Malechę.
Jeszcze raz dziękuję

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2014, 15:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
xiu22 napisał(a):
Bardzo serdecznie Wam dziękuję Chrystian i Joanno.
Czyli wygląda na to że mamy wspólnych przodków.
Ja pochodzę od Józefy Grabas córki Kazimierza i Anny Łuczak która wyszła za mąż za Ambrożego Malechę.
Jeszcze raz dziękuję



Nie ja, ale mój wujek (i ojciec chrzestny) Bronisław Malecha pochodzi od Ambrożego.

Pozdrawiam

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2014, 12:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 13:52
Posty: 65
Lokalizacja: Mokronos, Katowice
Witajcie,
brat Josephy i Katarzyny jest Theodor Grabas ozeniony z Anastazja Konieczna siostra mojego przodka .
Dane na stronie Chrystiana Orpla.

Wybieram sie do Mokronosu (miejsca moich przodkow) w czasie od 18-21.07.2014 z moim synem.
Zamowie msze za naszych przodkow i robie spotkanie dla rodziny, polaczonych z nia i dla zainteresowanych.

Prosze sie zglosic na konieczna.irena(a)web.de

Pozdrawiam serdecznie

_________________
Irena
przepraszam nie pisze poprawnie po polsku
Moje moto: "dzisiaj jest moj najlepszy dzien"
http://eurogento.org/konieczny/pl.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2014, 03:09 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2014, 00:45
Posty: 7
Witam,

Moi Maleszynscy ( Maleszakowie) pochodza z Mokronosu. W obecnej chwili przy nieocenionej pomocy znajomego genealoga pracujemy nad ksiegami Mokronosu z lat przed rokiem 1800.
Jestem wnuczka Filipa Maleszynskiego, syna Michala Maleszaka ur. w 1809 w Mycielinku i Marianny Gogolewskiej z Pogorzeli .
Rodzice Michala to Szymon i Julianna.

Mam wiele informacji o Maleszkach, Maleszkach i Maleszynskich. Probuje ulozyc jakos te puzzle zaleznosci. Wszelkie dodatkowe informacje beda dla mnie bezcenne.

Moj email; matysiak@optonline.net
a odnosnie ksieg Mokronosu z lat przed 1800: luka46@t-online.de

Pozdrawiam serdecznie.
Ewa Matysiak z domu Maleszynska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2014, 23:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
EwaMatysiak napisał(a):
Witam,

Moi Maleszynscy ( Maleszakowie) pochodza z Mokronosu. W obecnej chwili przy nieocenionej pomocy znajomego genealoga pracujemy nad ksiegami Mokronosu z lat przed rokiem 1800.
Jestem wnuczka Filipa Maleszynskiego, syna Michala Maleszaka ur. w 1809 w Mycielinku i Marianny Gogolewskiej z Pogorzeli .
Rodzice Michala to Szymon i Julianna.

Mam wiele informacji o Maleszkach, Maleszkach i Maleszynskich. Probuje ulozyc jakos te puzzle zaleznosci. Wszelkie dodatkowe informacje beda dla mnie bezcenne.

Moj email; matysiak@optonline.net
a odnosnie ksieg Mokronosu z lat przed 1800: luka46@t-online.de

Pozdrawiam serdecznie.
Ewa Matysiak z domu Maleszynska


Skąd wiedza, że Szymon i Julianna z Mokronosu pochodzą ?

Pozdrawiam

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2014, 22:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
"W obecnej chwili przy nieocenionej pomocy znajomego genealoga pracujemy nad ksiegami Mokronosu z lat przed rokiem 1800."

Znajomy genealog potrzebuje dodatkowych, bezcennych informacji ?

Ch. Orpel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2014, 04:06 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2014, 00:45
Posty: 7
Witam,

W obecnej chwili probujemy rozwiazac zagadke powiazan rodzinnych mojego przodka Szymona Malechy(Maleszki) syna Kazimierza i Brygidy
urodzonego w 1756 roku w Mokronosie. Zmarl w 1822 w Bulakowie. Jego zona Julianna z domu Szymczak urodzila sie w 1777 a zmarla w
1849 w Pogorzeli.
Szymon byl blisko zwiazany z Hyacyntym Maleszka. Jest on chrzestnym kilkorga dzieci Szymona. W akcie zgony Hyacyntego( zm w 1826 w Borzeciczkach) sa wymienieni jego rodzice Adalbertus i Justyna. Szukamy innych Malechow, Maleszkow, Maleszynskich z tej okolicy by znalezc nic laczaca ich z moim antenatem.
Dzieci mojego Szymona rodza sie w Mokronosie, Kaczejgorce, Mycielinku, w Sosni i Bulakowie na przestrzeni lat 1798 do 1817.

Pozdrawiam.
Ewa Matysiak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2014, 14:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
EwaMatysiak napisał(a):
Witam,

W obecnej chwili probujemy rozwiazac zagadke powiazan rodzinnych mojego przodka Szymona Malechy(Maleszki) syna Kazimierza i Brygidy
urodzonego w 1756 roku w Mokronosie. Zmarl w 1822 w Bulakowie. Jego zona Julianna z domu Szymczak urodzila sie w 1777 a zmarla w
1849 w Pogorzeli.
Szymon byl blisko zwiazany z Hyacyntym Maleszka. Jest on chrzestnym kilkorga dzieci Szymona. W akcie zgony Hyacyntego( zm w 1826 w Borzeciczkach) sa wymienieni jego rodzice Adalbertus i Justyna. Szukamy innych Malechow, Maleszkow, Maleszynskich z tej okolicy by znalezc nic laczaca ich z moim antenatem.
Dzieci mojego Szymona rodza sie w Mokronosie, Kaczejgorce, Mycielinku, w Sosni i Bulakowie na przestrzeni lat 1798 do 1817.

Pozdrawiam.
Ewa Matysiak


Witam

Wcale nie jestem przekonany, że Szymon syn Kazimierza i Brygidy ur. w Bułakowie w 1756 r. to Szymon Maleszak mąż Julianny. Brat Szymona, Józef, syn Kazimierza i Brygidy też, występuje od 1794 roku jako Kazimierczak a nie widać nazwiska "Malecha" u niego ....

Akt zgonu Szymona Maleszaka nic nie mówi o Jego rodzicach. Wiek Szymona według tej metryki to 53 lata - czyli Szymon się urodził około 1769 r. ....

Więc pytanie : gdzie są dowody, że Szymon Maleszak z parafii Borzęciczki to syn Kazimierza i Brygidy ?

Pozdrawiam

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2014, 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
EwaMatysiak napisał(a):
Witam,
W obecnej chwili probujemy rozwiazac zagadke powiazan rodzinnych mojego przodka Szymona Malechy(Maleszki) syna Kazimierza i Brygidy urodzonego w 1756 roku w Mokronosie. Zmarl w 1822 w Bulakowie. ...

Chrystian Orpel napisał(a):
Witam
Wcale nie jestem przekonany, że Szymon syn Kazimierza i Brygidy ur. w Bułakowie w 1756 r. to Szymon Maleszak mąż Julianny. ...


Ewa pisze o zgonie w Bułakowie.
Chrystian pisze o urodzeniu w Bułakowie.
Według dat podanych przez Ewą, Szymon miał w chwili śmierci 66 lat.
Według wyliczeń Chrystiana, miał on 53 lata.

Kto i o kim mówi w tym wątku?

Coś to mi pachnie powtórką z historii i sytuacji jaka miała miejsce na tym Forum kilka lat temu.
Czarno to widzę. 8) :lol:

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2014, 20:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Bogdan54 napisał(a):
Ewa pisze o zgonie w Bułakowie.
Chrystian pisze o urodzeniu w Bułakowie.
Według dat podanych przez Ewą, Szymon miał w chwili śmierci 66 lat.
Według wyliczeń Chrystiana, miał on 53 lata.

Kto i o kim mówi w tym wątku?

Coś to mi pachnie powtórką z historii i sytuacji jaka miała miejsce na tym Forum kilka lat temu.
Czarno to widzę. 8) :lol:



Odwołam się do admina : czy na tym forumie wolno spokojnie porozmawiać o tematach genealogicznych, opierając się na własnych badaniach w danej parafii, bez negatywnej ingerencji tej pary, która "czarno widzi " ?

Chrystian Orpel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2014, 22:44 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Apeluję o spokój i rozwagę. Pokłócić się łatwo, a zgodzić trudniej. Proszę o merytoryczną dyskusję, bez uszczypliwości.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2014, 01:12 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2014, 00:45
Posty: 7
Witam serdecznie forumowiczow,
Badania genealogiczne to jak ukladanie puzzli czy rozwiazywanie zagadek kryminalnych. Czasami jeden element pasuje a drugi sie z nim kloci.
Tak jak w tym przypadku.
Osobiscie nie mam dostepu do mikrofilmow i korzystam z nieocenionej pomocy kolegi ktory bezinteresownie zaangazowal sie w moj project.
Jestesmy w stalym kontakcie emailowym.

A wiec wracajac do mojego Szymona syna Kazimierza i Brygidy.
Pierwotnie rzeczywiscie wykluczylismy jego z kregu naszych zainteresowan ale pozniej znalezlismy akt w ktorym Kazimierz wystepuje pod nazwiskiem Malecha. Zaznaczam ze moi Maleszynscy uzywali roznych nazwisk takich jak Maleszka, Malecha, Maleszak. Nawet bracia roznie sie pisali.
W zapisach wieku sa olbrzymie przeklamania nawet kilkuletnie wiec tym bym sie nie sugerowala zbyt mocno.
W tej chwili koncentrujemy sie na uzyskaniu jak najwiecej informacji o wszystkich rodzinach z okolic Mokronosu, Borzeciczek noszacych podobnie brzmiace nazwisko w okresie czasowym przed rokiem 1800.
Badamy ich wzajemne zwiazki. Byc moze ta wiedza pozwoli wypelnic luki w naszej ukladance.

Pozdrawiam.
Ewa Matysiak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2014, 12:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
A wiec wracajac do mojego Szymona syna Kazimierza i Brygidy.
Pierwotnie rzeczywiscie wykluczylismy jego z kregu naszych zainteresowan ale pozniej znalezlismy akt w ktorym Kazimierz wystepuje pod nazwiskiem Malecha.


Szymon Kazmierczak ur. w 1756 roku brał ślub i zmarł miesiąc po ślubie , nie zostawiając potomstwa. Nigdy nie był mężem Julianny.

Naprawdę jestem ciekawy, w którym akcie Kazimierz (to jest ten z Bułakowa a mąż Brygidy) występuję jako Malecha.

??? Czy będzie odpowiedź typu naukowego ?



Zaznaczam ze moi Maleszynscy uzywali roznych nazwisk takich jak Maleszka, Malecha, Maleszak. Nawet bracia roznie sie pisali.

To wiadomo od dawna, to abecadło genealogii .


W zapisach wieku sa olbrzymie przeklamania nawet kilkuletnie wiec tym bym sie nie sugerowala zbyt mocno.

Idem, to należy do abecadła. Ale jednak ... prawie 20 lat różnicy ...


W tej chwili koncentrujemy sie na uzyskaniu jak najwiecej informacji o wszystkich rodzinach z okolic Mokronosu, Borzeciczek noszacych podobnie brzmiace nazwisko w okresie czasowym przed rokiem 1800.
Badamy ich wzajemne zwiazki. Byc moze ta wiedza pozwoli wypelnic luki w naszej ukladance.

Ustalić, czy Szymon był synem Kazimierza i Brygidy, lub nie, wydaje mi się całkowitym priorytetem. Do tej pory, Pani z przyjacielem nie podała o tym żadnego "twardego" argumentu.

Pozdrawiam

Chrystian Orpel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2014, 23:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
""" Szymon byl blisko zwiazany z Hyacyntym Maleszka. Jest on chrzestnym kilkorga dzieci Szymona. W akcie zgony Hyacyntego( zm w 1826 w Borzeciczkach) sa wymienieni jego rodzice Adalbertus i Justyna"

Bliskość Szymona i Jacentego jest oczywista. W akcie zgonu Szymona nie podano imion Jego rodziców. Ale z tej bliskości czy nie można po prostu wnioskować, że Szymon to brat Jacentego ?

W genealogii najlepszym rozwiązaniem jest zawsze najprostsze rozwiązanie ...

Jacenty według aktów drugiego ślubu i zgonu miał się urodzić w 1765 roku. Więc nie może być synem Wojciecha syna Kazimierza i Brygidy z Bułakowa ( ich syn Adalbertus urodził się w 1758 roku).

W żadnym akcie, o ile wiem, Kazimierz i Brygida nie używają nazwiska Malecha. Ale to fakt, że Wojciech Malecha mąż Brygidy zmarły w 1826 roku w Borzęciczkach może być ich synem. Wojciech i Brygida mieli córkę Teresę ur. w Bułakowie w 1790 roku (przyszłą żonę Andrzeja Grzegorczyka z Borzęciczek). Wśród chrzestnych dzieci Teresy i Andrzeja występują kilka razy Agnieszka i Stanisław Roszakowie. Ta Agnieszka jest córka Piotra Stróżynskiego i Anastazji. Ta ostatnia zmarła jako Anastazja Piotrowa w 1826 r. w Borzęciczkach, podana jako córką Kazimierza i Brygidy. (a właśnie Kazimierz i Brygida z Bułakowa mieli 2 córki o imieniu Anastazja). Józef Kazmierczak (czyli syn Kazimierza i Brygidy) był dwa razy ojcem chrzestnym dwóch dzieci Piotra i Anastazji.

Więc, Wojciech Malecha mąż Brygidy , Józef Kaźmierczak, Anastazja żona Piotra Stróżyńskiego, a Szymon Kaźmierczak żonaty i zmarły w 1797 roku , to na pewno rodzeństwo , dzieci Kazimierza i Brygidy.

Jaki jest stosunek pokrewieństwa miedzy nimi a Jacentym a Szymonem Malechami (synami Wojciecha i Justyny) , trudno to ustalić wobec braku ksiąg parafii Borzęciczki .

Pozdrawiam

Chrystian Orpel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2014, 05:01 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2014, 00:45
Posty: 7
Szanowny Panie Christianie,

Dziekuje bardzo za ponizsze informacje. beda mi sluzyc pomoca w dalszych pracach.
Nie ukrywam ze jestem zoltodziobem w temacie poszukiwan genealogicznych i kazda porada czy informacja jest dla mnie cenna.

Brak danych z Borzeciczek bardzo utrudnia nasze prace. W tej sytuacji kazda dostepna wiadomosc moze byc kluczem do rozwiazania zagadki.
Moj Szymon jest bardzo zwiazany z parafia Mokronos. Dzieci rodza sie w KaczejGorce , Sosni, Bulakowie. Sam tez umiera w Bulakowie.
Prawda jest tez ze przy urodzeniu ich pierwszej corki Lucji w 1798 roku ( wg dostepnych mi obecnie danych) urodzonej w Mokronosie jest wzmianka ze Szymon I Julianna sa z Borzeciczek.
Pomimo wszystkich przeszkod nie poddajemy sie i pracujemy dalej.

Pozdrawiam.
Ewa Matysiak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2014, 14:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 13:52
Posty: 65
Lokalizacja: Mokronos, Katowice
:(

Hallo,
szkoda ze nikt sie nie zglosil, a wiele kolegow ma swoich przodkow w tych stronach i mamy
nazwiska ktore nas lacza.
Pozdrowienia
--------------------------------
http://genealodzy.wroclaw.pl
Wroclaw 18.07.2014 piekne spotkanie

https://www.facebook.com/irena.konieczna.31
Mokronos 19.07.2014 miejsce moich przodkow! (5 Fotos)
Krotoszyn 20.07.2014 miejsce moich dziadkow, spotkanie z rodzina siostry Ignacego Koniecznego - Ludowiki zam. Gawronskiej - potomkowie rodzina Rettig. (5 Fotos)
---------------------------------

09 maja 2014
Wybieram sie do Mokronosu (miejsca moich przodkow) w czasie od 18-21.07.2014 z moim synem.
Zamowie msze za naszych przodkow i robie spotkanie dla rodziny, polaczonych z nia i dla zainteresowanych.
Prosze sie zglosic na konieczna.irena(a)web.de
Pozdrawiam serdecznie

_________________
Irena
przepraszam nie pisze poprawnie po polsku
Moje moto: "dzisiaj jest moj najlepszy dzien"
http://eurogento.org/konieczny/pl.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2015, 13:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2012, 11:34
Posty: 589
Lokalizacja: Mieszków Jarocin
Witam
Szukam inf. o dzieciach Józefa Kaźmierczaka ur. 18 luty 1768 w Bułakowie i jego żony Marianny z d. Włodarczak ur. 8 września 1779 w Bułakowie.
Posiadam tylko informacje na temat ich córki Franciszki ur. 25 lutego 1798 która wyszła za mąż za Jana Taterkę.
Przypuszczalnie ich drugą córką była Clara ur ok 1800 zm 12 stycznia 1838 w Bułakowie , która wyszła za mąż za Franciszka Grobelnego w Mokronosie w 1834 roku wpis nr 9. Clara miała także 2 dzieci za pannę Piotra i Zofię.
Jak już wyżej wspomniałem może ktoś posiada dane o dzieciach Józefa i Marianny. Interesuje mnie także czas i miejsce zgonu Józefa i Marianny

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2015, 10:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Mam tylko poza Franciszką :
Scholastica ur. 10 8 1796 Bułaków
Vincentius a Paulo ur. 7 7 1803 Bułaków

W latach 1804-1808 nie ma dzieci z tej pary. Póżniej nie wiem bo nie pisałem te lata.

Matka zmarła w 1833 roku jak podaje BaSIA. Była wdową, jednak nie znalazłem zgonu Józefa Kaźmierczaka przed 1833 r. (chociaż odpisałem wszystkie akta zgonów do 10 tego marca 1833 r.)>

Pozdrawiam

Chrystian

PS : notatki
testes x :
Joannes Grzemski, Thomas Włodarz, de Bułakow

cognomen:
KAZIMIERCZAK 1794 1803
KAZMIERCZAK 1799

conditio:
juvenis de Bułakow 1794
inquilinus 1796 1799 1803

patrini:
1796 Rochus serv. agens, Francisca Florkowska
1799 Rochus Gruchociak operarius, Francisca Florkowa inquilina
1803 Sebastianus Mysiak inquilinus, Barbara Włodarczanka inquilina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2015, 14:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2012, 11:34
Posty: 589
Lokalizacja: Mieszków Jarocin
Dziękuję Chrystianie za kolejną pomoc odnośnie parafii Mokronos.
Znalazłem tego Wincentego Kaźmierczaka w PP wpis 4/1831. Lata By się zgadzały tylko podany jest ojciec Antoni a nie Józef więc nie wiem co o tym myśleć.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2015, 15:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Może to błąd indeksującego.

Pozdrawiam

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2015, 22:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Próbując rozwiązac pewną zagadkę historyczną napotkałem na zapis " Nowak Johann aus Mostonos "
Zapis dotyczy fizyliera poległego 3.07.1866 w bitwie pod Sadową.
Niestety - nigdzie nie napotkałem wzmiank o miejscowości Mostonos....
Możliwym jest więc, że chodzi tu o miejscowośc Mokronos. Jeżeli tak, to proszę o pomoc bądź informację w tej sprawie:
- przyjmuję, że w chwili śmierci Nowak Johann miał nie więcej niż 25 lat, czyli urodził się ok. 1841 r. Czy możliwy jest dostęp do dokumentów z tego okresu mogących coś tu pomóc ?
- czy w msc. Mokronos występuje dzisiaj nazwisko Nowak, czy możliwy jest ewentualny kontakt z tymi osobami? Może gdzieś przechowywane są informacje o osobie poległego fizyliera?

Moim zdaniem - w świetle zebranych dotychczas informacji - fizylier Johann Nowak wraz z innymi poległ śmiercią bohatera, stąd m.in moje zainteresowanie i próba rozwiązania tej zagadki...
Już wcześniej pisałem o tym, ale jak dotąd bez rezultatów.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2015, 01:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
BTK47 napisał(a):
Próbując rozwiązac pewną zagadkę historyczną napotkałem na zapis " Nowak Johann aus Mostonos "
Zapis dotyczy fizyliera poległego 3.07.1866 w bitwie pod Sadową.
Niestety - nigdzie nie napotkałem wzmiank o miejscowości Mostonos....
Możliwym jest więc, że chodzi tu o miejscowośc Mokronos. Jeżeli tak, to proszę o pomoc bądź informację w tej sprawie:
- przyjmuję, że w chwili śmierci Nowak Johann miał nie więcej niż 25 lat, czyli urodził się ok. 1841 r. Czy możliwy jest dostęp do dokumentów z tego okresu mogących coś tu pomóc ?
- czy w msc. Mokronos występuje dzisiaj nazwisko Nowak, czy możliwy jest ewentualny kontakt z tymi osobami? Może gdzieś przechowywane są informacje o osobie poległego fizyliera?

Moim zdaniem - w świetle zebranych dotychczas informacji - fizylier Johann Nowak wraz z innymi poległ śmiercią bohatera, stąd m.in moje zainteresowanie i próba rozwiązania tej zagadki...
Już wcześniej pisałem o tym, ale jak dotąd bez rezultatów.


1- Ich bin aus Billy-Montigny ... nie znaczy to, że jestem urodzony zu Billy-Montigny !
2- Czy nie można było zostać zabity w bitwie pod Sadową mając 30 lub 40 lat ?
3 - Mokronos jest w szukajwarchiwach oraz w BaSI ... Chyba już sprawdzono ?
4- Bohater (z punktu widzenia Hohenzollernów ?) ma jakąś wielką wadę : nazywa się Jan Nowak.

Chrystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2015, 09:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Chrystian Orpel napisał(a):
1- Ich bin aus Billy-Montigny ... nie znaczy to, że jestem urodzony zu Billy-Montigny !
2- Czy nie można było zostać zabity w bitwie pod Sadową mając 30 lub 40 lat ?
3 - Mokronos jest w szukajwarchiwach oraz w BaSI ... Chyba już sprawdzono ?
4- Bohater (z punktu widzenia Hohenzollernów ?) ma jakąś wielką wadę : nazywa się Jan Nowak.

Chrystian


ad1. przyjąłem najprostszą opcję - "aus Mostonos" pozwala przypuszczac, że osoba z Mostonosu prawdopodobnie urodziła się gdzieś w tych okolicach. Możliwe, że rzeczywiście Johann Nowak urodził się w innej miejscowości, nawet odległej od owego Mostonosu, ale najpierw chciałbym potwierdzic lub odrzucic powyższe założenia.

ad2. również założenie, że poborowi byli wcielani do armii pruskiej w wieku około 20 lat. Służba w tym pułku trwała do 5 lat; zaś przydatnośc żołnierza ( szczególnie piechoty) po przekroczeniu przez niego wieku 25 lat mogła znacznie się obniżyc, szczególnie w końcowym okresie służby...
Co oczywiście nie wyklucza wcielenia również poborowych w starszym wieku niż założyłem.

ad3. tematem "Johan Nowak i współpolegli" zajmuję się już od dłuższego czasu. W chwili obecnej próbuję dotrzec do zapisów w stosownych księgach dot. urodzenia tych fizylierów oraz do dokumentów związanych z poborem oraz wcieleniem ich do armii pruskiej. Rezultaty dotychczasowego przeszukania wspomnianych wyżej szukaj w archiwach oraz BaSIA określiłbym jako mizerne...
Pisałem w tej sprawie m.in. do EZA w Berlinie - nie otrzymałem stamtąd jakiejkolwiek odpowiedzi....
Stąd pomysł na publiczne zwrócenie się o pomoc. Użytkownicy tego forum jak też innych podobnych, także forowicze piszący na kilku forach historycznych są niewątpliwie posiadaczami ogromnej wiedzy, więc może ktoś mi coś doradzi, podpowie....
Nie oczekuję, że ktoś coś zrobi za mnie - a gdyby jednak , to oczywiście będę ogromnie wdzięczny...
Udało mi się zgromadzi do tej pory pewną ilośc materiałów poświęconych temu tematowi, ale doskonale wiem, że to nie wszystko. Stąd moja powściągliwośc w opisach, aby niczego nie sugerowac....

ad4. tu wyjaśnienie - nazwisko fizyliera Johann'a Nowaka i 12 innych fizylierów zostało umieszczone na tablicy pamiątkowej ufundowanej przez współtowarzyszy broni i społeczeństwo miasta Koszalin, gdzie stacjonował pułk. Tablica została odsłonięta w r. 1867 - w pierwszą rocznicę bitwy...
Straty pułku w bitwie pod Sadową były wielokrotnie wyższe niż wspomnianych 13 fizylierów. Przyjmuję więc, że musieli oni czymś szczególnym zasłużyc się na to wyróżnienie...
Nawet "u Hohenzollernów"; stąd moje określenie go jako bohatera...

Podane wyżej opinie są wyłącznie i jedynie moimi "roboczymi założeniami" i dlatego też nie muszą miec potwierdzenia w faktach. Niemniej jednak staram się je potwierdzic lub odrzucic by przejśc do następnych.

Niezmiernie istotnym jest potwierdzenie / odrzucenie założenia, że wspomniany na tablicy Mostonos i wpółczesny Mokronos to ta sama miejscowośc. Tutaj zaś zarówno Kartenmeister i kilka słowników geograficznych, które już przejrzałem nie przybliżyły mnie do uzyskania odpowiedzi na to pytanie.

Tematem tym zainteresowałem się po obejrzeniu tej tablicy na wystawie w Gdańsku. Zaś szczególnym powodem było to, że jednym z poległych w tej bitwie był fizylier, pochodzący z miejscowości w Wielkopolsce, w której kiedyś mieszkałem.
Taki trochę lokalny patriotyzm.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2015, 17:31 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,

Jaki sens ma wybór kilku nazwisk i przedstawienia ich na tablicy- jeżeli nie byli tutaj urodzeni
bo pisze w j.niemieckim
- aus - przetłumaczone na j.polski w tym przypadku - z -
to najwyżej byli albo mieszkańcami miasta, albo należeli do garnizonu wojskowego z miasta Koszalin./wrócili po Bitwie pod Sadową - informując o zabitych/.
Rozwiązanie napewno jest tutaj w opisanej historii Koszalina.strona 35/tablica ta jest chyba pozostałością po obelisku/
Historia garnizonu w Koszalinie

zbc.ksiaznica.szczecin.pl/Content/21361

cdn.

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2018, 07:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2012, 11:34
Posty: 589
Lokalizacja: Mieszków Jarocin
Witam
Ma ktoś dostęp do skanów parafii Mokronos? Chodzi mi o akta urodzeń 1826 , których brakuje w Basi.
Poszukuję aktu urodzenia Walentego Taterki

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 95 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL