Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 20:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 maja 2008, 17:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 maja 2008, 17:02
Posty: 34
Lokalizacja: Fleurines - Francja
Witam Serdecznie,
Co zdarzylo sie wyjatkowego, z punktu widzenia historii Wielkopolski, w latach 1820-1836, co moglo spowodowac ucieczke rodziny ze wsi Kocewia (parafia Rdutow) do Lublina ?
Z gory dziekuje za pomoc, moze jest jakas dostepna w internecie lektura, ktora moglabym poczytac ?
Zaczynam dopiero odkrywac moich przodkow w Wielkopolsce i slabo znam ten teren.
Serdecznosci
Bozenna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2008, 19:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Myślę, że najważniejszym wydarzeniem, jakie miało miejsce na tych ziemiach w podanym zakresie lat było Powstanie Listopadowe 1830-1831. Nie wiem oczywiście czy ono akurat spowodowało migrację Twych przodków. Notabene Rdutów to zupełny kraniec Wielkopolski, historycznie to raczej Ziemia Łęczycka, jak sądzę.
Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2008, 20:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 maja 2008, 17:02
Posty: 34
Lokalizacja: Fleurines - Francja
Dziekuje, Lukasz, tez mysle o Powstaniu Listopadowym, ale zupelnie nie wiem gdzie szukac solidnych informacji o jego uczestnikach, szczegolnie tych malo znanych.
Pozdrowienia
Bozenna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2008, 20:03 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2007, 13:23
Posty: 248
Lokalizacja: Pokrzywno
Na Forum Genealogicznym "ForGen" jest wątek dotyczący Powstania Listopadowego. Może warto zajrzeć?
http://forgen.pl/viewtopic.php?f=48&t=84

_________________
Pozdrawiam
Maria Jaś


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2008, 15:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 maja 2008, 17:02
Posty: 34
Lokalizacja: Fleurines - Francja
Dziekuje Marysiu,
Juz sprawdzilam, ale niestety nie znalazlam nic konkretnego. Licze na "lut szczescia" - jakies wydarzenie dotyczace bezposrednio wsi Kocewia, parafii Rdutow.
Serdecznosci
Bozenna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2008, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Bozenna napisał(a):
Co zdarzylo sie wyjatkowego, z punktu widzenia historii Wielkopolski, w latach 1820-1836, co moglo spowodowac ucieczke rodziny ze wsi Kocewia (parafia Rdutow) do Lublina ?


Moze mrozy w 1807 w nastepstwie nieurodzaje i tego efekty w latach pozniejszych. Bieda po przejsciu wojsk Napoleonskich. Mnie sie wydaje, ze mozna te watki blizej przestudiowac.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2008, 20:56 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Bożenno,

Czy musiało zdarzyć się coś niezwykłego, żeby przodkowie przenieśli się w inne miejsce?

Może po prostu lepsza praca - może zamiast szukać przyczyny w Rdutowie, należy jej poszukać w Lublinie? Co działo się tam w tym czasie, co mogło przyciągnąć Twoją rodzinę? Zresztą, powodów mogą być tysiące - od właśnie migracją za chlebem po epidemie cholery, niekoniecznie potrzeba było tutaj powstania.

Chyba że masz jakieś przesłanki, żeby sądzić, że musiał to być bardzo ważny powód.

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2008, 23:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 16 sty 2012, 20:47 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2008, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 16 lut 2008, 21:42
Posty: 33
Lokalizacja: Śrem
Witam!

W tym okresie w Wielkopolsce nastąpiło uwłaszczenie chłopów,może to było przyczyną
migracji Twoich przodków.

Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2008, 06:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ale to w Wielkopolsce pod zaborem pruskim, a tu mowa o części wschodniej (Kongresówka).
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2008, 14:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 maja 2008, 17:02
Posty: 34
Lokalizacja: Fleurines - Francja
Slicznie wszystkim Wam dziekuje za pomoc.
Zrozumiec co sie stalo na poczatku XIX wieku, zeby cala rodzina przeniosla sie na drugi koniec Polski nie bedzie latwe.
Moze uda mi sie zdobyc wiecej aktow z parafii Rdutow i nastepnie z Lublina - porownam, przeanalizuje i pewnie jeszcze raz poprosze Was o pomoc.
Usmiechy
Bozenna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2008, 18:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!

Może powodem była epidemia cholery, która przywędrowała do Wielkopolski z Azji w 1831 roku?

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2008, 12:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 maja 2008, 17:02
Posty: 34
Lokalizacja: Fleurines - Francja
Wezme to pod uwage. Slicznie dziekuje, Eugeniusz.
Bozenna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 cze 2008, 22:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2008, 20:01
Posty: 164
Lokalizacja: Łódź
A jakie wydarzenie w Poznańskiem (okolice Pleszewa) mogło spowodować, że mój pradziadek Marcin Kubasik, ur. w Lenartowicach k. Pleszewa ( matka Antonina z Bociańskich), jako 4-letnie dziecko wraz z rodzicami w r. ok.1872 przeniósł się do Łodzi? Wiem oczywiście, że Łódź w tym okresie gwałtownie się przemysłowo rozwijała, potrzebowała rąk do pracy, ale wtedy najczęściej ubodzy chłopi spod łódzkich wsi przenosili się do "ziemi obiecanej".
A więc czy to była tylko wędrówka "za chlebem"?Czy władze pruskie tak łatwo zezwalały na przemieszczanie się rodzin polskich do zaboru rosyjskiego?Rugi pruskie to przecież lata 80 XIX w.
Byłabym b. wdzięczna za pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.Pradziadek Marcin był b. dzielnym i życzliwym ludziom człowiekiem,wnuki za nim przepadały (wiem o tym z opowieści mojej Mamy). Mam jego zdjęcie i rzeczywiście budzi sympatię.Serdecznie pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam.
Anna S.

Poszukuję:
- aktu urodzenia Stefana Rudnickiego, ok. 1780 r. - okolice: Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., a może Ostrzeszowa...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2008, 12:47 
Offline

Dołączył(a): 09 wrz 2007, 11:11
Posty: 213
Lokalizacja: Poznań
annastregiel7 napisał(a):
jako 4-letnie dziecko wraz z rodzicami w r. ok.1872 przeniósł się do Łodzi? Wiem oczywiście, że Łódź w tym okresie gwałtownie się przemysłowo rozwijała, potrzebowała rąk do pracy, ale wtedy najczęściej ubodzy chłopi spod łódzkich wsi przenosili się do "ziemi obiecanej".

Łódź w XIX wieku była miastem rozwijającym się wyjątkowo dynamicznie. Na początku XIX wieku były to okolice słabo zaludnione z przewagą lasów. I właśnie duża ilość lasów i rzek oraz państwowa własność ziemi spowodowała podjęcie w 1820 roku decyzji o lokalizacji osady fabrycznej/przemysłowej. Obok Starego Miasta powstało Nowe Miasto. Kilka lat później lokowano następne miasta: (obecnie będące dzielnicami Łodzi) Widzew i Zarzew. Od początku brakowało w Łodzi specjalistów więc ściągano przemysłowców i robotników m.in. z Wielkopolski, Śląska, Branderburgii, Saksonii, Czech i Moraw zachęcając i ułatwiając przedsiębiorcom start poprzez nadania ziemi, prawo bezpłatnego wyrębu drzewa i ulgi podatkowe. W 1793 Łódź liczyła 250 osób, w 1820 - 767, w 1826 - 4723, w 1865 - 40 tys., w 1900 - 300 tys., w 1914 - 500 tys. Na początku XX w na 1 km2 przypadało ponad 13 tys ludzi i chyba było to najgęściej zaludnione miasto na świecie. Takiego "ssania" siły roboczej nie uzupełniły by wyłącznie okoliczne wsie.

Pozdrawiam
Jarek - przez 21 lat mieszkaniec Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2008, 16:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2008, 20:01
Posty: 164
Lokalizacja: Łódź
Dziękuje bardzo za informacje,choć wiele z nich nie jest mi obcych, ponieważ jestem od urodzenia łodzianką.Też skłaniam się coraz bardziej do wersji -"za chlebem".Czeka mnie kwerenda w Archiwum Poznańskim lub Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.Tam są akta metrykalne parafii Lenartowice.B. proszę o radę, co wybrać.Pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam.
Anna S.

Poszukuję:
- aktu urodzenia Stefana Rudnickiego, ok. 1780 r. - okolice: Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., a może Ostrzeszowa...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2008, 20:37 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2007, 13:23
Posty: 248
Lokalizacja: Pokrzywno
annastregiel7 napisał(a):
Czeka mnie kwerenda w Archiwum Poznańskim lub Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.Tam są akta metrykalne parafii Lenartowice.B. proszę o radę, co wybrać.Pozdrawiam.
Mycielski w swojej "Księdze Adresowej" z roku 1902 zalicza Lenartowice do Archidiecezji Gnieźnieńskiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2008, 22:38 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Popatrz w dziale opracowania pt
Mikrofilmy AA Gniezno i AA Poznań w AP Poznań - sygnatury mikrofilmów Archwów Archidiecezjalnych, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu - są tam wymienione Lenartowice.
Pozdrawiam
Janka Król


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2008, 23:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2008, 20:01
Posty: 164
Lokalizacja: Łódź
Dziękuję za informacje i serdecznie pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam.
Anna S.

Poszukuję:
- aktu urodzenia Stefana Rudnickiego, ok. 1780 r. - okolice: Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., a może Ostrzeszowa...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2008, 12:20 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2008, 11:42
Posty: 55
Lokalizacja: Mikołów
W przypadku mojego przodka (pradopodobnie) było odwrotnie. W 1790 r w spisach nazwiska nie ma, pojawia się dopiero w ok 1820 r. Czy było możliwe przemieszczenie sie chłopa pomiędzy majątkami jednego właściciela z byłego radomskiego do okolic Ostrzeszowa.?

_________________
Pozdrawiam Joanna Thorz
Poszukiwani; Przerwa, Piękny, (Wielkopolska), Thorz, Kraczla, Mansfeld (G.Śląsk)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL