Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 10:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 388 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lut 2007, 00:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo,
zachecona przez krotka informacje przekazana na forum przez Basie i Asie przeczytalam ksiazke Janiny Fedorowicz i Joanny Konopinskiej "Marianna i roze".
Jestem ta ksiazka zachwycona i uwazam ze nalezaloby ja traktowac jako "obowiazkowa lekture" dla kazdej osoby zainteresowanej dawnym zyciem w Wielkopolsce.
W zwiazku z tematyka tej ksiazki nasunelo mi sie pytanie: czy sa znane jeszcze jakies pamietniki lub powiesci, ktore obrazowalyby stosunki polityczne, spoleczne, obyczaje, zwyczaje i obrzedy panujace kiedys w Wielkopolsce.
Warto byloby je tu przedstawic aby zachecic innych zainteresowanych do ciekawej lektury.
Pozdrawiam serdecznie - Teresa
PS.Niestety pamietnik skonczyl sie dosc nieoczekiwanie i pozostawil pytanie: jak dalej potoczyly sie losy Marianny i Michala oraz ich dzieci...

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 lut 2007, 14:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Cieszę się Tereso, że wstąpiłaś do Klubu Miłośników Marianny :lol:
Dalsze losy - bardzo proszę! Marianna i Michał Jasieccy po sprzedaży Ostrowieczka w 1916 r. kupili majątek w miejscowości Żelazno koło Kościana i w 1927r. przekazali je synowi - Stanisławowi. Sami zamieszkali w Poznaniu przy ul. Konopnickiej 9. Marianna zmarła w 1932, a Michał w 1933 roku. Pochowani na nieistniejącym już cmentarzu przy Kościele Św. Wojciecha w Poznaniu. Podczas likwidacji cmentarza w czasie okupacji zostali przeniesieni na cmentarz (też już nieczynny) na Dębcu. Pochowana tam jest też ich córka Maria Koźlicka. Jestem w kontakcie z wnuczką Marianny - córką Janiny Chojeckiej.
Marianna i Michał mieli 24 wnuków, 47 prawnuków, teraz na świat przychodzą ich praprawnukowie :lol:
Zrobiliśmy kiedyś z rodziną wyprawę po Wielkopolsce śladami Marianny. Odnaleźliśmy w Dolsku grób "babci Róży", zajrzeliśmy do Komornik, Polwicy, Ostrowieczka. Wspaniała wycieczka :lol:

Jeśli zaś chodzi o inne warte polecenia książki zachęcam Cię do przeczytania "Kochanej Maryniuchny" B. Latawiec. Poznań z czasu I Wojny Światowej- też interesująca lektura, łącząca dokument i literaturę. Polecam i pozdrawiam :lol:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 lut 2007, 16:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lut 2007, 15:01
Posty: 7
Lokalizacja: Nowe Miasto Lubawskie
Witam
Jestem wręcz zauroczony książką "Marianna i róże". Właśnie w tamtym czasie w Jerce i w Kopaszewie mieszkali moi dziadkowie ze strony mamy, stąd moje zainteresowanie. Ostatni wpis w pamiętniku to czerwiec 1914 roku. Co było dalej? Może za pośrednictwem Barbary Pani Janina Chojecka napisze kilka słów, może jakieś zdjęcia.
Myślę, że więcej osób jest zainteresowanych dalszymi losami tej rodziny. Także wzorem Barbary planuję rodziną wyprawę po Wielkopolsce śladami Marianny, a także śladami moich dziadków.
I tak dzięki książce zawitałem na tym forum. Pozdrawiam Państwa serdecznie Janusz Laskowski

PS
U nas w domu mówi się do dzisiejszego dnia: ..idę na górę.. czyli na strych. Teraz już wiem skąd to powiedzenie pochodzi.

_________________
www.bratian.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 lut 2007, 19:02 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Witajcie
Myślałam, że to jest książka typowo babska, ... a jednak się myliłam.
Ja mam wydanie z 1995 r., w którym jest jeszcze posłowie datowane - Listopad 1926 r, a pisane tuż przed wyjazdem do Poznania.
Do Poznania , na ul. Konopnicką 9 pojechał z Marianną i Michałem też sławetny kuferek wyprawny Róży.
W książce tej są króciutkie informacje o dalszych losach bohaterów, gdzie mieszkali, kiedy zmarli.
Marianna i Michał mieli 47 prawnuków.
Pozdrawiam
Janka Król


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 lut 2007, 20:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lut 2007, 15:01
Posty: 7
Lokalizacja: Nowe Miasto Lubawskie
Witam
Tak Janko, i ja dołączyłem do miłośników tej książki. Posiadam wydanie z 1977 roku z trudem zdobyte. Książka jest autentyczną historią rodziny, to mnie właśnie zainteresowało w jej treści.
W pamiętniku tym występują nazwiska Królak, Stryjakowski, Kutzner. Jest duże prawdopodobieństwo że są związani z moją rodziną. Występuje także Jan Laskowski, ale to z innej rodziny Laskowskich.
Dziękuję za dalsze informacje, pozdrawiam Janusz Laskowski

_________________
www.bratian.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 lut 2007, 20:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo Basiu i Janko,
dziekuje Wam za te krotkie informacje na temat dalszych miejsc pobytu Marianny. Ciekawe czy ten pamietnik na roku 1914 zostal zakonczony, czy tez moze prowadzony byl nadal, lecz nie zostal do tej pory opracowany i wydany. Basiu, Ty masz kontakt z wnuczka Marianny moze wiesz wiecej na ten temat...
Pozdrawiam serdecznie - Teresa
PS.Okazuje sie ze wszyscy ten pamietnik znali, tylko Wojtek i ja bylismy troche "do tylu". Na szczescie nadrobilam juz zaleglosci, a teraz marzy mi sie jeszcze posiadanie tej ksiazki we wlasnej bibliotece.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 lut 2007, 21:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Muszę powiedzieć, że mam kilka książek w domu dotyczących wspomnień ziemiaństwa z okresu przed i międzywojennego. Niestety nie dotyczą one Wielkopolski to raz, a dwa "Marianna" ma absolutnie miejsce nr 1 w mojej bibliotece.

Kiedy przeczytałam ją pierwszy raz, czułam się dosłownie jak przeniesiona w wiek XIX. Opisy majątku, rodziny Marianny, ludzi, przytaczanie poglądów wsi na leczenie, imiona, wychowanie dzieci, stosunek wsi do różnego rodzaju świąt (Wielkanoc, Boże Narodzenie, Dożynki), opisy wyciecze (Dolsk, Poznań, Komorniki, Jeziory Wielkie, Kórnik. Cieplice, etc.) są tak realistyczne, jakby się tam po prostu było wraz z rodziną Jasieckich, Thomasów i Zimniewiczów.

Pojechałam kiedyś do Polwicy i do Ostrowieczka. O tyle o ile Polwica wyglądała jeszcze w miarę przyzwoicie (mieszkają tam ludzie), o tyle Ostrowieczko opuszczone i zamknięte na głucho zrobiło na mnie przygnęnbiające wrażenie. I pomysleć tylko, że dwór ten był kiedyś tak gwarny, tętnił życiem i było w nim tyle dziewcząt do wydania, że nazywano go w okolicy "strasznym dworem", a Marianna organizowała bale i woziła dziewczęta na redutę do Dolska byle tylko nie "siały rutki" :)

Ech, gdzie te czasy....
Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 lut 2007, 21:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
A ja jestem cały czas do tyłu. Pożyczycie tą książkę? Albo , jeżeli tego warta to gdzie moge ja kupić?
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 lut 2007, 22:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Wojtku, nie jesteś jedyny. Ja również tej "lektury obowiązkowej" nie czytałem, a nawet nie wiedziałem o jej istnieniu.
Sytuacja z opowiadaniem o niej, poszukiwaniem, namierzaniem, pożyczaniem, a być może cichym kopiowaniem przypomina trochę książki wydawane kiedyś w "drugim obiegu" poza cenzurą.
Sądząc po recenzjach jakie zbiera na naszym forum na pewno warta jest przeczytania (szczególnie przemawia do mnie ten "straszny dwór" pełen panien na wydaniu :) ).

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 lut 2007, 22:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Wojtku!
Swego czasu widziałam ją w księgarni "Jedynka" (przez długi okres) w Poznaniu przy al. Marcinkowskiego. Zadzwoń najlepiej tam i zapytaj, czy jeszcze mają "Mariannę". W razie czego służę swoim, niestety mocno sfatygowanym egzemplarzem, doszczętnie zaczytanym, z luźnymi kartkami. Ale czytać ją można :)

Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 lut 2007, 07:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
A może razem pojedziemy na wycieczkę śladami Marianny. Mogę zająć się wynajmem autokaru i przygotowaniem trasy. Konieczne jednak byłoby zebranie ok. 40-tki chętnych osób (wymagana znajomość książki!), aby koszty przedsięwzięcia nie były za wysokie. Tereso, kiedy będziesz w Polsce? Moglibyśmy termin dopasować do Ciebie :lol:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Marianna i roze
PostNapisane: 08 lut 2007, 14:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo,
spotkanie w plenerze sladami Marianny to swietny pomysl ! Jezeli wiecej osob poprze ta propozycje warto byloby zapytac konkretnie ilu jest chetnych. Milo Basiu ze myslisz o mnie - planuje przyjazd do Polski na przelomie kwietnia i maja i w drodze do Bydgoszczy chce koniecznie zahaczyc o "Gniazdo". Do tego czasu wszyscy mieliby czas na zaliczenie tej "obowiazkowej lektury", bo jak piszesz "znajomosc ksiazki obowiazkowa". Taka wiosenna wycieczka bylaby napewno udana i niezapomniana impreza.
Pozdrawiam serdecznie - Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 lut 2007, 14:40 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Wojtku,
Oczywiście pożyczę Ci książkę.
Zgłaszam sie na wycieczkę śladami Marianny i jej Rózyczek.
Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 lut 2007, 17:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Otworzyłam nowy wątek "wycieczkowy". Proszę o wpisywanie się na listę z podaniem ilości chętnych :lol:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 lut 2007, 20:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Ja tu jescze nie mam książki , a wy już na wycieczkę. :D
No więc byłem w Poznaniu , kilka ksiegarń zaliczyłem i nic.
Na szczęście mam kochającą żonę , która załatwiła książkę( co prawda nie nową) i jutro odbieram.
Ona to ale musi kochać swojego mężą. Oj musi , musi :D
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 mar 2007, 09:20 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
barbaraplewka napisał(a):
Otworzyłam nowy wątek "wycieczkowy". Proszę o wpisywanie się na listę z podaniem ilości chętnych


Dla chętnych - wątek "wycieczkowy" jest tutaj:

http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?p=490#490

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 mar 2007, 20:16 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Melduję, że książkę przeczytałem i jestem gotów do wycieczki!

Swoją drogą to książka jest niesamowita. Mniej więcej w połowie lektury wróciłem ponownie do przedmowy autorek i zdałem sobie sprawę, że książka jednak nie jest autentycznym pamiętnikiem. Naprawdę, czyta się z zapartym tchem, a jeśli się jeszcze pomyśli o ilości odtworzonego materiału sprzed prawie wieku (w momencie pisania książki)...

Szkoda tylko, że nie opisano jak doszło do ślubu Stefci (z Tadeuszem "Manią" Konopińskim), bo podejrzewam, że to też ciekawa historia...

W każdym razie chętnie obejrzę wszystkie miejsca związane z bohaterami książki.

Pozdrawiam

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 kwi 2007, 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Trochę nie na temat ale...
Dziś o 23:00 w pr. 1 TVP będzie film dokumentalny pt "Podróż moich wujów" albo "Powrót moich wujów" o podróży sentymentalnej bohatera filmu i jego wujów po Wielkopolsce, w gazecie mam podany inny film, ale zapowiedź słyszałam dziś po Teleexpresie, może warto obejrzeć.
Marzena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 kwi 2007, 21:49 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Marzeno, wielkie dzięki za informację!

Tutaj streszczenie:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4212902


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 kwi 2007, 23:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Książkowo - filmowo nam się zrobiło w tym wątku tematycznym.
Nie uwierzycie, ale o 22.58 przeczytałem tutaj informację o filmie "Świat moich wujków" i pobiegłem włączyć telewizor.
Prawdziwa uczta dla osób interesujących się genealogią. Jestem pod niesamowitym wrażeniem tego, co zobaczyłem. Tym bardziej, że dość często bywam w miejscach pokazywanych na filmie (Książ Wlkp. i Brzostownia). Agatko, czy obejrzłaś ten film? Być może ktoś nagrał film na płytę DVD? Żałuję bardzo, że nie mam takich możliwości technicznych. Warto mieć go w swoich zbiorach. Po mistrzowsku wpleciono w fabułę filmu sceny, nakręcone amatorską kamerą w okresie międzywojennym przez jednego z sędziwych dziś (w 2000 r.) bohaterów filmu. Ujrzeliśmy świat, którego, niestety już nie ma. Wymowne jest również zestawienie bohaterów fikajacych koziołki i z trudem stawiających kroki po sześćdziesięciu, czy siedemdziesięciu latach. Warto do tego tematu wrócić przy okazji któregoś z naszych kolejnych spotkań.
Dziękuję Koleżeństwu za zwrócenie uwagi na naszym forum na ten niezwykły film.
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwi 2007, 00:24 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
cholera, przegapiłem a miałem oglądać! :[
Teraz jak czytam wypowiedz Jerzego jakich terenow dotyczyl ten film to tym bardziej zaluje bo przeciez z tamtych terenow pochodzi wiekszosc mojej rodziny, w dodatku glownie po mieczu!. No i jakby nie bylo czesto tam bywam bo moja dziewczyna tez tam mieszka :)
Jakby ktos przypadkiem nagral ten odcinek to bylbym niezmiernie wdzieczny za umozliwienie mi obejrzenia go.

pozdrawiam
Piotrek Skałecki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwi 2007, 13:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Piotrze, i ja też przegapiłam, a właściwie przespałam...
Może jednak ktoś to zarejestrował.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwi 2007, 13:39 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Nagrałem na VHS i będę dźwięczny, jeśli ktoś mi to ucyfrowi :-)

Bartek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2007, 09:33 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

Polecam stronę wydawnictwa z książkami o Wielkopolsce.

http://sklep.wbp.poznan.pl/

M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2007, 10:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Dzieki P.Kasi :) będe miał CD z programu "Wujkowie.." Pani Kasia jest prawnuczką bohaterów programu. Prosze o składanie zamówień na kopię Oczywiście gratis. :)
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2007, 10:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Zgłaszam się, bardzo chętnie obejrzę!

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2007, 11:48 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Ja też bym prosił, emisję w TV przegapiłem.
M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2007, 20:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo Wojtku,
zrobisz tez dla mnie ?
Ale nie wysylaj, moze odbiore latem...
Pozdrawiam serdecznie - Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2007, 22:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Ja też chętnie drugi raz bym obejrzała
Marzena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 maja 2007, 23:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Wojtku!
Jeśli to nie kłopot, poproszę i ja.
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2007, 07:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Wojtku, jeśli jeszcze nie za późno to proszę również dla mnie. Niestety nie oglądałem programu w TV.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2007, 15:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Oprócz genealogii zajmuję się innym tematem, blisko jednak tematycznie zwiazanym.
Zbierając materiały do tego tematu natrafiłem na - moim zdaniem - ciekawą pozycję:

http://www.ernst-wiechert.de/Ernst_Wiechert_Po_polsku/Ernst_Wiechert_W_rodzinnych_stronach/Ernst_Wiechert_W_rodzinnych_stronach.pdf


Link długi, ale działa.....

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2007, 18:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Kupiłam dziś trzy książki. Rzecz jasna nie przeczytałam ich jeszcze, jedynie przejrzałam pobieżnie ale po krótkim rzuceniu okiem mogę powiedzieć, że tematyka, przynajmniej dla niektórych może być ciekawa:

Katarzyna Sierakowska,
"Rodzice, dzieci, dziadkowie...Wielkomiejska rodzina inteligencka w Polsce 1918-1939";

"Dwór, plebania, rodzina chłopska. Szkice z dziejów wsi polskiej z XVII i XVIII wieku", praca zbiorowa pod red. Magdaleny Ślusarskiej,

Włodzimierz Mędrzecki,
Młodzież wiejska na ziemiach Polski centralnej 1864-1939. Procesy socjalizacji".

Linki do strony, gdzie mozna znaleźć m.in. spisy treści:
http://www.dig.com.pl/index.php?s=karta&id=439

Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 maja 2007, 10:27 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Urząd Miasta i Gminy w Koźminie Wlkp. wydał album w nakładzie 500 egz. "Koźmin Wielkopolski na pocztówce i fotografii z lat 1898 - 1918. Zawiera 91 widokówek i fotografii oraz mapy Koźmina z 1914 r. i z r. 2007. Na okładce jest pocztówka z przed 1909 r. przedstawiajaca wizję wyglądu ul. Klasztornej w r. 2000 (!!!).
Pozdrawiam
Janka Król


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 maja 2007, 11:09 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Janko, czy w Poznaniu (albo przez internet) można gdzies kupić ten album?

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 maja 2007, 11:20 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Ja kupiłam bezpośrednio w U MiG. Kosztuje 40,- zł. tel. 0-62 7216088. Wpłacilam pieniadze w poniedziałek(za album i przesyłkę) na konto gminy i dzisiaj już mam album. Zadzwoń i pogadaj, są b.mili. Konto jest na stronie www.kozminwlkp.pl
Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 maja 2007, 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Dzisiaj powysyłałem "Wujków..."
Teresko! Tobie tez wyślę, bo koszt niewielki , a jeszcze do Twojego przyjazdu gdzieś sie zapodzieje :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 maja 2007, 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo Wojtku,
Maciej bedzie za kilka dni wysylal do mnie ksiazke, moze uda sie zapakowac wszystko w jednej przesylce.
Bardzo dziekuje i pozdrawiam serdecznie - Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 maja 2007, 18:57 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Wojtku, Powienienem być na wycieczce, więc możesz mi dać płytkę dla Teresy. Albo zrobię kopię ze swojej i wyślę.

Tereso, niestety nie wiem kiedy wyślę przesyłkę, bo we wtorek wyjeżdżam na 2 tygodnie; być może uda mi się namówić żonę, żeby wysłała przesyłkę :) W każdym razie sprawa co najwyżej opóźni się nieco, ale wyślę na pewno.

Pozdrawiam

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 maja 2007, 19:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Ok. będzie jak sobie życzycie. :)
Jeszcze wielkie dzieki dla Sławka za kopiowanie z oryginału.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 maja 2007, 17:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Wojtku,
płyta z filmem dotarła. Serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 28 maja 2007, 18:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Ja także otrzymałam i bardzo serdecznie dziękuję. Jeszcze nie obejrzałam, ale jutro moja córka obiecała mi dostęp do komputera bez ograniczeń :lol:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 cze 2007, 12:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo,
Wojtkowi bardzo dziekuje za plytke, Maciejowi za ksiazke a p.Kasi za fatyge zwiazana z wysylka.
Otrzymalam wczesniej niz sie spodziewalam !
Pozdrawiam serdecznie - Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 02 sie 2007, 22:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Polecam jako lekturę: "Kto przy Obrze, temu dobrze" Tomasza Skorupki, są to wspomnienia rolnika wielkopolskiego z lat 1862-1935, oraz kontynuację jego syna Wawrzyńca "Moje morgi i katorgi" z lat 1914-1967;
(zamieszkiwali w powiecie gostyńskim, mieli niewielkie gospodarstwa rolne)
jest to opowieść nie tylko o roli, ale też o otaczającym świecie, bliższej, dalszej okolicy, rodzinie, zwyczajach na wsi, pracy w kopalni w Westfalii, służbie w wojsku pruskim (I wojna), II wojnie itp
wspomnienia są pisane przez nich osobiście, poważna konkurecja dla "Marianny", choć to nie ta warstwa społeczna...
Warto przeczytać, ja żałuję tylko, że wcześniej nie wiedziałam o tych książkach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 sie 2007, 10:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo,
czy sa jakies mozliwosci zakupu wymienionych przez Marzene ksiazek. Jestem nimi szczegolnie zainteresowana bo "moi" Michalscy pochodza wlasnie z okolic Gostynia. Podejrzewam ze naklady sa juz wyczerpane, ale moga znalezc sie jakies pojedyncze egzemplarze w malych ksiegarniach.
A moze ktos ma ja w swojej bibliotece i chetnie by odstapil ?
Pozdrawiam serdecznie - Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 sie 2007, 11:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1358
Lokalizacja: Strzelno
Wydanie Wawrzyńca z 1975r, Tomasza z 1980 (wydanie III), więc księgarnie odpadają, chyba, że były wznowienia;
w grę wchodzą raczej antykwariaty, biblioteki i Allegro
Marzena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2007, 11:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Kto wspomnina swoje miasto rodzinne to polecam.

Seria "Gniezno na starej pocztówce
http://www.galeria.gniezno.com.pl/index.htm

kabat

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2007, 23:10 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Zeskanowałem artykuł pt. "Emigracja zarobkowa z Bukówca Górnego" (Przyjaciel Ludu V(XI), Leszno 1987, s.15) - jest pod adresem http://rapidshare.com/files/51712508/bu ... gracja.zip

Przy okazji znalazłem kapitalną bibliografię historii Wielkopolski - odnotujcie sobie:
http://seneka.ptpn.poznan.pl/BHW/BHW_info.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 sie 2007, 10:05 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Imiona i nazwiska w obec prawa, sądów i urzędów jako też informacya o urzędach stanu cywilnego; podręcznik dla ludu polskiego

http://www.wbc.poznan.pl/publication/21489


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 02 wrz 2007, 21:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 245
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!

Na wyprzedaży kupiłam książkę wydaną przez Iskry w 2003 roku pt. „Kochana Maryniuchna”. Autorka Bogusława Latawiec posiłkując się listami swojego dziadka Henryka oraz babci Marii próbuje odtworzyć obraz życia rodziny poznańskiej uwikłanej w wydarzenia, na które szary człowiek nie miał żadnego wpływu. Listy były pisane w pierwszym roku I wojny światowej, kiedy wydawało się, że ta straszna pożoga lada moment się skończy. Dziadek jest na froncie wschodnim, służy w kawalerii, został awansowany na podoficera armii pruskiej. I cały czas niepokoi się o pozostawioną w Poznaniu rodzinę: żonę i trójkę dzieci.
Aby oddać klimat dwa cytaty: 17 stycznia 1915 roku Maryniuchna pisze do męża m.in. „U nas w Poznaniu wszystko okropnie drożeje, jeden funt skóry na buty, co kosztował 2.70 M, teraz 7.50 M, mąka przyjdzie do 50 f, co dawniej kosztowała 18, teraz 25 f i wszystko, co do gospodarstwa się odnosi, okropnie podrożało, chleb mamy tak zwany (Rwingbrot) na wpół mieszany z perkami, ale nieźle smakuje, za 50 f wcale nieduży, perek na rynek bardzo mało przywożą i po 3.50, moje perki się skończyły, pojechałam z wózkiem na Wielką Berlińską ulicę i przywiezłam sobie dwa centnary po 2.75, białe, bardzo dobre, mąki kupiłam po 22 f i jeszcze sobie cokolwiek kupię.”
Henryk 3 lutego 1915 roku przebywa w okolicach Spały. I pisze tak: „Jest to piękny kraj. Tylko ogromny nieporządek, droga od roli ani się odznacza. W nocy jak kto zabłądzi, to nic nowego. Ci ludzi tu żadnej wygody nie znają. Tyle że żyją. Ani czytać, ani pisać, nic a nic. Pytam się jednej matki, co ma 12 lat starą córkę, czy ona na naukę do kościoła chodzi? Tak chodzi. No i nie umie czytać? Nie, ksiądz ich z głowy uczy. Gospodarz ma kwitować, że pieniądze odebrał za kartofle. Nie umiem pisać, powiada. Tu jest kultura cara. Dziękuj Panu Bogu, że ta do naszego kraju nie weszła. Z takiem wojnę prowadzić to okropnie.”
Książka bogato ilustrowana zdjęciami i dokumentami, które cudem ocalały w brązowej walizeczce.

Polecam.

Pozdrawiam

Ewa Rembikowska


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 388 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL