Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:48

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 cze 2009, 11:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
menka napisał(a):
Zmieniło się, koperty dowodowe muszą przechowywać 50 lat, informację tę otrzymałam w urzędzie ok. 2 mies. temu, kiedy przeglądałam kopertę mojej babci. Niestety, to co zdążyli zniszczyć, już przepadło.


Oczywiście - co stracono przed "zmieniło się" jest nie do odzyskania.....
Niektórzy dysponenci "kopert dowodowych", którzy je przechowywali zapewne dysponowali właściwie niczym nie ograniczoną swobodą w tymże przechowywaniu, a skutki tego właśnie sobie opisujemy. I nikomu chyba nie przyszło wówczas do głowy by tym zagadnieniem - prawidłowej archiwizacji dokumentów - się zainteresować ...
Chociaż w niektórych przypadkach znaleźli się i tacy, którzy zatrudniali specjalistyczne firmy - najczęściej Spółdzielnie Inwalidów, które porządkowały stare dokumenty i przygotowywały je do przekazania lub nawet przekazywały w imieniu danej instytucji do AP.
Ale takie przypadki były naprawdę nieliczne.

Z własnych obserwacji wiem, że "koperty dowodowe" :
- przechowywane były w najdalszych i najbardziej niedostępnych zakamarkach "podurzędowych piwnic" , zazwyczaj bardzo wilgotnych, bez jakiejkolwiek wentylacji.
No bo zakładano, że raczej nikt z nich nie będzie korzystał, a jeśliby już ktoś zadał na ten temat pytanie - zawsze można zbyć natręta, który raczej nie bardzo miał pojęcie o zasadach archiwizowania dokumentów i nie bardzo wiedział nawet że coś takiego istnieje....

- kilkakrotnie spotkałem się też z przypadkiem, że niszczono zawartość koperty zostawiając jedynie kartę zawierającą dane osobowe. Tutaj jednak też treść zapisów w tej karcie zależała od urzędniczej sumienności podczas gromadzenie dokumentów i systematycznego ich wpisywania do tejże kartoteki....
Tak było w przypadku tejże koperty mojego Ojca. Ale to temat na inny, bardzo duży opis, więc sobie go daruję.

Niedawno spotkałem pewnego osobnika, który wpadł na pomysł poszperania w archiwaliach PZPR.
Tzn. najpierw chce ustalić co się stało z teczkami osobowymi poszczególnych członków PZPR - wiadomo bowiem, że i tutaj stosowana była dowolność - niektóre organizacje archiwizowały dokumenty Komitetów Powiatowych ( tam były przechowywane akta/ teczki członków tej organizacji; niektóre zaś KP wydawały te teczki tym, których one dotyczyły.
W niektórych AP znajdują się zespoły archiwalne byłych KP PZPR zawierające informacje na ten temat....
Zobaczymy co z tego wyjdzie....

BOGUSŁAW.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 cze 2009, 11:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Dzięki za informacje:) Spróbuję odszukać te koperty w urzędzie....

pozdrawiam

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 cze 2009, 12:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Niestety.... przed chwilą Pani z urzędu poinformowała mnie, że nie ma zadnych szans. 10 lat po zgonie są te akta niszczone...Zdarza się , że niektóre urzędy przechowują dłużej ale nie w Poznaniu. Nie mają miejsca! Szkodaaa :(

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 cze 2009, 13:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
BeciaQ napisał(a):
Niestety.... przed chwilą Pani z urzędu poinformowała mnie, że nie ma zadnych szans. 10 lat po zgonie są te akta niszczone...Zdarza się , że niektóre urzędy przechowują dłużej ale nie w Poznaniu. Nie mają miejsca! Szkodaaa :(


Widzisz jak szybko działają nasze urzędy!!! :wink:
A tak poważnie - ja w "moim" urzędzie załatwiam wiele spraw korzystając z pewnych udogodnień, wiedząc że informacja jaką stamtąd otrzymam jest rzetelna, nie zaś spławiająca jedynie petenta..
Gdybym jednak musiał coś załatwić w innym, obcym urzędzie zrobiłbym to zadając pytanie pisemnie, tradycyjnie lub elektronicznie.
Niestety - ten okres 10 -ciu lat jest prawdziwy, ustalony urzędowo jakimś aktem prawnym. I tylko od woli i sumienności urzędników zależy czy wszystko zniszczą, czy coś sobie zostawią...

Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 cze 2009, 14:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
menka napisał(a):
Zmieniło się, koperty dowodowe muszą przechowywać 50 lat, informację tę otrzymałam w urzędzie ok. 2 mies. temu, kiedy przeglądałam kopertę mojej babci. Niestety, to co zdążyli zniszczyć, już przepadło.


Jeszcze raz do tego wracam. Intryguje mnie bowiem owe 50 lat. Ja mam niestety inne informacje, mówiące o tym, że "koperty" są niszczone po 10-ciu latach od śmierci danej osoby. I to z urzędu zajmującego tymi sprawami. Rozbieżność zbyt duża, mająca duże znaczenie.
I nie ma obowiązku przekazywania ich do AP ( to w nawiązaniu do jednego z wcześniejszych postów).
Stąd ciekawość - gdzie pisze się o wspomnianych 50-ciu latach?
Czy możliwe jest uzyskanie tej informacji ?

Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 cze 2009, 17:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Zapytałam w urzędzie czy mogę dostać kopertę dowodową mojego ojca, który zmarł w 1998, minęło już przecież 10 lat, zostałam poinformowana, że teraz muszą przechowywać lat 50, ale ksero interesujących mnie dokumentów z koperty otrzymałam. W tym akurat urzędzie mieli koperty z lat 90-tych XX w., jeszcze mnie interesował rok 1986, ale tych kopert już nie mieli. Jeśli będzie trzeba, mogę zapytać jaki to przepis.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 cze 2009, 07:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
na forum była już prowadzona dyskusja na ten temat . Patrz :http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=481
Wojtek

admin: Wojtku, połączyłem tematy dla porządku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 cze 2009, 09:52 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2009, 08:39
Posty: 33
Do Beaty.
Beata,spróbuj napisać pismo o te koperty dowodowe.
Kiedy ja poszłam do urzędu i spytałam o koperty mojego ojca ,który zmarł w 1979r. ,powiedziano mi ,ze to nie możliwe ,aby coś takiego było,że niszczą po 10 latach.Nie dawałam za wygraną i udałam się jeszcze raz,trafiając na innego urzędnika.I co się okazało ,koperty nawet z wcześniejszych lat składowane były w ciemnej piwnicy ,byle jak(ale były).Znalazłyśmy moje koperty-istna skarbnica wiedzy.
Dowiedziałam się także ,że wyszło zarządzenie o przechowywaniu kopert do 50 lat i te które ocalały będą zinwentaryzowane i dostępne dla genealogów.
Ponoć zarządzenie wyszło na prośbę genealogów.
Pozdrawiam Alicja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 cze 2009, 11:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Trochę znalazłem:
- rozdział 6 : http://www.yhlodz.pl/registration_law/doc2_20021224.html

-http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/381/32/PESEL.html#udost%C4%99pnianie%20danych - wniosek o udostępnienie danych ze zbioru PESEL - interesujący formularz.....

- na str. 9 http://www.bip.piekary.pl/?p=document&action=show&id=9612&bar_id=4007
- "koperty dowodowe osób zmarłych - B10".
Jest to wprawdzie zarządzenie władz lokalnych, niemniej jednak należy przyjąć, że sporządzone na podstawie obowiązujących w dniu jego wydania przepisów prawnych wyższej rangi.
I to chyba wyjaśnia wszystko.

Stąd prośba - jeśli ktoś ma wiedzę o innej kategorii i okresie archiwizowania - bardzo proszę o wskazanie źródła tej wiedzy.

GOOGLE dla hasła " okres przechowywania kopert dowodowych" pokazuje prawie 12 000 wyników, oczywistym jest , że nie sprawdziłem wszystkich......

Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2009, 17:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Alicjo będę próbować, postanowiłam udac się tam osobiście! Czy opisujesz przypadek z urzędem w Poznaniu?
Bogusławie widzę że drążysz temat:) No cóż te 10 lat stoi jak mur, aczkolwiek jak w przypadku Alicji i innych opisanych na tym wątku cuda się zdarzają! ;)

pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2009, 20:34 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2009, 08:39
Posty: 33
Witam !!!
Beatko ,urząd o którym pisałam to nie Poznań.
W tym rejonie prowadzę poszukiwania ze wsi Cisew pow. Turecki,ale marnie mi to idzie.NIE PODDAJE SIĘ !
Poszukuję Brzusków i Pakułów-moich pradziadków.
Pozdrawiam
Alicja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2009, 10:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
BeciaQ napisał(a):
...Bogusławie widzę że drążysz temat:) No cóż te 10 lat stoi jak mur, aczkolwiek jak w przypadku Alicji i innych opisanych na tym wątku cuda się zdarzają!....


Jestem właśnie po takim "cudzie". Chociaż nie do końca była to "koperta " z pełną zawartością, to jednak coś ocalało. I było tego na tyle, że kierowało mnie do innych źródeł. I tam dopiero poległem! Zazwyczaj brak jakiejkolwiek stamtąd odpowiedzi.
Są to organizacje znajdujące się Polsce, możliwe że utrzymywane z pieniędzy podatnika..
Zagraniczne - takie jak Bad Arolsen czy Mauthausen Memorial odpowiadają pisemnie lub telefonują.
Nasze rodzime organizacje powołane m.in. po to, aby pomagać poszukującym nie zawsze się sprawdzają.

Co do "10 lat..." - na tyle ważne, że trzeba to ostatecznie wyjaśnić.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2009, 20:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Witajcie!

Prawdopodobnie koperty dowodowe będą przekazywane przez poszczególne urzędy do Milanówka, ponieważ tamtejsze archiwum dysponuje znaczną powierzchnią.

Pozdrawiam :-)
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2010, 21:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż w dniu 11 stycznia br. uległy zmianie przepisy dot. tzw kwalifikacji archiwalnej dokumentacji dotyczącej wydanych dowodów osobistych - tzw kopert dowodowych.

w skrócie:
- do materiałów archiwalnych (kat.A) zalicza się dowody wydane do roku 1979 włącznie. Oznacza to iż, do tej kategorii zalicza się całość dokumentacji którą zawiera koperta - dot. to tych dowodów których pierwsze wydanie nastąpiło do 1979r. włącznie,

- do dokumentacji niearchiwalnej kat. BE-50 kwalifikuje się dowody wydane po 1979r.

"Tym samym, brakowanie (niszczenie) przedmiotowej dokumentacji, stało się obecnie niedopuszczalne..."

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2010, 21:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
PostScriptum - dla mniej zorientowanych...

kategoria A
(kat.A) - symbol służący do oznaczania kategorii archiwalnej, do której należą materiały archiwalne posiadające wartość historyczną,

kategoria BE-50 - symbol służący do oznaczania materiałów archiwalnych, których wartość można ustalić dopiero po dokonaniu ekspertyzy archiwalnej (w tym wypadku po 50 latach).

pozdrawiam

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2010, 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Witajcie !

Urzędowe archiwa zakładowe otrzymują obecnie z APP pismo o następującej treści:

Archiwum Państwowe w Poznaniu informuje, że na podstawie ust. 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1375) dokonuje się zmiany kwalifikacji archiwalnej dokumentacji dotyczącej wydanych dowodów osobistych (tzw. kopert dowodowych). Zmiana kwalifikacji archiwalnej przedmiotowej dokumentacji polega na:
1. Zakwalifikowaniu do materiałów archiwalnych (kat. A) dokumentacji dotyczącej dowodów osobistych wydanych do roku 1979 włącznie – oznacza to, że do kategorii A należy zakwalifikować całość dokumentacji zawartej w kopertach dowodowych, w tych przypadkach, w których pierwsze wydanie dowodu osobistego nastąpiło w okresie do 1979 r. włącznie,
2. Zakwalifikowaniu do dokumentacji niearchiwalnej kategorii BE-50 dokumentacji dotyczącej dowodów osobistych wydanych po roku 1979.
Tym samym, brakowanie (niszczenie) przedmiotowej dokumentacji, stało się obecnie niedopuszczalne. Stwierdzenie przez archiwum państwowe faktu brakowania tej dokumentacji, spowoduje skierowanie zawiadomienia do właściwej prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (art. 231 § 1, art. 276 Kodeksu karnego).

Archiwum Państwowe w Poznaniu przypomina także, że dokumentację dotyczącą wydanych dowodów osobistych należy systematycznie przekazywać do archiwum zakładowego Urzędu. Jednocześnie proponujemy przyjęcie następującej procedury przekazywania przedmiotowej dokumentacji do archiwum:

a) akta przekazuje się na podstawie spisów zdawczo-odbiorczych (każda koperta dowodowa stanowi osobną pozycję na spisie) sporządzonych w 4 egzemplarzach dla akt kategorii A (1 egzemplarz przeznaczony dla komórki organizacyjnej przekazującej akta, dwa egzemplarze dla archiwum zakładowego, 1 egzemplarz dla Archiwum Państwowego w Poznaniu) oraz w 3 egzemplarzach dla akt kat. BE-50;
b) akta przekazuje się po upływie pełnego roku kalendarzowego liczonego od dnia 1 stycznia roku następnego od daty śmierci osoby, której wydano dowód osobisty,
c) koperty dowodowe przekazywane do archiwum zakładowego należy opisać imieniem i nazwiskiem danej osoby, datą śmierci, imieniem ojca, numerem dowodu osobistego i ewentualnie numerem PESEL (ww. dane powinny się również znaleźć na spisie zdawczo-odbiorczym, o którym mowa w punkcie a ……);
d) dokumentację dotyczącą wydanych dowodów osobistych zakwalifikowaną do materiałów archiwalnych (kat. A) należy uporządkować , tzn. akta wewnątrz koperty należy ułożyć w kolejności chronologicznej, usunąć wszelkie części metalowe, plastikowe oraz wtórniki, akta paginować (ponumerować wszystkie zapisane strony _ miękkim ołówkiem w górnym, skrajnym narożniku dokumentu), w opisie zewnętrznym umieścić informację o ilości stron zapisanych.


podpis dyrektora


Pozdrawiam Was
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2010, 13:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 cze 2009, 17:42
Posty: 29
Lokalizacja: Gdańsk
Czy zmiana sytuacji kopert dowodowych dotyczyć będzie tylko okręgu AP Poznań czy planowane jest wprowadzenie zmian także dla pozostałych miast?

_________________
Pozdrawiam,
Patrycja

Szukam : Lange (Gniezno, Trzemeszno i okolice), Kmieciak (Ostrowite), Paulus (Ostrowite, okolice Gniezna), Polus (Trzemeszno)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2010, 19:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Kolega z Archiwum Państwowego powiedział mi, że to NDAP podjęła taką decyzję. Z pewnością dotyczy to całego kraju.

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2010, 23:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
dokładnie to pismo, cytowane przez Jarka, miałem namyśli wstawiając powyższe posty...
pozdro
JacoL

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, 13:28 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2010, 13:23
Posty: 2
Lokalizacja: Wrocław
Witam, też wpadłem na pomysł odnalezienia zdjęcia babci która zmarła w 1964 we Wrocławiu, niestety nie mam pojęcia gdzie czegokolwiek szukać i czy coś jeszcze istnieje może jakaś podpowiedź ? Dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, 13:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Witam !

Najlepiej skontaktować się z Urzędem Miejskim we Wrocławiu, a dokładnie z Wydziałem Spraw Obywatelskich, gdzie wydawane są dowody osobiste.

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, 13:49 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam.

Anonimie rk111.
Jedyną podpowiedzią jest to abyś zechciał przeczytać wszystkie poprzednie wiadomości na ten temat ,a wtedy będziesz wiedział wszystko o intereującym cię zagadnieniu.
Na tym forum podpisujemy się.
Pozdrawiam Jacek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, 13:00 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2010, 13:23
Posty: 2
Lokalizacja: Wrocław
Dlaczego anonimie przecież karta zgłoszeń wypełniona została zgodnie z zasadami ( imię , nazwisko, email) ale rozumiem że podpisujecie się pod wpisami i o to chodziło .
Wszystkie wpisy przeczytałem i coś już wiem , wielkie dzięki ! Tylko zdziwiło mnie to że komuna nie przechowywała tych dokumentów dłużej niż 10 lat ale widocznie takie były czasy .
Jeszcze dzisiaj wysyłam list do urzędu i mam nadzieją że we Wrocławiu nie niszczyli tych kopert zbyt ochoczo. Jeszcze raz bardzo dziękuję za radę z poważaniem
rajmund z wrocławia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2010, 17:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Witam!

Dziś dowiedziałem się, że kserokopie zawartości teczki osobowej / koperty dowodowej (nawet nie w całości) można uzyskać w urzędzie tylko wtedy, gdy udowodni się interes prawny. Nie będzie brany pod uwagę interes faktyczny, a więc zainteresowania genealogiczne. Jednakże są jeszcze takie urzędy, które nie robią problemów genealogom.

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2010, 21:33 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Witam wszystkich serdecznie.Urzędy USC prowadzące sprawy związane z dowodami osobistymi i co z tym związane koperty osobiste są jak ludzie w nich pracujący.Dziś wróciłem z Urzędu Gminy w ....... kierownik wydziału nie był zainteresowany chwaleniem go na publicznym forum-o co go pytałem/.Bez problemu przy pomocy młodej i miłej dziewczyny wyszukali kopertę dowodową mojego ojca bez zbędnego udokumentowania pokrewieństwa i interesu prawnego.Za "dziękuję" zrobiono mi kserokopie wybranych prze zemnie dokumentów i na dodatek otrzymałem dowód osobisty mojego ojca,którego nie zdążył już odebrać.Z rozmowy wiem również,że w urzędzie tym nie niszczy się kopert osobistych jak ma to miejsce w USC w Poznaniu.Oby więcej takich urzędów i urzędników,życzę wszystkim by na takich trafiali.Pozdrawiam .juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2010, 01:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Juras ale ci zazdroszcze :!: Ja wyslalam pismo do Poznania i dostalam za niecale 3 tygodnie odpowiedz, ze dokumenty dotyczace osob z rodziny, o ktore pytalam zostaly zniszczone na podstawie tego i tego....
Prawde mowiac ja w to nie wierze, dlaczego ? Zapisalam w kalendarzu kiedy pismo wyslalam do urzedu, pozniej przeczytalam kiedy pismo od nich bylo napisane do mnie i w koncu date na stemplu pocztowym, na kopercie.
Od dnia kiedy wyslalam pismo do dnia stempla pocztowego w Poznaniu minelo 12 dni.
Tego nikt nie sprawdzal, czy papiery sa czy ich nie ma, bo mysle, ze sie nikomu nie chce chodzic po "magazynach" i sprawdzac. Przypuszczalnie pracownik musialby pofatygowac sie do innego budynku, moze na inne pietro. Lub zawracac glowe telefonicznie innemu koledze, kolezance.
Moja prosba dotyczyla czterech osob z mojej rodziny, ktore zmarly w roznych okresach i ciekawe, ze wszystkie dokumenty zostaly zniszczone.
Mam obmyslony plan, ze nastepnym razem poprosze moja krewna aby pojechala do urzedu z "zalacznikiem", moze bombonierka ? Musze probowac jeszcze raz.
Juras gratuluje :!:
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2010, 23:28 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Witam.W USC w Poznaniu sprawy kopert dowodowych można załatwić od ręki na miejscu jeśli od śmierci osoby nie upłynęło 10 lat.Starsze zostały zniszczone.Proponuję by udał się ktoś osobiście bez "załącznika".Nie powinno być problemu.Pozdrawiam juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2011, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2011, 16:17
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Czyli zasadniczo, podsumowując i klarując, co powinienem zrobić, chcąc uzyskać kopertę dowodową? Udać się do USC czy do WSO? Sprawa dotyczy właśnie Poznania, osoby zmarłej w ubiegłym roku (dziadka), ostatni dowód był wyrabiany na rok przed śmiercią, tzn. w 2009 roku. I co dalej, muszę wypełnić jakiś wniosek, czy przedstawić sprawę osobiście?

Przy sposobności: witam wszystkich, to mój pierwszy post. :)

_________________
Wojciech


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2011, 21:29 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Witam.W poznaniu należy udać się do USC na ul. Libelta.W informacji otrzyma się wszelkie informacje i skierowanie do odpowiedniego okienka/boksu/.Tam miła Pani przyniesie "kopertę dowodową"i pokaże co się w niej znajduje.Tam też można omówić wykonanie kopii dokumentów.Pozdrawiam juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2011, 21:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2011, 16:17
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Dzięki za wskazówki, a jeszcze - czy powinienem jakoś udokumentować pokrewieństwo, tzn. przedstawić odnośne akta stanu?

_________________
Wojciech


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2012, 21:35 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Witam.Chciałbym powrócić do starego wątku/ale nie rozkręcać go na nowo/ .Mam pytanie:czy zmieniło się cokolwiek w kwestii niszczenia kopert dowodowych po okresie 10 lat od śmierci danej osoby?. Była o tym dyskusja na różnych forach. Piszę ten post po czwartkowej wizycie w USC Poznań gdzie oświadczono mi kategorycznie , że nic się nie zmieniło i nadal koperty są niszczone po 10 latach.Przykre to, ale prawdziwe. Pozdrawiam juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2012, 23:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
juras napisał(a):
Witam.Chciałbym powrócić do starego wątku/ale nie rozkręcać go na nowo/ .Mam pytanie:czy zmieniło się cokolwiek w kwestii niszczenia kopert dowodowych po okresie 10 lat od śmierci danej osoby?. Była o tym dyskusja na różnych forach. Piszę ten post po czwartkowej wizycie w USC Poznań gdzie oświadczono mi kategorycznie , że nic się nie zmieniło i nadal koperty są niszczone po 10 latach.Przykre to, ale prawdziwe. Pozdrawiam juras


Witam!

W żadnym razie nie dopuszcza się obecnie do niszczenia kopert dowodowych. Wynika to jasno z obowiązujących przepisów - Jednolity rzeczowy wykaz akt organów gminy i związków międzygminnych oraz urzędów obsługujących te organy i związki - załącznik nr 2 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. (poz. 67). Chyba, że ktoś to robi pomijając Archiwum Państwowe w Poznaniu. W takim przypadku należy taki fakt zgłosić temu Archiwum.

A oto fragment wspomnianego wykazu akt:

symbol klasyfikacyjny: 5344
hasło klasyfikacyjne: Obsługa dowodów osobistych
kategoria archiwalna: B10*)
*) przy czym dokumentacja dotycząca dowodów osobistych wydanych w okresie do 1979 r. (włącznie) kwalifikowana jest do kategorii A, w okresie od 1980 do 2010 do kategorii BE50.
Tak więc do kat. arch. B10 zalicza się inną dokumentację dot. wydawania dowodów osobistych, ale nie koperty dowodowe.

http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadze ... ania/zal2/

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 10:36 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
juras napisał(a):
[..]Piszę ten post po czwartkowej wizycie w USC Poznań gdzie oświadczono mi kategorycznie , że nic się nie zmieniło i nadal koperty są niszczone po 10 latach.[..]

ale dlaczego w USC? przecież oni się tym nie zajmują - robi to WSO. Zresztą o niszczeniu dokumentów kategorii B nie decyduje jedna osoba - w dużym skrócie: jest to weryfikowane przez różne działy (w tym wyspecjalizowany w archiwizacji) tak więc jeśli przepisy mówią B-50/A to tak będzie.

Jarek

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 19:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Żaden urząd nie może niszczyć dokumentacji bez uzyskania zgody z archiwum państwowego, w tym przypadku Archiwum Państwowego w Poznaniu. APP otrzymuje spisy dokumentacji przeznaczonej do zniszczenia. Nawet gdyby któryś urząd chciał zniszczyć materiały archiwalne, które zgodnie z jednolitym rzeczowym wykazem akt należą do kat. A, a na spisie byłaby zamieszczona kat. B10, to APP nie wyda zgody, bo dopatrzy się tego. Chyba, że któryś urząd niszczy materiały archiwalne (kat. A) czy dokumentację niearchiwalną (kat. B) bez zgody z APP, to podlega to pod prokuraturę.

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2012, 09:39 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
Warto prześledzić początki dyskusji na forum o kopertach dowodowych, by dostrzec niebagatelną rolę Jarka w budowie klimatu społecznego, który pozwolił NDAP, przyspieszyć
decyzję o zmianie kategorii archiwalnej w tej kwestii.
"Nie ma szans,... wątpliwe, .. zmieniono!"
Jednakże stan prawny zmienił się w 2010 roku, wymienione rozporządzenie jest z 2011.
Praktycznie zatem w Poznaniu, możemy liczyć na zachowanie dokumentów dla zmarłych
od ostatniego roku XX wieku.
juras napisał(a):
po .. wizycie w USC Poznań gdzie oświadczono ..., że nic się nie zmieniło i nadal koperty są niszczone po 10 latach.
Przypuszczam, że to drobne przejęzyczenie osoby udzielającej informacji, być może miała na myśli nieodwracalność tego co już zostało zlikwidowane. Wiem, że obecna klasyfikacja jest znana w tym urzędzie, co sprawdziłem, przy okazji wglądu w kopertę osoby zmarłej niedawno i braku możliwości takiego dla osoby z drugiej połowy lat 90. Może jakieś się ostały starsze, ale tylko może.
Co innego oczywiście w innych urzędach, lokalnych, z większą powierzchnią itd.

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2012, 17:19 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
amator napisał(a):
Może jakieś się ostały starsze, ale tylko może.

niestety te stare zostały zweryfikowane podczas przenoszenia WSO do teraźniejszej siedziby i zgodnie z obowiązującym wtedy B-10 zniszczone
Jarek

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2012, 12:08 
.


Góra
  
 
PostNapisane: 25 paź 2012, 10:42 
Offline

Dołączył(a): 27 paź 2011, 07:52
Posty: 74
Witam serdecznie,
proszę o podpowiedź czy mam szansę na uzyskanie kopert dowodowych osób mieszkających i zmarłych na poznańskich Jeżycach w roku 1919 i w 1949?
Czy mogą być w AP?

Kasia

_________________
Kasia z Wilczewskich
...........................
Oddam pół królestwa za akt ślubu Macieja Wilczewskiego z Agnieszką lub Katarzyną (do 1796 Kujawy lub Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2012, 12:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Pasja napisał(a):
Witam serdecznie,
proszę o podpowiedź czy mam szansę na uzyskanie kopert dowodowych osób mieszkających i zmarłych na poznańskich Jeżycach w roku 1919 i w 1949?
Czy mogą być w AP?

Kasia


Witam!

Z tego co orientuję się, to w Poznaniu niszczono systematycznie teczki osobowe/koperty dowodowe po 10 latach od zgonu osoby, a więc z lat 1919 i 1949 nie ma takich materiałów.

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2013, 17:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
"More Maiorum" to pierwszy polski periodyk genealogiczny dostepny do przegladania
na internecie. Bardzo ciekawy.
Nr 10 z 10 litopada 2013 zawiera miedzy innymi informacja jak dotrzec
do teczek dowodowych, bodajze na stronie 57.

http://moremaiorum.cba.pl/

Informacja zaczerpnieta z Forgenu.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2013, 18:40 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Kamil, a do czego Ci to potrzebne?
Przecież w innym poscie podałem Ci konkretnie i dokładnie jak możesz dotrzeć do Kopert.
Podałem co trzeba zrobić, gdzie i co jest niezbędne.
Przy okazji zwróć uwagę na to kiedy zmieniły się przepisy (okres przechowywania kopert zwiększono do 50 lat).
Koperty z lat przed datą zmiany niszczone były 10 lat pośmierci.

pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 05:31 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Zgodnie z obowiązującym prawem nie masz.

Potrzebujesz dokunement. Prawo określa jakie dokumenty są Ci potrzebne i w jaki sposób je uzyskać. Wszystko masz opisane. Szansą na zmianę prawa jest wniosek do instytucji stanowiącej prawo w RP. Jakie przypadki wymagają dostępu do Teczek to nie ja napisałem a tylko ZACYTOWAŁEM. Tak jak przepisy określają zasady tak jednoznacznie wyjaśniają, że niezbędny jest "interes prawny" a nie jakikolwiek inny interes chocby faktyczny.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2014, 13:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Pismo z 03.10.2013 r. Wojewody Wielkopolskiego do urzędów miast, miast i gmin, gmin województwa wielkopolskiego

W związku ze stosowaniem różnorodnej praktyki przez organy gmin w zakresie udostępniania kopii dokumentów z kopert dowodowych osób zmarłych dla celów genealogicznych oraz z uwagi na brak bezpośrednich regulacji prawnych w tym zakresie, poniżej prezentuję opinię prawną, opracowaną przez Departament Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, której wdrożenie pozwoli na ujednolicenie dotychczasowego sposobu postępowania.
Definicja legalna pojęcia „koperta dowodowa”, rozumianego jako zbiór dokumentów gromadzonych w związku z wydaniem osobie pierwszego i kolejnych dowodów osobistych, przechowywanych przez ostatniego wystawcę, ujęta została w § 2 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważnienia, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. z 2009 r. nr 47, poz. 384 ze zm.), wydanego na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. - Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.). Żaden z powyższych aktów prawa nie reguluje jednak zasad udostępniania dokumentacji zgromadzonej w kopertach. Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych, w rozdziale 8b, zawiera jedynie rozwiązania w zakresie udostępniania danych osobowych ze zbiorów meldunkowych oraz elektronicznej ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych, które – z uwagi na precyzyjne określenie przedmiotu i źródła udostępnienia – nie mogą być jednak traktowane rozszerzająco. Na marginesie można jedynie zaznaczyć, że problematyka ta została szczegółowo uregulowana w nowej ustawie z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. nr 167, poz. 1131 oraz z 2011 r. nr 133, poz. 768), która wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2015 r. zgodnie z art. 75 ust. 1 i 2 ww. aktu prawa organy gmin oraz konsulowie Rzeczypospolitej Polskiej udostępniają dokumentację związaną z dowodami osobistymi znajdującą się w ich posiadaniu. Dokumentację taką udostępniać się będzie organom ścigania, sądom oraz podmiotom, które wykażą w tym interes prawny.
Wobec powyższego, ewentualnych podstaw prawnych do przekazywania genealogom kopii dokumentacji z kopert dowodowych osób zmarłych należy poszukiwać w innych regulacjach prawnych odnoszących się do zagadnienia udostępniania informacji, które nie są związane w sposób bezpośredni z ewidencją ludności. Podstawowym aktem prawa, który reguluje problematykę udostępniania akt sprawy jest kodeks postępowania administracyjnego. O braku możliwości jego zastosowania w analizowanym przypadku przesądza jednak osoba wnioskodawcy, która nie jest stroną, lecz osobą trzecią – genealog. Podstawy do przekazania kopii dokumentacji dowodowej, w której zawarte są dane osobowe, nie będzie też co do zasady stanowić ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. nr 102, poz. 926 ze zm.), gdyż zgodnie z ogólnie przyjętą wykładnią ma ona zastosowanie do osób żyjących. Jak zaznaczono genealodzy są natomiast zainteresowani dokumentami osób zmarłych. Wyjątkiem od tej zasady będzie sytuacja, gdy w kopercie osoby zmarłej znajdować się będą dane osobowe osoby żyjącej np. w odpisie skróconym aktu małżeństwa, które objęte są ochroną ww. aktu prawa.
Mając na uwadze powyższe wykluczenia, jedną podstawą prawną pozwalającą na pozytywne rozpatrzenie wniosku o wydanie kopii koperty dowodowej osoby zmarłej jest ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. nr 113, poz. 1198 ze zm.). Argumentując zaprezentowane stanowisko wskazać należy, że w kopertach dowodowych gromadzone są dokumenty wytworzone przez władze publiczne (np. akty stanu cywilnego) oraz wnioski, dokumenty, zdjęcia złożone do akt w związku z prowadzonymi postępowaniami administracyjnymi. Zgodnie zaś z poglądem przyjętym w orzecznictwie informację publiczną stanowi całość akt postępowania prowadzonego przez organ administracji publicznej – w tym zarówno dokumenty wytworzone, jak i posiadane przez organ w związku z konkretną sprawą. Przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej nie ograniczają prawa do informacji wyłącznie do dokumentów urzędowych. Co do zasady zatem udostępnieniu podlegać będzie wszystko, co znajduje się w aktach postępowania, niezależnie od tego, czy będzie to dokument urzędowy, czy prywatny (wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2011 r. sygn. akt I OSK 1550/11). Dodatkowym argumentem pozwalającym uznać kopertę dowodową za informację publiczną jest okoliczność, że dokumentacja w niej zgromadzona służy do wykonania przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, w zakresie wytworzenia dowodu osobistego. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. akt II SAB/Wa 115/12 z dnia 11 lipca 2012 r., informacją publiczną są nie tylko dokumenty bezpośrednio zredagowane i wytworzone przez szeroko rozumiane organy, ale także te dokumenty, których organ używa do realizacji zadań wynikających z przepisów prawa.
Reasumując, dokumenty zawarte w kopertach dowodowych osób zmarłych mogą być udostępniane osobom nie będącym stroną postępowania w przedmiocie np. wydania (wymiany) dowodu osobistego (np. genealogom) na podstawie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, przy czym w przypadku, gdy w danej kopercie dowodowej dotyczącej osoby zmarłej znajdują się dokumenty, które zawierają dane osobowe innej osoby niż osoba zmarła (np. odpis aktu małżeństwa danej osoby), wówczas do kwestii przetwarzania, w tym udostępniania, danych osobowych zawartych w takich dokumentach znajdują zastosowanie przepisy ustawy o ochronie danych osobowych w takim zakresie, w jakim dotyczą one osób żyjących. Nadto należy mieć na uwadze ograniczenia prawa do informacji publicznej, przewidziane w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, zwłaszcza ograniczenie powyższego prawa ze względu na prywatność osoby fizycznej. Jednocześnie zaznaczyć należy, że powyższy stan prawny ulegnie zmianie z dniem 1 stycznia 2015 r., tj. po wejściu w życie ustawy o dowodach osobistych, która jako ustawa zawierająca przepisy szczególne wyłączy stosowanie innych regulacji prawnych w zakresie dotyczącym udostępniania dokumentacji dowodowej.

Dodam jeszcze od siebie, że jeśli w danym urzędzie koperty dowodowe nie są zewidencjonowane w wersji elektronicznej, aby było możliwe szukanie po nazwiskach albo nie będziemy znać serii i numeru dowodu osobistego, to trudno będzie dotrzeć do interesującej koperty. Poza tym cena kserokopii 1 strony dokumentu z koperty wynosi 5 zł.

Pozdrawiam,
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2014, 19:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Chyba pierwszy urzędowy dokument który poszerza nasz dostęp do materiałów a nie ogranicza !
Miło przeczytać.

Jarku,
Przypuszczam ze dysponujesz oryginałem pisma - jeżeli tak jest podaj proszę jeszcze znak pisma - powinien być w jego nagłówku. Powołanie się na znak pisma ułatwi odszukanie go urzędnikom.

Zwracając się teraz o udostępnienia danych z kopert warto powoływać się na samym wstępie na wskazaną w piśmie 'Ustawę o dostępie do informacji publicznej' oraz w/w pismo z podaniem jego twórcy (Wojewoda Wielkopolski), daty (03-10-2013) i znaku (?).

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2014, 15:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
TomekD napisał(a):
Chyba pierwszy urzędowy dokument który poszerza nasz dostęp do materiałów a nie ogranicza !
Miło przeczytać.

Jarku,
Przypuszczam ze dysponujesz oryginałem pisma - jeżeli tak jest podaj proszę jeszcze znak pisma - powinien być w jego nagłówku. Powołanie się na znak pisma ułatwi odszukanie go urzędnikom.

Zwracając się teraz o udostępnienia danych z kopert warto powoływać się na samym wstępie na wskazaną w piśmie 'Ustawę o dostępie do informacji publicznej' oraz w/w pismo z podaniem jego twórcy (Wojewoda Wielkopolski), daty (03-10-2013) i znaku (?).


Tomku, oto znak sprawy nadany przez Wojewodę Wielkopolskiego: SO-IX.621.116.2013.7

Dodam jeszcze, że w urzędach miast, miast i gmin, gmin pisma wpływające, które wszczynają daną sprawę lub przesyłane są do wiadomości, rejestrowane są zgodnie z wykazem akt adresata bez względu na znak nadany przez inną jednostkę.

Pozdrawiam,
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sie 2019, 15:56 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2016, 21:56
Posty: 4
Byłem w Urzędzie Gminy i pytałem o teczkę zmarłej mojej prababci w roku 1970. Powiedzieli, że takiej na pewno nie ma.
Dzwoniłem do Urzędu Miasta i pytałem o teczki/koperty dowodowe zmarłych pradziadków z '80, '84, i dwoje z '88; zdziwiłem się gdy mi powiedzieli, że wszystkie cztery teczki się zachowały. Od roku 1975 koperty/teczki były przekazywane do UG.
Dziwi mnie te pięć lat. Teczka prababci Anny mogła być zniszczona dopiero w roku 1980, a w UM z naszej gminy są już od 1975/ datowane zgonem.

Dziwna sprawa. Może ta teczka jest po prostu w UG, skoro później wysyłali bezpośrednio do UM/Gminy Miejskiej wtedy jeszcze...

Nikt z rodziny nie ma jej zdjęcia, powiem szczerze już zwątpiłem, że znajdę zdjęcie prababci.

_________________
Rodziny; Zwara, Rybakowski, Klammer, Radde, Nikel, Szulc, Itrych, Doszk, Mateja, Hinz.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 65 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL