Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 11:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 mar 2008, 07:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 10:55
Posty: 166
Lokalizacja: Komorniki
Witam wszystkich !
Mam mały problem z kontynuowaniem dalszych poszukiwań. Utknąłem pewnie tak samo jak nie jeden z Was. No ale jest mały haczyk na który chciałbym się uczepić.
Otóż moja rodzina jest związana z Komornikami pod Poznaniem od 1811 roku. Problem polega na tym, że chciałbym się dowiedzieć skąd moi przodkowie tutaj się znaleźli. Po dokładnym przeszukaniu metryk zgonów pierwszych przodków oraz metryk ich dzieci nie natrafiłem na żadną informację. Przeszukałem parafię rodziców chrzestnych i też nic. W bazie Poznań-Project odnalazłem kilka osób o tym samym nazwisku co moje. Sprawdziłem parafię św. Wojciecha w Poznaniu. I tutaj zdziwienie. Bo osoby o nazwisku Nagórski występowały dopiero gdzieś od 1830 roku, ale nie udało ich się powiązać (luka z moim drzewem prawie 20 lat). Wcześniej nic. Bardzo dziwną informacje znalazłem w bazie danych mieszkańców z 1792 roku. Na ulicy św. Wojciecha zamieszkiwał Józef Nagórski, o którym nie ma nic w parafii św. Wojciecha. Dochodzę więc do wniosku, że widocznie chodził do innego poznańskiego kościoła. Może stamtąd byli też moi przodkowie. Pytanie tylko jaką dalszą poznańską parafię przeglądać ? Co sugerujecie? Jakie to mogły być w pobliżu kościoły ? Nie chciałbym tracić czasu na szukanie gdzieś gdzie jest małe prawdopodobieństwo. Może Archikatedra, św. Jana, Marii Magdaleny ? Sam nie wiem...
Dodam że ten pierwszy przodek który zmarł w Komornikach urodził się ok. 1775 roku tak wynikało z metryki śmierci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 mar 2008, 10:01 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Marcinie,
Radzę w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu zamówić wydruk z ich bazy (obejmującej księgi metrykalne ) dla interesującego Ciebie nazwiska. Wydruk taki zawiera: oprócz nazwiska – imię, imię ojca (lub imię i nazwisko przyszłego współmałżonka) , datę zdarzenia (chrzest, ślub, zgon), miejscowość i sygnaturę akt. Po sygnaturze akt można dowiedzieć się w jakiej parafi poznańskiej to zdarzenie miało miejsce. Dla jednego nazwiska wydruk kosztuje 30,- zł (bez wzgledu na ilość wystepujących osób).
Zawartość bazy danych projektu "Poznań Project „ z dawnej Prowincji Poznańskiej obejmuje w zasadzie lata 1835-1884 i tak dla Poznania:
par. św. Wojciecha lata 1835 – 1884; par. św. Rocha –lata 1834-1889; par. św. Małgorzaty - lata1830-1874; par. św. Marii Magdaleny - 1833-1885; par. św. Jana Jerozolimskiego lata1834-1874 (ale są luki) par. św. Marcina – lata 1835-1885. Korzystając z tej bazy należy zwrócić uwagę dla jakich lat dana parafia została opracowana.
Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 mar 2008, 10:20 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witaj,

oprócz tego, co napisała Janka możesz spróbować w księgach meldunkowych. Dla Poznania są dwie kartoteki - jednak dotyczy nazwisk, a druga jest uporzadkowana ulicami (adresami). Obie są w zespole Akta miasta Poznania w Arch. Państwowym w Poznaniu. Skorowidze są dostępne na miejscu w Archiwum, a zamówienia są realizowane tylko rano (więc trzeba zamówić dnia poprzedniego).

Dodatkowo warto zajrzeć do innych ksiąg meldunkowych i tzw. list dusz dla parafii Komorniki (lub okolicznych). W zespole "Akta Gminy Dopiewo" znajdziesz pod sygnaturami 167-171 właśnie księgi dusz. Nie sugeruj się datami, bo prawdpodobnie dotyczą II połowy XIX wieku, ale są tam zazwyczaj spisane całe rodziny, daty urodzenia, rodzice itd. - można znaleźć ciekawe rzeczy.

Księga dusz - gromady Komorniki., 1800-1954 - sygn. 167
Księga dusz - gromady Komorniki., 1800-1954 - sygn. 168
Książka meldunkowa - gromady Komorniki., 1800-1954 - sygn. 169
Książka meldunkowa - gromady Komorniki., 1800-1954 - sygn. 170
Księga dusz - gromady Komorniki., 1800-1954 - sygn. 171


dla okolicznych miejscowości sygnatury znajdziesz w opracowaniu:
http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Ks ... meldunkowe

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 05 mar 2008, 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
mac napisał(a):

oprócz tego, co napisała Janka możesz spróbować w księgach meldunkowych. Dla Poznania są dwie kartoteki


Mam pytanko!
Czy tego typu księgi były prowadzone w Gnieźnie?
Może ktoś szperał już w pierwszej stolicy :?:

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 mar 2008, 07:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 10:55
Posty: 166
Lokalizacja: Komorniki
Dziękuję za cenne wskazówki !


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 mar 2008, 09:11 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
freediver napisał(a):
Czy tego typu księgi były prowadzone w Gnieźnie?
Może ktoś szperał już w pierwszej stolicy :?:


Niestety tego nie wiem, w bazie SEZAM nie ma sygnatur Akt Gminy w Archiwum Państwowym w Gnieźnie. Potrzeba by kogoś, kto pojechałby na miejsce i spisał sygnatury wszystkich ksiąg meldunkowych z wszystkich akt gminy. Podejrzewam, że będzie to tylko kilkadziesiąt ksiąg, ale trzeba przejrzeć inwentarz kartkowy. Być może znajdzie się chętny na uzupełnienie tych danych?

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 mar 2008, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2007, 20:53
Posty: 31
Lokalizacja: Gniezno
Witam. Freediver wejdź na stronę Archiwum Lubelskiego, tam w bazie danych w dziale
Ewidencje Ludności w Archiwaliach - ELA znajdziesz dane nt ksiąg meldunkowych w Archiwum Gniezno. Pzdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 mar 2008, 23:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
Dzięki właśnie przeczytałem info i już zaglądam do Lublina.
(pytanie co robią te dane w Lublinie?)

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 mar 2008, 10:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
freediver napisał(a):
(pytanie co robią te dane w Lublinie?)

Na stronach AP Lublin znajduje się baza danych Ewidencji Ludności w Archiwaliach (ELA).
Baza ta obejmuje dane z wszystkich AP w kraju.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL