Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 12:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lut 2008, 12:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
Czasem korzystam z zasobów AA w Gnieźnie. Niestety zatrzymałem się na ostatnim przodku urodzonym w 1746roku(źródło: akt zgonu w l.mortuorum). Korzystałem z ksiąg parafii Sokolniki k. Gniezna. Najstarsza księga pochodzi z 1797 roku. Czy to już koniec? Czy może istnieją jeszcze jakieś źródła informacji (kroniki parafialne, sumariusze itp.) w archiwum. Liczę na wasze podpowiedzi i z góry dziękuję. :wink:

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lut 2008, 12:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
I jeszcze jedno. Nie mam dostępu do jednej księgi. Jak długo trwa konserwacja? Powiedziano mi, że może się ciągnąć miesiącami. Czyli :?:

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lut 2008, 16:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Witaj Robercie, niestety musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać :roll:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 mar 2008, 02:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Robercie niestety to juz koniec. Sokolniki siegaja tylko do 1796 a zgony do 1796. Za pare miesiecy bede ponownie przegladal Skolniki. Moze uda mnie sie Tobie pomoc?

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 mar 2008, 11:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Robercie niestety to juz koniec. Sokolniki siegaja tylko do 1796 a zgony do 1796. Za pare miesiecy bede ponownie przegladal Skolniki. Moze uda mnie sie Tobie pomoc?


No cóż, szkoda :(
Ale zastanawiam się dlaczego nie ma ksiąg do roku 1796 skoro kościół z tego co pamiętam wybudowano w 1635 roku. Po soborze trydenckim spisywano akty chrztu w zachodniej europie, w Polsce bodajże ruszyło po 1614 w większości parafii. W sąsiedniej parafii prowadzono księgi już po 1660 roku (Modliszewko). Czy istnieje taka możliwość, że księga jest na terenie parafii w Sokolnikach, ale nie została zidentyfikowana lub o niej zapomniano :?:

:idea: Jest oczywiście podejrzenie, że kościół się spalił i księgi również.
Ale powinny być jeszcze kroniki, zapiski, notatki.

Co do pomocy bardzo dziękuję. Ale nie będę Ciebie fatygował Krzysztofie, gdyż mieszkam w pobliżu, a ty jak widzę w Kanadzie. Więc jeszcze raz wielkie dzięki :!:

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 mar 2008, 16:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Sa juz ksiegi od 1595 lat. Gniezno Sw.Trojca, Sw.Wawrzyn czy Sw.Piotr i Pawel. W moim zainteresowaniu sa wlasnie te okolice Gniezno, Modliszewko (tez bede jeszcze raz przegladal), Sokolniki lata 1650-1750. Ja po prostu stanalem przed murem i dlatego teraz staram sie przegladac okoliczne parafie wlasnie za te lata. Moja bezposrednia rodzina najdalej siega Modliszewka (Mielna parafia Modliszewko) 1753 r.
Tak mieszkam w Kanadzie ale mam tylko 15 min jazdy samochodem by przegladnac mikrofilmy Mormonow.
Niestety mam juz dluga liste mikrofilmow i chce to robic krok po kroku. Dlatego moze to potrwac pare miesiecy.
Ale Sokolniki moze faktycznie nawiedzila jakas tragedia i ksiegi splonely. Co prawda robiono dwie kopie ale jezeli obie lezaly w parafii gdy byl pozar to tragedia. Nie wiem czy parafie beda mialy takie stare ksiegi gdyz 100 letnie powinny juz byc odstawiane do Archidiecezji a te mikrofilmowali Mormoni. Archidiecezja w Gnieznie jak wiemy byla zmikrfilmowana w 100%. Tak wiec jak nie ma na liscie strony Mormonow to nie bedzie w Archidiecezji.
Ale jak dobrze pamietam te wczesniejsze wpisy z Sokolnik zauwazylem w ksiegach Sw.Trojcy albo Sw.Wawrzynca. Teraz nie pamietam ale napewno widzialem Sokolniki. Tak wiec proponuje te dwie parafie przegladnac. Niestety te mikrofilmy juz przerabialem i nie bede do nich wracal.
Jak wspomnialem jestem zainteresowany latami 1650-1750 i nie ma sprawy na zwrocenie uwagi wpisow Twojej rodziny.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 01 mar 2008, 22:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
Skoro tak to będę wdzięczny. Dziękuję za rady. Z pewnością tak zrobię, przeglądnę te z Gniezna, co mi szkodzi. Mam nadzieję, że będą dostępne.
Życzę sukcesów w poszukiwaniach :!:

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 02 mar 2008, 23:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, 12:18
Posty: 68
Lokalizacja: Lednogóra
Krzysztofie :!: :!: :!:

Zaintrygował mnie twój post,
nie wiem czy ja dobrze zrozumiałem, ale mówisz, że zajmiesz się przeglądaniem mikrofilmów parafii Sokolniki 1650-1750!!!
Sprawdzałem w AA w Gnieźnie i nie ma w katalogu ksiąg metrykalnych z tego zakresu!!!??? Jak to możliwe???

Wnioskuję, że istnieją mikrofilmy tych ksiąg w Kanadzie. Jeśli tak to potwierdza to moją teorię, iż księgi przepadły niedawno, ponieważ na podstawie regestów Dworzaczka, który spisał akty z metryk kościelnych(chyba...?) parafii Sokolnickiej od 1670 księgi powinny istnieć, oto dowód:

http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php?section=2&single=&fileno=52&page=1&expr=Sokolniki&highlight=0&date_from=&date_to=&order_asc=&order_desc=0&group=

Co ty na to :?:

_________________
"By czas nie zaćmił i w niepamięć obrócił…"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL