Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 07:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zmiana nazwiska
PostNapisane: 23 lis 2023, 05:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Juz myslalem, ze wszystko widzialem a tutaj taka zagadka. W Kwieciszewie 1813 byl slub Lukasza Sobeckiego. Podany byl wiek 43 lata i parafie skad pochodzil. Rowniez imiona rodzicow Wawrzyn i Jadwiga, ktorzy pomarli w tej samej parafii - Golejewko. Czy wtedy trzeba bylo pokazac jakis papier z parafii urodzenia czy po prostu wystarczala slowna deklaracja ile mial lat i z jakiej parafii pochodzil?
Byl to jego drugi slub. Pierwszy byl w Broniewicach parafia Trlag w 1795 roku. Tam wystepowal jako Sobecki. Proste prawda?
Przegladnalem parafie Golejewko urodzenia od 1750-1800. Majac rodzicow latwa sprawa. W roku 1769 rodzi sie Lukasz z rodzicow Wawrzyna i Jadwigi tylko ze PACA. Slub mieli w 1768 jako Paca. Inne dzieci tej pary rowniez mialy to nazwisko. Jadwiga zamarla pierwsza w 1798 jako Pacyna. W tym samym roku Wawrzyn ponownie sie ozenil jako Paca. Mieli razem 2 dzieci Paca. Wawrzyn zmarl w 1793 jako Paca.

Tak wiec Lukasz Paca sie zmienil na Sobeckiego pomiedzy urodzeniem a przybyciem 240 km w okolice Mogilna. Co moglo byc powodem takiej migrcji? Wojen w 1794 roku nie bylo.
I zachodze w glowe jak to mozliwe. Mial juz nazwisko i swiadomosc pochodenia od Wawrzyna i Jadwigi. Posdzam ze wyjechal po smierci ojca. Mial 23 lat gdy ojciec zmarl a 25 lat gdy mial pierwszy slub.

Czy ktos sie z taka historia spotkal? Prosze o Wasze opinie. Zapil sie w drodze z jakim Sobeckim i spodobalo mu sie nazwisko czy co? Moze pracowal u jakiegos Sobeckiego (czesto tak bywalo ze Jan stawal sie Potockim bo pracowal u Potockiego) ale przeciez Lukasz musial znac swoje nazwisko. W tamtych latach nie bylo snobizmu ladnego nazwiska.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 08:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Krzysztofie
Być może Paca było przydomkiem, np. od miejsca - nie w rozumieniu miejscowości tylko położenia - zamieszkania, wykonywanej pracy, zawodu ? Znam przypadek kiedy odróżniano jednego Maćkowiaka od drugiego przydomkiem przyleśny, który stał się potem nazwiskiem.

Cytuj:
Czy wtedy trzeba bylo pokazac jakis papier z parafii urodzenia czy po prostu wystarczała słowna deklaracja ile mial lat i z jakiej parafii pochodzil?


W księgach z przełomu XVIII i XIX wieku, które indeksowałem, przy zawieraniu ślubu zawsze był wpis albo o przedstawieniu metryki chrztu z parafii albo o oświadczeniu świadków, potwierdzających wiek i pochodzenie osoby.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 10:19 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 981
W 1813 było już(jeszcze) Księstwo Warszawskie i przy ślubach kawalerów wspominano o metrykach lub aktach znania . Ale przy ślubach wdowców wspominano tylko o akcie zgonu małżonki.
Zasadniczo akty cywilne z lat 1808-18 z terenu W X Poznańskiego nie zachowały się , ale sporządzane były tak samo jak na terenie przyszłego Królestwa Kongresowego.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 11:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2011, 17:02
Posty: 45
Lokalizacja: Rawicz / Poznań
Witam
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że w Projekcie Poznań rodzicami Łukasza Sobeckiego są Wawrzyniec Sobecki i Jadwiga z Wężikowskich, a w księdze kościelnej par. Golejewko rodzicami Łukasza są Wawrzyniec Paca i Jadwiga Praczka.
Natomiast w akcie małżeństwa Wawrzyniec zapisany jest jako Packa.
Zauważyłem pewną nieścisłość, skoro Wawrzyn w 1798 r. ponownie ożenił się to nie mógł umrzeć w 1793 r., a taki zapis jest, że 4 kwietnia 1793 we wsi Ostrobudki umarł Wawrzyniec Paca.
W księdze kościelnej par. Golejewko 12 lip 1798 r. w Golejewku umiera w wieku 51 lat Jadwiga, ale nazywa się Stramczykowa.
Natomiast 11 lis 1798 ślub bierze Wawrzyniec Stramczyk wdowiec z Golejewka z Marianną Nowicz??? ze wsi Drogi. On ma 50 lat ona 40 lat.
Być może chodzi o zupełnie innego Łukasza Sobeckiego.

_________________
Pozdrawiam Jerzy Banach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Bardzo dziekuje za odpowiedzi. Pawle tego nie bralem pod uwage. Ale przydomek byl przy nazwisku jak mniemam. A wiec czlon nazwiska zostawal. Tak, mialem przypadki, ze czesto nazwiskiem byl zawod chociaz pare wpisow dalej byl juz np Dobrzynski. Ale Paca to chyba nie zawod. Po lacinie najblizsze okreslenie to pokojowy/przyjazny (ze slowniczka lacinskiego). Byly jeszcze 2 pary Wawrzyn i Jadwiga. Zyli w podobnym czasie. Chupa czesto pisani Hupa z Kubeczek oraz Stolarz z Goraczki Male. Ale oni nie mieli Lukasza.

Jurku przegladalem film 1191628 i tam sa:
skan 105 strona 58 slub Wawrzyna Packa z Jadwiga Praczka (tak wiedzialem jak ja tam zapisali
Skan 222 strona 107 1769 listopad Golejewko urodziny Lukasza od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 236 stona 119 1772 maj Ostrobodki ur Nepomuceny od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 249 strona 132 1776 styczen Ostrobodki ur blizniaczki Jozefa i Agnieszka od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 256 strona 139 1777 styczen Ostrobodki ur Jozef Nepomucen od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 265 strona 147 1776 styczen Ostrobodki ur Jadwiga Nepomucena od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 275 strona 152 1781 lipiec Ostrobodki ur Ignacy Wawrzyn od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 306 strona 10 1784 31 maj Ostrobodki ur Antoni de Padua (co to znaczy? od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 322 strona 24 1786 11 maj Ostrobodki ur Stanislaw od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 275 strona 132 1781 lipiec Ostrobodki ur Ignacy Wawrzyn od Wawrzyna i Jadwigi Paca

skan 697 strona 168 178913 kwiecien zmarla Jadwiga Pacyna czy dobrze odczytuje ze przy porodzie blizniaczkow?
skan 572 strona 48 1789 3 maj Olbina slub Wawrzyn Paca i Agata Switalonka swiadek jest Kacper Switala
Tak, zrobilem blad powinno byc 1789 a nie 1798

skan 356 strona 55 1790 20 czerwiec Ostrobodki ur Elzbieta od Wawrzyna i Agaty Paca
skan 369 strona 67 1791 11 grudzien Ostrobodki ur Kacper od Wawrzyna i Agaty Paca

skan 710 strona 181 1793 4 kwiecien zgon Wawrzyn Paca
Wypisalem to wszystko pod katem pisowni nazwiska.

Faktycznie w PP jest Jadwiga Wezikowska.
Kwieciszewko film 2286745 skan 942 zapis 28 1812 zapowiedzi Lukasz Sobecki wdowiec lat 43 syn Wawrzyna i Marianny z Wezikowskich ze wsi Golejwko w powiecie Kobylin z Marianna z Zukowskich Kielczewska wdowa lat 42 corka Andrzeja i Justyny z Rybinskich z Nowej Wsi
Skan 975 jest juz slub Te same dane z Golejewka w powiecie Krobskim ale jest adnotacja ze pierwsza zona to zmarla w 1812 roku Marianna z Rogackich.
Parafia Trlag film 2065269 skan 1006 strona 173 slub Lukaszaa Sobeckiego z Wierzejewic syn Wawrzyna z Marianna Rogacka z Broniewice corka Bartlomieja.

A wiec w 100% Lukasz z Broniewic i z Kwieciszewa to ten sam. W 100% pochodzil z Golejewka. Moze Jadwiga Praczka nazywala sie Wezikowska. Jakos nie przypominam sobie tego nazwiska przegladajac Golejewko.
W PP nie ma Wezykowskich lub podobnie brzmiacych w Golejewku. Za to jest ogrom nazwisk Paca z Golejewka i okolic Rawicz czy Odolanow. Dziwne bo do lat 1791 urodzen widzialem tylko jedna rodzine "naszego Wawrzyna".
To wszystko co mam i wiem. I to sa fakty zpisane. Czy sa prawdziwe? Nie wiem. I nie wiem skad sie wzial Sobecki.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 17:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2011, 17:02
Posty: 45
Lokalizacja: Rawicz / Poznań
skan 105 strona 58 1768 listopad 20 - slub Wawrzyna Packa z Jadwiga Praczka
skan 222 strona 107 1769 październik 18 - Golejewko urodziny Lukasza od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 236 stona 119 1772 maj 15 - Ostrobodki ur Nepomuceny Małgorzata od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 249 strona 132 1776 styczen 10 - Ostrobodki ur blizniaczki Jozefa i Agnieszka od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 256 strona 139 1777 styczen 19 - Ostrobodki ur Jan Kanty Jozef Nepomucen od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 265 strona 147 1778 październik 7 - Ostrobodki ur Jadwiga Nepomucena od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 275 strona 152 1781 lipiec 31 - Ostrobodki ur Ignacy Wawrzyn od Wawrzyna i Jadwigi Paca
skan 306 strona 10 1784 maj 31 - Ostrobodki ur Antoni de Padva (co to znaczy? od Wawrzyna i Jadwigi Paca – imię nadane na cześć patrona czyli św. Antoniego z Padwy
skan 322 strona 24 1786 maj 11 - Ostrobodki ur Stanislaw od Wawrzyna i Jadwigi Paca

skan 697 strona 168 1789 kwiecien 13 - zmarla Jadwiga Pacyna przy porodzie bliźniaków, które też zmarły
skan 572 strona 48 1789 maj 3 - Olbina slub Wawrzyn Paca i Agata Switalonka swiadek jest Kacper Switala ze Sworowa, Stefan Świtała i Grzegorz Klecz z Olbiny

skan 356 strona 55 1790 czerwiec 20 - Ostrobodki ur Elzbieta od Wawrzyna i Agaty Paca
skan 369 strona 67 1791 grudzien 11 - Ostrobodki ur Cyprian od Wawrzyna i Agaty Paca - nie Kacper

skan 710 strona 181 1793 kwiecien 4 - zgon Wawrzyn Paca

Sprawdź, proszę powyższe zestawienie bo zrobiłem kilka dopisków i poprawek.

Przeglądając akta par. Golejewko nie spotkałem się z nazwiskami Sobecki, Węzikowska czy też Żukowska Kiełczewska.

_________________
Pozdrawiam Jerzy Banach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 19:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jerzy Banach napisał(a):
Sprawdź, proszę powyższe zestawienie bo zrobiłem kilka dopisków i poprawek.
Przeglądając akta par. Golejewko nie spotkałem się z nazwiskami Sobecki, Węzikowska czy też Żukowska Kiełczewska.

Jurku ogromnie dziekuje za poprawki i wskazowki. No wlasnie nie ma tam Sobeckich. Byla w 1750 roku Sobeck jako chrzestna. Ponoc wlasnie tak sie nazywali i pochodzili z Bukówiec Górny kolo Leszna. Jest jedna Urszula Sobecka z pobliskiego Jutrosine na PP
Catholic parish Jutrosin [Jutroschin]
entry 112 / 1832 [21.4km]
Adalbertus Przybylski (42 years old, widower)
Ursula Sobecka (26 years old) 86%
Moze to jest slad? Pozniej jest w 1862 Zuzanna ale to duza roznica w czasie i wieku. Nastepnie 1867, 1875 i 1885.
Jurku a masz przegladniety Jutrosin? Sa z kluczykiem.

Teraz wiesz dlaczego jestem w kropce skoro w Kwieciszewie pisal sie jako z Golejewka

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 19:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2011, 17:02
Posty: 45
Lokalizacja: Rawicz / Poznań
Niestety, nie mam dostępu do akt Jutrosina. Sam też musiałbym sprawdzić niektóre moje dane.
Trochę pogmatwało się z tymi nazwiskami, ale wierzę, że uda się to wszystko wyprostować.
Będę miał na uwadze te nazwiska przeglądając różne akta. Jak coś znajdę to dam Ci znać.

_________________
Pozdrawiam Jerzy Banach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 20:25 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 515
Krzysztofie - taka hipoteza: a może Łukasz nazywał się Paca, ale po przybyciu do Kwieciszewa zaczęto go nazywać Sobkiem, bo przybył samotnie i nie miał tam rodziny (sam sobie).

W rodzinie mojej żony jest odrobinę podobna sytuacja. Mamy w Srocku Wielkim pod Kościanem Kazimierza Matuszczaka (ur. 1779) syna Mateusza i Franciszki. Na szczęście w akcie ślubu rodziców podane jest, skąd pochodził Mateusz – z Tomyśla. Gdyby nie to, pewnie nigdy bym go nie odnalazł, bo to jednak 50 km, spory kawałek. Jest też imię ojca: Wawrzyniec.

I w aktach wytomyskich znalazłem akt chrztu Mateusza. Okazało się, że nazywał się Nyga, nazwisko często tam występujące. Czyli Mateusz "zgubił" nazwisko podczas przenosin, a jego potomków zwano już Matuszczakami, od jego imienia.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
mikolajkirschke napisał(a):
Krzysztofie - taka hipoteza: a może Łukasz nazywał się Paca, ale po przybyciu do Kwieciszewa zaczęto go nazywać Sobkiem, bo przybył samotnie i nie miał tam rodziny (sam sobie).

Mikolaju tak wlasciwie to podoba mi sie ta teoria. Ma duzo sensu. Niesamowity tok myslenia. Dzieki.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 21:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Co do Sobeckiego,Sobka to w przypadku mojej rodziny pochodzi od imienia Sebastian (parafia Pępowo). Była liczna rodzina Krajków i jedną z gałęzi określano od Sobka,bo pra..miał na imię Sebastian.
Może tu też jakiś pradziadek nosił takie imię.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2023, 21:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
mikolajkirschke napisał(a):
Krzysztofie - taka hipoteza: a może Łukasz nazywał się Paca, ale po przybyciu do Kwieciszewa zaczęto go nazywać Sobkiem, bo przybył samotnie i nie miał tam rodziny (sam sobie).

W rodzinie mojej żony jest odrobinę podobna sytuacja. Mamy w Srocku Wielkim pod Kościanem Kazimierza Matuszczaka (ur. 1779) syna Mateusza i Franciszki. Na szczęście w akcie ślubu rodziców podane jest, skąd pochodził Mateusz – z Tomyśla. Gdyby nie to, pewnie nigdy bym go nie odnalazł, bo to jednak 50 km, spory kawałek. Jest też imię ojca: Wawrzyniec.

I w aktach wytomyskich znalazłem akt chrztu Mateusza. Okazało się, że nazywał się Nyga, nazwisko często tam występujące. Czyli Mateusz "zgubił" nazwisko podczas przenosin, a jego potomków zwano już Matuszczakami, od jego imienia.


W dzisiejszym znaczeniu Sobek to ktoś samolubny, dawniej Sobek/Sobczak/Sobecki to potomek Sebastiana (Sobestiana), niekoniecznie syn. Być może Sebastian był jego dziadkiem.
https://sjp.pl/sobek

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL