Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 23:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 wrz 2010, 03:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Witam - Od 3 lat staralam sie skontaktowac z moja "ciocia" Maryla, ktora mieszka na wschodnim wybrzezu w New Britain. Ostatni raz z nia rozmawialam 3,5 roku temu, byla bardzo rozmowana, sypala informacjami o mojej rodzinie, jak zawsze przy przy okazji moich telefonow, mniej wiecej 2 razy w roku. Niestety w przeciagu ostatnich 3 lat dzwonilam i nikt nie podnosil sluchawki, zostawialam wiadomosc na sekretarce. Bez odpowiedzi.
Chcialam dowiedziec sie konkretow w pewnej rodzinnej sprawie.
W zeszla niedziele zadzwonilam jeszcze raz, znow zostawilam wiadomosc.
Dzisiaj ja mialam wiadomosc na mojej sekretarce, zadzwonil "cioci" syn, powiedzial, ze jego mama ma Alzheimer`s i nawet nie wie jak ona sie nazywa. Dla mnie szok !!! i smutek :(
Pisze celowo "ciocia" w cudzyslowie bo to nie jest moja krewna ani powinowata.
Moja babcia wraz ze swoja siostrzenica, w czasie wojny umozliwily ucieczke "cioci" Maryli i jej rodzinie z Polski.
Ja chcialam nareszcie poukladac fakty do faktow, opracowac to jak trzeba, niestety sie spoznilam.
Pisze to do was, tych wszystkich, ktorzy odkladaja takie rozmowy na jutro albo na potem, albo jak bedzie wiecej czasu. Czas biegnie nieublaganie, takie sprawy nie moga czekac, czlowiek jest tylko czlowiekiem i jest zawodny, zwlaszcza jak jest w wieku podeszlym. Pytajcie, pytajcie i jeszcze raz pytajcie :!: Teraz, dzisiaj.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 04:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Haniu bardzo cieply post. Niestety kazdy z nas ma takie doswiadczenia. Najgorsza rzecza, ze czesto genealogia zaczyna nas interesowac gdy mamy ok 50 lat no i wtedy juz automatycznie jest za pozno.
Masz racje Haniu pytajcie juz dzisiaj i zapisujcie to wszystko.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 07:20 
Offline

Dołączył(a): 08 kwi 2010, 06:52
Posty: 62
Nic dodać, nic ująć, niestety.
Pozdrawiam
Renata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 09:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Chciałabym jeszcze coś dodać do tego, co napisała Hania.
Osoby w podeszłym wieku mogą cierpieć także na tzw. demencję starczą, obserwuję to u mojej babci. Ma okresy, kiedy jest zupełnie wycofana i mało kontaktowa, myli fakty, czas i przestrzeń. Po takich okresach przychodzi nagła odmiana, ożywienie, wraca poczucie humoru i wtedy opowiada różne rodzinne anegdoty. Trzeba zawsze próbować nawiązać rozmowę, podpytywać. Osoby starsze często maja dobrą pamięć wsteczną, lepiej pamiętają to, co wydarzyło się 60 lat temu niż to, czy zjadły śniadanie ;)

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 12:16 
Offline

Dołączył(a): 07 maja 2009, 18:32
Posty: 244
Witajcie.
Krzysztofie,nigdy nie jest za póżno.Dopiero po 50-tce otwierają się szare komórki magazynujące dawne historie.Tak było w moim przypadku,kiedy dostałam akt ślubu mojej prababci.Przypomniałam sobie opowieść babci.opowiadała o dziewczynie,którą rodzice wydali za mąż za 70 letniego starca.Teraz dopiero zrozumiałam o kim ona wówczas mówiła.Zgodziłabym się tu z Magdą,bo często muszę sprawdzać czy wzięłam leki,ale drzewo zbudowalam.Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL