Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 kwi 2024, 08:46

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 mar 2024, 11:48 
Offline

Dołączył(a): 01 sty 2024, 19:52
Posty: 5
Cześć, jako ciekawostkę zamieszczam imiona moich przodków wraz z częstością występowania:

29 - Maria/Marianna
15 - Katarzyna
13 - Agnieszka
7 - Jadwiga
5 - Franciszka, Zofia
4 - Ewa, Małgorzata, Regina
3 - Agata, Gertruda, Julianna, Magdalena, Rozalia
2 - Antonina, Elżbieta, Józefa, Justyna, Konstancja, Kunegunda, Łucja
1 - Anna, Apolonia, Barbara, Brygida, Cecylia, Helena, Krystyna, Ludwika, Marcjanna, Petronela, Stanisława, Teresa, Urszula, Wiktoria, Zuzanna

11 - Franciszek
8 - Andrzej, Stanisław, Wojciech
7 - Jan, Kazimierz
6 - Antoni, Józef, Marcin, Wawrzyniec
5 - Mikołaj, Szymon, Tomasz
4 - Paweł
3 - Błażej, Mateusz, Michał, Piotr, Roch, Walenty
2 - Ignacy, Jakub, Maciej, Stefan
1 - Adam, Bartłomiej, Bernard, Chryzostom, Grzegorz, Izydor, Kacper, Klemens, Ludwik, Łukasz, Sebastian

Pozdrawiam,
Paweł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2024, 21:19 
Offline

Dołączył(a): 24 mar 2021, 16:09
Posty: 180
Lokalizacja: Pniewy
Też jakiś czas temu sporządziłem sobie takie zestawienie. Zamieszczam je poniżej:

Żeńskie
43 - Maria/Marianna
22 - Katarzyna
19 - Regina
11 - Franciszka
10 - Agnieszka, Jadwiga
9 - Małgorzata
8 - Anna
5 - Magdalena, Rozalia, Zofia
4 - Antonina, Józefa
3 - Dorota, Helena
2 - Anastazja, Barbara, Julianna, Ludwika, Teresa, Wiktoria
1 - Apolonia, Bolesława, Cecylia, Elżbieta, Ewa, Joanna, Józefina, Klara, Krystyna, Michalina, Nepomucena, Petronela, Weronika, Władysława, Łucja

Męskie
24 - Jan
17 - Andrzej
15 - Marcin
13 - Michał, Wojciech
12 - Józef
11 - Walenty
8 - Antoni, Jakub
7 - Maciej, Stanisław
6 - Wawrzyniec
5 - Mateusz, Tomasz
4 - Bartłomiej, Szczepan
3 - Karol, Łukasz, Paweł, Szymon
2 - Franciszek, Kasper, Kazimierz, Urban
1 - Adam, Bogusław, Chryzostom, Hilary, Ignacy, Melchior, Mikołaj, Sebastian, Stefan, Teodor, Wiktor

Jak widać Marianny i Katarzyny też "królują" :D

_________________
Pozdrawiam
Jacek

Chudziak|Zachciał|Gromadziński/Gromadka|Żurek|Buszkiewicz|Kawka|Konieczny|Sawala|
Bąk/Bunk|Hancyk/Chancyk|Lehmann|Szarata|Białkowski|Janiszewski|Musiał|Liberski

Poszukuję ur. ok.1745 Jana Liberskiego kołodzieja w Opalenicy i Otorowie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2024, 08:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Bardzo ciekawe zestawienia, fajnie byłoby gdybyście dodali region/powiat/okolice z których pochodzili wasi Przodkowie. Zauważyłem korelację pomiędzy np. patronką/patronem parafii a nadawanymi imionami.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2024, 09:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Bardzo ciekawe zestawienia, fajnie byłoby gdybyście dodali region/powiat/okolice z których pochodzili wasi Przodkowie. Zauważyłem korelację pomiędzy np. patronką/patronem parafii a nadawanymi imionami.


Napisałem niedawno pracę podającą statystyki nadawania imion w Wielkopolsce w rozbiciu na subregiony oraz w ujęciu czasowym, też wspominam tam parę tego typu spostrzeżeń. Największą dysproporcję dającą się przypisć kultowi konkretnego patrona zauważyłem w przypadku imienia Idzi.

Gdy publikacja się ukaże, mogę wstawić trochę danych na forum.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2024, 14:33 
Offline

Dołączył(a): 24 mar 2021, 16:09
Posty: 180
Lokalizacja: Pniewy
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Bardzo ciekawe zestawienia, fajnie byłoby gdybyście dodali region/powiat/okolice z których pochodzili wasi Przodkowie. Zauważyłem korelację pomiędzy np. patronką/patronem parafii a nadawanymi imionami.

Dzień dobry,
a więc w moim przypadku przodkowie w większości pochodzili z parafii:
Biezdrowo, Brody, Buk, Bukowiec, Bytyń, Ceradz Kościelny, Cerekwica, Chrzypsko Wlk., Duszniki, Granowo, Kaźmierz, Lubosz, Lwówek, Łódź k/Poznania, Margonin, Objezierze, Obrzycko, Opalenica, Ostroróg, Otorowo, Piłka, Pniewy, Połajewo, Psarskie, Stobnica, Szamotuły, Wilczyna, Wronki, Zajączkowo, Żydowo.

_________________
Pozdrawiam
Jacek

Chudziak|Zachciał|Gromadziński/Gromadka|Żurek|Buszkiewicz|Kawka|Konieczny|Sawala|
Bąk/Bunk|Hancyk/Chancyk|Lehmann|Szarata|Białkowski|Janiszewski|Musiał|Liberski

Poszukuję ur. ok.1745 Jana Liberskiego kołodzieja w Opalenicy i Otorowie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2024, 17:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Ten akurat obszar tłumaczy nadreprezentację imienia Regina, z jakiegoś powodu faktycznie bardzo tam popularnego na początku XIX wieku.

Jacek256 napisał(a):
więc w moim przypadku przodkowie w większości pochodzili z parafii:
Biezdrowo, Brody, Buk, Bukowiec, Bytyń, Ceradz Kościelny, Cerekwica, Chrzypsko Wlk., Duszniki, Granowo, Kaźmierz, Lubosz, Lwówek, Łódź k/Poznania, Margonin, Objezierze, Obrzycko, Opalenica, Ostroróg, Otorowo, Piłka, Pniewy, Połajewo, Psarskie, Stobnica, Szamotuły, Wilczyna, Wronki, Zajączkowo, Żydowo.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2024, 20:09 
Offline

Dołączył(a): 01 sty 2024, 19:52
Posty: 5
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Bardzo ciekawe zestawienia, fajnie byłoby gdybyście dodali region/powiat/okolice z których pochodzili wasi Przodkowie. Zauważyłem korelację pomiędzy np. patronką/patronem parafii a nadawanymi imionami.


W moim przypadku są to głównie powiaty ostrowski i ostrzeszowski. Po za tym krotoszyński (parafia Rozdrażew), kaliski (Godziesze), sieradzki (Wojków) i wieruszowski (Dzietrzkowice).

Łukasz Bielecki napisał(a):
Największą dysproporcję dającą się przypisć kultowi konkretnego patrona zauważyłem w przypadku imienia Idzi.


Domyślam się że piszesz o np. Mikorzynie. Miałem w swojej rodzinie Idziego, który pielgrzymował tam corocznie.

Pozdrawiam, Paweł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2024, 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
_pawel_ napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
Największą dysproporcję dającą się przypisć kultowi konkretnego patrona zauważyłem w przypadku imienia Idzi.


Domyślam się że piszesz o np. Mikorzynie. Miałem w swojej rodzinie Idziego, który pielgrzymował tam corocznie.


Tak, dokładnie. Sanktuarium w Mikorzynie było bardzo popularne w okolicy i ewidentnie ma związek z ogromną nadreprezentacją imienia Idzi w tym powiecie i sąsiednich, w porównaniu z resztą Wielkopolski, w której było to imię bardzo rzadkie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2024, 11:34 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 518
Łukasz Bielecki napisał(a):
Ten akurat obszar tłumaczy nadreprezentację imienia Regina, z jakiegoś powodu faktycznie bardzo tam popularnego na początku XIX wieku.

Jacek256 napisał(a):
więc w moim przypadku przodkowie w większości pochodzili z parafii:
Biezdrowo, Brody, Buk, Bukowiec, Bytyń, Ceradz Kościelny, Cerekwica, Chrzypsko Wlk., Duszniki, Granowo, Kaźmierz, Lubosz, Lwówek, Łódź k/Poznania, Margonin, Objezierze, Obrzycko, Opalenica, Ostroróg, Otorowo, Piłka, Pniewy, Połajewo, Psarskie, Stobnica, Szamotuły, Wilczyna, Wronki, Zajączkowo, Żydowo.


Tak, u mnie połowa rodziny z zachodniej Wielkopolski i Regina jest na drugim miejscu wśród kobiecych - 39 osób. Na pierwszym oczywiście Marianna - 72.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2024, 20:52 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2012, 00:14
Posty: 118
Zainspirowana postem Pawła dołączam moje zestawienie :))

PRZODKOWIE

22 - Jan
15 - Wojciech, Michał
14 - Marcin
12 - Stanisław, Tomasz, Franciszek
11 - Józef, Andrzej
9 - Wawrzyniec
8 - Maciej, Bartłomiej, Antoni, Paweł, Szymon
7 - Kazimierz
6 - Jakub
5 - Mateusz, Łukasz , Wincenty
3 - Walenty, Stefan
2 - Szczepan, Wiktor, Piotr, Mikołaj, Melchior, Aleksander, Ignacy, Roch
1 - Grzegorz, Filip, Krzysztof, Izydor, Florian, Błażej, Chryzostom, Czesław, Gabriel, Sebastian, Norbert, Krystian, Klemens, Adam

PRZODKINIE

45 - Maria
26 - Katarzyna
23 - Agnieszka
21 - Regina
19 - Jadwiga
13 - Franciszka
9 – Antonina, Małgorzata
8 - Magdalena
7 - Józefa
5 – Barbara, Elżbieta
3 – Cecylia, Wiktoria, Anna
2 – Urszula, Łucja, Ewa, Stanisława, Klara, Weronika, Helena, Julianna, Karolina, Rozalia, Zofia, Agata
1 - Danuta, Władysława, Anastazja, Konstancja, Dorota, Ludwika, Apolonia, Petronela, Teresa, Michalina, Emilia

PARAFIE -Bolewice, Brody* (zdecydowana dominacja), Brodnica, Bukowiec, Bytyń, Chobienice, Ceradz Kościelny, Duszniki*, Gnin, Kaźmierz, Kwilcz, Lwówek, Michorzewo*, Opalenica*, Pniewy, Ruchocice, Wąsowo, Wilczyna, Wyskoć, Zbąszyń, Żabno
* - największa liczba przodków

_________________
Ania
_______________________________________________________________________________________________________

Nazwiska - Szczechowiak (Niewierz/Brody), Dobrucki (Oborzyska), Haremza (Krajkowo), Nowaczyk alias Beszterda (Krajkowo), Józefowski (Duszniki)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 142 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL