Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 09:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lip 2010, 02:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jak wiele osob pisalo watek moze zszedl na zle tory ale interesujacy. Chyba wiele osob dowiedzialo sie nowych rzeczy ale bali sie spytac. Dlatego Piotr nie miej obawy zadawac pytan bo czesto odpowiedz jest dla wiecej ludzi.

Ale mam tutaj bardzo ciekawa wiadomosc i nie tylko dla Ciebie Piotr ale dla wszystkich chcacych miec herb.
Otoz kazdy moze miec herb w Polsce. Najwazniejsze by byl zrobiony poprawnie wedlug wszelkich zasad heraldycznych. Jedyna roznica pomiedzy tymi herbami a rycerskimi (szlacheckimi) ze nie beda mialy przylbicy i korony.
Blazowanie (wizerunek) pozostawiony jest do osobistej decyzji. Niestety prawnie ta rzecz nie jest jeszcze jasna w Polsce. Nie wiadomo np. czy bedzie to dziedziczny herb? Czy bedzie dotyczyl tylko jednej osoby czy calej rodziny, kuzynow itp. Wiele pytan i wiele niejasnosci , ktore w innych krajach Europy sa prawnie dobrze opracowane.
Ale jezeli ktos by chcial taki herb sobie zrobic to moge skontaktowac z jednym z najbardziej w Polsce znanych heraldykow. Dyskrecja zapewniona w 100%.
Wizerunek takiego herbu moze przedstawiac np. hobby. Szachista moze miec jakas figure szachowa, mysliwy cos z broni lub trofeum itp.

Dolaczam link o etosie rycerskim dla Piotra. Fajny tekst: http://www.zdobylismygrunwald.pl/kodeks-rycerski.html

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2010, 13:22 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2010, 17:00
Posty: 14
Lokalizacja: Szczecin
Przeczytajcie to co pisze użytkownik DankaW jej wypowiedzi są prowokujące...
I nie chcę zachować się po "szczeniacku" I tak patrzę z przymróżeniem "Oka"
PS: A przede wszystkim nie chodzi o posiadanie herbu... bez pokrycia w Histori... tak ja wcześniej wspomniałem...
Jednak o dziedziczenie i sposób jego przejęciu prawnie... nie... tak jak Pan Krzysztof Dobrzynski wspomniał
"Ale jezeli ktos by chcial taki herb sobie zrobic to moge skontaktowac z jednym z najbardziej w Polsce znanych heraldykow. Dyskrecja zapewniona w 100%.
Wizerunek takiego herbu moze przedstawiac np. hobby. Szachista moze miec jakas figure szachowa, mysliwy cos z broni lub trofeum itp."
W tym kierunku... mogą iść osoby które nie mają nic wspólnego ze Szlachtą na przykład Pani DankaW ale to osobista sprawa każdego nas... (Zaznaczam nikogo nie chcę obrazić może mam kontrowersyjne wypowiedzi ale warto wysłuchać)
Bardziej się kieruje w Moją rodzinę Moich Przodków... co za tym idzie... możliwość o dziedziczenia... ale musiał bym wiele jeszcze poczytać na ten Temat...
Wiele osób pytało się mnie " po co mi ten Herb" jedno odpowiem ( Nie dla Szpanu...) Jestem Bardzo dumny z moich rodzinnych korzeni A jak słyszę... O Bitwie pod Grunwaldem... aż chciało się być tam... mało tego wziąść udział w nim (Reprezentując mojego Przodka... !) Mogąc wziąść udział... w turniejach gdzie wymagane były herby lub już nie są ...
Nawet często lecą programy w telewizji... O zamkach w średniowieczu i o szlachcie i urywkowo były pokazywane szaty? czy bóg wie co tam było... Ale były wyszyte Herby na tych półtnach i widziałem mój rodzinny głowa byka nad nim miecz... znam historię... herbu i wiem, że nawet rodzina ma swoje miejscowości "Mszczynów" czy "Mszczonów" o ile dobrze pamiętam wójkiem u którego mieszkam wie dużo o moich przodkach i o jego... i co nie co mi opowiedział...

_________________
Pozdrawiam, Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2010, 15:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Jak grochem o ścianę!

Macieju, czyń swoją powinność!

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2010, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2010, 17:00
Posty: 14
Lokalizacja: Szczecin
Dobrze... dobrze... dziękuje... za możliwość uczestniczenia na tym forum rozwiało to część moich wątpliwości Dziękuje pozdro... Dowidzenia

_________________
Pozdrawiam, Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2010, 09:12 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
:shock: już dość!!!

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2010, 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 wrz 2010, 22:46
Posty: 1
Asiek napisał(a):
Po drugie, tak jak wspomniałam, herbu nie dziedziczy się po kądzieli chyba, że Twój ojciec czy dziadek przyjęli nazwisko matki a wraz z nim herb.


Czy jesteście przekonani że jeżeli mąż szlachcianki nie będący szlachcicem po przyjęciu jej nazwiska spłodzi dziecko, będzie ono dziedziczyło tytuł szlachecki matki mimo braku ciągłości 'po mieczu'?
To mogłaby być jakiegoś rodzaju 'droga ratunku' dla kolegi, któremu tak potwornie zależy na szlachectwie :P

edit- Bardach w "Historii Ustroju i Prawa Polskiego" rzeczywiście pisze o bogatych mieszczanach 'wżeniających' się w rodzinę szlachecką.

_________________
Pozdrawiam, Michał
Jastrambij. Que babatum intus cruce, ornatum in campo celestino, et in galea accipitrem defert.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2010, 08:41 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2010, 16:09
Posty: 3
admin: trochę na ten temat było już w tym wątku, także zostały połączone

Mam pytanie, czy kazdy moze poslugiwac sie - zwlaszcza w dzialalnosci gospodarczej - dowolnie wybranym przez siebie herbem? Jezeli nie to jak mozna temu przeciwdzialac?
pozdrawiam mini


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2010, 09:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Dziękuję za rozbawienie - mam nadzieję, że nie tylko mnie - w ten dość paskudny (pogoda) poranek :lol:

Stawiasz dość naiwne pytanie, ale to nie szkodzi :D Oczywiście, że każdy może się posługiwać dowolnie wybranym herbem, np. ładnym ze względów kolorystycznych. Może się tytułować hrabią, czy księciem - za to nie grozi żadna odpowiedzialność. Konstytucja marcowa z 1921 r. zlikwidowała ustrój stanowy, ostatecznie znosząc stan szlachecki. Art. 96 tej konstytucji głosił, że odrodzone państwo polskie nie uznaje żadnych herbów, tytułów i przywilejów dziedzicznych.

Szczególnie zabawny może być związek działalności gospodarczej prowadzonej przez takiego "hrabiego", z legitymowaniem się wybranym przez niego herbem, np. na folderach reklamowych firmy. Wręcz nasuwa się pytanie: "co ma piernik do wiatraka" ? Ale cóż - "czego to ludziska nie wymyślą" ?

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2010, 15:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
mini napisał(a):
Mam pytanie, czy kazdy moze poslugiwac sie - zwlaszcza w dzialalnosci gospodarczej - dowolnie wybranym przez siebie herbem? Jezeli nie to jak mozna temu przeciwdzialac?
pozdrawiam mini

Drogi/Droga mimi. Byloby nam milo poznac Ciebie z nazwiskiem. Taki tutaj zwyczaj.
Moze ponizsze artykuly dadza Tobie odpowiedz na Twoje pytanie:

http://www.zti.com.pl/instytut/pp/refer ... _full.html

( w wyroku z dnia 10 kwietnia 2002 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach (sygn.akt I ACa 1399/01, publ.OSA 2003/2/6) uznał, że „Więź emocjonalna, jaka może łączyć osobę fizyczną z herbem, stanowiącym własność jej rodziny, uzasadnia zakwalifikowanie herbu jako dobra osobistego w rozumieniu art. 23 k.c., zaś wykorzystanie go przez inną osobę - jako naruszenie tego dobra „). Ze strony: http://www.prawnie.pl/baza_wiedzy/artyk ... zne/25069/

Komercyjne wykorzystania herbu
Mimo że w praktyce nie da się wykorzystać komercyjnie czegoś, co ma postać wizerunku i stanowi własność publiczną, najwięcej nieporozumień związanych z używaniem herbu wynika z ustanawiania przez organy uchwałodawcze j.s.t. rozwiązań polegających na:
1) reglamentacji wykorzystywania herbu do celów komercyjnych;
2) wprowadzenia odpłatności za korzystanie z herbu;
3) umożliwienia prowadzenia prewencyjnego nadzoru nad wykorzystaniem herbu przez poszczególne podmioty.
Ustawa o godle (…) rozstrzyga jednoznacznie kwestie komercji i wydaje się, że - wzorcowo - symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. Jest to dopuszczalne wyłącznie w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej. Rozwiązanie zastosowane w odniesieniu do godła państwowego jest godne powielenia przez j.s.t. w stosunku do swojego herbu.
Próby wprowadzenia odpłatności za korzystanie z herbu czy to komercyjnego, czy niekomercyjnego nie tylko nie mają oparcia w obowiązującym prawie, ale są też nieracjonalne. Herb jest własnością publiczną. Wyprodukowanie znaczka z wizerunkiem słoneczników van Gogha wymaga zgody właściciela (spadkobiercy) praw autorskich tego artysty, gdyż jest ono chronione prawem. Wyprodukowanie zaś takiego samego znaczka z herbem, którego wizerunek jest własnością publiczną, nie jest niczym ograniczone.
Zakres zasad używania herbu j.s.t. nie może obejmować restrykcji wykraczających poza ograniczenia wynikające z przepisów o ochronie dóbr osobistych. Jeżeli wizerunek herbu jest własnością publiczną, to nie można nikomu zabronić np.:
1) noszenia znaczka z herbem gminy, a więc i produkcji takich znaczków z niezastrzeżonym nigdzie wzorem;
2) umieszczenia herbu na papierze firmowym firmy czy na taksówce świadczącej usługi przewozowe.
3) wykorzystywania herbu na wiele innych sposobów jeśli nie będzie to naruszało dóbr osobistych osoby prawnej jaką jest dana j.s.t.
Ważnym argumentem w tych rozważaniach jest fakt, że znak graficzny nie do końca odwzorowujący wizerunek herbu ustalony w uchwale nie jest już herbem i np. przepiękny herb Różana, miasteczka w woj. Mazowieckim, przedstawiający kwiat róży na czerwonym tle, już nim nie będzie, jeżeli ten sam kwiat róży zostanie umieszczony np. na tle niebieskim. Ze strony: http://samorzad.lex.pl/artykul/249,

Nie mniej mozesz sobie zamowic u plastyka jakis herb do dzialalnosci gospodarczej. Bedzie on wtedy unikalny tylko dla Twojej dzialalnosci.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2010, 17:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Mariuszu, ten temat nie jest tak całkiem wyłącznie zabawny. Nie wiem, czy słusznie tak "pojechałeś" po nowym użytkowniku :)

Jakiś czas temu Habsburgowie żywieccy (zasłużona patriotycznie rodzina!) procesowali się z Browarem Żywiec o swój herb którym tenże browar oznaczał już nie wiem, czy piwo, czy po prostu swoje druki reklamowe czy listowe. W każdym razie sąd polski ostatecznie stanął po stronie Habsburgów. Uważam że słusznie. Skoro obracamy się w kontekście biznesu, to podobnie, jak na logo np. Coca-Coli, można na herb spojrzeć jako na wizerunek związany z pewną marką - jedna marka kojarzy się z taką tradycją (lub zbiorem zbiorem skojarzeń), inna z inną. Skoro ktoś używa herbu w celach komercyjnych, to ewidentnie korzysta z siły pewnej marki (tradycja, snobizm) do której nie ma prawa. Więc na tym gruncie można mówić o ochronie herbu. Na innych pewnie nie.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2010, 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Pewnie masz rację Łukaszu, sprawa może i nie jest śmieszna. Ale jeśli spojrześ na herb "Poraj" o którym mowa to Tadeusz Gaji w "Herbarzu polskim od średniowiecza do XX wieku : ponad 4500 herbów szlacheckich 37 tysięcy nazwisk 55 tysięcy rodów" jako rodziny posługujące się tymże znakiem wymienia setki nazwisk: http://pl.wikipedia.org/wiki/Poraj_(herb_szlachecki). Jakże więc jedna osoba, czy rodzina, może uznać tenże herb za swoją własność (dobro osobiste) ?

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2010, 18:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Czesto piszac herb wszyscy mysla o herbie szlacheckim. Miasta maja herby, ktore sa pod ochrona prawna a nie sa szlacheckie. Kazdy moze sobie zrobic herb i mowic ze to jego. Roznica zasadnicza musi byc by nie mial przylbicy i korony. Dla celow komercjalnych tez kazdy moze sobie zrobic swoj wlasny herb. Ja to osobiscie nazywam bardziej logo niz herb. Ale kiedys oberwalem od fachowcow za to stwierdzenie poniewaz takie herby sa robione (oczywiscie przez fachowcow) z pelnymi zasadami heraldyki. Takowe nie moga zawierac elementow herbow szlacheckich (przylbica i korona).

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 74 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL