Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 03:07

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 cze 2010, 08:16 
Offline

Dołączył(a): 25 cze 2010, 08:01
Posty: 2
Dzień Dobry.

Mam pytanie. Porządkując stare dokumenty znalazłam szczątkowe dane o moim pradziadku. SOMERBAWER JAN.Niestety nie mam nic więcej. Natomiast mój dziadek SOMERBAWER FRANCISZEK urodzony w 08-09-1927 w TRÓJCA ZSSR. Czy można dowiedzieć się gdzie urodził się pradziadek i odnaleźć ślad jego rodziców?jedyne zdjęcie jakie mam to kartka w mundurze wojskowym jednak treśćBarbara Somerbawer -Wożna jest zamazana.Proszę o pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2010, 10:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Witaj Kasiu-Basiu na naszym forum :)
Na początek informacje, które posiadasz wyglądają dość skąpo.
Tutaj podaję link do "Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego...", gdzie wymieniono kilka miejscowości o nazwie Trójca. Myślę, że chodzi o którąś z miejscowości kresowych, leżących na terytorium II RP. Moja ciocia urodzona przed wojną we Lwowie też miała w powojennych dokumentach wpisany ZSRR jako miejsce urodzenia.
Zasada poszukiwań genealogicznych jest taka, że zaczynasz od siebie i swoich rodziców, czyli danych, które znasz. Aby dowiedzieć się coś więcej o swoim dziadku, musisz dotrzeć do jego aktu zgonu, gdzie znajdziesz jego miejsce urodzenia, a także, być może, dane jego rodziców. Kiedy będziesz wiedziała już dokładnie gdzie i kiedy urodził się dziadek, musisz zwrócić się do odpowiedniego archiwum lub parafii, aby poszukać jego aktu urodzenia i informacji o jego rodzicach, rodzeństwie itd.
Napisz na forum, co udało się Tobie ustalić. Na pewno znajdą się osoby, które podpowiedzą gdzie powinnaś kontynuować swoje poszukiwania :)
Możesz także na forum zamieścić zdjęcie przodka w mundurze wojskowym. Zobaczymy co to za wojsko, a specjaliści od umundurowania może podpowiedzą coś więcej.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2010, 10:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Witam.
Nazwisko twojego dziadka chyba będzie austriackie?Może na tej stronie znajdziesz podobieństwo
http://www.resi-sommerbauer.at/hauptseite.htm
Następnie w galerie i ES WAR EINMAL!(zdjęcia rodziny Sommerbauer)
Pozdrawiam Ewa Tatarzynska

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2010, 21:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 cze 2010, 20:55
Posty: 24
Lokalizacja: Berlin
Witam , jestem tu nowa:)od kilku miesięcy tropię swoich przodków. Nie wiem czy powinnam być dumna ale doszukałam się swoich prapraprapradziadkow:) ale teraz przeskakuję na drugą gałąź:) Kufferka, tu do Ciebie :) zmiła chęcia skorzystam z pomocy rozpoznania munduru ale powiecie mi jak dodać zdjęcie:):):)?

_________________
Marta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2010, 21:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 cze 2010, 20:55
Posty: 24
Lokalizacja: Berlin
i jeszcze jedno pytanie:)
znalazłam w innym starym wątku
Spis ksiąg meldunkowych gminy Łubowo i cała lista różnych informacji.Nie bardzo wiem co to oznacza.Że te dokumenty są w urzędach?Będę wdzięczna za wdrożenie:)Interesują mnie Dzikanowice. Może wiecie jaka była nazwa niemiecka?

_________________
Marta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2010, 21:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
bibi00 napisał(a):
Kufferka, tu do Ciebie :) zmiła chęcia skorzystam z pomocy rozpoznania munduru ale powiecie mi jak dodać zdjęcie:):):)?


Witaj Marto :)
Jako, że jesteś tu nową użytkowniczką, przypominam o dobrym zwyczaju podpisywania swoich postów, który obowiązuje na naszym forum (patrz regulamin forum).

Jeśli chodzi o dodawanie zdjęć, to chyba większość z nas korzysta z darmowego fotosika. W prawdzie od jakiegoś czasu wprowadzili limity, ale na początek wystarczy ;)
Tam możesz wybrane zdjęcie wrzucić na serwer, a potem pobrać odpowiedni link i wkleić go do swojego postu.

Jeśli zaś chodzi o identyfikację munduru, najlepiej zacznij od tego wątku.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2010, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Dziekanowice w czasie zaborów miały taką samą nazwę, z tą różnicą, że w końcówce było ...tze (Dziekanowitze)
http://www.birchy.com/GenWiki/index.php ... eis_Gnesen
Na niektórych mapach (np. 1902 r.)była pisownia polska.
Księgi meldunkowe, jak sama nazwa wskazuje, to księgi w których zapisywano wszystkich stałych mieszkańców danej miejscowości oraz tych, którzy przybywali do danej rodziny (Meldunek w znaczeniu współczesnym) . Wcześniej te księgi nazywano księgami dusz. Znajdziesz w nich wszystkich członków rodziny i innych osób(np. służących) zamieszkujących pod wspólnym dachem.
Powodzenia w poszukiwaniach.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2010, 22:00 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Obszar dworski Dziekanowice w roku 1874 otrzymał niemiecką nazwę Schonfelde. ( o z kreseczkami)

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2010, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 cze 2010, 20:55
Posty: 24
Lokalizacja: Berlin
Byłam na fotosiku i wstawiłam zdjęcie. Dziękuję za pomoc i wszelkie wskazówki.POniżej linkl z mundurowym. Tej z lewej. Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje dotyczące mudnuru. Dodam jeszcze że zdjęcie było zrobione w Berlinie w 1916r w zakładzie fotograficznym
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c85 ... 323f1.html

_________________
Marta


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL