Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 06 maja 2024, 23:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 cze 2010, 17:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
W XVIII w. materiałach przy wszelkiego rodzaju aktach (chrzty,śluby,zbony)spotkałem się z adnotacją Kościelny.Wiadomo i w tamtych czasach byli potrzebni kościelni. Sprawa wydawała się normalna ,aż do informacji 1748 Maciej Mania Kościelny Cmetho , gdzie w tym czasie w tej wsi był taki sam Kmieć ale poddany (panski) a, nie proboszczowski.Uprzedzę sugestie bardzo mało podobne aby były dwie takie same osoby . Moje pytanie może jest dziwne , ale czy poddani plebańscy stanowili osobną grupę od poddanych panskich w tej samej wsi parafialnej? Jeśli tak to jaką ? Czy też może była to forma "okresowej pracy" na rzecz plebana na gruntach przynależnych(stanowiących własność) plebana. Bowiem wiadomo że parafia posiadała uposażenie w ziemię i plebani tą ziemię albo wydawali w dzierzawę lub też sami uprawiali za pomocą chłopów.Tylko jaki był status tych chłopów?
pozdrawiam Olek

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2010, 18:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Olku,

Nie wiem nic o tym jak wygladała i funkcjonowała funkcja 'kościelnego'.

Pleban czy pan byli właścicielami poddanych chłopów na identycznych zasadach.
Każdy z nich miał 'swoich' poddanych.

Meszne za własnych poddanych opłacał dwór, najczęściej chyba w naturze.
Niekiedy poddani mogli być zastawem pod np. pożyczki czy byli 'wypożyczani' dla uregulowania wzajemnych zobowiązań pomiędzy ich posiadaczami.

Może coś więcej mówią dalsze losy Macieja - od 1748 do uwłaszczenia jeszcze prawie 100 lat ?

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2010, 07:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
Może moje pytanie było nie precyzyjne, chodziło mi o to że kmieć jest u plebana.Jak mi wiadomo to ziemia plebańska to raczej była "obrabiana'' przez komorników czy też parobków plebańskich.Chyba ze mamy trutaj do czynienia z pomyłką dokonaną przez wpisującego ten akt(w którym był tak podany Maciej a było to dwa razy) lub też jednak mamy tutaj do czynienia z dwoma Maciejami.A może to jest funkcja nie rolnicza a taka jak dziś kościelny który odpowiada za budynek i przygotowanie kościoła do liturgii i porządek. Przyznam się że nie jest mi znane obyczaje w tym zakresie w XVIII wieku.
Ale ciekawą kwestią jest też ilość poddanych do nie poddanych we wsi XVIII w.Wszelkie spisy i inwentarze wsi dokonywane w tym czasie rzadko wymieniają niepoddanych czy też ludzi z folwarku , a na pewno nie ujmują komorników i parobków plebańskich czy też ludzi lużnych .Dlatego ostroznie trzeba korzystać z np."Dzieje chłopa Wielkopolskiego"( inna jeszcze kwestia że panowie często przenosili chłopów z jednej wsi do drugiej wramach swoich wiosek i tutaj też warto mieć rozeznanie co do "stanu posiadania" danego właściciela) to że tam nie ma w danej wsi "kogoś " nie znaczy że on tam nie żył.Podobnie jest metrykaliami czlowiek lużny czy też parobek (dziewka) zmieniał wieś (prawdą jest że zazwyczaj blisko) i szedł tam gdzie ją znajdował.A przecież uwczesna wieś to jeszcze okupnicy i olędrzy czeladż służaca po dworach i u gospodarzy wiejskich są też tzw rzemieśnicy wiejscy (młynarze,kowale,owczarze itp) i ludzie z dworu-folwarku (kucharz , ogrodnik , gospodyni, panna , hajduk , rządca , służąca , masztalerz itp.) I jedni to poddani a inni to ludzie wolni. Uwczesna wieś to prawdziwa mozajka różności. Olek

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL