Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 09:30

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 sty 2021, 19:43 
Offline

Dołączył(a): 03 wrz 2013, 16:38
Posty: 20
Prowadząc akcję genealogiczną zauważyłem, że przodkowie obojga moich rodziców przywędrowali na tereny Polski w osiemnastym wieku. Przodkowie Mamy o zapisanym przez Prusaków nazwisku Ickier osiedlili się na administrowanych przez Szwedów terenach Pomorza. Jedna rodzina została zauważona przez Prusaków w momencie chrztu syna w ostatniej dekadzie siedemnastego stulecia. Prusacy zapisali to w DGB. Jeden z członków rodziny był radcą na dworze ostatniego króla Polski. Z notatki Prusaków wynika, że po ukończeniu szkoły w Rydzynie został nobilitowany i rozpoczął urzędowanie jako starosta Nowego Miasta pod Wałczem. Nobilitacja była niezbędna dla skuteczności działania starosty
Przodkowie mojego Taty osiedlili się pod koniec osiemnastego wieku w Witkowie koło Gniezna. Na możliwości transliteracji fonetycznej nazwiska zwrócił mi uwagę urodzony i wychowany w Niemczech, wnuk brata mojego dziadka. Wymienione w dokumentach nazwiska Gloff i Glow, Niemiec mógł, jego zdaniem wymawiać trak, że Polak ze słuchu napisał by GŁÓW.
Simon Jenkins w książce "Krótka historia Europy" pisze w wędrówce ludów po zniesieniu Edyktu Nantejskiego w 1685 roku. Wspomina też, że migranci byli rzemieślnikami, kupcami i finansistami. Przodkowie obojga moich rodziców byli młynarzami, księgowymi i cieślami.
W jaki sposób mogę ustalić czy moi przodkowie pochodzili z tych właśnie migrantów?
Planuję na początek napluć w tubę i wysłać na badania DNA!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2021, 21:05 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1021
Panie Kajetanie
Nie za bardzo te wnioski .
Dlaczego Edykt Nantejski ???
A Brytanii rżnięto się w wojnach domowych gorzej niż we Francji.
No już nie mówiąc o wyczynach Filipa II

=================================================
Panie Kajetanie

My POlacy jesteśmy potomkami osadników ze 100 stron Świata .

Ma Pan reklamę do osadzania się w Polsce z Holandii z 1637 roku

Odejdźcie ,udajcie się na płodną ziemię pruską,
Gdzie Wisła spływa z polskich gór.
I przyjemnie obmywa swoje żyzne ,piękne brzegi....
Tam zbudujecie miasto zwane Nową Holandią ...


Napisał Joost van den Vondel

W Polsce Słowian nie było .Słowianie założyli Państwo na Połabiu ,ale nie w Polsce .
Każdy z nas jest potomkiem jakiegoś osadnika .

Mój Ród z Brytanii po wojach domowych -najgorszych w Historii Świata .
Tutaj właściwe będą genealogie niemieckie ,bo ci osadnicy mogli iśc dwoma drogami :1. Przez Gdańsk -u mnie 11 Rodów
2. Przez Niemcy . U mnie 4 Rody

Bo moje nazwisko to przezwisko a te 15 Rodów każde miało swoje nazwisko ale jak stwierdził niemiecki badacz J.Kauffmann to przezwisko osadników z Walii .I zgadza się .
W wielkopolsce jest takich wiele rodów nak nadnotecki ród Szotek osadnicy ze Szkocji
Mermer osadnicy z Turcji .

....i wiele innych
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2021, 21:09 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1021
Zapomniałem napisać

Te niemieckie genealogie to
:
Dla Gdańska Pommersches Geschlechterbuch
Te są dostępne w Internecie

a dla osadników ze strony Niemiec : Posen Geschlechterbuch
Te trzeba sobie kupić .Jedna chyba jest w Internecie .
Ja kupiłem

Pozdrawiam

==================================
O tych genealogiach kilka razy pisałem i na tych stronach ale nie było zainteresowania wielkiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2021, 21:27 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1021
Polska to największa dziura osiedleńcza w Świecie .Chodzi o rekordową ilość dni nie nasłonecznionych co daje Polsce pierwsze miejsce na mapie depresji i nerwic .
Nikt tutaj nie chciał sie osiedlić .
Janko z Czarnkowa w Kronice prawdziwej pisze jak to była dżungla .
95 % to były bory .I najbardziej depresyjny w Świecie klimat .
Do dzisiaj Polacy są uwazani za największych smutasów w Świecie .
I wcale sie nie dziwię ,wystarczy odpalić Internet .
Na 100 piszących 95 to Hejterzy .Powszechny Hejt .
Stanisław Lem napisał : Nie wiedziałem ,że na Świecie jest tylu idiotów ,póki nie odpaliłem Internetu .
PUnktem przełomowym był rok 1990 jak powstały strony web .
Poprzednio Internet był Ftp i Hejtu nie było.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2021, 21:30 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 275
Bardzo ciekawy temat. Kiedyś też miałem przypuszczenie co do hugenockiego pochodzenia pewnej osoby (nie spośród moich przodków). Sprawę jednak odpuściłem bo miałem (i nadal mam) za mało przesłanek.
Zapewne pan to już znalazł ale podaję na wszelki wypadek:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_T ... Hugenockie
https://www.jednota.pl/index.php?option ... Itemid=65/
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2021, 23:21 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 518
Kubuś napisał(a):
Chodzi o rekordową ilość dni nie nasłonecznionych co daje Polsce pierwsze miejsce na mapie depresji i nerwic .
Nikt tutaj nie chciał sie osiedlić .

Kubuś napisał(a):
Do dzisiaj Polacy są uwazani za największych smutasów w Świecie .

Kubuś napisał(a):
Stanisław Lem napisał : Nie wiedziałem ,że na Świecie jest tylu idiotów ,póki nie odpaliłem Internetu .

Kubuś napisał(a):
PUnktem przełomowym był rok 1990 jak powstały strony web . Poprzednio Internet był Ftp i Hejtu nie było.

Pal licho tę interpunkcję i ortografię, ale ten risercz to bardziej na blog Ziemkiewicza się nadaje, a nie forum genealogiczne.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2021, 12:29 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1021
Panie Mikołajku

O co Panu chodzi ????
Ja śledzę osadnictwo w Polsce od 800 roku BC .

Czyli od pustostany w Polsce .
Przed rokiem 800 w Polsce nie było nikogo .
Jak Pana interesują odpowiednie opracowania naukowe .
Są dostępne w Internecie .
Podam na prywatne info ,

Sprawa klimatu i dni nasłonecznionych jest istotą historii Polski i historii osadnictwa .
To są ważne i najważniejsze czynniki .

O co Panu chodzi ,Jak Pan się historią Polski nie zajmije to po co te uszczypliwości ????


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2021, 12:35 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1021
Pannie Mikołaju

Pisanie pismem maszynowym w Internecie nie przezywamy interpuncją i ortografią bo to jest naywane tak zwaną " Palcówką "
Jest niegrzeczne zwracanie uwagi na interpunkję jeżeli ktoś pisze maszynowo --bo to jest pismo maszynowe a nie ręczne i tutaj nie ma ortografii i interpunkcji ale tak zwana " palcówka "
Gdybym pisał przez edytor t edytor sam by poprawił "palcówkę " .My użytkownicy Internetu przyjmujemy iż pisanie bezpośrednie jest objawem grzeczności i bezpośredniości .
Ja nie używam edytora gdyż piszę spod Linuxa a to nie Windows .
Nie mogę używać Windowsa ze względu na bezpieczeństwo .

Pan o tym nie wie bo to są reguły Internetu ,a Pan ich nie zna .
Sądzę ,ze Pan od niedawna pracuje w Internecie --ja od początku jak Internet jeszcze był Akademicką Siecią Internetową a nie własnością NASK.

Więc po co te uszczypliwości .
==========================================
Wpływ klimatu w Polsce na cywilizację na naszych terenach to oczywistość .
Pan jej nie zna.więc wydziwia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2021, 13:16 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1021
Wracając do osadnictwa w Polsce .Ciekawe są dwa historyczne fakty.

Osadnictwo w łódzkim wielkich rodzin Tatarskich w naszej literaturze "Lipków "

Ród Terpił po Łodzią duża rodzina Tatarska i kilkadziesiąt innych tez moich przodków .
Inną wielką forma osadnictwa jest przeniesienie kilkudziesięciu rodzin wielkopolskich " Wieleńskich " pod Lublin .
To osadnictwo opisałem .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 14:08 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 518
Przepraszam, ale stężenie bzdur w tym wątku osiągnęło taki poziom, że ręce opadają. Po kolei:
Cytuj:
Polska to największa dziura osiedleńcza w Świecie

No nie wiem, jest np. Antarktyda, środkowa Australia, Amazonia...
Cytuj:
Chodzi o rekordową ilość dni nie nasłonecznionych co daje Polsce pierwsze miejsce na mapie depresji i nerwic .

Polska nie ma rekordowej liczby (nie ilości) dni nasłoniecznionych na świecie. Współcześnie średnia liczba godzin słonecznych w roku w Polsce to ok 1600. Mniej - w samej Europie! - mają obszary takie jak Szwajcaria, Belgia, Skandynawia czy północ Wysp Brytyjskich. Polska nie jest też na pierwszym miejscu pod względem depresji i nerwic, nie szukając nawet poza Europą znacznie gorzej jest pod tym względem na Węgrzech czy w... słonecznej Portugalii: https://zdrowie.pap.pl/raport/polacy-na-tle-europy
Cytuj:
Do dzisiaj Polacy są uwazani za największych smutasów w Świecie .

Twierdzenie niepoparte żadnym źródłem.
Cytuj:
Stanisław Lem napisał : Nie wiedziałem ,że na Świecie jest tylu idiotów ,póki nie odpaliłem Internetu .

Stanisław Lem nigdy czegoś takiego nie napisał.
Cytuj:
PUnktem przełomowym był rok 1990 jak powstały strony web .
Poprzednio Internet był Ftp i Hejtu nie było.

Do tego jeszcze przejdziemy niżej.
Cytuj:
Przed rokiem 800 w Polsce nie było nikogo .

A Biskupin zbudowały krasnoludki? A kultury ceramiki wstęgowej w ogóle nie było? Kultury pucharów lejkowatych również? Bursztynowy szlak szedł przez zupełnie puste, niezamieszkane tereny? Przecież to jest jakiś totalny absurd.

Tereny Polski były zamieszkane od tysięcy lat. Więc osadnictwo tu istniało od zawsze. Jeśli chcemy rozmawiać o kolonizacji jako o procesie w jakimś stopniu sterowanym przez władców, to w ogóle trudno o niej mówić przed XII wiekiem. Fenicjanie i Grecy zakładali przyczółki handlowe w basenie Morza Śródziemnego, Rzymianie nie prowadzili akcji osiedleńczych - oni podbijali obce ludy, które następnie wciągali w swoją państwowość i kulturę, a w podbitych terenach osiedlała się przede wszystkim elita urzędnicza i wojskowa. Wczesne średniowiecze to głównie proces umacniania się różnych władz w obrębie dawnego cesarstwa rzymskiego plus ekspansja ludów germańskich i normańskich (aczkolwiek tu badacze spierają się na temat skali - czy była to rzeczywiście wymiana ludów czy znów tylko elit). Dopiero Adolf II Holsztyński, Albrecht Niedźwiedź i Henryk Lew zaczęli prowadzić świadome, ekspansyjne akcje osiedleńcze odpowiednio w Holsztynie oraz Brandenburgii i Meklemburgii.
Cytuj:
Pan o tym nie wie bo to są reguły Internetu ,a Pan ich nie zna .

Nie istnieją w netykiecie żadne reguły zabraniające pisania poprawnie - wręcz przeciwnie, dbałość o klarowność przekazu jest grzecznością wobec czytających. Nikt przytomny nie używa edytora do pisania postów na forach dyskusyjnych, więc nie ma znaczenia, czy pisze się z Linuxa czy z Windowsa (ja sam nie używam Windows).

"PUnktem przełomowym był rok 1990 jak powstały strony web" - strony WWW nie powstały w Polsce w 1990 roku, pierwsza pojawiła się w 1993 r. "Poprzednio internet był FTP i hejtu nie było" - poprzednio wymiana informacji w internecie opierała się głównie na telnecie, a nie ftp, ftp służy do wymiany plików. Komunikuję się w sieci od przełomu lat 80. i 90., początkowo głównie przez BBS-y, potem telnet, w połowie lat 90. zajmowałem się hackowaniem numerów Telekomunikacji Polskiej - więc serio nie trzeba mnie pouczać w tym temacie.

Ja niniejszym kończę dyskusję w tym temacie, bo nie chcę rozpętywać niepotrzebnego flejma, chciałem tylko zareagować na przekazywanie nieprawdziwych, niepopartych żadną wiedzą źródłową informacji.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 14:22 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 275
W tym śmietniku jest ziarno prawdy ale umieszczone przypadkowo. Dotyczy do wspomnianej "dziury osadniczej". Miała ona miejsce na obecnych ziemiach Polski po wyjściu stąd plemion germańskich a przed nadejście Słowian. Gdzieś tam w V w. n.e.
Pora by te śmieci ktoś posprzątał i nie zajmowały miejsca w ciekawym temacie dotyczącym Hugenotów.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 14:42 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
Kubuś napisał(a):
Ja śledzę osadnictwo w Polsce od 800 roku BC .
Czyli od pustostany w Polsce .
Przed rokiem 800 w Polsce nie było nikogo .


:shock:

Nadmienić jeszcze należy, że archeolodzy prowadzą prace badawcze na terenach Polski, na osadach, których wiek określany jest na ok. 2000 lat p.n.e. :)

Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 17:45 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 518
Titas napisał(a):
Dotyczy do wspomnianej "dziury osadniczej". Miała ona miejsce na obecnych ziemiach Polski po wyjściu stąd plemion germańskich a przed nadejście Słowian. Gdzieś tam w V w. n.e.

Z jednym zastrzeżeniem - naukowcy, o ile mi wiadomo, spierają się na ten temat (allo- vs autochtoniczna hipoteza o pochodzeniu Słowian). Nie mamy też pewności, czy to było po prostu tak, że Wandalowie po prostu wyszli i zostawili po sobie pusty teren, na który następnie przyszli Słowianie

Ja osobiście - czerpiąc inspirację z wyników badań DNA człowieka z Cheddar Gorge (BTW, polecam wizytę, piękna okolica), mezolitycznych szczątków sprzed blisko 10 tys. lat, które okazało się blisko spokrewnione z dzisiejszymi mieszkańcami Cheddar - byłbym skłonny uważać większość "wędrówek ludów" nie tyle za wymianę ludności, co za ekspansję elit powiązaną z przenikaniem kulturowym. Ale to moje zdanie laika :)

Titas napisał(a):
Pora by te śmieci ktoś posprzątał i nie zajmowały miejsca w ciekawym temacie dotyczącym Hugenotów.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

Popieram usunięcie całej dyskusji.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL