Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 05 cze 2024, 04:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lut 2010, 21:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
To wielka strata dla naszego miasta. Zmarł Sławomir Maria Leitgeber, prawnik, ekonomista, pisarz i publicysta, dzięki któremu zbiory poznańskich bibliotek wzbogaciły się o wiele bezcennych manuskryptów. Miał 89 lat.
Był potomkiem rodziny, która ponad 300 lat temu przybyła do nas z Górnej Frankonii. Leitgeberowie przez lata coraz bardziej zakorzeniali się w Polsce i Poznaniu, zawierali małżeństwa z przedstawicielami najznamienitszych nadwiślańskich rodzin, brali czynny udział w zrywach niepodległościowych. Z rodu Leitgeberów wywodzą się m.in. aktorka Maja Komorowska czy zmarły w ubiegłym tygodniu były szef polskiej dyplomacji prof. Krzysztof Skubiszewski.

Wkład Sławomira Leitgebera w życie kulturalne Poznania, w jego historyczne dziedzictwo, jest nieoceniony: opublikował kilka bardzo ważnych książek, m.in. "Dyskretny urok salonów", publikował teksty poświęcone staremu Poznaniowi we wszystkich lokalnych dziennikach, w czasopismach ogólnopolskich oraz londyńskim "Dzienniku Polskim". Przekazał też poznańskim instytucjom kilka tysięcy listów od znanych postaci, w tym od hrabiego Edwarda Raczyńskiego.
Leitgeber był znakomicie wręcz zorientowany w historii rodzin z rodowodem. Znał ich przedstawicieli, bywał w świecie i wiedział, jak się w nim zachować. Lubił też szperać w zakurzonych szpargałach. - Czas pokaże, czy będzie się pana Sławomira wymieniać obok Mottego i Zakrzewskiego, czy też spocznie zapomniany na półce razem z odchodzącą epoką, którą z taką pasją opisuje. Na pewno Poznań dzięki niemu jest barwniejszy. To ostatni, który tak poloneza wodzi - mówił kilka lat temu o zmarłym Marcin Libicki, europoseł, kawaler maltański.

Zaiscie wielka strata dla genealogii Wielkopolski


Ze strony http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... oznan.html

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2010, 08:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1414
Lokalizacja: Poznań
Wielka to strata dla nas wszystkich.
Na artykułach S. Leitgebera drukowanych w poznańskich gazetach uczyłam się swego czasu jako młode dziewczę nazwisk przedwojennej śmietanki poznańskiej, tak arystokracji, ziemiaństwa jak i kupiectwa. Teksty te czytane razem z moją nieżyjącą już Babcią i okraszone Jej spostrzeżeniami odmalowywały mi najpiękniejszy świat, do któego wciąż mam straszne ciągoty. Książka "Almanach błękitny" zaś, pomogła usystematyzować wiedzę o polskich rodach książęcych, hrabiowskich i baronowskich.

Traktowałam Go jak Nauczyciela, dlatego śmierć tego Niezwykłego Człowieka odczuwam bardzo osobiście.
Naprawdę wielka strata i wielka szkoda!

Niech spoczywa w pokoju!

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL