Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 06:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 lut 2010, 20:43 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 09:18
Posty: 120
Witam serdecznie,
Chciałem dotrzeć do księgi wieczystej gospodarstwa moich przodków a także do mapek geodezyjnych sprzed II wojny. Gdzie one się mogą znajdować ? Przydział terytorialny się zmieniał więc niewiem gdzie może być. Przodkowei zamieszkiwali wieś Sadlno ( obecnie powiat Konin ).
Proszę o pomoc.
pozdrawiam
Jarek

_________________
pozdrawiam serdecznie
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2010, 21:03 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam.
Tak sie składa,że ostatnio korzystałem z ksiąg wieczystych.Są one w Sądzie Rejonowym,Wydział Ksiąg Wieczystych, tam gdzie terytorialnie obecnie podlega miejscowość.Jesli jeszcze są, bo tak samo jak księgi USC są przekazywane do archiwum.W moim wypadku księgi z tej miejscowości były w Sądzie.Musiałem mieć obecny numer księgi gospodarstwa jakie chciałem sprawdzić.Po podaniu nr pani odszukała stary numer (mieli to skomputeryzowane) i przyniosła księgę.
Lata 1830-1960. Początek po niemiecku.Ale można robić zdjęcia i potem sobie w domu tłumaczyć.Działy są takie jak obecnie.Natomiast odnośnie geodezji to radzę wejść w archiwum na GENPOL-u,tam swego czasu była szeroka dyskusja z której napewno dużo wyniesiesz.Mapy są w Starostwie.
Pozdrawiam Jacek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2010, 21:55 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 09:18
Posty: 120
Aha dziękuję. Tylko gdzie w moim przypadku może się znajdować ? Chcąc sprawdzić inne nieruchomości przodków muszę znać numery działek żeby dotrzeć do ksiąg wieczystych. I mam pytanie czy księgi wieczyste zawierały mapę działki i rozmieszczenie nieruchomości bo tego też szukam. Kto może wiedzieć gdzie się znajdują księgi dla miejscowości Sadlno. Otóż w latach 30 XX wieku był to powiat Nieszawa potem aleksandrów a następnie radziejowski. Gdy wprowadzono podział na 49 województw trafił do województwa konińskiego. Gdzie zatem mogą być księgi chyba nie przenoszono ich do Konina ?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2010, 22:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Jarku!
Zapytaj w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, któremu obecnie podlega Sadlno. Tam poinformują gdzie masz szukać, jeśli nie mają u siebie.
Nie wiem, jak ta sprawa była rozwiązana w zaborze rosyjskim. W zaborze pruskim zakładano Księgi Gruntowe (Grundbuch), w których wpisywano kolejno gospodarstwa według numeracji.
Nie musisz znać numerów działek. Wystarczy, że poprosisz o księgę dla danej miejscowości (może być kilka tomów) i sprawdzisz nazwiska kolejnych właścicieli/spadkobierców gospodarstw.
Numerowi gospodarstwa w księdze była przyporządkowana teczka, w której gromadzono wszelką szczegółową dokumentację (często bardzo interesującą), dostarczaną przez kolejnych właścicieli.
W przypadku Sądu we Wrzesni księgi znajdują się w archiwum sądowym, teczki natomiast w Archiwum Państwowym O/ Gniezno.
Jak wyglądają księgi gruntowe możesz zobaczyć tutaj:
http://www.oledry.nekla.pl/news/arch2.php

Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2010, 22:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2337
Lokalizacja: Gniezno
Mówimy potocznie kataster
zobacz takie fora

Kataster pruski.
viewtopic.php?f=2&t=103&hilit=+kataster
katastry
viewtopic.php?f=3&t=1518&hilit=+kataster
i podobny
Stare mapy Gniezno
viewtopic.php?f=2&t=933&hilit=+kataster

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL