Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 04:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 gru 2009, 12:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2009, 19:33
Posty: 128
Lokalizacja: Kcynia
Witam bardzo serdecznie.
Moja praprababka Magdalena Pol urodziła się w Dusznie-Olędry koło Mogilna. W jej akcie urodzenia/chrztu w uwagach wpisane jest inlegitimi i brak wzmianki o ojcu. Wpisane jest również, że była córką Marianny Pol. Tyle jeśli chodzi o księgę Liber Bapt. Z kolei w pamiątkach rodzinnych mam dane, że była córką Kajetana Wojciecha Pola który zginął w Powstaniu Styczniowym (trochę dziwne bo Magdalena urodziła się w 1866r. a więc po powstaniu) oraz Marii Antoniny La Vette (Lavette). Zatem uwierzyć i opierać się w dalszych poszukiwaniach na LIber Bapt. czy pójść również tym drugim tropem - ale wtedy jak szukać? Czy La Vette to nazwisko olenderskie? Maria Antonina wg przekazu rodzinnego pochodziła a Węgier ale czy to prawda?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Daniel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2009, 14:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Chyba musisz sprawdzić czy Maria Antonina = Marianna, czy jej matka była żoną Pola czy wdową po Polu. Jesteś pewny zapisu "inlegitimi"?, w przypadku dziecka z nieprawego łoża winno pisać "illegitimi".

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2009, 21:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2009, 19:33
Posty: 128
Lokalizacja: Kcynia
Problem polega na tym, że w akcie zgony Magdaleny jako imię matki syn Magdaleny podał Marcelina a ojca Józef. W innym z kolei dokumencie spotkałem się z imieniem Marcjanna. Tak naprawdę to sam nie wiem na czym się opierać i jak szukać. Połączenie Maria Antonina=Marianna było by sensowne, ale ta Marcelina i Marcjanna?
Co do zapisu w Liber Bapt. być może, że było to illegitimi - przepraszam, natomiast nic nie było o tym aby matka była wdową czy mężatką.
Pozdrawiam.
Daniel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2009, 17:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Ja bym oparła się na LB. Istotne jest tu urodzenie Magdaleny: legitimi thori - z prawego łoża, illegitimi thori - z nieprawego łoża. Kto jak kto, ale ksiądz wiedział czy jego parafianka (matka Magdaleny) jest panną, wdową czy mężatką.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2009, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2009, 19:33
Posty: 128
Lokalizacja: Kcynia
Witam serdecznie.
I znowu pojawił mi się kolejny problem. W ramach dzisiejszej aktualizacji Poznan Project pojawiły się uzupełnienia do parafii Mogilno - liczyłem na ratunek w Projekcie gdyż księga za lata które mnie interesowały jest w tzw. konserwacji. W Projekcie pojawił się długo oczekiwany przez moją osobę ślub poszukiwanej Marianny Pol lat 32 i Józefa Kamińskiego lat 28 (Mogilno 14/1873). Józef był ojcem dwóch sióstr Magdaleny. Niestety ptoblem polega na tym, że ślub wzięli w 1873r. a wg moich danych jedna z córek - Rozalia Kamińska urodziła się 10.6.1871r. --> tak bynajmniej podane jest w akcie zgonu i już wtedy jako ojciec podany jest Józef. To by potwierdzało imię matki Magdaleny - Marianna ale nadal nierozwiązany pozostaje problem ojca oraz dalsze "życie rodzinne" Marianny i jak to się ma do danych i tradycji rodzinnych z Marią Antoniną La Vette oraz Kajetanem Wojciechem Polem - powstańcem styczniowym.
Pozdrawiam.
Daniel


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL