Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 22:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Fiskus
PostNapisane: 27 gru 2009, 17:26 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
To wcale nie nowa nazwa - niezbyt przyjemnie brzmi.
Wielkie było moje zdziwienie kiedy w "Umowie w sprawie dziesięciny" z 1835 r znalazłam nazwisko mojego prapradziadka i niemniejsze kiedy przeczytałam Fiskus (myślałam, że tę nazwę wymyślono niedawno).
A pisze tak:
"...Plebanowi katolickiemu w Kostrzynie... od dawna służyło prawo, wybierania dziesięciny wytycznej w zbożu na folwarku dworskim Jagodnie... Wieś Jagodno w powiecie Średzkim w Departamencie Regencyi Poznanskiej polożona, należała dawniej do posiadłości Klasztoru Panien Benedyktynek w Poznaniu, przy zajęciu Dóbr rzeczonych, które w roku 1797 nastąpiło, Dobra te własnością Fiskusa rządu krajowego stały się,-
Ten ostatni nie jest sam wyłącznie właścicielem Dóbr Jagodna i Promna ali raczej jeszcze z miejsca pobytu swego niewiadomym Sukcesorom Cieleckich i Piwnickich prawo własności do Dóbr rzeczonych i przyległości ich, w 1/3 co do całych Dóbr służy..."
"Między Fiskusem jako konferującym grunta a gospodarzami tu osadzonemi ustalono..." że od renty należnej Fiskusowi mają odjąć część należną i do Plebanii Kostrzyńskie najpierw przekazać na Św. Marcina co roku a resztę dopiero Fiskusowi.

Piękny ten nasz polski język tylko nie wiem czy porozumieć byśmy się mogli z naszymi niedalekimi prapradziadkami mówiąc dzisiejszym polskim językiem no a z prapraprapra to jużci chyba wcale... :lol:

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fiskus
PostNapisane: 06 sty 2010, 22:07 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2009, 10:52
Posty: 153
Istniał juz w starozytnym Rzymie! (fiscus)
Stefan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fiskus
PostNapisane: 06 sty 2010, 22:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Gdy byłem mały, pamiętam że moi rodzice mówili żartobliwie "fiskus" na poborcę, który się zjawiał raz na jakiś czas, zresztą myślę że nie po podatki tylko chyba składki na jakieś obowiązkowe wówczas za komuny ubezpieczenia, no i ja myślałem, że tak nazywa się ów zawód :)

Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL