Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 kwi 2019, 20:40 
Offline

Dołączył(a): 25 lut 2015, 10:49
Posty: 3
Poszukuję dokumentów notarialnych dotyczących młyna w Krzyżownikach (obecnie dzielnica Poznania). W drugiej połowie XIX wieku mój prapradziadek Wawrzyniec Paczkowski był młynarzem w tej wsi. Ostatnio usłyszałem o dwóch przekazach rodzinnych dotyczących utraty młyna przez rodzinę pod koniec XIX wieku. Brzmią dość fantastycznie i bardzo różnią się od siebie. Chciałbym spróbować to zweryfikować poprzez dokumenty. Pytanie więc: czy w Archiwum Państwowym w Poznaniu zachowały się akta notariuszy poznańskich z okresu lat 80-ych, 90-ych XIX wieku i w jaki sposób są dostępne, jeśli są? Czy istniał podział terytorialny między nimi, tzn, czy mieszkańcy terenów położonych na północny zachód od Poznania częściej wybierali niektórych z tych notariuszy do załatwiania spraw majątkowych? Wreszcie, czy akta tych notariuszy są w jakiś sposób zindeksowane pod względem miejscowości i nazwiska?

Ma też dodatkowe pytanie: ostatnio z jednostki "Akta gmin przyłączonych do miasta Poznania, sygn. 133" pozyskałem skany dwóch fiszek z miejscowości Krzyżowniki, na których znajduje się nazwisko mojego przodka. Fiszki wyglądają na listę mieszkańców danej nieruchomości na przestrzeni lat z podaniem jej powierzchni i wymiaru należnego podatku. Tak wyglądają na moje oko, ale nie znam się na tych materiałach. Czy znalazłaby się osoba, która mogłaby zinterpretować, czego dotyczą informacje znajdujące się na tych skanach. Chętnym udzielić pomocy, prześlę je e-mailem.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 98 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL