Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:57

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lut 2014, 22:16 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
TomekD napisał(a):
x. Janie,
Czy można prosić o listę nowych ksiąg które trafiły do Archiwum ? ...

Z trzech parafii poznańskich: MB Częstochowskiej, św. Jana Vianey i św. Stanisława Kostki oraz z dekanatów: kostrzyńskiego, kórnickiego, leszczyńskiego i rydzyńskiego. Ponadto z parafii w Borku, Dalewie i Prochach. Obecnie przejmowane są księgi z dekanatu bukowskiego - księgi z Buku już są w Archiwum. Na jutro umówiony jestem z dziekanem bukowskim w celu uzgodnienia przekazania ksiąg przez kolejne parafie. Następny planowany jest dekanat średzki.
Przejmowanie ksiąg do roku 1948 odbywa się przy okazji wykonywania cyfrowych duplikatów ksiąg młodszych, które zajmuje gro czasu pracowni reprografii. W związku z tym udostępnianie tych ksiąg w CAAP będzie odbywało się sukcesywnie w miarę wolnego czasu pracowni reprograficznej z uwzględnieniem "Ustawy o ochronie danych osobowych" (zgodnie z przyjętą przez Archiwum praktyką księgi ochrzczonych są udostępniane po 90 latach, księgi zaślubionych po 80 latach, księgi zmarłych w całości). Cierpliwi mogą poczekać aż sygnatura zamówienia "nieudostępniona" zostanie zastąpiona przez "CAAP". Niecierpliwi mogą prosić o wykonanie kwerendy przez pracowników Archiwum.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2014, 00:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Jan M. Musielak napisał(a):
Obecnie przejmowane są księgi z dekanatu bukowskiego - księgi z Buku już są w Archiwum. Na jutro umówiony jestem z dziekanem bukowskim w celu uzgodnienia przekazania ksiąg przez kolejne parafie. Następny planowany jest dekanat średzki.
Przejmowanie ksiąg do roku 1948[...]
x.Janie,

Bardzo dziękuję za odpowiedź i informacje.

Z tego co Ksiądz napisał wynikałoby że AAP od jakiegoś czasu przejmuje i będzie sukcesywnie przejmowało księgi do roku 1948 ze wszystkich dekanatów Archidiecezji ?
Jeżeli tak by było - czy dotyczy to jedynie ksiąg ochrzczonych, zaślubionych i zmarłych czy również innych dokumentów i ksiąg z archiwów parafialnych ?

Moje pytania i dociekliwość wynika z tego że może udałoby się przy okazji odszukać i zabezpieczyć w AAP unikatowe dokumenty których istnienie nie jest szerzej znane.

Osobiście znam przynajmniej jeden taki przypadek.
W archiwum jednej z parafii w dekanacie międzychodzkim jeszcze w latach 50 XX wieku znajdowała z całą pewnością XVIII wieczna księga po której słuch zaginął. Źródło informacji jest absolutnie wiarygodne (dostępna w AAP praca doktorska, monografia tejże parafii). Księgi nie ma na parafii, nie ma w archiwach.
Kilkanaście miesięcy temu rozmawialiśmy o tym osobiście, dzięki Księdza pomocy udało się wtedy ustalić że dokument do Archiwum z pewnością nie został przekazany.

Może teraz, przy okazji, pojawia się szansa aby ponowić próbę ustalenia jej losów ?

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2014, 11:02 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Najpierw odpowiedź na pytanie Tomka:
Obecnie pozyskiwane są z parafii metrykalia, natomiast inne archiwalia muszą poczekać na swoją kolejkę. Po zakończeniu przejmowania tych pierwszych będzie czas na kolejne. Wynika to z przyczyn technicznych - opracowywanie i konserwacja pozyskiwanych archiwaliów wymaga czasu.

Marcowa aktualizacja katalogu jest w internecie - obejmuje zarówno księgi przejęte z dekanatu bukowskiego, jak i kolejne rozszerzenie CAAP.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2014, 17:38 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2008, 18:18
Posty: 31
Lokalizacja: Pisz
Proszę o podpowiedzi mam w poszukiwaniach jedną miejscowość Gogolewo i dwa powiaty gostyński i śremski.Datę urodzenia 1852 rok,ślub1879 wiek 27 lat,zgon 1904 wiek52 lata,metryki ślubu i akt zgonu można powiedzieć potwierdzają datę urodzenia.Zwracałem się do A.A w Poznaniu o informację (zleciłem kwerendę) w odpowiedzi uzyskałem że te lata 1852 nie występują w zbiorach archiwum.Znam imiona rodziców osoby poszukiwanej.Proszę o podpowiedzi gdzie mogę jeśli to możliwe poszukać interesującej mnie metryki urodzenia z tego okresu pozdrawiam Mirek

_________________
Mirek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2014, 19:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Cytuj:
Proszę o podpowiedzi mam w poszukiwaniach jedną miejscowość Gogolewo i dwa powiaty gostyński i śremski.


Może źle sformułowałeś zapytanie do archiwum?

Gogolewo w powiecie śremskim jest parafią. W powiecie gostyńskim jest wioską należącą do parafii Niepart.
W archiwum księga chrztów z Niepartu za lata 1851-1867 jest jak najbardziej dostępna na mikrofilmie.

Pozdrawiam,

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2014, 15:21 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Majowa aktualizacja katalogu zawiera kolejne księgi pozyskane przez Archiwum.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2014, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 18 gru 2013, 16:45
Posty: 16
Lokalizacja: Lublin
Bardzo dużo dyskusji w tym temacie, ale mam zasadnicze pytanie: gdzie i czy już można szukać skanów ksiąg metrykalnych z Wielkopolski? Na stronie APP nie ma.
Pozdr Krzysztof

_________________
Szukam Piotr i Barbara Burdzińska-ich potomstwo/ ur.1828 r/
Szukam August Olszyński- przodkowie i potomni -Kotłów k/Ostr.Wlkp.


Ostatnio edytowano 08 cze 2014, 19:42 przez KRZYSZTOF1959, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2014, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 495
KRZYSZTOF1959 napisał(a):
Bardzo dużo dyskusji w tym temacie, ale mam zasadnicze pytanie: gdzie i czy już można szukać skanów ksiąg metrykalnych z Wielkopolski? Na stronie APP nie ma.


Krzysztofie prosimy podpisuj swoje posty, taki mamy tutaj zwyczaj :wink:

Cyfrowe zasoby AAP nie są i jak na razie nigdy nie będą dostępne internetowo. Można z nich jedynie korzystać w AAP.
Ich zasadniczym plusem jest to że są one w kolorze i z możliwością powiększania według potrzeby korzystającego. A to pozwala na pełną czytelność i komfort poszukiwań.
Jakie materiały są już w CAAP możesz prześledzić tutaj lub na stronie AAP (zaznaczone w polu sygnatura zamówienia jako CAAP)
Link do zasobów metrykalnych AAP

http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2014, 19:43 
Offline

Dołączył(a): 18 gru 2013, 16:45
Posty: 16
Lokalizacja: Lublin
Dzięki za odpowiedź, trochę mnie zmartwiłeś. Miejmy nadzieję, że może wkrótce......

_________________
Szukam Piotr i Barbara Burdzińska-ich potomstwo/ ur.1828 r/
Szukam August Olszyński- przodkowie i potomni -Kotłów k/Ostr.Wlkp.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2014, 08:06 
Offline

Dołączył(a): 08 kwi 2010, 06:52
Posty: 62
Mam pytanie do x. Jana M. Musielaka: czy można spodziewać się przed przerwą wakacyjną pracowników AAP aktualizacji zdigitalizowanych parafii?
Pozdrawiam
Renata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2014, 08:46 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Obecnie przygotowuję do udostępnienia Chodzież. Jak się wyrobię, to zaktualizuję katalog w internecie.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2014, 09:20 
Offline

Dołączył(a): 08 kwi 2010, 06:52
Posty: 62
Dzięki za informację, czekam z nadzieją, że może znajdę coś dla siebie
Pozdrawiam
Renata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2014, 08:33 
Offline

Dołączył(a): 13 sty 2013, 17:00
Posty: 71
Lokalizacja: Poznań
Czy na korzystanie z zasobów CAAP trzeba się wcześniej zapisać?
Czy jest możliwe samodzielne wykonanie skanu (zrzutu ekranu) z tych zasobów?

_________________
Vincia
Szukam informacji
Skrzetuscy (Poznań - Książ), Musiał (Mrowino - Poznań), Janusz Krzycki (ur. Tarnopol, zginął - powstanie warszawskie), Walczak (Gołębin Stary - Donatowo - Błociszewo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2014, 12:19 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Sporadycznie zdarza się, że wszystkie stanowiska dostępu do CAAP są zajęte i dlatego można zjawić się bez zapowiedzi, ale lepiej umówić się telefonicznie na kilka dni wcześniej. Wówczas będzie się miało pewność, że będzie czekało zarezerwowane stanowisko pracy. Przy odrobinie pecha mogłoby się okazać, że dla nieumówionego zabraknie stanowiska dostępu do CAAP.

Nie mam możliwości samodzielnego wykonywania kopii.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2014, 21:39 
Offline

Dołączył(a): 13 sty 2013, 17:00
Posty: 71
Lokalizacja: Poznań
Skorzystałam z CAAP. Super sprawa. Pracowało się szybko, jakość obrazu też była znacznie lepsza niż na czytnikach z mikrofilmami. To dobry kierunek. Cieszę się, że będą kolejne udostępniane tak akty. Dziękuję za włożony trud.

_________________
Vincia
Szukam informacji
Skrzetuscy (Poznań - Książ), Musiał (Mrowino - Poznań), Janusz Krzycki (ur. Tarnopol, zginął - powstanie warszawskie), Walczak (Gołębin Stary - Donatowo - Błociszewo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2015, 07:36 
Offline

Dołączył(a): 03 gru 2013, 00:00
Posty: 45
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski
Temat dawno nie odświeżany, zatem chciałbym się dowiedzieć kiedy ostatni raz na stronie archiwum uaktualniono spis ksiąg metrykalnych. Ściślej mówiąc interesuje mnie czy jakieś nowe trafiły do AA z parafii, czy są takie, którym zmieniono status z "nieudostępniona" na "udostępniona" i które zostały zeskanowane w ostatnim czasie, aby korzystać z ich zawartości na terminalach cyfrowych?

_________________
pozdrawiam,
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2015, 10:28 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
W dniu dzisiejszym zaktualizowano internetowy katalog ksiąg metrykalnych.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2015, 10:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jan M. Musielak napisał(a):
W dniu dzisiejszym zaktualizowano internetowy katalog ksiąg metrykalnych.


Bardzo Księdzu dziękuję za czytelniejszy opis dostępności ksiąg na mikrofilmach i w CAAP. Poprzednio trudno było się w tym połapać, teraz od razu widać jak dotrzeć do konkretnego zakresu lat.

Przy okazji miałbym jeszcze jedną propozycję, która nie wymaga dodatkowej pracy - może całkiem zrezygnować z rubryki "nazwa niemiecka". Plik z nazwami parafii został stworzony chyba jeszcze za czasów śp. Ks. prof. Banaszaka (wiem o czym piszę, bo już był od dawna na dyskietce w AAP w roku 1997, kiedy na prośbę kolejnego Dyrektora AAP, tym razem Ks. Lutyńskiego, przygotowawywałem najstarszą wersję strony AAP w internecie). Nie wiem kto go utworzył, ale jako nazwy niemieckie powpisywał te z okresu hitlerowskiego (gdyby były to tylko XIX-wieczne nazwy pruskie, to jeszcze pół biedy). Nie wiem, czy warto je w ten sposób popularyzować, a dla poszukiwań genealogicznych prowadzonych w AAP, okres okupacji ma i tak znaczenie marginalne.

Z wyrazami szacunku,
Ł.Bielecki

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2015, 01:18 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Jan M. Musielak napisał(a):
W dniu dzisiejszym zaktualizowano internetowy katalog ksiąg metrykalnych.


Bardzo Księdzu dziękuję za czytelniejszy opis dostępności ksiąg na mikrofilmach i w CAAP. Poprzednio trudno było się w tym połapać, teraz od razu widać jak dotrzeć do konkretnego zakresu lat.

Przy okazji miałbym jeszcze jedną propozycję, która nie wymaga dodatkowej pracy - może całkiem zrezygnować z rubryki "nazwa niemiecka"...

Z wyrazami szacunku,
Ł.Bielecki


1° - Cieszę się, że mój nowy pomysł na opis dostępności ksiąg zyskał akceptację. Z pewnością można zauważyć, że nie jest on wprowadzony w całym katalogu. Wynika to z pracochłonności przetworzenia katalogu. Nie wiem, ile czasu zajmie mi uporanie się z całym katalogiem.

2° - Kolejna aktualizacja katalogu internetowego uwzględnia zarówno nowe nabytki jak i zmianę opisu dostępności kolejnych parafii.

3° - Wbrew sugestii, usunięcie kolumny z tabeli opisującej księgi nie jest tak prostą propozycją. Wymagałoby to zmianę wzorca, który jest zarejestrowany w serwisie obsługującym naszą stronę internetową. Jak łatwo się domyślić, każda tego typu zmiana kosztuje. Mam zaplanowaną zmianę wzorca tabeli. Jak można zauważyć, w kolumnie "sygnatura zamówienia" przy numerze mikrofilmu pojawiła się w nawiasie pozycja na mikrofilmie. Zaplanowany nowy wzorzec tabeli będzie zawierał nowy opis w kolumnie "sygnatura zamówienia" oraz nie będzie zawierał kolumny "pozycja na mikrofilmie". Czy usunięcie przy okazji kolumny "nazwa obcojęzyczna" jest dobrą propozycją? W dokumentach imigracyjnych z 19 wieku są często pruskie nazwy. Dla kogoś czerpiącego wiedzę z dokumentów imigracyjnych Poznań to Posen. Być może lepszym pomysłem byłoby skorygowanie nazw w tej rubryce z nazwami z czasów zaborów. Problem w tym, że ja nie jestem w stanie tego zrobić. Mam pomysł: może genealodzy mają wiedzę pozwalającą na skorygowanie lub uzupełnienie kolumny "nazwa obcojęzyczna".

4° - Ktoś z genealogów zgłosił błąd w w CAAP (nie wiem kto, brat Zbigniew dał mi kartkę z opisem błędu ale bez informacji, od kogo zgłoszenie pochodzi). Jako księga PM 241/21 była udostępniona kopia księgi PM 241/20. Błąd został poprawiony. Dziękuję genealogowi, który przyczynił się do podniesienia poziomu CAAP. Nie zawsze jestem w stanie poprawić zgłoszony błąd od ręki. Najprościej, gdy błąd dotyczy opisu. Wówczas loguję się jako administrator, poprawiam opis i po sprawie. Gorzej, gdy zaistnieje sytuacja jak ta zgłoszona. Na szczęście zdjęcia PM 241/21 były zrobione i operacja wymagała podmienienia zdjęć z PM 241/20 właściwymi zdjęciami. Najgorzej, gdy zdjęć (skanów) nie ma. Ale i w takiej sytuacji informacja o błędzie może przyczynić się do podniesienia poziomu CAAP. Nie ukrywam, bywa, że w nawale pracy taką informację odłożę na później i w efekcie ona zaginie. Mam jednak nadzieję, że nie zniechęca to genealogów zatroskanych o poziom CAAP.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2015, 06:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Całkowicie się zgadzam, że nazwy z czasów pruskich są niejednokrotnie pomocne. Chodziło mi tylko o pozbycie się hitlerowskich. Jeśli prościej będzie to zrobić w sposób opisany przez Księdza poniżej, to z przyjemnością przyślę w najbliższych dniach spis parafii z nazwami pruskimi, wszak w Poznan Project korzystam z nich również i mam te dane u siebie, muszę tylko wyselekcjonować parafie z terenu Archidiecezji w granicach z 1926-1992.

Łukasz

Jan M. Musielak napisał(a):
3° - Wbrew sugestii, usunięcie kolumny z tabeli opisującej księgi nie jest tak prostą propozycją. Wymagałoby to zmianę wzorca, który jest zarejestrowany w serwisie obsługującym naszą stronę internetową. Jak łatwo się domyślić, każda tego typu zmiana kosztuje. Mam zaplanowaną zmianę wzorca tabeli. Jak można zauważyć, w kolumnie "sygnatura zamówienia" przy numerze mikrofilmu pojawiła się w nawiasie pozycja na mikrofilmie. Zaplanowany nowy wzorzec tabeli będzie zawierał nowy opis w kolumnie "sygnatura zamówienia" oraz nie będzie zawierał kolumny "pozycja na mikrofilmie". Czy usunięcie przy okazji kolumny "nazwa obcojęzyczna" jest dobrą propozycją? W dokumentach imigracyjnych z 19 wieku są często pruskie nazwy. Dla kogoś czerpiącego wiedzę z dokumentów imigracyjnych Poznań to Posen. Być może lepszym pomysłem byłoby skorygowanie nazw w tej rubryce z nazwami z czasów zaborów. Problem w tym, że ja nie jestem w stanie tego zrobić. Mam pomysł: może genealodzy mają wiedzę pozwalającą na skorygowanie lub uzupełnienie kolumny "nazwa obcojęzyczna".

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2015, 21:48 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 23:55
Posty: 222
A tak w ogóle, to wielkie dzięki za całą tą pracę włożoną w archiwizację ! Duży ukłon !
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 09:04 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Kolejna aktualizacja katalogu ksiąg metrykalnych dostępna na stronie internetowej Archiwum.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 10:47 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2009, 21:04
Posty: 46
Lokalizacja: Kościan
czy zostały udostępnione księgi metrykalne Parafii Dalewo (urodzenia od 1883 roku do 1914 roku, małżeństwa od 1896 roku)?

_________________
Janina Walczak

Poszukuję: Bartkowiak, Gron, Nadolny, Szymański, Łowicki (powiat kościański, śremski),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 11:32 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2006, 13:08
Posty: 118
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Witam pięknie,
W AAP jest jedna jedyna księga z mojego rodzinnego Bieździadowa (BCM 1700 - 1743 PMI 04).
Z Bielska-Białej mam trochę daleko do Poznania i stąd pytania:
1. czy jest możliwe zlecenie kwerendy AAP lub komuś z zewnątrz?
2. czy ktoś miłych forumowiczów wybierających się w najbliższych miesiącach do AAP mógłby zajrzeć na zapisy dotyczące rodziny Główka ?
szczegóły podam na pw. To nie powinno zabrać dużo czasu.

serdecznie pozdrawiam
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 14:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2013, 12:23
Posty: 78
Lokalizacja: Poznań
Witam!

Mam następujące zapytanie. Czy jeśli będę chciał skorzystać z zasobów CAAP to muszę wskazać, które księgi chcę przeglądać, czy mam dostęp do wszystkich znajdujących się w bazie? Bo chciałbym trochę "poskakać" po parafiach... :)

_________________
Pozdrawiam,
Mariusz
___________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 15:03 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2013, 12:36
Posty: 111
Neogobius napisał(a):
Witam!

Mam następujące zapytanie. Czy jeśli będę chciał skorzystać z zasobów CAAP to muszę wskazać, które księgi chcę przeglądać, czy mam dostęp do wszystkich znajdujących się w bazie? Bo chciałbym trochę "poskakać" po parafiach... :)


Jest dostęp do wszystkich w bazie. Można dowolnie przeskakiwać.

_________________
Pozdrawiam
Tomasz Śledź


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 15:08 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2012, 00:14
Posty: 118
Korzystając z CAAP możesz przeglądać wszystkie dostępne akta... Nie trzeba zamawiać dokumentów pochodzących z konkretnych parafii...:)

Pozdrawiam

_________________
Ania
_______________________________________________________________________________________________________

Nazwiska - Szczechowiak (Niewierz/Brody), Dobrucki (Oborzyska), Haremza (Krajkowo), Nowaczyk alias Beszterda (Krajkowo), Józefowski (Duszniki)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 16:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2013, 12:23
Posty: 78
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję!

_________________
Pozdrawiam,
Mariusz
___________


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 19:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jan M. Musielak napisał(a):
Kolejna aktualizacja katalogu ksiąg metrykalnych dostępna na stronie internetowej Archiwum.


A czy można by prosić Księdza o wskazanie, w zakresie których parafii pojawiło się coś nowego w CAAP?

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2015, 11:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2012, 11:34
Posty: 589
Lokalizacja: Mieszków Jarocin
Witam
Czy przewidziana jest w niedalekiej przyszłości digitalizacja ksiąg parafii Mieszków?

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
Nazwiska:Chudak,Robak,Zawisła(Wilkowyja,Kadziak,Paruchów) Staszak(Mieszków)Kościelniak,Stefański(Jarocin)Malinowski(Bruczków)Antoniewicz(Panienka)Heidner,Taterka ,Wyduba,Malecha,Grzesiński,Grabas,(Mokronos)Bötcher(Jutrosin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2015, 13:03 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Jan M. Musielak napisał(a):
Kolejna aktualizacja katalogu ksiąg metrykalnych dostępna na stronie internetowej Archiwum.


A czy można by prosić Księdza o wskazanie, w zakresie których parafii pojawiło się coś nowego w CAAP?


Aktualizacja obejmuje nowe nabytki: parafie w Połajewie, Czarnkowie oraz Najśw. Serca Jezusa w Poznaniu. Natomiast W CAAP pojawiły się parafie Cerekwica koło Borku, Chobienice, Chwałkowo, Czacz i Czerwona Wieś oraz uzupełnienia parafii z Bagrowa, Borku i Cielczy.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2015, 13:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Bardzo dziękuję Księdzu za odpowiedź! Przy nowym układzie wyszukiwarki ksiąg na stronach AAP nie da się już łatwo ustalić co doszło ostatnio :)

Byłbym niesamowicie wdzięczny, gdyby nowo pozyskane Połajewo mogło się też pojawić w CAAP bardziej priorytetowo. Z parafii przyszła bowiem księga zgonów za okres od 1856 roku i kompletny skorowidz do chrztów. Dla parafii tej nie zachowały się duplikaty w AP, więc zwłaszcza księga zgonów jest jedynym źródłem do badań tej parafii, znanej jako rodzinna parafia Arcybiskupa Walentego Dymka. W nowo pozyskanej księdze będą wpisy o zgonie Jego rodziców i dziadków.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2015, 23:27 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Obecnie w ramach akcji e-Duplikaty skanowane są księgi z parafii Najśw. Serca Jezusa w Poznaniu. Jest ich wuchta. W planie jest skanowanie w ramach tejże akcji ksiąg z kolejnych jeżyckich parafii. Jeśli w międzyczasie (po zakończeniu jednej parafii a przed otrzymaniem ksiąg z kolejnej) będzie luka czasowa, to zadysponuję Połajewo.

Gwoli wyjaśnienia:
Akcja e-Duplikaty przewiduje zgromadzenie w Archiwum cyfrowych duplikatów wszystkich ksiąg metrykalnych z całej Archidiecezji od roku 1949 do dzisiaj. Równolegle przejmowane są przez Archiwum księgi starsze. Ewentualne udostępnienie ksiąg ze zbioru e-Duplikaty to 80 lat po zamknięciu księgi (rok 2029 i później), ale o tym będzie decydował mój następca.

Ostatni nabytek Archiwum (już po aktualizacji katalogu) to księgi z Gościeszyna. Przy okazji ujawniono, że zaginęły dwie księgi: chrzty 1881 - 1928 (istnieje księga zawierająca odtworzone zapisy od roku 1910, ale patrząc na liczbę zapisów nie odtworzono wszystkiego) oraz śluby 1874 - 1923.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2015, 09:05 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2015, 14:46
Posty: 26
Ponieważ jestem nowym członkiem społeczności forumowej mam pytanie odnośnie poruszania sie po archiwum Archidiecezji.
Jeśli mam numery akt i jednostek,to czy mogę wyszukać te akta i w jaki sposób.Przepraszam za to pytanie,ale nie ogarniam swoim rozumem tej procedury i proszę o pomoc.
Magda

_________________
Poszukuję rodziny [b]Irminy Marty Adamskiej z domu Maciejewska.Matka Joanna Sass.Ojciec Józef Maciejewski
Poszukuje rodziny Tomasza Drygas matka Joanna Sass


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 10:00 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Bardzo dziękuję Księdzu za odpowiedź! Przy nowym układzie wyszukiwarki ksiąg na stronach AAP nie da się już łatwo ustalić co doszło ostatnio :)

Byłbym niesamowicie wdzięczny, gdyby nowo pozyskane Połajewo mogło się też pojawić w CAAP bardziej priorytetowo. Z parafii przyszła bowiem księga zgonów za okres od 1856 roku i kompletny skorowidz do chrztów. Dla parafii tej nie zachowały się duplikaty w AP, więc zwłaszcza księga zgonów jest jedynym źródłem do badań tej parafii, znanej jako rodzinna parafia Arcybiskupa Walentego Dymka. W nowo pozyskanej księdze będą wpisy o zgonie Jego rodziców i dziadków.


Udostępnione.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jan M. Musielak napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
Byłbym niesamowicie wdzięczny, gdyby nowo pozyskane Połajewo mogło się też pojawić w CAAP bardziej priorytetowo.


Udostępnione.


Bardzo się cieszę i wiem że nie tylko ja na tym forum :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 10:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Magdalena88 napisał(a):
Ponieważ jestem nowym członkiem społeczności forumowej mam pytanie odnośnie poruszania sie po archiwum Archidiecezji.
Jeśli mam numery akt i jednostek,to czy mogę wyszukać te akta i w jaki sposób.Przepraszam za to pytanie,ale nie ogarniam swoim rozumem tej procedury i proszę o pomoc.
Magda

Magdo, wszystkich informacji udzielą Ci na miejscu pracownicy Archiwum. Przyjemności! :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2016, 12:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Mam Prośbę dla przeglądających w archiwum

Murzynowo Kościelne Strzeszki Połażejewo
Niestety nie wiem jakie to są parafie kościelne i czy takowe są w zasobach archiwum, te archiwum i te tereny to dla mnie "nowości w poszukiwaniach"
Nazwisko: Wojciech Grempka ur. 1814 +- ze ślubu

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2016, 18:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Witaj Leszku.
Nie wiem o co Tobie chodzi z tym Grempką.
Już dwa lata temu Danka odszukała ten ślub.
Miejscowości o które pytasz są przecież Tobie dobrze znane.
Murzynowo Kościelne to jest parafia Murzynowo Kościelne.
Strzeszki to parafia Środa, tu chyba źle odczytałeś, chodzi przecież o Stroszki w parafii Nekla.
Połażejewo to również parafia Murzynowo Kościelne. Zapomniałeś jeszcze Opatówku, które też dla Ciebie sprawdzaliśmy kilka lat temu.

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2016, 19:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Słabo orientuje się w parafiach na lewo od Pobiedzisk, natomiast na prawo często się udzielam z poradami.
Pytam czy ktoś przegląda w AA Poznań lata 1814 +- rok do tyłu i przodu w tych parafiach i nazwisko Jan Grempka.
Faktycznie znam te miejscowości że ślubu Wojciech Grempka Agata Grempka d. Bednarek w 18.11.1838 Murzynowo - Kościelne
W okresie ślubu Jan ur . 1844 był młodzieńcem z Stroszki ? być może źle odczytałem nazwę miejscowości pana młodego skan jest bardzo nieczytelny.
Proszę o zwrócenie uwagi na to nazwisko często pisane Grębka Grępka i Grempka.
Jeśli nasz sympatyk możne zobaczyć rok 1814 +- gdzie ? byłbym wdzięczny.
Wielu z nas posiada fragmenty skanów, na to liczę lub inna pomoc.
Ty i Danka to specjaliści z tego terenu , trochę liczę na dalszą pomoc i trochę sczęscia.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2016, 12:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Prośba do X. Jana Musielaka - czy byłoby możliwe, aby w CAAP pojawiła się księga zgonów z Nowego Miasta PM 193/20 ?
Jest ona na mikrofilmie tylko za lata 1895-1900, najwyraźniej zapomniano sfilmować resztę (do 1948) podczas późniejszych filmowań (wtedy sfilmowano równoległą księgę ślubów z tej miejscowości).

Przy okazji - czy mógłby Ksiądz napisać, z jakich parafii przybyły księgi dostępne w CAAP podczas ostatniej aktualizacji 8 marca?

Z góry dziękuję!

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2016, 12:51 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Księgi udostępnione dzisiaj w CAAP:
Maniewo: zgony 1913 - 1948;
Nowe Miasto: zgony 1895 - 1948;
Kostrzyn i Ryczywół: komplet z wyjątkiem ksiąg podlegających ustawie.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2016, 15:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Bardzo dziękuję Księdzu za udostępnienie tych materiałów i oczywiście za informację o tym na forum :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2016, 20:10 
Offline

Dołączył(a): 02 kwi 2007, 14:12
Posty: 71
Serdecznie dziękuję za Kostrzyn :)
pozdrawiam Halina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2016, 11:10 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Kolejne księgi w CAAP: Wiry śluby 1918 - 1935 i zgony 1900 - 1948.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2016, 11:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Czy przewidziana jest Wilczyna pow. Szamotuły?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2016, 12:21 
Offline

Dołączył(a): 08 kwi 2010, 06:52
Posty: 62
To jeszcze zapytam o wczesny Ostrów Wlkp., wcześniejsze Psarskie, Otorowo i Międzychód.

Pozdrawiam
Renata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2016, 14:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2010, 01:12
Posty: 172
Lokalizacja: Poznań
Jeśli już trafiła do digitalizacji księga ślubów z parafii Parzęczewo 1854 --> to bardzo proszę. Brak indeksów z niej w PP, więc może...

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Barbara

Poszukuję: Perek z Parzęczewa, Muszalski przed 1850


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2016, 12:34 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Basia L. napisał(a):
Jeśli już trafiła do digitalizacji księga ślubów z parafii Parzęczewo 1854 --> to bardzo proszę. Brak indeksów z niej w PP, więc może...


Jeśli chodzi o Parzęczewo to wspomniana księga (1854 - 1934) znajduje się jeszcze w parafii.

Resz napisał(a):
To jeszcze zapytam o wczesny Ostrów Wlkp., wcześniejsze Psarskie, Otorowo i Międzychód.
Pozdrawiam
Renata


Parafie dopiszę do kolejki, ale ponieważ obecnie trwa skanowanie duplikatów z parafii poznańskich, przerwy na skanowanie dla CAAP są niewielkie i na zrealizowanie sugestii trzeba będzie sporo czasu.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2016, 12:39 
Offline

Dołączył(a): 08 kwi 2010, 06:52
Posty: 62
Dzięki za informację, zaczekam.

Pozdrawiam
Renata


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL