Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 12:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 lut 2019, 20:27 
Offline

Dołączył(a): 26 maja 2017, 17:55
Posty: 8
Dzień dobry
Mam pytanie jak w temacie czyli o granice administracyjne USC. Czy były one stałe czy z czasem się zmieniały. Czy można było zgłosić zdażenie w dowolnym urzędzie czy należało udać się tylko do tego jednego? Chodzi mi o czasy pruskie. A pytanie zadaję gdyż: zamieszkały w Wieszczyczynie Szczepan Nieborak ślubuje w 1880 r. w USC w Dolsku a zamieszkały w Wieszczyczynie Andrzej Nieborak ślubuje w 1881 r. w USC w Międzychodzie. Inni członkowie tej rodziny również z Wieszczyczyna występują w dokumentach urzędów w Śremie, Grzymysławie i Rusocinie (dopuki istniał). Czy spotkał się ktoś z takim "rozrzutem" mieszkańców jednej wsi na okoliczne urzędy stanu cywilnego?
Wojciech Niemirowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2019, 20:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Trzeba by zobaczyć w tych aktach gdzie mieszkali no i przede wszystkim skąd pochodziła panna młoda!

A granice USC zmieniały się i to wcale nie tak rzadko.
Okręgi wiejskie były wcielane do miejskich, mniejsze usc do większych.
Są tu więksi specjaliści w tym temacie, zapewne coś podpowiedzą.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2019, 21:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
To prawda. Przy ślubach zasadniczo udawano się do USC któremu administracyjnie podlegała miejscowość zamieszkania panny młodej. Formalnie mógł to być również USC młodego, ale jest zakorzeniona tradycja, że ślubuje się w parafii u narzeczonej i ten zwyczaj również przeniósł się na śluby cywilne.

Urodzenia i zgony zgłaszać należało (i nadal należy) w USC któremu podlega MIEJSCE ZDARZENIA (urodzenia czy śmierci/znalezienia zwłok) a nie zamieszkania rodziców czy zmarłego.

Wyjątkiem były zgony żołnierzy - te dowództwo zgłaszało do USC właściwego dla miejsca zameldowania żołnierza.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2019, 21:39 
Offline

Dołączył(a): 26 maja 2017, 17:55
Posty: 8
No i w zasadzie wszystko jasne. Dziękuję za rozwiązanie problemu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2019, 23:04 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2018, 21:16
Posty: 21
Lokalizacja: LESZNO / WILKONICZKI
Łukasz Bielecki napisał(a):
Wyjątkiem były zgony żołnierzy - te dowództwo zgłaszało do USC właściwego dla miejsca zameldowania żołnierza.


Kolego, mam w związku z tym pytanie. Czy ta zasada dotyczy czy dotyczyła w sytuacji kiedy na żołnierzy był wykonany wyrok śmierci po uprzednim wyroku sądu....pytam o to na kanwie tego wątku ..... viewtopic.php?f=3&t=16860&hilit=szkudelski ...
czy zatem akt zgonu Marcina mam szukać w USC Pępowo czy USC Poznań ....

_________________
Bogusław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 19:40 
Offline

Dołączył(a): 26 maja 2017, 17:55
Posty: 8
Ja miałem sytuację z jakimś szwagrem mojego pradziadka z pod Starachowic takową że został rozstrzelany wyrokiem sądu polowego za partyzantkę na Wołyniu pod okupacją niemiecką, natomiast wpis o śmierci w aktach z datą wykonania wyroku jest o ponad rok późniejszy, wtedy to zapewne oficjalna wieść dotarła do ostatniego miejsca jego zamieszkania.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL