Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 20:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lut 2007, 13:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Witajcie,

http://www.denkmalprojekt.org/Verlustlisten/verlustlisten.htm
http://www.denkmalprojekt.org/Gedenkbue ... uecher.htm


Znalazłam link do strony, na której jest projekt zawierający listy żołnierzy poległych lub zmarłych w czasie różnych wojen w latach 1913 – 1945r oraz zmarłych w szpitalu w Plochingen w latach 1870/71. Również żołnierze pochodzenia żydowskiego.
Z Provinz Posen na stronie http://www.denkmalprojekt.org/Verlustlisten/vl_rjf_posen_wk1.htm
Do wyszukiwarki : http://www.denkmalprojekt.org/en_search.htm wpisuje się nazwisko dużymi literami i bez polskich znaków.
Owocnych poszukiwań życzy Ina.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 mar 2007, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 15:04 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2007, 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2007, 09:10
Posty: 58
Lokalizacja: Puszczykowo
Witaj Ina :)
Jestem trochę zawiedziny listą poległych... Nie zawiera poległych żołnierzy w czasie operacji łódzkiej w 1914 r. Są oni pochowani na cmentarzu w Niesułkowie k/Łodzi. Np. Karl Roschewitz, Adolf Jens (unteroffizier), M.Jachnik (jager). Jeśli ktoś posiada informacje na ten temat będę wdzięczny.
Z pozdrowieniami.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 kwi 2007, 17:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Mam listę ofiar poległych za ojczyznę w wojnie światowej 1914/18 z pewnej ewangelickiej parafii , kto przetłumaczy kim byli ci ludzie?:
Musk. Muszkieter?
Utffz.
Offz. Stellv. Zastępca oficera?
Offz. Stell.
Oberj.
Schütze Strzelec?
Grs. Res.
Res. Rezerwista?
Grenad. Grenadier?
Gefr. Starszy szeregowiec?
Kan. Kanonier?
Drag. Dragon?
Wehr. Obrońca?
Fahr. Kierowca?
Jaeg.
Sergt. Sierżant?
Uffz.
Leutn. Podporucznik?
Pozdrawiam
Marzena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 02 cze 2007, 13:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2007, 00:56
Posty: 61
Lokalizacja: Łódź
Dla Pawła.
Wykaz denkmalprojekt nie obejmuje wszystkich terenów i skupia się na pomnikach i tablicach pamiątkowych. Cmentarz w Poćwiardówce o którym piszesz, a który zwany jest też Niesułków lub Cyrusowa Wola, nie wchodzi w ich obszar zainteresowania. Jeśli już, to radzę skorzystać ze strony http://www.weltkriegsopfer.de/
Problem jednak polega na tym, że strona ta opiera się o materiały, które wysyłają wolontariusze z Polski. Zauważysz tam zapewne i moje nazwisko jako autora zdjęć i wykazów.
Niestety nie wiedzieć czemu, autorzy tej strony publikują dane dość wybiórczo. Mimo, ze wysłałem im sporo materiału dalej nie jest on widoczny na stronie. Czasami uzupełniają wykazy o dane publikowane na naszej stronie http://polegli.republika.pl/
ale bez zwracania uwagi na to, czy prace zostały już zakończone, czy trwają nadal. Wystarczy porównać ich wykazy i nasze.
Muszę jednak dodać, że nasze wykazy obejmują jedynie zachowane napisy, podczas gdy autorzy "weltkriegsopfer" publikują także odnalezione nazwiska w spisach archiwalnych.
Wymienione przez Ciebie nazwiska są w naszym spisie np:
JACHNIK M. JÄGER 3 K R JÄG BTL 21 zm 1914-12-27
Chętnie dołącze fotkę, ale musicie mi podpowiedzieć jak to zrobić :)
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak[/img]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 02 cze 2007, 14:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Waldku , jeżeli pytasz poważnie jak zdjęcie wstawić to juz piszę. Fotozrzut http://www.fotozrzut.pl/ .Reszta wg instrukcji. :)
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 02 cze 2007, 15:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2007, 00:56
Posty: 61
Lokalizacja: Łódź
Wojtku, pytałem serio. Dotychczas fotki wstawiałem jedynie na GB.
Dzięki za instrukcję.
A oto fotka z cmentarza w Poćwiardówce. Wykonał ją Witek Mazuchowski "Wicy"
Przepraszam, ale zdjęcia nie będzie. Umieszczenie tu fotki przekracza granicę mojej cierpliwości. W obawie przed całością klawiatury, muszę to sobie odpuścić.
Jeśli jesteś Pawle zainteresowany, mogę wysłać na priv.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 04 cze 2007, 19:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Poniżej fotki Waldka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2007, 14:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2007, 09:10
Posty: 58
Lokalizacja: Puszczykowo
Dzięki Waldku i Wojciechu za wiadomości i zdjęcia. Więcej zdjęć z cmentarza w Niesułkowie można znaleźć na stronie www.moya.toya.net.pl/images/spacer.gif
Ja ze swej strony poszukuję informacji skąd pochodził pochowany na wspomnianym cmentarzu M.Jachnik. Jeśli ktokolwiek wie w jakim archiwum znajdują się dokumety wojsk pruskich z okresu I wojny światowej, będę wdzięczny.
Z pozdrowieniami
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06 cze 2007, 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2007, 00:56
Posty: 61
Lokalizacja: Łódź
Zdjęcia ukazały się dzięki Wojtkowi. Ja nie miałem tyle cierpliwości.
Zdjęcia na stronie Toya zrobił członek Łodzkiego Klubu Eksploratorów.
W tamtym roku Klub ten porządkował cmentarz wojenny w Wiączyniu Dolnym, a w tym roku wziął się za Poćwiardówkę (to właściwa nazwa, a Niesułków wprowadza w błąd, bo tam są dwa cmentarze kat.). Z Witkiem Mazuchowskim zrobiliśmy pełną dokumentację fotograficzną nagrobków.
W tej chwili mamy 57 zdjęć nagrobków imiennych. Tydzień temu, odkopane zostały kolejne płyty nagrobne, ale stan ich nie jest rewelacyjny. Pracuję teraz nad odczytaniem tych inskrypcji. Ponieważ na tym etapie zdjęcia nic nie dają, całość prac wykonuję w terenie. Trzeba osuszyć płyty, oczyścić je z porostów i zakonserwować.
Jest jeszcze jeden rząd tablic przysypanych ziemią i niebawem zostanie również odsłonięty.
Jeśli chodzi o dane żołnierzy, to jest to o tyle utrudnione, ze do Poćwiardówki przenoszono szczątki z okolicznych, polowych cmentarzy. Odbywało się to w ramach komasacji cmentarzy.
W Dyrekcji Łodzkiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego zlokalizowana jest Poćwiardówka, dowiedziałem się, że ktoś pisał pracę magisterską o tym cmentarzu. Czekam teraz na bliższe szczegóły, ewentualnie na wgląd w tą pracę.
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL