Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:03

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lis 2018, 12:01 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
Potrzebuję pomocy doświadczonych w boju w planowaniu strategii. Moi przodkowie ruszyli do kopalń niemieckich i francuskich na początku XX wieku. Byli to pradziadek mamy Władysław Zamelski i prapradziadek Stanisław Zaremba z Drzeszczewa. Mam ustne wiadomości o ich pobycie w Guderwich (Suderwich?) oraz Lille i okręgu Bethune. Około 1933 Zamelski wraca do Polski z moją 6letnią babcią Leokadią, bo żona Jadwiga Zaremba - Zamelska zmarła. Zostaje sołtysem Lasocic. A prapradziadek po 2 wojnie odnajduje się w Rogoźnie Wlkp.
Podobnie ma się rzecz z dziadkiem Bronisławem Kowalczykiem. Rodzi się 10.01.1918 na Rugii. Rodzice Ignacy Kowalczyk i Marianna Wojciechowska. Pradziadek szybko umiera-zginął w wojnie? Znalazłem jakiegoś poległ ego pod Naboszycami o tym mianie. Prababcie w Chojnym k/o Sieradza wychodzi za mąż drugi raz (nazwisko Niemiec) i żyje tam do ok. 1960 roku. W okolicy podobno mieszka niezidentyfikowany brat dziadka.
Moje pytanie brzmi czy to wygląda jakby przodkowie wrócili po pobycie za granicą w stare rodzinne strony? Zaweżało by to znacznie obszar poszukiwań starszych pokoleń. Może ktoś ma jakieś spostrzeżenia?

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2018, 12:21 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Witam,
Całkiem możliwe chociaż owe „stare rodzinne strony” mogą być całkiem sporym obszarem. Też próbuję od kilku lat znaleźć odpowiedzi na to kiedy moi pradziadkowie wyjechali do Nadrenii Północnej-Westfalii i kiedy wrócili do Polski. Niestety mam tam więcej niewiadomych niż odnalezionych faktów i sporą dziurę w ich losach. O ile mój dziadek i jego siostra urodzili się w Habinghorst (dzisiaj Castrop-Rauxel) to ich młodszy brat urodził się już w Szypłowie czyli okolicach, w których wcześniej mieszkali rodzice pradziadka. Są to jednak dość szeroko pojęte okolice, gdyż przewijają się takie nazwy jak Sebastianowo, Chromiec i Kruczynek, ale także Lubrze i Starkowiec Piątkowski czyli całkiem duży teren. Tak czy inaczej koncepcja, że wrócili „na stare śmieci” jest moim zdaniem jak najbardziej trafna.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2018, 15:38 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
Czy zetknąłeš się może z miejscowością Guderwich? Nie mam pewności co do znaku równości z Suderwich. A to tam urodziła się Jadwiga zamelska.

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2018, 22:07 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2018, 19:35
Posty: 145
Z ostatniej chwili. Ano jedna para wróciła i cofnąłem się 5 pokoleń wstecz. Taki przełom przeważnie daje lawinę odkryć.

_________________
Krystian Dzikowski
For memory, for my childrens


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Kubuś i 90 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL