Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 08:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2019, 22:52 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Łukaszu, wolę nie myśleć o 100 latach....
Pamiętam, jak miałeś te kilkanaście tysięcy indeksów i przetestowaliśmy nowy algorytm wyszukiwania i wszystko działało super szybko. I za chwilę powstało WTG, ludzie się zorganizowali i mieliśmy 100 tys. indeksów i trzeba było szybko pracować nad nowym algorytmem... Ech, to były czasy, jak się okazało, wystarczyło przejść łącznikiem ICHB PAN...
Czas przyspiesza... Jestem się w stanie założyć, że za 10 lat będziemy się śmiać z tego, że cokolwiek nie było zindeksowane.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2019, 22:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
:lol:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2019, 23:04 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Basiu - terefere, jeśli za 10 lat zobaczysz te wszystkie indeksy i skany z AAP i nadal się będziesz tak śmiała, to też Ci kupię czekoladę...

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2019, 01:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
mac napisał(a):
Łukaszu, wolę nie myśleć o 100 latach....
Pamiętam, jak miałeś te kilkanaście tysięcy indeksów i przetestowaliśmy nowy algorytm wyszukiwania i wszystko działało super szybko. I za chwilę powstało WTG, ludzie się zorganizowali i mieliśmy 100 tys. indeksów i trzeba było szybko pracować nad nowym algorytmem... Ech, to były czasy, jak się okazało, wystarczyło przejść łącznikiem ICHB PAN...
Czas przyspiesza... Jestem się w stanie założyć, że za 10 lat będziemy się śmiać z tego, że cokolwiek nie było zindeksowane.

Pamietam poczatki Lukasza na forum L-Posen. Nie wiem czy jeszcze istnieje. Amerykanie rzucili sie do indeksowania slubow wlasnie z mormonskich mikrofilmow. Tak powstal ten chyba najcenniejszy projekt genealogii polskiej. To juz 18 lat. Wow. Masz racje Macieju nastepne 10 lat przyniesie cos nowego o czym w tej chwili pewnie tylko futurysci niesmialo przebakuja. Cieszmy sie ze jeszcze zalapalismy sie na polaczenie mozolnego przeszukiwania ksiag z technika. To jest nie do unikniecia. Macku dokladam sie do Twoich czekolad :lol:

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2019, 08:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
mac napisał(a):
Ech, to były czasy, jak się okazało, wystarczyło przejść łącznikiem ICHB PAN...
Czas przyspiesza... Jestem się w stanie założyć, że za 10 lat będziemy się śmiać z tego, że cokolwiek nie było zindeksowane.


Nie wiem, czy tam jeszcze bywasz, ale akurat "łącznik PAN" zaświadcza, że przez 10 lat dużo się może zmienić na gorsze... co chwila kolejne szklane drzwi na identyfikatory, jakby to była co najmniej ABW a nie instytut naukowy :)

Więc tzw. postęp może iść i w tę stronę, że zasoby niby są, ale ściśle kontrolowane. "Tylko koni żal...".

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2019, 12:31 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zaczynałam "przygodę" z genealogią w latach 80-tych i była to żmudna i czasochłonna praca-przesiadywałam w parafiach i spisywałam z metryk TYLKO najistotniejsze dane nie mając czasu dokładnie przeczytać opisowych akt w jęz. rosyjskim ograniczona pozwoleniem księdza na godzinkę czy dwie. Wielkopolska była dla mnie zupełnie niedostępna z racji mego miejsca zamieszkania. Patrząc na to, co do dzisiaj zebrałam, zapisy z z tamtych lat to była kropla w morzu. Aż w 2008 r. trafiłam na forum WTG i projekt PP i mimo tego, że nie było dostępnych on-line akt ślubów to cieszyłam się bardzo. Nauczyłam się wiele przez te lata, poznałam różne źródła poszukiwań, można powiedzieć, że stałam się "detektywem", a wszystko dzięki użytkownikom forum. Powstała BaSIA -wg mnie najcudowniejsze narzędzie. Mamy dostęp do skanów w szukajwarchiwach. Możemy siedzieć w domu i budować swoje rodzinne drzewa. I Maciej napisał jak do tych wygodnych poszukiwań stopniowo dochodziło-postęp jest ogromny. Cieszmy się z tego co mamy, przyjdzie czas, że będzie jeszcze lepiej. RODO "namieszało" to fakt, ale miejmy nadzieję, że pewne (utrudniające nam poszukiwania) decyzje zostanę odwołane. Dyskusji na temat dostępności do akt w archiwach kościelnych było na tym forum już wiele; każdy ma swoje zdanie w temacie i zdecydowana większość wypowiedzi jest słuszna, bo naprawdę trudno zrozumieć stanowisko AA podczas gdy tak otwarte dla ogółu jest AP.
PS. Mam nadzieję, że nie będzie tak jak napisał Łukasz-cytuję:..."tzw. postęp może iść i w tę stronę, że zasoby niby są, ale ściśle kontrolowane..."

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2019, 00:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Ciekawa dyskusja na FB:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2019, 08:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Z takiego odpisu nie ma radosci dla genealoga, nie ma przeniesienia
sie w czasie, ze tak sie wyraze, nie ma odkrywania faktow przez nas samych.
Odszyfrowywania imion, nazwisk, miejscowosci itd.
Ot terazniejszy dokument bez duszy i podzielam zdanie innych, ze nie mamy zadnej
pewnosci czy dane zostaly/zostana prawidlowo odczytane a to jest dla nas bardzo wazne.
Nie rozumiem dlaczego nie stosuje sie w AAPoznan skanu czy ksero, to raczej jakies nieporozumienie,
nie bylabym zadowolona z takiego dokumentu ale napewno nie tylko ja.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2019, 09:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Może przemawiają za tym względy kosztowe. 60 zł za ksero to byłby lichwiarski koszt. :-)

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2019, 13:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
W powyższym "Świadectwie ślubu" Kierskiego i Marszewskiej podano, że miejscowość gdzie mieszkała Katarzyna to Buszenin.
Marszewscy pisali się "z Bużenina".
Obecna nazwa tej miejscowości to Burzenin.
Kto popełnił błąd? Skryba zapisujący w 1637 dane nupturientów, czy współczesny pracownik AAP?

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2019, 15:57 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Właśnie to jest kompletna nieprzydatność " aktów znania " jakie wystawił współczesny skryba .

To opacznie przez Kościół rozumiane "wspomożenie wiernych "
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL