Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 07:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 gru 2017, 19:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Czy w swoich poszukiwaniach spotkaliście się z udokumentowanymi migracjami z Mazowsza do Wielkopolski w XVIII i początkach XIX wieku ?

Spore migracje z przeludnionego Mazowsza w tych wiekach są potwierdzane, dedykowanych opracowań dotyczących samym tym migracjom nie udało mi się doszukać.

Moje poszukiwania Odolińskich jakiś czas temu zwiesiłem na kołku.
Co się zachowało chyba odszukane, księgi które zaginęły bezpowrotnie ustalone.
Pozostała mi genealogia 'lekka' czy DNA.
Tutaj podejrzewałem że moi Odolińscy do Wielkopolski mogli ze swoim nazwiskiem przywędrować w wieku XVIII z dość daleka.


Z klasycznych poszukiwań pozostały mi odłamki tak ten z PP:
Parafia katolicka Niechanowo, wpis 16 / 1833
Joseph Ołynski (35 lat) 100%
ojciec: Jacobus , matka: Agnes Odolinska
Agnes Cukierska (23 lat)
ojciec: Ludovicus , matka: Victoria Rembowska

Jedyny wpis w tych okolicach z unikatowym w Wielkopolsce nazwiskiem Odoliński. Drugie z nazwisk - Ołynski podobnie.

Ostatnio pojawiły się na Forum głosy że swobodny dostęp do skanów metryk w sieci to zło :shock: Tylko jednak obecność skanów z AAG (zmikrofilmowanych przez LDS i teraz swobodnie dostępne w sieci) oraz skanów na metryki.genealodzy.pl w połączeniu z ich zindeksowaniem pozwoliło mi w rozsądnym czasie podjąć próbę jak poniżej.

Trochę stawiałem na pomyłkę we wpisie lub indeksowaniu w PP.
Podczas wizyt w AAG parę lat temu nie stało mi ani czasu jak i limitu ksiąg aby to zweryfikować.

Mając księgi z Niechanowa dostępne na familysearch.org mogłem próbować to zweryfikować. (Nie)stety wszystko z danymi z PP się zgadza.
Przeglądając metryki upewniłem się że nazwisko panny młodej jest obecne w parafii od dawna (zacząłem się wręcz zastanawiać czy twórca facebooka nie miał przodków w Niechanowie...)

Po Ołynskich i Odolińskich jakichkolwiek śladów tamże brak.

Zweryfikowałem współczesne występowanie nazwiska Ołyński:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ ... 84ska.html
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ ... 84ski.html
wynik to 40 nosicieli, obecni tylko na Podlasiu.

Sprawdziłem dalej na:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=se&lang=pol
Po paru próbach znalazłem chyba klucz - nazwisko Ołyna:
Obrazek
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... pol&exac=1
wpisy dotyczące tego nazwiska pochodzą z parafii Słomczyn.

Słomczyn to do dzisiaj jedno z większych miejsc skupienia nazwiska Odoliński. Łącząc te nazwiska:
Obrazek
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=

Pewności nie ma, jednak dość prawdopodobne wydaje się że Józef Ołyna przywędrował do Wielkopolski ze Słomczyna i Mazowsza.
Czy tak samo z Mazowsza 70 lat wcześniej (przed 1763) w okolice Kwilcza mogli przybyć moi Odolińscy - nadal szukam potwierdzenia...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2017, 19:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Czy w swoich poszukiwaniach spotkaliście się z udokumentowanymi migracjami z Mazowsza do Wielkopolski w XVIII i początkach XIX wieku ?


Tak. Moi przodkowie po mieczu wywodzą się majątku Cerekiew k. Radomia. Przywędrowali wzdłuż Wisły, później skręcili na zachód i osiedli
pod koniec XVIII wieku w okolicach Inowrocław-Mogilno-Żnin

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2017, 02:18 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2012, 08:30
Posty: 128
Lokalizacja: Konin
Witam.
Mam podobny problem z 2xprababcią, urodziła się we wsi Emilianów, nie wiem nawet gdzie to jest... Jej rodzeństwo rodziło się w woj Łódzkim. Jedna siostra tylko w Wielkopolsce się urodziła.
Szukam poszlaki czy nazwisko Rydełkiewicz z Łódzkiego są spokrewnieni z Rydełkiewiczami z Mazowsza.

Pozdrawiam Adrian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2017, 08:11 
Online

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 275
Cześć. Czy jest możliwe, iż pierwsze wpisy zamiast nazwiska Odoliński mogły zawierać przydomek od miejsca pochodzenia ? W księgach parafialnych z okolic Konina, z pierwszej połowy XIX w. występowały formy nazwisk nawiązujące do Mazowsza, w tym bardzo ciekawe "Mazowita".
Pozdrawiam - Leszek.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2017, 19:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Chyba trochę nieszczęśliwie połączyłem migracje z początków wieku XIX z tymi najbardziej mnie interesującymi - czyli połowy wieku XVIII.
Rozbiory i zawierucha napoleońska mocno to wszystko mogły zmienić.

Moi Odolińscy w Wielkopolsce (okolice Kwilcza) pojawili się około roku 1763. Wiele wskazuje na to że że migrowała rodzina a nie pojedyncza osoba.

@Paweł Wietrzykowski
Wisła naturalnie pewnie wyznaczała też kierunek migracji z Mazowsza.
Nazwisko Odoliński pojawia się choćby (od 1769) w parafii Wabcz:
https://goo.gl/maps/vvkmZdCfLDy
Powiązać z moimi nie potrafię, nie wiem skąd Odolińscy do parafii Wabcz (jeżeli?) migrowali.
Możesz napisać z jakich źródeł korzystałeś w tak odległych twoich poszukiwaniach ?

@AdrianKonin
Z nazwiskiem Rydełkiewicz masz chyba trochę szczęścia jak z moimi Odolińskimi - nazwisko dość unikatowe, zawsze łatwiej coś wychwycić.
Piszesz o 2xprababci - sugeruje to chyba lata późniejsze, koniec wieku XIX ?

@Titas
W przypadku moich Odolińskich nazwisko tak pisane pojawia się od 1763 roku. Zdarzyło się w jednym i drugim przypadku że nazwisko łączono z przywołaniem nazwy odległej miejscowości skąd przybyli we wpisach z pierwszych lat XIX wieku.
Może we wpisach z okolic Konina wtedy zapis 'Mazowita' funkcjonował na podobnych zasadach jak 'ex Polonia' lat parę wcześniej ?

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2017, 13:00 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2012, 08:30
Posty: 128
Lokalizacja: Konin
Witam.
Praprababka miała 40 lat gdy urodziła się moja prababcia. Praprababcia miała starsze rodzeństwo i to o 20 lat rodzili się w latach 60/70 XIX wieku. Cała rodzina się przeniosła do WLKP. Ale jaki był powód to nie wiem, nawet prababcia nie wiedziała sama. Sama tylko wiedziała że Rydełkiewicze pochodzili z okolic Kutna. Nie wiem także kiedy zmarli rodzice prababci. Wiem że grób istnieje w Sulinie koło Gniezna.
Pozdrawiam Adrian


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL