Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 04:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lip 2017, 10:41 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
W księdze 1867 r parafia Murowana Goślina przy ślubie Tomasza Tomickiego i Marianny Pachowicz wdowy lat 21 z Przebędowa wpisano ona ma Sędziego świadkiem ślubu jet Stanisław Perek [Perck?]
co oznacza ten zapis?
Wiem tyle: Marianna to Bochyńska [Bocheńska] z domu, wdowa po Nikodemie Pachowiczu, który zginął na wojnie w 1866 roku
W chwili ślubu z Nikodemem Marianna miała lat 19; ten związek trwał tylko pół roku tj.do śmierci Nikodema. Przy ślubie Nikodema lat 26 wpisano On ma konsens-zapewne chodzi o zgodę władz wojskowych na ślub.
Znalazłam akt urodzenia Marianny, ale....data urodzenia 14.3.1849 chrzest 25.3.1849 rodzice Jan i Magdalena Wojciechowska
chrzestną jest Konstancja Perkowa.
W Karcie Meldunkowej Poznania Marianna ma wpisaną date urodzenia 25.3.1847 a w Kurierze Poznańskim w ogłoszeniach z Akt Stanu Cywilnego jest zgon Marianny Tomickiej z d. Bochyńska lat 87 czyli też 1847 rocznik.
W metrykach ślubnych nie ma wpisanych rodziców...
I teraz moje pytanie.
Wiadomo, że wiek pisano różnie i nie bardzo można ufać tym wpisom. Pewny jest tylko akt urodzenia. Parę zbieżności w tych zapisach jest: Stanisław Perek- Marianna Perkowa, w Przebędowie raczej niemożliwe, by była druga rodzina Bochyński i też akurat z córką Marianną, data chrztu Marianny 25.3. -urodzenia z KM 25.3. To wszystko daje mi do myślenia Jak Wy to zinterpretujecie? Czy naprawdę chodzi o inną Mariannę tj urodzoną w 1847 a nie tą , której akt urodzenia znalazłam? Może Marianna miała jednak 16 lat wychodząc za Pachowicza tylko "skrzętnie" to ukryto i tak się "ciągnie "ta wersja?
Niestety nie mogę sprawdzić ksiąg z 1847 z Murowanej Gośliny, mam tylko od 1848 roku.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2017, 21:40 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wątpliwości "rozwiane" . Pomocny pan Piotr odnalazł Marcjannę Bochyńską, córkę Jana i Magdaleny Wojciechowskiej, urodzoną 28.12.1846 w Przebendowie?, ochrzconą 3.01.1847 a rodzicami chrzestnymi byli Andreas Krugłeska?[Krugiełka] ferrifaber de Przebendowo? i Katarzyna Wojciechowska de Wojnowe? Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Pomyślałam, że któraś z nich zmarła jako dziecko i odnalazłam akt zgonu.
A" moja" Marianna ur w 1849 to córka tych samych rodziców, ale to nie ona wyszła za Pachowicza, bo zmarła mając 2 miesiące 12 dni 14.5.1849 akt 58.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 80 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL