Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 kwi 2024, 21:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lip 2009, 15:54 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2007, 11:10
Posty: 54
Lokalizacja: Wolsztyn -> Poznań -> Warszawa
Witam,
ostatnio udało mi się potwierdzić kolejny, krążący w rodzinie mit. Otóż, mój pradziadek, Józef, miał w wieku 18 lat uciec z domu i na ochotnika wstąpić do wojska, biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wieść głosiła, że wrócił szczęśliwie i pokazał zaskoczonemu ojcu order za waleczność. Order ów nie przetrwał jednak do czasów współczesnych. Według przekazów rodzinnych, odznaczenie zginęło śmiercią tragiczną - zostało wrzucone do "wychodka" i "pochłonęła je ziemia" [pominięto kilka niesmacznych szczegółów :? ]. Dokonała tego żona mojego pradziadka w 1945 roku na wieść, że do wioski zbliżąją się Rosjanie. Na pewno kierowała nią obawa - był to wszakże medal za walkę z bolszewizmem. Mimo że nie miałem powodu, by nie wierzyć rodzinnym przekazom, traktowałem je z przymrużeniem oka (nikt z żyjących przecież tego medalu nie pamięta). Niedawno jednak trafiłem na taką stronę: http://www.faramogilno.pl/55ppp.htm. Na liście odznaczonych Krzyżem Walecznych pod pozycją nr 226 widnieje nazwisko strzelca Józefa Szlachciaka...
Moje pytania:
Gdzie i jakich szukać dokumentów potwierdzających jego wyróżnienie?
Gdzie szukać dokumentów świadczących o jego udziale w wojnie, miejscu zaciągnięcia się, okresu pobytu w armii?
Skoro znam jednostkę, do której uciekł :D , chciałbym jak najdokładniej poznać i udokumentować ten epizod, gdyż nie wiem nawet kiedy to się dokładnie stało. Jestem ciekaw, czy ojciec Józefa, Szymon, dożył powrotu syna (Szymon zmarł w czerwcu 1923 roku). Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i rady...
Pozdrawiam

_________________
Michał :D

Ignacy Szlachciak, ur. ok. 1780, ślub z Zofią Kryszak w Broniszewicach w 1805, zm. 1851 Polskie - skąd pochodził i kiedy dokładnie się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2009, 17:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Witaj !

1. Pułk Strzelców Wielkopolskich to później (po wcieleniu Armii Wielkopolskiej do WP) 55. Pułk Piechoty. Napisz prośbę do CAW http://www.caw.wp.mil.pl/ (radzę listem poleconym), a jeśli zachowały się jakieś informacje o Twoim pradziadku, to po 2-3 m-cach otrzymasz ich kopie. Jeśli Twój pradziadek był zwykłym żołnierzem, to z dokumentami może być krucho...

Ja w ten sposób otrzymałem z z CAW informacje o swoim dziedku także walczącym w 1. Pułku Strzelców Wielkopolskich w Powstaniu Wlkp., obronie Lwowa i wojnie polsko-bolszewickiej => http://www.formanowicz.pl/powstancy.htm#stefan_rudolf

Pozdrawiam
Mariusz

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Ostatnio edytowano 14 lip 2009, 17:23 przez Mariusz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2009, 17:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Zobacz też to zdjęcie : http://www.formanowicz.pl/Biedrusko.jpg. To jedna z pamiątek po moim dziadku. Przedstawia żołnierzy 4. kompanii 1. Pułku Strzelców Wielkopolskich w Biedrusku Zdjęcie zrobione 28 III 1920 r. Może przypadkiem znajdziesz swojego pradziadka ? Dużo zdjęć 1. Pułku Strzelców Wlkp. jest także w WBC.

Mariusz

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2009, 17:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Tak jak Mariusz polecam kontakt z CAW. Mimo bardzo skąpych informacji jakimi dysponowałam, znaleźli teczki osób przeze mnie poszukiwanych i dzięki temu poznałam nie tylko wojskowe życiorysy kilku członków mojej rodziny, ale również informacje dot. m. in. ich współmałżonków, wykształcenia, zdobytych odznaczeń itp.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2009, 19:56 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2007, 11:10
Posty: 54
Lokalizacja: Wolsztyn -> Poznań -> Warszawa
Dzięki za szybką odpowiedź, z rad na pewno skorzystam. Skleciłem już pismo, jutro zamierzam wysłać.
Dziękuję za pomoc!

_________________
Michał :D

Ignacy Szlachciak, ur. ok. 1780, ślub z Zofią Kryszak w Broniszewicach w 1805, zm. 1851 Polskie - skąd pochodził i kiedy dokładnie się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 00:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2012, 08:30
Posty: 130
Lokalizacja: Gryfino
Witam.
Jak należy napisać to pismo. Tzn co w nim napisać? Czy są jakieś koszta związane z podaniem informacji z CAW?
Jak można sprawdzić nazwiska przechowywanych tam depozytów? Gdy klikam na daną literę wyskakuje komunikat o haśle... w takim razie czy jest możliwość rejestracji by to zobaczyć?

Pradziadek wysłał pocztówkę z 3.8.1919 spod Brześcia Litewskiego podpisał się w niej jako Strzelec grupy Jenerała Konarzewskiego Front Wschodni Poznański. To znaczy, że był w tym pułku?

_________________
Pozdrawiam | Aleksander


Poszukuję informacji o drukarni plac Działowy 9 / św. Wojciech 4 którą prowadził Aldon Dąbkiewicz w latach 1930-ch
Ktokolwiek widział > akt urodzenia Bronisława Kordelasińska 22/08/1906 oraz Aldon Dabkiewicz 27/07/1904


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2017, 00:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Ja pisałem do nich zwykłą prośbę o udostepnienie informacji podając dane Dziadka i to co wiedziałem o przebiegu jego służby w 58 P.P. ze straty.pl (kiedy dostał się do niewoli) Otrzymałem taką odpowiedź (jakoś tak w grudniu zeszłego roku):

"...Z pomocami ewidencyjno-informacyjnymi może Pan zapoznać się w Pracowni Informacji Naukowej, co pozwoli na ustalenie sygnatur poszukiwanych materiałów archiwalnych i wypełnienie rewersów. Pracownia Informacji Naukowej czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00, natomiast Pracownia Naukowa, w której są udostępniane zamówione archiwalia, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00. Obie Pracownie mieszczą się na terenie Akademii Sztuki Wojennej, ul. Chruściela 104 A.
Aby skorzystać z zasobu CAW WBH należy zwrócić się z wnioskiem do dyrektora Wojskowego Biura Historycznego o wyrażenie zgody na udostępnienie materiałów archiwalnych. Wniosek dostępny jest na stronie wbh.wp.mil.pl w zakładce Centralne Archiwum Wojskowe.
Równocześnie informujemy, że badaniem losów jeńców wojennych zajmuje się m.in. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu..."

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL