Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 00:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 cze 2009, 19:50 
Offline

Dołączył(a): 17 maja 2009, 21:23
Posty: 5
Zwracam się z prośbą o ustalenie daty zrobienia tego zdjęcia. Na bębnie?? jest napisane "Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Poznaniu"

Obrazek

miłego dnia życzę - Daniel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2009, 21:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Daniel -
Ja mam podobne zdjecie, pisze Zarzad i Jubulaci Tow.Gimn."Sokol" Poznan IV Lazarz, z okazji 30 - lecia w roku 1932.
Podane sa nazwiska.
Twoje zdjecie jest chyba wczesniejsze. Moge ci przeslac.
Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2009, 22:14 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Haniu!
Czy możesz podać te nazwiska?Albo sprawdzić czy jest tam Sudolski?
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2009, 23:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Genewefo -
Podaje nazwiska mimo, ze twojego nie ma.
Na zdjeciu nazwiska sa w odniesieniu rzedow w jakim stoja osoby a wiec pierwszy rzad od gory od lewej strony:
1. Ig.Rausch - Jubilat
2. M.Adamski - zast.skarb.
3. M.Kaczmarek - Jubilat
4. Fr.Musielak - Jubilat
5. F.Swiderski - Jubilat
6. K. nieczytelne
7. Fr.Klimek
Rzad srodkowy od lewej:
8. Sr. Gziel albo Giziel
9. R.Nauman - Jubilat
10. St.Hartman - Jubilat
10a. A.Kroll - bibliotekarz
11. H.Smoczyk - Jubilat
12. A.Elbanowski - radny
13. M.Konieczny
14. Wl.Michalski - radny
Siedza w pierwszym rzedzie
15. Ed.Bogdajewicz - radny
16. W. Matelski albo Matalski - naczelnik
17. St. Kowalski - wice prezes
18. Wawrzynczak - Prezes
19. M.Dolatkowski - skarbnik Jubilat
20. K.Sarnowski - sekretarz
21. St.Stolpa lub Stolpe - Jubilat

Link do zdjecia:
http://zaoceanem.pxd.pl/zdjecie/186187/ ... 932-poznan

Pozdrawiam, Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2009, 11:57 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Haniu, dziękuję serdecznie. Te nazwiska pewnie ucieszą kogoś innego.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2009, 12:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Haniu !
Ostatni w spisie to Stanisław Stolpe. Interesuję się wszelkimi wiadomościami dotyczącymi Świętego Łazarza i działającymi tam różnymi stowarzyszeniami. Koncentruję się na okresie od XIX wieku do 1939 roku. Stanisław Stolpe był członkiem Towarzystwa Przemysłowców na Św.Łazarzu. M.Kaczmarek to prawdopodobnie Marcin, który posiadał firmę zajmującą sie sprzedażą materiałów budowlanych i opałowych na ul. Łazarskiej 5.

Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2009, 16:58 
Offline

Dołączył(a): 17 maja 2009, 21:23
Posty: 5
jeśli chodzi o moje zdjęcie to jest to przełom XIX i XX wieku i jest to orkiestra poznańskiego SOKOŁA. Pierwsza osoba od lewej w górnym rzędzie nazywa się Skąpski i jest to mój prapradziadek (a dokładniej dziadek drugiej żony mojego dziadka) Jest on projektantem cmentarza na Dębcu na którym sam spoczywa. Reszty osób na zdjęciu niestety nie jestem w stanie zidentyfikować. Jeżeli ktoś posiada jakieś większe informacje to proszę o kontakt.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2009, 19:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Piotr - Dobrze wiedziec, ze twoje zainteresowanie to miedzy innymi Sw.Lazarz w Poznaniu, gdzie sie urodzilam w Klinice na Jarochowskiego, a mieszkalam na Glogowskiej 96/3 i chodzilam do Przedszkola przy Kosciele MBB na Glogowskiej i Szkoly Podstawowej Nr 12 takze przy Glogowskiej. Pozniej mieszkalam troche dalej na Wyspianskiego ale to tez jeszcze Lazarz. Ze wszystkich miejsc na swiecie najlepszy jest Lazarz, wiadomo - miejsce rodzinne.
Jesli chodzi o Rynek Lazarski to mial tam drogerie moj wujek Wladyslaw Dziembowski, czy masz moze cos na ten temat u siebie ?
Pozdrawiam kolege z mojego fyrtla
Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2009, 22:37 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Haniu !
Serdecznie witam koleżankę w mego fyrtla. Mieszkałem na Marcelińskiej 49 (Arkadia !!! - czyli kraina szczęśliwości). Początkowo do szkoły chodziłem na Jarochowskiego (Nr 11), potem na Przybyszewskiego (Nr 71). Po drodze przechodziłem przez ul. Wojskową - Nie !!! Tego nie da się opisać ! Kto jeszcze pamięta jak cudownie pachniała ul. Wojskowa ??? Wszak tam były zakłady tytoniowe.
Pamiętam, iż w połowie października 1956 r. mieliśmy 2 tygodnie wolnego. (Przyczny wiadome.) Pamiętam, iż w tamtych dniach w parku sztywnych przy ul. Reymonta (niegdyś cmentarz, obecnie park obok Olimpii) skandowalismy : "Masło, bułka - niech żyje Gomułka, ser góralski - niech żyje Spychalski" , gdy któryś w kolegów skandował : "Masło, miód - niech żyje Bierut" spuściliśmy mu manto, bo hasło to już starciło aktualność.
Celowo przytoczyłem te wspomnienia trociniaka, by młodzież poznała jakie to były czasy, gdy gawiedź porywało się prostymi, chwytliwymi hasłami. Jak ordynarnie proste były metody indokrynacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2009, 22:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Haniu !
Miło spotkać osobę o takim samym stosunku do tej dzielnicy Poznania. Często jeżdżę na Łazarz fotografować charakterystyczne miejsca, które prawdopodobnie znikną. Cała rodzina mojej babci osiedliła się tu na końcu XIX wieku. Przez dalszych i bliższych krewnych staram się pozbierać różne materiały dotyczące Łazarza. Moja rodzina mieszkała na Małeckiego, Matejki i w pobliżu kościoła Św.Anny. Bardzo często odwiedzałem siostry mojej prababci oraz kuzynki i kuzynów mojej babci . Te wizyty wprowadziły w moje życie ten sentyment do Łazarza, bo od nich dowiadywałem się jak tu się żyło przed wojną. Ponieważ bardzo lubiłem wysłuchiwać takich opowieści byłem dla tych starszych już osób miłym gościem, bo odżywały w nich wspomnienia z lat młodości. Co do urodzenia to pierwsze promienie słońca tak jak Ty ujrzałem w tej klinice.
Postaram się poszukać w notatkach Władysława Dziembowskiego tylko napisz proszę w jakich latach prowadził swoją firmę.

Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2009, 14:20 
Offline

Dołączył(a): 13 gru 2008, 12:59
Posty: 27
Lokalizacja: Poznań
Witam
Może troszkę odbiegając od tematu:Mieszkam naŁazarzu na Sczanieckiej, mój syn urodził się w klinice na Jarochowskiego, młodszy syn chodzi do przedszkola na Lodowej. Miejsce piękne chociaż osobiście boję się zapuszczać w okolice Rynku Łazarskiego po 20.
Pozdrawiam Ola

_________________
Szukam: Koch, Luther, Masztalerz, Sierszulski, Kłonkowski, Leśniewicz, Tomala, Stasiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2009, 03:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Piotr - moj wuj prowadzil swoj sklep drogeryjny przed wojna i troche w czasie wojny, tyle wiem. Dziekuje jesli moglbys znalezc jakies informacje.
Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2010, 07:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
W WBC pod linkiem http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=138359 zamieszczono "Srebrną księgę Sokoła Poznańskiego 1886-1911",z między innymi zdjęciem, które zapoczątkowało niniejszy temat.
Pozdrawiam. Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 138 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL