Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 kwi 2009, 22:14 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
Trafił do mnie spis osób wyewakuowanych z ZSRR - chodzi o Armie Andersa - jest to spis zamieszczany w "Polsce Walczącej" czasopiśmie emigracyjnym wydawanym we Francji. Są to tysiące osób podane w kolejności alfabetycznej wraz z datą i miejscem urodzenia oraz ówczesnym miejscem pobytu. Posiadam także - również z "Polski Walczącej" wykaz transportów dzieci polskich do Indii oraz wykaz rodzin wojskowych zamieszkałych w Akmolińsku.
Jeśli ktoś jest zainteresowany - moge sprawdzić cz dana osoba pojawia się w tym wykazie.
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2009, 06:28 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2009, 08:39
Posty: 33
Witam!!!!
Proszę sprawdzić ,czy w wykazie jest Stanisław Harasimowicz.
Pozdrawiam
Alicja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2009, 07:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Witam.
Proszę o sprawdzenie: Aleksander Miklaszewski.
Dziękuję.
Pozdrawiam, Ina.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2009, 07:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Witam,
uprzejmie proszę o sprawdzenie zapisu o Józefie Romanie Formanowiczu (ewent Furmanowiczu), synu Romana i Jadwigi, ur. 18 marca 1913 roku w Krobi pow. Gostyń. Z Instytutu Sikorskiego w Londynie mam kopie dokumentów świadczących o Jego wstąpieniu do II Korpusu Polskiego gen. Andersa.
Pozdrawiam,
Mariusz Formanowicz

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2009, 07:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo Sławomirze,
będę bardzo wdzięczna za sprawdzenie w wykazie dot. Armii Andersa nazwiska Stefan Żołądkowski (ur. 2.9.1910, syn Stanisława)
Pozdrawiam serdecznie, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2009, 15:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Poproszę o sprawdzenie:
1) Jasiński Michał (ur 1901), żona Maria, dzieci - Jan i Józefa
2) Jasiński Józef, żona Hanna lub Anna, dziecko - Franciszek (Józef i Hania zmarli podobno w Teheranie)

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2009, 19:40 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Osiński Jerzy ur.1920 Osiński Jan ur.1927 i Osiński Kazimierz ur.1907 -synowie Antoniego i Bronisławy.

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2009, 21:10 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
Okazuje się że listy te - a równiez inne - dostepne są w Internecie pod adresem http://gallery.kresy-siberia.org/evacuees-USSR-to-Iran
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2009, 20:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Dziękuję za link, kiedyś widziałam już te listy, ale później nie mogłam ich odszukać.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2009, 22:41 
Offline

Dołączył(a): 06 sty 2007, 18:22
Posty: 93
Lokalizacja: Langelsheim (Niemcy)
Witam,
uprzejmie proszę o sprawdzenie zapisu o Kazimierz Szymkowiak.
Dziekuje andreas


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2009, 20:46 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2008, 14:30
Posty: 37
Lokalizacja: Bristol
Jezeli jest to mozliwe prosilbym o sprawdzenie nazwiska Roland(Rolland?). Powinni to byc matka i syn.
Serdecznie dziekuje
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2009, 20:12 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2009, 16:58
Posty: 20
Lokalizacja: Mantova, Italy
Prosze o sprawdzenie czy wystepuje na liscie Jerzy Kowalewski ur. 1923 r.
W/w link nie dziala.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2009, 22:44 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Marzenko !
Może Cię zainteresuje, iż mam trzy kolorowe fotografie z lat 90-tych XX wieku z polskiego cmentarza wojennego w Teheranie : widok głównej alei, centralny obelisk i płyta nagrobna mojego brata Wojciecha Zgrzebnickiego zmarłego 16.IX.1942 r. Otóż moi rodzice trafili do Teheranu z Armią gen. Andersa. Tam Mama urodziła Wojtka, który jednak po miesiącu zmarł. Fotografie na Mamy prośbę przesłał pracownik polskiej ambasady. Cmentarz jest pod troskliwą opieką polskich władz.
Jeśli Cię interesują losy zesłańców a potem żołnierzy Andersa, to polecam wspomnienia mojej Mamy, które w lipcu br. znajdą się w księgarniach pt. "Ja, Kostek i wojna" wydane przez Wydawnictwo MUZA. Jest to pełne wydanie wspomnień, przywrócono szereg akapitów pominiętych w wydaniu Czytelnika w 1979 r. Dołączono także wiele fotografii. W tekście pojawia się tam szereg osób pochodzących z Poznania i Gniezna, m. in. kuzyn Joanny (Łączę spóźnione gratulacje potomka !) p. Jan Piotrowski b. dyrektor Stomila.
Pozdrawiam Krzych


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2009, 07:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Aż nie mogę uwierzyć, iż zachował się grób z 42 roku! Tak daleko, w obcej ziemi, a jednak ... W sprawie zdjęć napiszę na PW.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2009, 12:43 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Link http://gallery.kresy-siberia.org/evacuees-USSR-to-Iran podany przez Sławka nie działa. Czy jest inny? Chciałabym tam zajrzeć, by poszukać Osińskich.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2009, 13:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo Krzysztofie,
czy moglbys dokladnie okreslic od kiedy wspomniana przez Ciebie ksiazka bedzie w sprzedazy.
Ksiegarnie wysylkowe w necie podaja date 10 i 23 czerwca, mnie jednak interesuja "tradycyjne" ksiegarnie. Mysle ze to swietna lektura na wakacje nad Polskim Morzem, ale poniewaz Ty piszesz o lipcu chcialabym wiedziec czy uda mi sie ja kupic w czasie mego pobytu w Polsce.
Pozdrawiam serdecznie, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2009, 15:12 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Słusznie zwróciła uwagę Marzenka pisząc prywatnie, że nie podałem autorki wspomnień, zatem uzupełniam : Krystyna Maryańska-Zgrzebnicka.
Pytanie do Tereski : gdzie nad polskim morzem będziesz wypoczywać i w jakim terminie. Może będę mógł Cię odwiedzić, a wówczas poznasz znacznie ciekawszy egzemplarz autorski zawierający ponad 200 starych fotografii i skanów dokumentów z tamtych czasów.
Muszę jeszcze dopowiedzieć, iż Mama miała chwalebny zwyczaj codziennego dokumentowania nawet drobnych, na pozór mało ważnych zdarzeń oraz zbierania różnych dokumentów, listów, gazet itp. W efekcie z wojennej tułaczki przywiozła pokaźny zbiór - samych listów (głównie korespondencja z Ojcem) zachowało sie ponad 500 (pięćset !!!). Zbiór zwiera 44 listy za okres pobytu na terenie Sowietów. Co ciekawe to, że listy z Poznania do Kazachstanu dochodziły bez przeszkód (każda strona musiała być sygnowana : "Absender : ..." tak by cenzor nie miał trudności ustalenia kogo ewentualnie pociągnąć do odpowiedzialności. Na dole na każdej kartce znajduję się tajemnicze cyferki kopiowym ołówniem, czyli nr cenzora. Natomiast listy ze zsyłki kierowane do Poznania trafiały do kosza w jakiejś sowieckiej cenzurze, bo żaden nie doszedł. Mama jednak wpadła na pomysł, iż pisała listy do ciotki do Lwowa, a ona przepisywała je i wysyłała do Poznania. Natomiast telegramy nadawane z miasta Joszkar-Oła pisane po niemiecku trafiały prosto do Poznania. Ten kanał urwał sie jednak w czerwcu 1941 r. Są tam też trzy szczególnie cenne listy pisane z Teheranu na blankietach Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, na których można było napisać 25 słów natury osobistej. List był otwarty i wędrował do Genewy, dalej Berlina, by ostatecznie dotrzeć do Poznania. Na odwrocie adresat mógł napisać odpowiedź z 25 słów natury osobistej - i blankiet wracał tą samą drogą. Na poszczególnych etapach opatrywany był pieczątkami kolejnych komórek cenzury wojskowej : polskiej, brytyjskiej, niemieckiej.
Przykaładowo wysłany w maju 1942 r. dotarł do Poznania w maju 1944 r. by powrócic do rąk Mamy w Palestynie w lipcu 1944 r. Z treści odpowiedzi wynika, iż list ten został na drodze do Poznania wyprzedzony przez później nadany, który jednak zaginął w drodze powrotnej. Jest też jeden list pisany za pośrednictwem skrzynki kontaktowej w Ankarze.
Pisząc wspomnienia Mama bazowała na swej wspaniałej pamięci, osobistych zapiskach i zachowanej korespondencji. Głównym walorem wspomnień jest ich autentyczność. Później podam spis osób z Wielkopolski wymienionych w tekście - może ktoś odnajdzie swego krewnego. Pozdrawiam Krzych


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2009, 16:10 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2008, 23:24
Posty: 239
Lokalizacja: Plewiska
Witam Sławku, proszę uprzejmie o sprawdzenie nazwiska Fornalik Wincenty /link rzeczywiście nie działa/.Pozdrawiam.Nela.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2009, 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo Krzysztofie
wyslalam odpowiedz na priv
Niezaleznie od tego napisz prosze na forum jaka jest oficjalna data ukazania sie ksiazki.
Pozdrawiam, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2009, 08:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Wczoraj skończyłam "Ja, Kostek i wojna". Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym. Szlak tułaczki opisany jest raczej "pogodnie", myślę że taki miała charakter autorka, gdyż prawie we wszystkim potrafiła się odnaleźć na zasadzie "jest jak jest, ale musimy tu żyć i przeżyć". Autorka nie roztrząsa zbytnio, nie tragizuje, opisuje to co widziała i co sama przeżywała, a była baczną obserwatorką, ciekawą świata i ludzi. Są ukazane oczywiście trudy tej tułaczki i tragedie, które się w Niej i obok rozegrały, ale o tym to nawet więcej między wierszami niż wprost. Dla mnie osobiście, po lekturze, ta kobieta urosła do rangi Bohaterki, symbolu Polki, Polki-Żony i Matki.
Bardzo często po przeczytaniu książki czuję niedosyt, żal, że nie ma dalszych rozdziałów, tu takiego odczucia nie mam, książka stanowi pewną zamkniętą całość, dopowiedzeniem jest Epilog i Posłowie.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lip 2009, 22:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Wlasnie tez skonczylam czytanie "Ja, Kostek i wojna", dzieki uprzejmosci Krzysia egzemplarz autorski z wieloma zdjeciami, podkreslajacymi jeszcze atmosfere tamtych czasow i miejsc.
Podzielam w pelni zdanie Marzeny, piekne wspomnienia o tragicznych latach tulaczki opisane bez patosu, bez dramatyzowania, bardzo naturalnie, z wielkim uczuciem, ale rowniez z wielka dokladnoscia jedzeli chodzi o daty i miejsca pobytu. Autorka ksiazki to prawdziwa Bohaterka, ktora nie tylko zmagala sie z losem, ale dzieki swoim skrupulatnym notatkom przyblizyla nam droge powrotu do Polski rodzinom towarzyszacym Armii Andersa.
Piekna ksiazka - warto ja przeczytac i posiadac w domowej bibliotece.
Egzemplarz autorski jutro odsylam Krzysiowi, ale ksiazke kupie koniecznie, bo na pewno jeszcze nie jeden raz bede chciala do niej wrocic.
Krzysiu, bardzo dziekuje, za udostepnienie mi ksiazki i za mile spotkanie, no i jeszcze dodam ze kawa w kolobrzeskiej kawiarni "Pozegnanie z Afryka " byla rzeczywiscie wspaniala.
Pozdrawiam serdecznie, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2009, 23:19 
Offline

Dołączył(a): 31 lip 2009, 22:33
Posty: 2
Lokalizacja: Poznań
Link jest nadal uszkodzony, czy w spisie wyewakuowanych jest Franciszka Piechowicz (urodzona między 1890 a 1910) ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2012, 08:24 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2009, 14:43
Posty: 3
Szanowni Państwo.
Przedstawiam dotychczasowy dorobek w poszukiwaniu Rodziny mojego stryja Władysława Nowakowskiego

"Indeks Represjonowanych" t. XX: "Deportowani w obwodzie mołotowskim.

... Ośrodek Karta, Warszawa 2010, s. 344

- Nowakowski Władysław, s. Franciszka i Magdaleny zd.Dudek, ur.w Sosnowcu-Milowicach parafia Czeladź 01.11.1897 - M-308-19; M(t)-434; OS



i rodzina Władysława Nowakowskiego s.Franciszka:



- Nowakowska Antonina, c. Cypriana, ur. 1913

- M-308-20; M(t)-434;S(6)-24-10-507 ur. 1910; P(1)-67-67 ur. 1910



- Nowakowski Władysław, s. Władysława ur. 1928 ???

- M-308-21 ur. 1925 r w Orłopolu dawniej Wydumka;M(t)-434; S(6)-24-10-524



- Nowakowska Genowefa, c. Władysława, ur.w Orłopolu dawniej Wydumka w 1932 r

- M-308-22; M(t)-434;S(6)-24-10-11; P(1)-67-71



Legenda :



P(1) "Spis uchodźców polskich przebywających na terenach Afryki Wschodniej i Rodezji"

(PCK Nairobi 1946, sygn. 61300; kopia w OK, IV/W3) - strona , pozycja;

w: Biuro Informacji i Poszukiwań PCK (Warszawa



OK - wykazy imienne byłych deportowanych ... w: Ośrodek Karta (ul. Narbutta 27a 02-536 Warszawa)



S(6) - Osoby wyewakuowane z ZSRR, "Polska Walcząca - Żołnierz Polski na Obczyźnie" Londyn 1943,

dodatki do nr 14-31, listy 1-17 (kopie w OK, IV/W275b) - numer, lista, pozycja. Czyli nr 24, lista 10;

w Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego (Londyn)



M - "spisy eszelonowe" ....

M(t) - teczki osobowe.

Czekam na kserokopie w/w materiałów , po uzyskaniu,których mam nadzieję,że uzupełnię w/w dane / o czym poinformuję / i przystąpię do dalszych poszukiwań , bo jak z trgo wynika przynajmniej część Rodziny przeżyła wojnę skoro Spis PCK w Nairobi był wykonany w 1946r.
Chyba,że ktoś widzi co mogę zrobić już teraz bez oglądania się na materiały
Pozdrawiam
Stanisław
stakon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2018, 13:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Bardzo interesujace zdjecia, uchodźcy polscy /z terenu ZSRR/ w Iranie w okresie II Wojny.
Oryginaly zdjec znajduja sie w https://www.loc.gov/
Link do fotek na Onecie, swieza publikacja
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wyjatk ... -r/v1448s1

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2019, 14:24 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
jak znane - usunąć.

Osoby wyewakuowane z Z.S.R.R

https://kresy-siberia.org/hom/files/Eva ... XyDmdmV40g

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2019, 22:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
henry napisał(a):
Osoby wyewakuowane z Z.S.R.R. ...

Tu także - str. 9-12
http://dlibra.kul.pl/dlibra/docmetadata ... ublication
Polska Walcząca - Żołnierz Polski na Obczyźnie. R. 5, nr 30 (31 lipca 1943)

Czy coś tu się powtarza z tamtymi listami - nie wiem.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL