Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 13:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 mar 2011, 12:36 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
cd.Ignacy i Wiktoria Wojciechowscy
polecam: http://www.universum-poznan.pl/index2.php wyszukiwarka grobów
Osoby o imionach i nazwisku, które wymieniłeś -pochówki sa zarówno na cmentarzu Junikowo, Miłostowo a takze na cmentarzu Górczyńskim
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 12:58 
Offline

Dołączył(a): 22 lut 2011, 22:47
Posty: 4
Janino!
Ignacy Wojciechowski zmarł 27.08.1935 r. przeżywszy 64 lata. Pogrzeb odbył się 30.08 tegoż roku i w notatkach jest mowa o kaplicy cmentarza farnego ul. Bukowska.
Wiktoria Stanisława Wojciechowska z Rypińskich zmarła 05.05.1937 r. przeżywszy 57 lat. Pogrzeb odbył się 08.05 tegoż roku i w notatkach babci jest mowa o kaplicy garnizonowej w Poznaniu Wały Jana III na cmentarzu farnym ul. Bukowska.

Ale dalej jest napisane, że grób ich obojga znajduje się na Starym Cmentarzu za Dębcem w stronę Lubonia Kościółek Ojców Zmartwychwst.
Dlatego też zasugerowałem się Cmentarzem przy ul. Samotnej. Ale może się pomyliłem, bo nie znam Poznania tak dobrze.

Może więc ktoś mnie nakieruje, jak znaleźć ten grób, bo chciałbym przyjechać i zobaczyć.

Pozdrawiam wszystkich
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 13:22 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Piotrze,
Cmentarz Samotna to jest "stary cmentarz za Dębcem w stronę Lubonia" , innego tu nie ma. Pochówki z tych lat były przenoszone, ale dlaczego jest sam Ignacy, a nie ma Wiktorii? Czy na cmentarzu przy Bukowskiej to były dwa odrębne groby, czy jeden wspólny. Może w Twoich rodzinnych zapiskach zachował się "nr identyfikacyjny" grobów z Cmentarza Farnego. Z tych lat to powinien być nr czterocyfrowy. Na miejscu grobu Ignacego nie ma żadnego krzyża czy nagrobka, jest tylko mogiłka ziemna.

Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 14:50 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
jankakrol napisał(a):
Piotrze,
Cmentarz Samotna to jest "stary cmentarz za Dębcem w stronę Lubonia" , innego tu nie ma. Pochówki z tych lat były przenoszone, ale dlaczego jest sam Ignacy, a nie ma Wiktorii? Czy na cmentarzu przy Bukowskiej to były dwa odrębne groby, czy jeden wspólny. Może w Twoich rodzinnych zapiskach zachował się "nr identyfikacyjny" grobów z Cmentarza Farnego. Z tych lat to powinien być nr czterocyfrowy. Na miejscu grobu Ignacego nie ma żadnego krzyża czy nagrobka, jest tylko mogiłka ziemna.

Pozdrawiam
Janka

Przepraszam Piotrze niedokładnie przejrzałam :oops: spis osób pochowanych na tej nekropolii. Janeczka ma rację
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 22:22 
Offline

Dołączył(a): 22 lut 2011, 22:47
Posty: 4
Witam!
Udało mi się w końcu dostać do pliku z nazwiskami!
Janko - niestety nie mam nic więcej. Wszystko, co wiedziałem - napisałem.
Mam jednak kilka pytań: przede wszystkim dlaczego przenoszono groby z Cmentarza Farnego na Samotną i kiedy to się działo? Skąd wiadomo, że nie ma na Samotnej żadnego krzyża bądź tabliczki na tym grobie? No i jak tam trafić? Czy pola, rzędy są na tyle dobrze oznaczone, że nie będę miał problemu ze znalezieniem? Może jakieś wskazówki topograficzne...

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za okazaną pomoc!!
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2011, 23:03 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Piotrze

W latach 1941 – 1942 na Samotną zostały przeniesione pochówki z ekshumowanych cmentarzy katolickich przy ul. Bukowskiej.
Od 18 września 1941 do 13 lipca 1942 z cmentarza Farnego.
A od 18 kwietnia 1942 r. do 24 lipca 1942 r. z cmentarza św. Marcina.

Na stronie głównej WTG w "Projektach" jest zakładka "Cmentarz Samotna" zaglądnij tam. Zobaczysz jak wygląda cmentarz.
Nie ma oznaczenia żadnych pól i rzędów. Podaj namiary na priv to podeślę Ci szkic jak tam trafić. Poczytaj wcześniejsze posty jak na tym cmentarzu szukać grobów.

Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2011, 10:42 
Offline

Dołączył(a): 17 maja 2011, 10:35
Posty: 2
Co do cmentarza na ul. bukowskiej,
to groby były stamtąd kilka razy przenoszone,
nie tylko przez Niemców,
w czasie rozbudowy MTP przed wojną też można było przenieść grób swoich zmarłych z terenów, które miały zająć targi.
Wiem to gdyż mój pradziadek leży gdzieś na Targach Poznańskich, bo moja prababcia nie chciała go przenieść by nie zakłócać mu spoczynku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2011, 22:49 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2011, 22:40
Posty: 1
Byłam dziś na tym cmentarzu.

Ostatnim razem odwiedzałam go w ubiegłym roku - domek wyglądał jeszcze na zamieszkany. Dziś to obraz nędzy i rozpaczy, opuszczona rudera. Wiem, że p. Jadwiga umarła (dzielna kobieta, czytałam wywiad z nią z 2008 r.) i teraz nikt już chyba nie opiekuje się cmentarzem (?). Przy wejściu do domku leży ok 300 worków ze śmieciami (skąd one się tam wzięły?), szyby wybite, wygląda jak przystań dla okolicznych bezdomnych, co nasuwa przypuszczenia, że cmentarz ulegnie dalszej dewastacji...

Czy wiecie może, co stanie się teraz z cmentarzem? Co będzie z tym urokliwym niegdyś domkiem? Kto zaopiekuje się grobami, gdy nie ma już Pani Jadwigi? Jaka przyszłość czeka to miejsce?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
13 czerwca domek śp. p. Jadwigi spłonął :(
http://swierczewo.poznan.pl/aktualnosci/artykul-415
Straty chyba trudno ocenić, obawiam się, że poznańskim zwyczajem, ktoś mógł w ten sposób "posprzątać" teren...

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, 23:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam - jestem poruszona i przygnebiona smutna wiadomoscia, ze domek
S.p. Pani Jadwigi Sadowskiej ulegl spaleniu/zniszczeniu.
Nie potrafie zrozumiec typow, ktorych nie mozna nazwac ludzmi ani osobami, ze
dopuscili sie tak haniebnego czynu. To, ze zasmiecali cmentarz, robili rozroby to
jedno ale podpalic nikomu nie przeszkadzajacy domek ???
Nie ma znaczenia czy domek byl w stanie do remontu czy nie.
Zadziwia mnie jedno, ze tyle lat cmentarz jest w gestii Archidiecezji/Kosciola
Zmartwychwstancow i naprawde nic sie tam nie robi !
Teraz kiedy zabraklo Pani Sadowskiej dopiero zacznie sie kolejna dewastacja
cmentarza bo przeciez trzeba zniszczyc to co sie ostalo.
Na Twoim miejscu Maciej nie stawialabym krzyza, nawet drewnianego bo cos
mi sie wydaje, ze i te moga byc zniszczone. Czego sie spodziewac po typach,
ktore z domu nie wyniosly NIC, potrafia tylko niszczyc, dewastowac, bezczescic.
Teren cmentarza powinien byc codziennie wieczorem kontrolowany przez
Policje. Powinna byc postawiona tablica ostrzegajaca karami wiezienia za
akty dewastacji.
Jest mi smutno, ze Cmentarz wola o POMOC od tylu lat i nikt nie slucha.
Chyba nikomu naprawde nie zalezy na losach cmentarza, tylko kilkudziesieciu
osobom, ktore tam maja swoich bliskich.
Pisanie na ten temat to jest przelewanie z pustego w prozne, bez sensu,
bez odzewu i oczekiwanej reakcji a wiec koncze.

Ps. dodam tylko, ze znalazlam na internecie Dekret Powizytacyjny z 15 marca 2011 roku z Kosciola Zmartwychwstania Panskiego sporzadzony przez Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Poznanskiej Zdzislawa Fortuniaka i nie ma w tym Dekrecie ani slowa o Cmentarzu na ul.Samotnej

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2011, 08:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Hania napisał(a):
.... cmentarz jest w gestii Archidiecezji/Kosciola
Zmartwychwstancow ...


Raczej nie jest w gestii Archidiecezji. Tak mi się wydaje.

Pozdrawiam!
Adam K.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2011, 16:50 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Na podstawie ugody zawartej w czerwcu 2007 r. właścicielem całego terenu (obu cmentarzy) przy ul. Samotnej została parafia p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu.

Janka Król


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2011, 01:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Tak, tak Janko, masz racje, za ciagle zapominam, ze Kosciol Zmartwychwstania Panskiego jest teraz wlascicielem "tego problemu".
Naczytalam sie wczoraj iz w/w kosciol ma solidne problemy finansowe spowodowane pomniejszeniem sie ilosci wiernych w parafii.
Stalo sie tak dlatego, ze dawni wlasciciele kamienic i domow przejeli z powrotem swoje posesje i lokatorow zmusili do wyprowadzenia sie wysokimi czynszami, na ktore parafianie w dzielnicy Wilda nie moga sobie pozwolic.
Wilda nie jest zamozna dzielnica nigdy nie byla /z wyjatkami/, to dzielnica robotnicza. Takim sposobem parafia Zmartwychwstania Panskiego zostala pozbawiona dochodow do kasy koscielnej i to w powaznym procencie.
W sytuacji w jakiej sie aktualnie znajduje nie liczmy na jakiekolwiek kroki w celu zabezpieczenia cmentarza przy ul. Samotnej. Nie miala parafia srodkow dostatecznych przedtem a teraz ma ich jeszcze mniej. Nie mozna niczego wiec oczekiwac ani tymardziej wymagac. Parafia ma dlugi wobec instytucji koscielnych, ktore musi splacic i cmentarz jest napewno ostatni na liscie "do zrobienia".
Jedynie moze ratunkiem byloby wydzierzawienie cmentarza Spoldzielni Universum, ktora moze zajelaby sie ogrodzeniem i uporzadkowaniem nekropolii dla potrzeb nowych pochowkow. Chyba juz taki pomysl byl, cos mi 5/10 przypomina sie taki temat.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2011, 08:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Hania napisał(a):
... solidne problemy finansowe spowodowane pomniejszeniem sie ilosci wiernych w parafii....


Witam!
Nie tylko ta parafia ma problemy spowodowane tymi samymi przyczynami, podobnie jest np. na Starym Mieście w Poznaniu.
Wydaje mi się jednak, że parafia - jako należąca do Zgromadzenia - nie podlega Archidiecezji, lecz władzom Zgromadzenia.
Jakoś tak to mniej więcej jest.

Pozdrawiam!
Adam K.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2011, 09:44 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2008, 12:28
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
Ponowne uruchomienie cmentarza to bardzo kosztowne i trudne logistycznie przedsięwzięcie. Istotnie, teren cmentarza należy do parafii, ale okoliczne działki już nie - problem z dojazdem.
Wysokość wód gruntowych - zgoda sanepidu, kwestia wpisania do rejestru zabytków i wiele innych czynników... Wiem, że upływający czas robi swoje ale niestety, to nie jest takie proste.

M. Cz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2011, 11:33 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
maciej_pl napisał(a):
Ponowne uruchomienie cmentarza to bardzo kosztowne i trudne logistycznie przedsięwzięcie. Istotnie, teren cmentarza należy do parafii, ale okoliczne działki już nie - problem z dojazdem.
Wysokość wód gruntowych - zgoda sanepidu, kwestia wpisania do rejestru zabytków i wiele innych czynników... Wiem, że upływający czas robi swoje ale niestety, to nie jest takie proste.
M. Cz.


Rozumiem, że to długotrwały proces, ale pytanie czy coś się dzieje w tej kwestii, czy wszyscy poprzestają na tym, że nie ma pieniędzy i to długotrwały proces. Być może miasto mogłoby przeznaczyć jakieś środki na uporządkowanie cmentarza? Rewitalizacja to modny termin...

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2011, 20:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Najbardziej zastanawiające jest to,że jak żyła Pani Jadwiga Sadowska to wszystko było dopilnowane i w miarę zadbane, a o pieniądzach się nie mówiło. Wychodzi na to, że jedna Pani w poważnym wieku potrafiła zastąpić parafię i wszystkie urzędy razem wzięte.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2011, 20:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
wojciech napisał(a):
Najbardziej zastanawiające jest to,że jak żyła Pani Jadwiga Sadowska to wszystko było dopilnowane i w miarę zadbane, a o pieniądzach się nie mówiło. Wychodzi na to, że jedna Pani w poważnym wieku potrafiła zastąpić parafię i wszystkie urzędy razem wzięte.
Wojtek

Nie miałam szczęścia znać tej szlachetnej Pani . Właśnie o sprawie pomyślałam podobnie. Uważam , że jest to w dużej mierze niedbalstwo i brak zainteresowania ze strony proboszcza parafii. Może wystarczyłoby ogłosić parafianom, że potrzeba pomocy w uporządkowaniu cmentarza, a pewnie znalazłyby się osoby chętne. Wierzę, że parafianie nie mają pieniędzy, ale mają ręce do pracy.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 04:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Jak zyla Pani Jadwiga Sadowska to trzymala oko na wszystko co sie dzialo na cmentarzu, przeganiala huliganow na ile mogla. Lobuzy wiedzialy, ze Ktos jest i ze sie opiekuje cmentarzem bo na cmentarzu mieszka od dziesiatek lat.
Jak zabraklo Pani Sadowskiej niestety huligani nie maja juz zadnych oporow bo wiedza, ze juz nie ma nikogo kto stanie w obronie cmentarza.
I tu jest caly problem. Z odejsciem Pani Sadowskiej odeszla juz chyba nadzieja na lepsze jutro cmentarza bo tak jak pisalam ostateczne zniszczenie dokona sie napewno jesli nie bedzie szybkiej pomocy dla cmentarza.
Pani Sadowska byla opiekunem, strozem, dozorca i mieszkanka cmentarza, dbala jak o wlasne podworko bo to bylo Jej podworko. Kochala to co robila.
Niestety sama przyznawala, ze za Jej kadencji huligani wyrzadzili sporo zlego bo przeciez Ona, starsza osoba nie bedzie gonila z kijem takich osobnikow.
Zupelnie zrozumiale.
Szkoda, ze nie mieszkam w Poznaniu, poswiecilabym tej sprawie naprawde czas i energie, mam tu na mysli chocby nas z WTG, zebrac sie grupa i uporzadkowac co mozna i na ile mozna bo to nasz cmentarz przeciez.
Tyle uwagi poswieca sie cmentarzom ewangielickim moze powinnismy nie zapominac o naszych, katolickich.
Jak pisze Bozena, parafianie moze by pomogli gdyby Proboszcz skrzyknal.
Potrzeba osoby, ktora zaangazuje sie w sprawe opieki nad cmentarzem i jak "jedne drzwi jej zamkna to wejdzie oknem", poprostu potrzeba osoby z dedykacja w sercu, potrzeba nastepczyni/nastepcy Sp.Pani Sadowskiej.
/Nie mam na mysli tutaj mieszkania na cmentarzu oczywiscie/

Zdaje sobie sprawe, ze mnie dobrze sie pisze tutaj Zza Wielkiej Wody bo rekawow wydzierac sobie nie bede ale powiem Wam szczerze, ze chetnie bym je wydzierala gdybym tylko mogla bo strasznie ubolewam nad sytuacja cmentarza.

Maciej.Cz. - z tego co wiem to cmentarz jest wpisany do Rejestru Zabytkow.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 07:27 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2008, 12:28
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
Genowefa napisał(a):
Maciej.Cz. - z tego co wiem to cmentarz jest wpisany do Rejestru Zabytków.

Ja o tym wiem. Tylko fakt, że cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków, stanowi dodatkowe utrudnienie - zarówno formalne jak i finansowe (wzrost ew. kosztów).

M.Cz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 07:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Towarzystwo nasze wystosuje odpowiednie pisma do parafii, jak i urzędów z prośbą o zajęcie się cmentarzem.
Jakakolwiek próba ingerencji - czytaj porządkowanie - może spotkać się z zarzutami np. zniszczenia czegoś, co w przypadku obiektu zabytkowego może źle się skończyć. U nas w kraju obiekt zabytkowy może popaść w całkowita ruinę. Natomiast próba, choćby tylko uporządkowania lub zabezpieczenia, bez odpowiednich zgód i zaleceń konserwatora może nieść za sobą konsekwencje.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 10:06 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
wojciech napisał(a):
Towarzystwo nasze wystosuje odpowiednie pisma do parafii, jak i urzędów z prośbą o zajęcie się cmentarzem.
Wojtek

To dobrze. Trzeba narobić SZUMU wokół cmentarza, a może i wszechwładny konserwator zabytków obudzi się na swym stołku. Tylko mam nieco wątpliwości-czy usunięcie śmieci, wygrabienie alejek można zaliczyć do "naruszania przepisów". Czy Pani Sadowska miała pozwolenie od konserwatora? Wątpię-chociaż może nie mam racji. :(
A najsmutniejsze jest to , że masz słuszność, Wojtku U nas w kraju obiekt zabytkowy może popaść w całkowitą ruinę.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 15:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
A ja chcialabym zwrócić uwagę na jeszcze jeden, podobny jak na Samotnej, opuszczony cmentarz, znajdujący się w lesie. To cmentarz w Antoninku (jeszcze w granicach Poznania):

http://www.mmpoznan.pl/320213/2010/11/1 ... egory=news

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Wojtku - nie jest to prawda co napisales, nie obraz sie prosze. Prace porzadkowe nie wymagaja zezwolenia ze strony konserwatora. Mam tu na mysli sciecie zarastajacej trawy i podciecie rozkrzewionych krzakow itp. oraz zebranie smieci. Nikt nie bedzie wycinal drzew i krzewow.
Kilka lat temu firma poznanska o nazwie "Astra" z ul.Polnocnej bezinteresownie
z dobrego serca uporzadkowala duza czesc cmentarza, panowie pracownicy
zrobili dobra robote. Stalo sie to po artykule w gazecie poznanskiej, ktorej tytulu
w tej chwili nie pamietam ale mam artykul.
Cos sie wtedy ruszylo.... i zgaslo niestety.
Jesli huligani beda widzieli, ze jest zainteresowanie cmentarzem to bede sie
mieli troche bardziej na bacznosci, moze.
To tyczy sie takze cmentarza, o ktorym pisze Asia.
Warto by pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 21:24 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Asiek napisał(a):
A ja chcialabym zwrócić uwagę na jeszcze jeden, podobny jak na Samotnej, opuszczony cmentarz, znajdujący się w lesie. To cmentarz w Antoninku (jeszcze w granicach Poznania):

http://www.mmpoznan.pl/320213/2010/11/1 ... egory=news


Witam.
Na temat tego cmentarza pisałem i zamieściłem przez siebie zrobione zdjęcia w temacie Cmentarze naszych przodków , kilka dni przed ukazaniem się tego artykułu.
Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 22:44 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Może warto byłoby zauważyć pewną różnicę: cmentarz będący własnością parafii i cmentarz parafialny.
Cmentarz parafialny, to ten, na którym spoczywają bliscy mieszkańców parafii, na którym parafianie sami spodziewają się spocząć. Nic dziwnego, że chętnie angażują się w troskę o ten cmentarz, gdyż jest to dla nich miejsce ważne.
Cmentarz przy ul. Samotnej był cmentarzem parafialnym przed kilkudziesięciu laty. Co więcej, jest on miejscem, dokąd przeniesiono groby z kilku zlikwidowanych cmentarzy (być może tam spoczywa brat mojego Taty, który zmarł wkrótce po urodzeniu i został pochowany na nieistniejącym dziś cmentarzu na terenie MTP - wykonany przez p. Jankę indeks wymienia Antoniego Musielaka, ale w okresie międzywojennym zmarło dwóch Antonich Musielaków). I dlatego (co do tego jestem pewien) dla większości mieszkańców parafii Zmartwychwstania Pańskiego to nie jest ich cmentarz. Tym bardziej, że cmentarz nie jest na ternie ich parafii i podejrzewam, że wielu z nich nawet nie wie, że taki cmentarz istnieje.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2011, 23:30 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jan M. Musielak napisał(a):
to nie jest ich cmentarz. .


Jakie to przykre...Tylu naszych rodaków spoczywa w mogiłach poza granicami Polski. Oburzamy się, że niektóre mogiły są tam zaniedbane-mamy pretensje i żal do obcokrajowców-a to przecież nie jest ich cmentarz........
A my mamy swoich rodaków blisko i też nikt nie zadba o ich ostatnie miejsce na ziemi.To bolesne. Ci ludzie żyli, kochali, wychowywali dzieci,pracowali i częstokroć walczyli o wolność. I my niezawodnie będziemy spoczywać w ziemi, oby nie spotkało nas takie zapomnienie i bezduszność.


Z Przewodnika Katolickiego 1924rok.
Na cmentarzu
Jak tu zacisznie!Gwar nie dolata
miastowych zgiełków.Mową bez słów
przemawia wieczność z tamtego świata
grobowym echem w tym państwie snów.
I przed oczami smutnych przybyszy
powstają cienie we wspomnień mgle.
Zda się, że ucho głos znany słyszy,
że dłoń kochana uściski śle.
Smutno! Nie wrócą ubiegłe chwile,
drogie nam cienie nie słyszą nas.
Pozostał po nich kwiat na mogile.
I ten cmentarny tak zimny głaz......
.....

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 04:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Bozeno - dziekuje Ci za te slowa i wiersz.

Chcialabym dodac tylko tyle:
Zwala sie miedzy innymi wine na sytuacje w jakiej znalazl sie cmentarz na ustroj, na wladze, na wlasciciela ale ustroj sie zmienil, wladze takze, wlasciciel powrocil ten sam sprzed kilkudziesiecu lat a cmentarz jak byl zapomniany tak jest nadal.
Czyja to jest wina ? Ludzi, nas wszystkich poznaniankow bo pozwolilismy na to zapomnienie. To, ze cmentarz byl niegrzebalny przez tyle lat za czasow socjalistycznych nie oznaczalo, ze nie moglismy o niego dbac. Pani Sadowska dbala :!:
Wszystko zalezy od ludzi. Jesli nic nie bedziemy robic nadal to nic sie nie zmieni tak jak przez ostatnie dziesiatki lat. Oj nie, przepraszam zmieni sie napewno na gorsze.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 19:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Prosze zobaczyc fotki z zeszlego roku z cmentarza przy ul.Samotnej z Procesji i Rozanca. Jest pamiec na Swieto Wszystkich Swietych ale dzialania opiekunczego/porzadkowego nie ma na dalsze dni roku.
http://galeria.zmartwychwstancy.org.pl/ ... cat_id=107

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 20:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Wszystko zależy od ludzi i to jest prawda. Ludzie jednak w swoich działaniach uzależnieni są od pieniędzy.Znajomość wartości pieniądza to jest jedna z bardzo ważnych cech posiadanych przez ludzi wychowanych w Wielkopolsce. I tu jest "pies" pogrzebany.Cmentarz ( jak wyżej ktoś zaznaczył) jest wpisany do rejestru zabytków, co powinno spowodować ochronę i odpowiednie dotacje ze strony jednostek państwowych i samorządowych. Dlatego, też tzw. "szum" powinien mieć miejsce w czasie, gdy są tworzone budżety jednostek odpowiedzialnych (Urząd Wojewódzki,Urząd Marszałkowski,Urząd Miasta,Właściciel nieruchomości oraz inne jednostki organizacyjne, które w swoim statucie mają tego typu ochronę na tym terenie). Jeżeli powyższe jednostki w roku poprzedzającym nie uchwaliły odpowiednich środków, to nikt nie podejmie decyzji o skierowaniu dotacji na renowację cmentarza.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 22:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
elbesko napisał(a):
... budżety jednostek odpowiedzialnych (Urząd Wojewódzki,...

Witam!
W kompetencji Urzędu Wojewódzkiego są tylko groby wojenne (zdefiniowane w ustawie o grobach i cmentarzach wojennych).
Dlatego też Urząd finansuje utrzymanie ok. 20 zidentyfikowanych grobów wojennych na tym cmentarzu - oznaczonych tymczasowo (w 2009 r.) drewnianymi krzyżami z tabliczkami. Tymczasowo, gdyż jeśli status cmentarza będzie nadal nieokreślony, to będziemy rozważać ekshumację na inny cmentarz (Cytadela lub Miłostowo), ponieważ np. postawienie nagrobków i ich utrzymywanie na takim odludziu może przypominać syzyfową pracę.

Pozdrawiam!
Adam K.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 23:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Wymieniając różne jednostki organizacyjne, zarówno państwowe jak i samorządowe, wskazywałem, że jest potrzeba lobbowania w okresie kształtowania ich budżetów rocznych.Jeśli Urząd Wojewódzki ma zamiar utrzymywać tylko groby wojenne i w ilości nie przekraczającej 20, to nie znaczy, że nie może się do tej akcji przyłączyć inna jednostka organizacyjna lub właściciel nieruchomości.Jeśli jest sporo chętnych aby łożyć na utrzymanie tego nieczynnego ( tak mi się wydaje sądząc z powyższych wpisów) to nic nie stoi na przeszkodzie aby stworzyć fundację, w której statucie będzie zawarta dbałość o ten cmentarz. Z wpisu adsk wynika jednak, że status tego cmentarza jest nieokreślony, trzeba by zatem podjąć pewne działania aby cmentarz ten został wpisany do rejestru zabytków.
A swoją drogą to czy rzeczywiście ten cmentarz jest na takim odludziu? Ja wychowałem się na Łazarzu i szczerzu mówić na Wildzie i Dębcu bardzo rzadko bywałem i tego rejonu sobie fizycznie nie przypominam.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2011, 02:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Cytuje tutaj nasza Janke Krol z konca roku 2009, musimy sie uzbroic w cierpliwosc, jednak przydaloby sie w miedzyczasie uporzadkowac teren cmentarza za Pania Sadowska.

Haniu, zespół cmentarzy przy ul. Samotnej został wpisany do rejestru zabytków17 czerwca 2006 r. pod pozycją 279/Wlkp./A.
Z tego co wiem całość gruntów obu cmentarzy otrzymała parafia Zmartwychwstania Pańskiego z możliwością otwarcia ich dla celów grzebalnych. Swego czasu rozmawiałam z obecnym Proboszczem tej parafii i mówił, że poczynili już pewne uzgodnienia. Ale to jeszcze potrwa ze dwa lata. Konieczne są uzgodnienia z Konserwatorem zabytków, sanepidem itp. nie mówiąc o kosztach jakie należy ponieść na dokumentację, ogrodzenie terenu i uporządkowanie cmentarza. Myślę, że w tej chwili nie można mówić, a nawet prognozować, kogo (jaką firmę) parafia wybierze na zarządzającego cmentarzem. Cmentarz zostanie cmentarzem parafialnym. Nie wierzę w to, że skopią cały cmentarz. Będzie chyba tak jak było na innych cmentarzach zamkniętych, a później otwartych. Będzie informacja, z podanym terminem ( i to wcale nie takim krótkim), do którego należy wnieść opłatę cmentarną, o ile chce się zachować istniejące groby. Niestety cmentarzy nikt nie dotuje, muszą się utrzymać same.

Janka

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2011, 07:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
elbesko napisał(a):
... Jeśli Urząd Wojewódzki ma zamiar utrzymywać tylko groby wojenne i w ilości nie przekraczającej 20, to nie znaczy, że nie może się do tej akcji przyłączyć inna jednostka organizacyjna lub właściciel nieruchomości ....


Witam!
Urząd Wojewódzki ma prawo utrzymywać wyłącznie groby wojenne.
Nie działa jak samorząd, który może kształtować swój własny budżet.
Nie wspominałem o ograniczeniu utrzymywania grobów wojennych do ich liczby nieprzekraczającej 20 grobów - nie ma i nie może być takiego ograniczenia.
W ramach porozumienia Wojewoda - Miasto Poznań, grobami tymi zajmuje się Miasto (konkretnie firma wybrana przez Zieleń Miejską).

Pozdrawiam!
Adam K

PS:
Groby wojenne są zdefiniowane w ustawie o grobach i cmentarzach wojennych z 28 marca 1933 r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2011, 22:45 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Witam!
I ja musze dołożyc kilka swoich uwag na temat cmentarza przy ul.Samotnej.Pragnę podać kilka faktów jak ważny jest ten cmentarz w poszukiwaniach genealogicznych dla osób poszukujących przodków.A w szczególności osób mieszkających na Wildzie w okresie przedwojennym.Dzielnica ta na początku wieku XX-go zamieszkała była w dużej części przez przybyszy z innych regionów Wielkopolski a szczególnie z terenów Gniezna,Inowrocławia i reszty północnych rejonów Wielkp.
Będąc dzieckiem zawsze kilka razy w roku odwiedzałam grób mojego dziadka z moim tatą.Było tak do lat 70-tych.Po śmierci ojca przez kilka dobrych lat nie byłam na tym cmentarzu.Jak pojechałam po latach nie mogłam poznać tak został zniszczony cały cmentarz.Dzięki Jance Kroll udało mi się odszukać grób dziadka Adama i postawić nowy krzyż z tabliczką.Ale źeby tego było mało w poszukiwaniach rodziny mojego męża okazało się,ze jego pradziadek Franciszek jest równiez pochowany na tym cmentarzu w roku 1935 jak i jego syn Teodor i jego synowa. Dzieki Jance udało się odszukać grób i zamontowałam krzyż z tabliczką.Jest to dla mojej rodziny bardzo ważny cmentarz bo dzięki jego istnieniu mój wnuk który obecnie liczy 12 lat mógł być i poznać miejsce pochowku swojego praprapradziadka ze strony swojego ojca jak i również grób mojego dziadka.Takich miejsc jak to przypuszczam ,że jest coraz mniej gdzie możemy naszym potomkom przekazać miejsca spoczynku ich pradziadków.
Ze swej strony jestem w stanie zadeklarowac wszelka pomoc w utrzymaniu cmentarza,jeżeli bedzię taka możliwość.
Co do Księdza proboszcza z Parafii Zmartwychwstańców miałam przyjemnośc go poznać będac w biurze parafialnym i jest to przemiły proboszcz.Może należało by mu jakoś pomóc i wesprzeć w sprawie Samotnej.
Poniżej zdjęcia grobów moich bliskich.


Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2011, 08:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 10:57
Posty: 5
mac napisał(a):
Indeks jest dostępny tutaj: http://wtg-gniazdo.org/upload/opracowan ... amotna.xls
Wejście ze strony głównej -> projekty -> Cmentarz Samotna
Indeks otwiera się w Excelu (alternatywnie Excel Viewer lup w OpenOffice Calc), a w każdej z tych aplikacji po wciśnięciu Ctrl + F można wyszukiwać np. nazwiska. Nie trzeba więc wertować kilku tysięcy pozycji!

Dodałem także nową wersję - posortowane nazwiska wszystkich, a skrót do cmentarza na końcu, w ostatniej kolumnie - http://www.wtg-gniazdo.org/upload/oprac ... a_sort.xls

Czy posiada Pan plan - mapę cmentarza na Samotnej w formie elektronicznej , bo do kroniki m.Poznanie 2004 nie mogę wejść. Kronika zastrzeżona tylko dla członków sieci UAM.
Pozdrawiam

_________________
Yanusz Maryan Kazymirz Felis


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2011, 07:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Jak dobrze pamiętam, nie ma w KMP takiego planu, z którego dałoby się odczytać numery pól i kwater na Samotnej.
Plan ma chyba tylko zaznaczone alejki.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2011, 10:08 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Najlepszym kontaktem jest tutaj Janka, która dysponuje własnymi planami cmentarza z naniesionymi odpowiednimi informacjami o grobach.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2011, 15:43 
Offline

Dołączył(a): 20 lip 2011, 15:27
Posty: 160
Witam serdecznie wszystkich !Jest to nowy więc sie przedstawię.Nazywam się Tomasz Szymański i mieszkam w Szczecinie. od długiego czasu szukam w Poznaniu grobu moje prababci. Przegladając spis osób pochowanych na tym cmentarzy znalazłem to:
Nazwisko i imię Nr ewiden. Pole Klasa Rząd Grób Data pochówku
Szymańska Klara 3585 11 5 10
Tak nazywała sie moja prababcia .Zmarła 26 września 1926 roku w Szpitalu miejskim w Poznaniu Być może to ona.Niestety nie ma daty pochówku w tym spisie ale znam imiona i nazwiska jej rodziców i po tym mogę ja rozpoznać. Czy ktoś może pomóc ? Jak odnaleźć ten grób lub dojście do kartotek cmentarnych? bardzo prosze o pomoc i serdecznie pozdrawiam

_________________
Tomasz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2011, 18:43 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Witam,
grób można spróbować odnaleźć. Ale to wszystko. Zwłoki p. Klary Szymańskiej zostały w czasie II wojny światowej przeniesione na cmentarz przy ul. Samotnej z cmentarza Farnego. Zapiski w księgach cmentarnych Samotnej zawierają tylko informację o przybliżonej dacie przenosin , imię i nazwisko oraz nr tabliczki identyfikacyjnej. Grób p.Klary nie jest oznakowany żadną tabliczką imienną.

Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2011, 21:37 
Offline

Dołączył(a): 20 lip 2011, 15:27
Posty: 160
Bardzo dziękuje za info.Czyli na 100% nie mam możliwości potwierdzenia ze to Ona? A czemu przenoszono te groby?pozdrawiam

_________________
Tomasz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2011, 22:31 
Offline

Dołączył(a): 20 lip 2011, 15:27
Posty: 160
A gdzie był dokładnie ten cmentarz Farny?

_________________
Tomasz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2011, 05:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
salps napisał(a):
A czemu przenoszono te groby?pozdrawiam


Ponieważ cmentarz został zlikwidowany w czasie II wojny światowej przez Niemców.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2011, 05:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
salps napisał(a):
A gdzie był dokładnie ten cmentarz Farny?


Przy ul. Grunwaldzkiej i wraz z przylegającym doń cmentarzem świętomarcińskim zajmowały częściowo tereny dzisiejszych Targów (MTP).

Mała prośba o podpisywanie wszystkich swoich postów :)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2011, 11:29 
Offline

Dołączył(a): 20 lip 2011, 15:27
Posty: 160
Dzięki
pozdrawiam Tomasz Szymański

_________________
Tomasz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2011, 15:59 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2011, 14:33
Posty: 5
Witam :)
Najpierw króciutko o mnie, bo to mój pierwszy wpis.
Drzewo genealogiczne mojej rodziny zaczęłam budować na przełomie 2010/2011 roku więc jestem raczej nowicjuszem w tym temacie. Moje poszukiwania ograniczają się do poszukiwań w internecie i rozmów z członkami rodziny przy każdej sposobności (mieszkam w UK). Na ten wątek trafiłam chyba w lutym, przeczytałam wszystko. Byłam nieziemsko szczęśliwa, gdy w indeksie znalazłam dane mojego pradziadka - od razu poinformowałam babcię. Czy uwierzycie, że przez te wszystkie lata ona myślała, że grób jej ojca, brata i wujka po prostu został zlikwidowany.
W okresie Świąt Wielkanocnych byłam w Poznaniu i wybrałam się z rodziną na Samotną i tak jak chyba większość osób próbujących coś tam znaleźć wróciłam do domu z niczym :( Od dzieci wyprowadzających psy dowiedziałam się, że Pani Sadowska zmarła.
Dziś zajrzałam tu ponownie i cieszę się, że wątek znów się podniósł. We wrześniu ponownie będę w Poznaniu i chciałabym jeszcze raz spróbować znaleźć grób pradziadka. Tylko jak rozszyfrować ten cmentarz, bo nie doszukałam się tam żadnej logiki. I tu ogromna prośba do Pani Janki. Czy jest Pani w stanie wytłumaczyć mi jak znaleźć te groby?
Podaję dane przodków:
Edmund Sikora Nr Ewid 2336, Pole 8, Rząd 9, Grób 28, CF
(urodzony chyba w 1905 roku, zmarł 09.03.1929)
Marian Sikora (urodzony w styczniu 1928, zmarł w czerwcu 1929; syn Edmunda Sikory-jego danych nie znalazłam)
Górecki Jan Nr ewid 2018, Pole 8, Rząd 4, Grób 27, CF

Od babci wiem, że cała trójka spoczywałam w jednym grobie więc co się stało z ciałem Mariana?
Pozdrawiam
Anna Podemska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2011, 20:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Dziś w Teleskopie o 18:30 poruszony był temat cmentarza przy Samotnej.

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-p ... 30/4940497

(od 14 minuty 46 s)



pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2011, 08:23 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Witam,

Jestem w stanie wytłumaczyć gdzie szukać tych grobów. Marian Sikora być może spoczywa w kwaterze 3, tam przenoszono dzieci z Cmentarza Farnego. Jest kilkoro dzieci opisanych jako NN. Być może w zapiskach rodzinnych udałoby się znaleźć Jego numer identyfikacyjny z Cmentarza Farnego to wtedy mogłybyśmy szukać po numerze. Numer ten powinien być powyżej 2300.
Proszę odezwać się po przyjeździe do Poznania. Podam przypuszczalną lokalizację grobów i jak szukać.

Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2011, 15:02 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2011, 14:33
Posty: 5
Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Czyli jest nadzieja :) Podpytam babcię, czy czasem nie ma jeszcze jakiś zapisków z CF, ale szczerze mówiąc to nie wydaje mi się, bo już przeglądałyśmy posiadane przez nią dokumenty. Odezwę się we wrześniu i jeszcze raz bardzo dziękuję. :D :D :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2011, 19:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Pozwalam sobie wkleić cały tekst z dzisiejszego sieciowego wydania GW dot. tego cmentarza bo za jakiś czas może zniknąć:


Cmentarz przy ul. Samotnej, na który nie można się dostać
Natalia Mazur 2011-08-14, ostatnia aktualizacja 2011-08-13 09:16:16.0

Po śmierci opiekunki zabytkowy cmentarz popada w ruinę. Ratunkiem byłoby przywrócenie pochówków - ale to w najbliższym czasie jest niemożliwe.

- Najgorzej jest na strychu, tam nie radzę nikomu wchodzić. Same krzyże. Pełno spalonych krzyży - mówi Aleks, gimnazjalista ze Świerczewa. Wraz z koleżankami: Moniką i Klaudią, spacerują po cmentarzu przy ul. Samotnej, zaglądają do spalonego domu dawnego zarządcy. Pokazują swoje odkrycia: staromodny but na obcasie przed wejściem, różowa piżama w sieni, krzyże w kurniku.

Przed domem siedzi grupa starszych nastolatków z psami. Nieco dalej, na granitowym nagrobku, przysnął mężczyzna w dżinsowej kurtce. Groby zarastają trawą, krzyże się krzywią. - Kiedyś mieszkała w tym domu taka starsza pani, ona pilnowała, by nikt tu nie chodził, nie niszczył. Ale potem zmarła i już teraz nikt nie dba o cmentarz - mówi Monika.

Ta starsza pani to Jadwiga Sadowska, żona dawnego zarządcy cmentarza. Za opiekę nad cmentarzem czytelnicy "Gazety" przyznali jej w 2009 r. Białą Pyrę Roku. Zmarła w styczniu w wieku 96 lat. Opuszczony przez nią dom spłonął w czerwcu, nadaje się już tylko do rozbiórki. A ks. Adam Błyszcz, proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego, do której należy cmentarz, zastanawia się, co zrobić z zabytkową nekropolią.

Jaka jest historia cmentarza? 3 ha ziemi na Dębcu parafia kupiła w 1931 r. Zaciągniętą na ten cel pożyczkę udało się szybko spłacić dzięki dochodom z tacy, z filmów "Przygody Marynarza" i "Wilcze Serce" wyświetlanych w parafialnym kinie, ale przede wszystkim: z pochówków. Po pięciu latach zmartwychwstańcy dokupili kolejny hektar.

Parafia korzystała z cmentarza tylko parę lat, do wojny. Po 1939 r. Niemcy chowali na Dębcu Polaków ekshumowanych z cmentarzy w centrum. W maju 1945 r. miejskie władze wyłączyły cmentarz z użytkowania, a w 1954 r. przejęły teren. Parafia odzyskała go w latach 90., a przed trzema laty wzbogaciła się o kolejny hektar cmentarnej ziemi, przekazany przez miasto jako odszkodowanie za działki, na których stoi dziś V LO i dom dziecka. - Pani konserwator oznaczyła na cmentarzu 116 obiektów zabytkowych. Część z nich została przeniesiona na cmentarz na wzgórzu św. Wojciecha, ratunkiem dla pozostałych byłoby przywrócenie pochówków - twierdzi ks. Błyszcz. Przy Samotnej mogliby być grzebani nie tylko katolicy, ale także osoby innych wyznań i niewierzące. Część terenu ze względu na wysoki poziom wód zostałaby przeznaczona na kolumbaria, w których stałyby urny.

- Jest tylko jeden, zasadniczy problem: na cmentarz nie ma dojazdu - zaznacza ks. Błyszcz. Prowadząca z Dębiny ul. Samotna urywa się przed torami na Wrocław. Na nekropolię łatwiej dotrzeć od strony Świerczewa, pieszo, wąską ścieżką przecinającą prywatną łąkę. - Prowadziłem rozmowy z miastem w sprawie budowy drogi. Urzędnicy zaproponowali przedłużenie ul. Będzińskiej, przez teren, na którym stoją dziś baraki. W baraku, który musiałby zostać wyburzony, mieszka dziś siedem rodzin. Już widzę te komentarze: ludzie tracą dach na głową, bo jakiś proboszcz chce drogi. Nie mogłem się zgodzić na takie rozwiązanie - mówi ks. Błyszcz.

Rozmowy zostały przerwane, a w lipcu do parafii przyszedł list z urzędu miasta: droga nie powstanie, a na pewno nie w najbliższym czasie. - Zaproponowany przebieg drogi jest jedynym możliwym, bo tylko taki przewiduje plan miejscowy. Jeżeli parafia nie wyraża zgody na taki przebieg, to nie ma innej możliwości - mówi Anna Szpytko, rzecznik prasowy urzędu.

W tym rejonie miasto posiada 5 ha ziemi. Chciałoby je sprzedać, a zarobione pieniądze przeznaczyć na budowę domów komunalnych. Tam przeprowadziliby się mieszkańcy rozebranego baraku. Potem musiałyby się jeszcze znaleźć pieniądze na drogę. Jak długo to może potrwać? Nie wiadomo. Do tego czasu miasto nie może wymusić na parafii renowacji cmentarza: proboszcz tłumaczy się brakiem pieniędzy.

- Przykro mi, gdy słyszę, że nie dbam o cmentarz - wyznaje ks. Błyszcz. - Płacę firmom wywożącym śmieci, koszącym trawę. Wywiezienie śmieci to 1,8 tys. zł, skoszenie trawy: 2 tys. zł za miesiąc pracy. Teraz czeka mnie rozbiórka domu, jeszcze nie wiem, jaki to będzie koszt. Zapytałem miasto, co ono zrobiło przez kilkadziesiąt lat, gdy cmentarz do niego należał. Nie dostałem odpowiedzi.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL