Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 mar 2007, 12:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Witam serdecznie.

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewne pytanie.
Otóż w rodzinie mojej od lat przekazywana jest historia Franciszka Nowickiego - szeregowca, Powstańca Wielkopolskiego, spoczywającego na cmentarzu w Gnieźnie.
Ostatnio dowiedziałem się, że na cmentarzu, na kwaterze powstańczej, stanął pomnik upamiętniający nie tyle Powstańców, ile uczestników wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920.
Czy informacje, jakie posiadam sa prawdziwe i czy w takim razie istnieje możliwość dotarcia do dokumentów mówiących o stanie osobowym zreorganizowanych oddziałów powstańczych, które brały udział w wojnie z Sowietami na froncie litewsko-białoruskim?
Jest to dla mnie o tyle nurtujące, że o uczestnictwie mojego przodka w tej wojnie nic w rodzinie nie wiadomo.
Zmarł on wskutek ran odniesionych w walce, ale... no właśnie: w rok po zakończeniu samych walk powstańczych...
Czy ktoś z Forumowiczów wie cokolwiek na temat cmentarza i spoczywających na nim Powstańców?

pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 15:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Poniżej zdjęcie pomnika Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu Św. Krzyża w Gnieźnie. Napis na tablicy : " Polegli w obronie wiary i ojczyzny 1918-1919. Wdzięczni Rodacy" Czyli nie jest to pomnik poległych w wojnie 1919-1920.
Na dole sa zamontowane tablice z nazwiskami poległych, których groby sa wokól pomnika. Porobiłem zdjęcia tych tablic. Jeżeli kogos interesuje konkretne nazwisko to moge wysłać.
Nazwiska Franciszek Nowicki tam nie ma.
Pozdrawiam
Wojtek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 15:21 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
Wojtku to nie cmentarz św. Krzyża tylko Piotra i Pawła
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 15:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Oczywiście masz racje .Przepisałem się. :oops:
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 18:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Dziękuję za informacje.
Ale w takim razie pytań przybywa.
Czy możliwe, aby F. Nowicki spoczywał na innym cmentarzu w Gnieźnie?

Obrazek

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 18:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Jest to mozliwe, gdyz piszesz iz Franciszek zmarł w rok po zakończeniu walk powstańczych. Tam natomiast są pochowani ci którzy zgineli na polu walki - z róznych miejsc w Wielkopolsce.
Nagrobek który przysłałes rózni sie od nagrobków wokół pomnika. Częściowo widac je na moim zdjęciu.
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 19:49 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
Macieju, czy możesz, jeśli posiadasz, podać jakieś dane o Franciszku Nowickim - może wiesz gdzie mieszkał?? jak ulica?? parafia?? itp. Postaram się cos ustalić ale bez bliższych informacji to jak szukanie igły w stogu siana.
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 19:57 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
W publikacji "Lista strat powstania wielkopolskiego 1918/19" (http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&dirids=1) jest Franciszek Nowicki, ale on poległ w lutym 1919 r. w czasie ucieczki z niewoli z Żagania. Stopień pasuje - był szeregowcem).
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Witam.
Dziękuję bardzo, Wojciechu - tak właśnie sądziłem, że "zmarły z ran" to jednak trochę inna "kategoria" poległych. Myślę sobie nawet, że grób Franciszka, na którym ostatnio byłem bardzo dawno temu, nie jest na tym samym cmentarzu. Nie znam nazw gnieźnieńskich nekropolii. Kwatera cmentarza, na której spoczywa Franciszek jest dość spora, a groby (z tego, co pamiętam) ustawione są w kilku rzędach.

Sławku! Conieco o Franciszku wiem.
Franciszek Nowicki - urodzony 15.11.1882 roku w Kcyni pow. Szubin.
Według aktu zgonu wystawionego przez Szpital wojskowy w Inowrocławiu, zmarł 20 kwietnia 1920 roku (a więc na płycie nagrobnej jest raczej błąd). Według tego samego dokumentu jego Matka, Józefa Nowicka, powtórnie wyszła za mąż za niejakiego Stanisława Głowackiego.
Przydział wojskowy Franciszka to: Starszy szeregowiec 3 kompanii 5 baonu Obrony Krajowej.
W roku 1918, a więc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego Franciszek mieszkał przy ulicy Wawrzynieckiej 11 w Gnieźnie.

W 1911 roku ożenił się z Katarzyną z domu Ignaszak. Mieli pięcioro dzieci - Jana, Marię (Marylę), Stanisławę (po mężu - Grześkowiak), Helenę (moją babkę) i Zygmunta.
Historia dzieci Franciszka jest równie interesująca jak jego samego. Szczególnie ciekawie przedstawia się szlak bojowy i wojenna tułaczka najmłodszego syna Franciszka - Zygmunta

ps. Posiadam odpis aktu ślubu Franciszka, akt zgonu i... jego własnoręczny autograf. A także dysponuję kilkoma dokumentami metrykalnymi jego dzieci.
W razie potrzeby służę elektronicznymi wersjami tych dokumentów na PW lub na maila.

Pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 23:27 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
Macieju, na podstawie tego co podałeś mozna wnioskować że chodzi o cmentarz przy ul. Witkowskiej, a dokładniej o jego część należącą do kościoła Św. Wawrzyńca - mogę się mylić ale raczej tak będzie. Jak tylko pogoda się poprawi (nie będzie padać) myślę że uda mi się zlokalizować interesujący Cię nagrobek.
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 mar 2007, 07:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Sławomir Łubiński napisał(a):
Macieju, na podstawie tego co podałeś mozna wnioskować że chodzi o cmentarz przy ul. Witkowskiej, a dokładniej o jego część należącą do kościoła Św. Wawrzyńca - mogę się mylić ale raczej tak będzie.

Dziękuję, Sławku.
Przeglądałem plan Gniezna. Teraz jestem pewien, to jest na pewno cmentarz przy Witkowskiej. Nie mylisz się.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL