Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 23:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 paź 2010, 21:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sie 2010, 18:44
Posty: 25
Lokalizacja: KATOWICE
Nasza droga Irena Konieczna rozpracowała temat pracy naszych przodków w Kopalniach Niemiec, gdzie i wielu moich przodko od pradziadka pracowało, głównie w miastach Zagłębia Ruhry. Moi głównie w Gehrke-Bochum. Ale zacięła się na literze K. Pisałem osobiście do niej - bez odzewu. Wiem, że wielu polaków z Wielkopolski, którzy po naciskiem przepisów niemieckich w latach po I wonie światowej nie chcieli przyjąć obywatelstwa niemieckiego wracali do Polski. A tu jeszcze raz bieda zmusiła ich do wyjazdu i często obierali kierunek na zagłębia węglowe w północnej Francji (jak brat dziadka) lub na północ od Tuluzy. Tam też osiadł mój dziadek w miejscowości Carmaux. Ale w okolicy osiadło bardzo wielu mu podobnych rodaków, między Hiszpanami, Arabami, Włochami itp. Młodzież brała udział w wojnie, partyzantce (jak ojciec, jego bracia i szwagrowie. Ale o Polsce nie zapomnieli i po wojnie wracali w poznańskie, albo do kopalń Wałbrzycha. Może jak p.Konieczna zareaguje i znajdzie listy tych ludzi, szczególnie z Wielkopolski. Ja mam większość informacji co do swojej rodziny, ale szczególnie młodsi mogą mieć z tym problem. Żeby dać jakiś wkład do rozpoczęcia wydobywania danych przesyłam link do listy wziętych do niewoli żołnierzy francuskich, a wśród nich Polaków na początku II wojny światowej, gdzie gazeta francuska podała nazwiska, imiona z datami urodzenia i zamieszkania i chyba nr obozów jenieckich.
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k5 ... ion.langFR
Z pozdrowieniami
MALEQUI


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2010, 23:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sie 2010, 18:44
Posty: 25
Lokalizacja: KATOWICE
Muszę dodać, że wśród jeńców(prisonoers) znalazłem swego ojca zapisanego jako Maleky Etienne, ale i innych jeńców polskiego pochodzenia jak szukając pobieżnie : Kazimierczak Jean ur.Gilsekirchen (oryginalna pisownia), Kerczenski Zdzislaw ur.Rosen(Pologne), Kasperski Stanislaw(Pologne), Pogozelski Feliks ur.Wzenia, Szkodycz Pawel ur.Lenina Mala itd.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2010, 03:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 13:52
Posty: 65
Lokalizacja: Mokronos, Katowice
Witaj Edwardzie,
przepraszam ze nie odpisalam na Twoj list. Jestem chora i chodze po lekarzach i bylam tez w szpitalu.
Czas mam bardzo ograniczony. Co do dalszej listy to jestem zalezna od Pana Schuberta. Tak czekam na nazwiska ktore podalam.
Dzisiaj dostalam list ze bedzie dalej liste nazwisk robil. Ja moge tylko w internecie cos znalesc i wam przeslac.
Jak tylko bede silniejsze to postaram sie przez Archiwum w Düsseldorfie liste znalesc, powinni tam cos miec.
Co do Francji to moze koledzy z Francji mogliby nam pomoc przesylajac odpowiednie linki??
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i przepraszam ze nie odpisuje

_________________
Irena
przepraszam nie pisze poprawnie po polsku
Moje moto: "dzisiaj jest moj najlepszy dzien"
http://eurogento.org/konieczny/pl.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 paź 2010, 19:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sie 2010, 18:44
Posty: 25
Lokalizacja: KATOWICE
Witaj !
Dziękuję, że mimo choroby próbujesz dalej coś robić. Będę cierpliwie czekał. Wiem, że trudno szukać w takiej ilości przybyłych tam z terenów Polski. A jakby pomyśleć, ile w Niemczech Słowian wszelkiego autoramentu, szczególnie jeszcze między Łabą i Odrą, to nie jestem pewien czy w Niemczech - Niemcy z pochodzenia , to nie mniejszość.
Szkoda, że w X wieku nie mieli nazwisk, bo dopiero byłoby co szukać. Wybacz moje fantazje.
Do zdrowienia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2010, 00:35 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2010, 17:04
Posty: 48
MAŁECKI napisał(a):
...przesyłam link do listy wziętych do niewoli żołnierzy francuskich, a wśród nich Polaków na początku II wojny światowej, gdzie gazeta francuska podała nazwiska, imiona z datami urodzenia i zamieszkania i chyba nr obozów jenieckich.
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k5 ... ion.langFR
Z pozdrowieniami MALEQUI

Jest to "ofcjalna lista n° 29 jencow wojennych wydawana przez Centre National d'Information sur les Prisonniers de Guerre (panstwowe centrum informacji o jencach wojennych) zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojskowe władze niemieckie /nazwisko, data miejsce urodzenia, jednostka wojskowa, oboz Frontstalag/ z dnia 10/10/1940"

Ponad milion zolnierzy francuskich dostalo sie do niewoli i jako jency przebywali w Frontstalags (obozy we Francji), Stalags (obozy w Niemczech), Oflags (obozy w Niemczech dla oficerow), Kommandos (obozy pracy).

Listy te byly publikowane tylko w okresie 12/08/1940 - 15/06/1941. Jest ich 100.
Dostepne sa w francuskiej bibliotece cyfrowej http://gallica.bnf.fr/
Wystarczy wpisac poszukiwane nazwisko (oczywiscie bez polskich liter - w razie trudnosci moge pomoc).
A tu wszystkie listy http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/cb3445 ... lle.langFR

Informacji o jencach wojennych udzielaja archiwa:

COMITE INTERNATIONAL DE LA CROIX ROUGE
GEN/ARCH
19 Avenue de la Paix
CH-1202 Geneve
formularz http://www.icrc.org/fre/contact-archives

Ministère de la défense
Bureau des archives des victimes des conflits contemporains
BP 552
14037 Caen cedex
Tél : 02.31.38.45.00

_________________
Pozdrawiam,
Elżbieta z d. Cibińska


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL