Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 20:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lis 2017, 11:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Bardzo proszę o pomoc w odszyfrowaniu informacji zapisanych w akcie ślubu.
Małżonkowie Jan Bogdziewicz i Agata z Bogdziewiczów, oboje ze wsi Taniewicze. Rodzice Jana: Jakub i Krystyna Bogdziewiczowie, matka Agaty: Magdalena Jarmak - tyle udało mi się odczytać. Niestety nie mogę poradzić sobie z innymi danymi... Czy w tym dokumencie podano jakieś dodatkowe informacje (np. status, zawód, ew. inne np. dyspensa - oboje małżonkowie noszą to samo nazwisko). Dziwne wydaje mi się też to, że matka panny młodej nazywa się Jarmak, a w akcie nie podano informacji o ojcu. Czy to może oznaczać, że panna młoda była nieślubnym dzieckiem (raczej tego nie ustalę, bo brak ksiąg za lata, kiedy mogła się urodzić).

Obrazek

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 17:33 
Offline

Dołączył(a): 07 cze 2013, 22:32
Posty: 1139
Tak odczytuję, chociaż danych dot. matki młodej na 100% nie jestem pewna.
Pytasz o ewentualną dyspensę – przejrzałam b. wiele ksiąg podlaskich, w niektórych wsiach małżeństw o tym samym nazwisku było zadziwiająco dużo a krewnymi nie byli, wszyscy pochodzili z tej samej parafii więc ksiądz miał wiedzę :wink:
W tym przypadku sądzę, że Jarmakowa wyszła za mąż za Bogdziewicza i córka Agata miała wpisane nazwisko po mężu matki.

Kolumna I Nr: 2
Kolumna II Data: 31
Kolumna III ŚLUB

Dnia 31 stycznia 1860r. ksiądz Adolf Korkuc wikariusz nowodworskiego rzymskokatolickiego kościoła po trzykrotnych zapowiedziach ogłoszonych 17, 24 i 31 stycznia przed wiernymi zgromadzonymi na nabożeństwie.
Kolumna IV MŁODZI :

Chłop/włościanin Jan Bogdziewicz kawaler lat 30 z Agatą Bogdziewiczówną panną lat 28 oboje ze wsi Toniewicze nowodworskiego kościoła parafianie.
Po uprzednim złożeniu na piśmie oświadczenia o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego i nie wykrywszy żadnych, jak również po wyrażeniu wzajemnej zgody obu osób zewnętrznymi znakami okazanej.
Kolumna V RODZICE :

Chłopów/włościan Jakuba i Krystyny Bogdziewiczów ślubnych małżonków - syn
i chłopki/włościanki Magdaleny Jarmakowej dziewki/panny niezamężnej?? - rodzona córka.
W obliczu Kościoła uroczyście pobłogosławione małżeństwo w obecności dostojnych świadków Mikołaja Lepiesza?, Adama Matacza i wielu innych przy tym obecnych.

_________________
Pozdrawiam, Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Danusiu, bardzo dziękuję za pomoc!
Czy mogłabyś jeszcze doprecyzować, bo nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałam. Czy matka panny młodej została zapisana jako dziewka tzn. służąca, czy raczej jako panna? Rozumiem, że też nie znalazłaś żadnej informacji o ojcu Agaty?
W tej parafii zauważyłam, że przy wielu nieślubnych dzieciach pojawia się jednak informacja, kto był biologicznym ojcem (np. ojcem dziecka był pasierb matki wymieniony z imienia i nazwiska). Może w tym przypadku było podobnie? Niestety raczej tego się nie dowiemy, bo tak, jak już wcześniej wspomniałam, najprawdopodobniej jest luka w dokumentach za kilka lat, kiedy urodzili się nowożeńcy :(

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 18:06 
Offline

Dołączył(a): 07 cze 2013, 22:32
Posty: 1139
O ojcu Agaty nie widzę zapisu.
Matka …….Magdaleny Jarmakowej „девки незакон. рожден. дочерю" – taki zapis czyli moim zdaniem panna niezamężna

_________________
Pozdrawiam, Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2017, 19:10 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2015, 22:28
Posty: 485
Ja rozumiem to tak:
незакон. рожден. дочерю
nieślubnie urodzonej córki

_________________
Pozdrawiam, Ryszard.

Poszukuję aktu zgonu Melanii Józefy Kurnatowskiej z domu Bronikowska zm. 31.10.1834 r. w nieustalonym miejscu. Przed śmiercią zamieszkała w Ruszkowie pow. Koło.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL