Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 18:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lut 2024, 20:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2015, 07:29
Posty: 146
Lokalizacja: Poznań
Witam,

pisałam do Arolsen Archives (Międzynarodowe Centrum Badań Nazistowskich Prześladowań) w sprawie mojego pradziadka, powstańca wielkopolskiego i żołnierza II WŚ, którego losy staram się jak najdokładniej odtworzyć. Okazało się, że moja ś.p. babcia również prowadziła poszukiwania (niestety zmarła gdy byłam dzieckiem, ale pozostawiona przez nią kronika "zaraziła mnie genealogią"). Dostałam ich odpowiedź z 1997 r. w sprawie jej zapytania, niestety w języku niemieckim. Ogólny sens rozumiem (tłumacz/słownik), ale bardzo chciałabym niczego "nie zgubić" w tej historii, a jeśli dobrze zrozumiałam dotarli do kogoś kto pamiętał wówczas mojego pradziadka jako pracownika przymusowego..?

Byłabym naprawdę BARDZO wdzięczna za przetłumaczenie tego dokumentu, na pewno będzie to owocniejsze niż moje próby działania z translatorem... :|
https://postimg.cc/RqCnD0Ng

_________________
Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2024, 22:33 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1007
Można samemu znaleźć na stronie collections.arolsen-archives.org
Znalazłem np. wpis z Kasy Chorych z podanym okresem pracy mojego dziadka w tym samym powiecie Emsland.
Znalazłem kilka wpisów o Józefie Sobczaku ur. 26.2.1900.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2024, 23:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2015, 07:29
Posty: 146
Lokalizacja: Poznań
janusz59 napisał(a):
Można samemu znaleźć na stronie collections.arolsen-archives.org
Znalazłem np. wpis z Kasy Chorych z podanym okresem pracy mojego dziadka w tym samym powiecie Emsland.
Znalazłem kilka wpisów o Józefie Sobczaku ur. 26.2.1900.

Pozdrawiam
Janusz


Znajdę tam tłumaczenie tego dokumentu? Stricte na nim mi zależy - wydaje mi się, że tam jest wspomniane coś o tym że ktoś konkretnie kojarzy mojego dziadka i u jakiej rodziny "pracował"? :)

_________________
Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2024, 09:02 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5538
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
...w starej karcie meldunkowej miasta Biene, które zostało włączone do Lingen, po długich poszukiwaniach odnaleziono - wbrew oczekiwaniom - kartę meldunkową Józefa Sobczaka. Wynika z niej, że Sobczak był zatrudniony w Biene od 14 lipca 1943 r. Uwierzytelnioną kopię karty meldunkowej załączam do listu.
Poprzednie miejsce zamieszkania Steide wymienione w karcie jest dziś dzielnicą gminy 48499 Salzbergen, powiat Emsland.

Pracodawcą był rolnik Bernhard Holt, Biene nr 31 (obecnie Bookhofstr. 5). On i jego żona już zmarli, również ich najstarszy syn, rocznik 1939. Pozostali dwaj synowie byli zbyt młodzi i nie mają żadnych wspomnień z okresu wojny.

Clemens Bookschulte, sąsiad Berharda Holta pamięta jeszcze Józefa Sobczaka. Był bardzo zdolny i miał bardzo dobre relacje z tą rodziną, u której również mieszkał. Po zakończeniu wojny nie wrócił od razu do domu, ale prawdopodobnie pozostał w Lingen jeszcze przez kilka miesięcy. Nie wiedział jednak, co się z nim stało...

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2024, 10:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2015, 07:29
Posty: 146
Lokalizacja: Poznań
woj napisał(a):
...w starej karcie meldunkowej miasta Biene, które zostało włączone do Lingen, po długich poszukiwaniach odnaleziono - wbrew oczekiwaniom - kartę meldunkową Józefa Sobczaka. Wynika z niej, że Sobczak był zatrudniony w Biene od 14 lipca 1943 r. Uwierzytelnioną kopię karty meldunkowej załączam do listu.
Poprzednie miejsce zamieszkania Steide wymienione w karcie jest dziś dzielnicą gminy 48499 Salzbergen, powiat Emsland.

Pracodawcą był rolnik Bernhard Holt, Biene nr 31 (obecnie Bookhofstr. 5). On i jego żona już zmarli, również ich najstarszy syn, rocznik 1939. Pozostali dwaj synowie byli zbyt młodzi i nie mają żadnych wspomnień z okresu wojny.

Clemens Bookschulte, sąsiad Berharda Holta pamięta jeszcze Józefa Sobczaka. Był bardzo zdolny i miał bardzo dobre relacje z tą rodziną, u której również mieszkał. Po zakończeniu wojny nie wrócił od razu do domu, ale prawdopodobnie pozostał w Lingen jeszcze przez kilka miesięcy. Nie wiedział jednak, co się z nim stało...


Dziękuję serdecznie! :)

_________________
Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2024, 13:03 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1007
Dokumenty z Arolsen są wytworzone po wojnie . Lista zamieszkałych w gminie Eching z 1946 i 1947 roku oraz inne rejestry.

Pozdrawiam
Janusz

PS . W wyszukiwarce wpisałem : Jozef Sobczak 1900 i wyskoczyły dane tylko dwóch osób.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL