Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 17 kwi 2024, 00:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 mar 2018, 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Bardzo proszę o tłumaczenie - tu dwa akta 1765 /jeden pod drugim/ : https://www.fotosik.pl/zdjecie/7933233f69c2af9b
I tu jeden 1767: https://www.fotosik.pl/zdjecie/0329c314b348ce73

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2018, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 20 lut 2018, 19:11
Posty: 152
Liliano, szkoda, że nie podałaś, co już wiesz o tych ludziach, jakich są nazwisk, ponieważ pleban nieco bazgrał i formularz aktu można czytać, natomiast najistotniejsze słowa, nazwiska rodziców (może właśnie je znasz), budzą wątpliwości;
dwa pierwsze idą tak:
Takoż 13 stycznia ochrzciłem dziecię imieniem Agnieszka ślubnych katolickich małżonków Zygmunta (...) i Jadwigi; chrzestnymi byli urodz. Antoni Pruszyński i Wiktoria Pruszyńska;
Tegoż dnia 13 stycznia ochrzciłem dziecię imieniem Stefan (?) rodziców Walentego (...) i Reginy. Chrzestnymi byli urodz. Ludwik Major (Meier ?) i urodz. Jadwiga Rutkowska, wszyscy ze wsi Pawłowo;

trzeci akt: Roku 1767, 24 stycznia, ja, Mikołaj Kucharski, pleban kościoła (...) ochrzciłem dziecię urodzone dnia 21 (?) z pracowitych małżonków z tej parafii, Walentego (...) i Reginy. Chrzestnymi byli Wawrzyniec Radzyński (?) i Regina Kucharska czy Kochańska (?), któremu nadane zostało imię Mateusz albo Maciej.

Niestety w newralgicznych miejscach wiele znaków zapytania.
pozdrawiam
Robert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2018, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Robercie, dziękuję. Tak, masz rację, mogłam podać nazwisko - Zywert - znałam je, chociaż tam są takie bazgroły, że wcale nie byłam pewna, czy mam właściwe akta.

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2018, 21:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5123
Lokalizacja: Poznań
lila napisał(a):
Robercie, dziękuję. Tak, masz rację, mogłam podać nazwisko - Zywert - znałam je, chociaż tam są takie bazgroły, że wcale nie byłam pewna, czy mam właściwe akta.


W pierwszym akcie nazwisko zapisano Zywerth. Jeśli w drugim akcie ma być to samo nazwisko, to chyba w skrócie, bo zapisano Zyw et Regina

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2018, 23:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
W drugim akcie imię dziecka to Agnieszka identycznie zapisane jak w akcie poprzedzającym.
Natomiast sam zapis o rodzicach odczytuję jako Valentini Zywet Reginae [zastosowano ligaturę ae, bo to dopełniacz].
Odległość między Zyw i et jest tak mała, że prawdopodobnie jednak tworzą one jeden wyraz. Skłaniam się ku przypuszczeniom, że ksiądz omyłkowo pominął łącznik et.

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2018, 16:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Jerzy Drzymała napisał(a):
W drugim akcie imię dziecka to Agnieszka identycznie zapisane jak w akcie poprzedzającym.
Natomiast sam zapis o rodzicach odczytuję jako Valentini Zywet Reginae [zastosowano ligaturę ae, bo to dopełniacz].
Odległość między Zyw i et jest tak mała, że prawdopodobnie jednak tworzą one jeden wyraz. Skłaniam się ku przypuszczeniom, że ksiądz omyłkowo pominął łącznik et.

Jacku, czego dowiem się z wklejonego aktu, oprócz tego co wiem - Zgon 1790 Pawłowo, par. Dąbrówka Kościelna Zmarła Regina Zywert . Jest tam jakaś data, czy coś istotnego jeszcze? https://www.fotosik.pl/zdjecie/ec61c29925b05425

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL