Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 kwi 2024, 01:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 gru 2013, 21:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2013, 12:46
Posty: 5
Nie jestem biegły w internecie (mam 76 lat). Mogę używać złych określeń. Przy pomocy wyszukiwarki (?) poznań-project.psne.pl chcę znaleźć określony akt metrykalny i wychodzą dziwy. Bym nie musiał zbyt dużo opisywać podam na przykładzie. Proszę znaleźć przy jej pomocy taki akt metrykalny (faktycznie istniejący) : Franciszek Zalas lub Zalasiak ( w akcie ksiądz użył praktykowanego zdrobnienia -
Zalasiak) - akt małżeństwa nr 7/1815 r. parafia Malanów. Po wprowadzenia tych danych (dwukrotnie; raz ZALAS raz ZALASIAK) ukazuje się komunikat o tym, że szukanie zakończyło się sukcesem ale jednocześnie wykazuje się poniżej dane o osobach, których nie szukałem.
Ręce opadaja. Czy to moja indolencja, czy wyszukiwarka - badziewie? Nie mogę tego zrozumieć: przede mną leży ksero rzeczonego dokumentu a wyszukiwarka go nie znajduje. Proszę o pomoc. Ryszard z Konina.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 22:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Ryszardzie, odpowiedź jest prosta.

Nie znalazłeś danego wpisu w bazie Poznan-Project, gdyż takiego wpisu w tej bazie w chwili aktualnej po prostu nie ma.
W zakładce "Zawartość" na stronie Poznan-Project, dokładnie pod tym adresem:
http://poznan-project.psnc.pl/page.php?page=content#p46
znajdziesz informacje, że Malanów jest zindeksowany jedynie w latach 1877-1884. Tylko małżeństwa z tych lat znajdziesz w bazie.

Nie jest to więc wina ani Twoja, ani wyszukiwarki, która z pewnością badziewiem nie jest ;)

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 22:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Ryza napisał(a):
Nie jestem biegły w internecie (mam 76 lat). Mogę używać złych określeń. Przy pomocy wyszukiwarki (?) poznań-project.psne.pl chcę znaleźć określony akt metrykalny i wychodzą dziwy. Bym nie musiał zbyt dużo opisywać podam na przykładzie. Proszę znaleźć przy jej pomocy taki akt metrykalny (faktycznie istniejący) : Franciszek Zalas lub Zalasiak ( w akcie ksiądz użył praktykowanego zdrobnienia -
Zalasiak) - akt małżeństwa nr 7/1815 r. parafia Malanów. Po wprowadzenia tych danych (dwukrotnie; raz ZALAS raz ZALASIAK) ukazuje się komunikat o tym, że szukanie zakończyło się sukcesem ale jednocześnie wykazuje się poniżej dane o osobach, których nie szukałem.
Ręce opadaja. Czy to moja indolencja, czy wyszukiwarka - badziewie? Nie mogę tego zrozumieć: przede mną leży ksero rzeczonego dokumentu a wyszukiwarka go nie znajduje. Proszę o pomoc. Ryszard z Konina.

1) W Poznań Projekt u góry po prawej jest zakładka o nazwie "Zawartość", przy parafii Malanów w powiecie Turek zapisano, że indeksowane są śluby z lat 1877-1884 (229 ślubów), więc wyszukiwarka nie pokaże ślubu z roku 1815, gdyż nikt tego roku nie zindeksował.
2) Wyszukiwarka to nie "badziewie" tylko żmudna praca bardzo wielu osób: twórcy projektu, twórców wyszukiwarki i przede wszystkim praca osób spisujących śluby z tych parafii, które znajdują się w bazie.
3) Po zakończeniu wyszukiwania oprócz szukanego ślubu /lub zamiast szukanego ślubu/ - pokazują nam się podobne nazwiska, często "przekręcone", a to zależy od wpisu księdza (wpisywał jak usłyszał i nie był świadom, że po latach ktoś zechce odczytywać jego pismo) i od wpisu indeksującego (jak odczytał)

Ps. Kuba mnie uprzedził z odpowiedzią, więc moje "pisanie" proszę potraktować jako uzupełnienie

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 22:20 
Offline

Dołączył(a): 14 cze 2008, 12:20
Posty: 90
Lokalizacja: Rawicz
Za to Ryszardzie interesujący Ciebie akt można zobaczyć na stronię internetowej szukajwarchiwach.pl, tutaj dokładny link do odpowiedniej strony księgi metrykalnej małżeństw z Malanowa - http://www.szukajwarchiwach.pl/54/782/0 ... /#tabSkany

Nie wiem czy znasz tą stronę internetową, udostępniane są tam dotychczas zeskanowane akta parafialne i USC z całej Polski a ich liczba ciągle się powiększa. Skan można powiększyć i wszystko dokładnie przeczytać i pobrać go na swój komputer.

Niestety tak to już jest, że informacji trzeba szukać w różnych miejscach w internecie, w jednym możemy je znaleźć a w innym niekoniecznie.

pozdrawiam

_________________
Adam

Czy ktoś odwiedza parafię w Wielkim Łęcku ( powiat działdowski w Warmińsko-Mazurskie) ? Poszukuję tam Nadrowskich i Nadolskich.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 22:51 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Do Kamila.
Jak nie wiesz o co chodzi i się nie znasz to nie pisz.

Rysiu, to ja. Zbieg okoliczności? Ale miło mi. A teraz dlaczego nie możesz znaleść.
W wyszukiwarce z parafi Malanów ( bo rozumię że o taką chodzi) są zamieszczone śluby zawarte w latach 1877-1884, jest zestawienie wchodząc w zawartość, ale nie wszystkie lata zostały zindeksowane lub nie ma więcej dostępnych akt z innych lat. Nie podajesz jaki przedział lat cię interesuje ale podejrzewam że jest to rok 1815 i nie mieści się on w podanym powyżej. Piszesz
Ryza napisał(a):
Czy to moja indolencja, czy wyszukiwarka - badziewie?
a więc to tak nie jest, dobrze aby Łukasz tego nie przeczytał.
Wywołany tutaj temat BaSIA to inna nasza wyszukiwarka szukająca wszystkie rodzaje akt z podanym nazwiskiem ale z parafii i USC Malanów nie ma zamieszczonych w tej chwili żadnych lat.
To tyle gwoli wyjaśnienia, pozdrawiam, Jacek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Malanów dodano w zakresie 1808-1876 do szukajwarchiwach.pl bardzo niedawno, ale skoro już dodano, to pewnie w niedalekiej perspektywie też wzbogaci on bazę danych PP. Natomiast lata 1808-1855 z Malanowa są od dość dawna w genetece. Widocznie ktoś je zindeksował z mikrofilmów, nie czekając na wskanowanie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 22:57 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Rysiu. W czasie jak ja pisałem i szukałem to popatrz ile osób starało Ci się pomóc.Nawet sam szef PP .Pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 10:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2013, 12:46
Posty: 5
Dziękuję wszystkim za pomocne wyjaśnienia, a za "badziewie" przepraszam. Podtrzymuje natomiast swoje samookreślenie "indolencja".


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL