Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 20:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 mar 2010, 19:28 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2008, 10:21
Posty: 138
Lokalizacja: Poznań
Serdecznie witam!!
Często mam pytania odnosnie internetu jako 6x Blond i proszę o pomoc.
Czytając w Cyfrowych Bibliotekach mam komunikat :
Ta witryna sieci WEb chce uruchomic następujący dodatek "DjuVuControlModule" z ""LizardTech" ( nie zweryfikowany wydawca ). Jeśli ufasz tej witrynie oraz dodatkowi i chcesz zezwolic na jego uruchomienie kliknij tutaj........
Nie wiem czy to bezpieczne i nie zezwalam i też nie mogę dalej czytać?
Co robić, proszę o wyrozumiałość!!! Pozdrawiam Małgośka

_________________
______________________________________
Serdecznie pozdrawiam małgośka _Klewen


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2010, 20:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Mój przepis na pozbycie się kłopotów byłby taki:

- ścignij, uruchom/zainstaluj ten program:
http://www.djvu.com.pl/download/DjVuBrowserPlugin.exe

- otwierając publikację z biblioteki (kliknięcie na 'Pokaż treść') spowoduje pojawienie się pytania:
'W jaki sposób wyświetlić treść tej publikacji?'
'How to display content of this publication?'

z 2 dostępnych opcji NIE wybieraj tej w której występuje słowo 'applet',
WYBIERZ tę gdzie występuje słowo 'przeglądarka/browser', np:
'Mam już zainstalowane odpowiednie rozszerzenie w mojej przeglądarce'
'Mam już zainstalowaną odpowiednią wtyczkę (pozostaw obsługę przeglądarce).'
'I have appropriate browser plugin (Let My browser handle publication's content).'

- Nie zaznaczaj (brak 'ptaszka') opcji :
'Zapamiętaj mój wybór.' / 'Remember my choice.'

- kliknij przycisk 'Pokaż'.
- miłego czytania!

Opis bazuje na WBC, w innych bibliotekach może być trochę inaczej lecz podobnie.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2010, 21:40 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2008, 10:21
Posty: 138
Lokalizacja: Poznań
Tomku !!
jednak jestem 8x Blond zrobiłam tak jak proponowałeś i nadal ten zapis się pokazuje.W WBC nie ma sprawy wszystko sie czyta ale w Lubelskiej i Pomorskiej Bibliotece taki komunikat występuje. Czy ktoś ma to podobnie? Może podam link : http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doc ... 8&from=FBC
Uśmiecham sie Małgośka

_________________
______________________________________
Serdecznie pozdrawiam małgośka _Klewen


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2010, 22:12 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2008, 10:21
Posty: 138
Lokalizacja: Poznań
Tomku
Jeszcze raz to ja. Nie dawało mi to spokoju - dlaczego tak? miałam od ptaszkowany -
Mam zainst odp. wtyczkę ( pozostaw obsługę przeglądarce )

zmieniłam ptaszka mam wbudowany applet DjuVu i pomogło moge teraz czytać
Nie rozumiem dlaczego ale czytam. Niżej podałam warianty ( u mnie po polsku, niestety za wcześnie urodzona )

W jaki sposób wyświetlić treść tej publikacji?

Sposoby wyświetlania treści:
Mam już zainstalowaną odpowiednią wtyczkę (pozostaw obsługę przeglądarce).
Wbudowany applet DjVu.
Zapamiętaj mój wybór.
dziękuję za pomoc dobranoc Małgośka

_________________
______________________________________
Serdecznie pozdrawiam małgośka _Klewen


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2010, 22:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Małgośka,

Tak to już jest z komputerami :-)
Sugerowałem nie zaznaczać opcji zapamietania wyboru bo czasem nie wiedzieć czemu przy kolejnej wizycie pliki były otwierane za pomocą appletu który ma mniejsze możliwości.

Gdyby problem wrócił (np. w kolejnej bibliotece) powinno pomóc (jeżeli użyszasz Internet Explorera 8 ):
- z menu 'Narzędzia' wybierz 'Zarzadzaj dodatkami', pojawi się nowe okienko
- znajdź linię z tekstem '(Nie zweryfikowany) LizardTech', poniżej będzie linijka 'DjVuCtl Class' najedź na nią myszką i naciśnij PRAWY klawisz myszy
- wybierz z małego okienka na samym dole 'Więcej informacji', pojawi się następne okno
- na dole będzie przycisk 'Zezwól we wszystkich witrynach', naciśnij go (lewy klawisz myszy)
- zamknij okienko klikając na przycisk 'Zamknij'

Efekt w sumie będzie identyczny z potwierdzaniem na 'tak' pytania które ciebie niepokoiło w każdej z bibliotek z osobna.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2010, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2009, 18:30
Posty: 109
Lokalizacja: Warszawa
Tomku
Ja też chciałem zasięgnąć porady, a mianowicie. W opracowanym tekście w tym zdjęcia i skany dokumentów np. 50 stron, dokonuje wpisów wewnątrz tekstu np 15 lub 37 str. Spotykam się w tym przypadku z buntem komputera. Opracowany tekst po wpisach nie chce sie rytmicznie przesuwać. Zdarza sie, że komputer w tym momencie fiksuje i zmienia litery.
Co mam zrobić?.
Pozdrawiam . Edward.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Edward
edward.zajac@wp.pl

Szukam:
- Zając - okolice Bojanowa, Kiekrza i Objezierza
- Psarski - okolice Bojanowa i Rawicza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2010, 08:42 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Za mało pamięci
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2010, 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Edwardzie,

Wydaje mi się że źródłem kłopotów są prawdopodobnie zdjęcia i skany.
Jeżeli do dokumentu wstawiasz obrazy w ich oryginalnej jakości są one prawdopodobnie bardzo duże.
Tak duże pozostają w opracowaniu pomimo że nie ma takiej konieczności - wykorzystujesz raczej tylko niewielką część informacji w nich zawartych.

Word umożliwia automatycznego dostosowanie wielkości wklejonych obrazów. Nie to powinno wpłynąć znacząco na jakość wydruku a przyspieszy pracę.
Spróbuj:
- zrobić kopię pliku swojego opracowania
- otworzyć plik, kliknąć myszką (zaznaczyć) któryś z obrazów
- zaznaczyć zakładkę 'Formatowanie' (prawdopodobnie właśnie ona się otworzy jako aktywna)
- teraz na pasku w górnej, lewej części ekranu znajdziesz ikonę 'Kompresuj obrazy', kliknij na nią
- otworzy się okienko, będzie w nim przycisk 'Opcje'. Po jego naciśnięciu sprawdź czy jako 'Docelowy format wyjściowy' zaznaczony jest 'Wydruk'
- naciśnij przycisk OK, wracamy do poprzedniego okienka (tutaj ma nie być 'ptaszka' w 'zastosuj tylko do wybranych obrazów') i też naciskamy OK
- zamknij i zapisz opracowanie, otwórz ponownie i zobacz czy będzie lepiej. Sprawdź też czy jakość wydruku nie uległa pogorszeniu.
- po dołożeniu nowych obrazów co jakiś czas operację warto powtórzyć
Jeżeli nie będzie poprawy może pomóc dołożenie pamięci, sporo też zależy od samego komputera.

Ewentualnie możesz wyłączyć wyświetlanie obrazów podczas edycji dokumentu:
- naciśnij przycisk Office (kółko z logo w górnej lewej części ekranu)
- na dole jest przycisk 'Opcje programu Word', naciśnij
- teraz wybierz po lewej stronie 'Zaawansowane'
- po prawej stronie znajdź opcję 'Pokaż symbole zastępcze obrazów' i zaznacz 'ptaszka', naciśnij OK
Nie będzie widać obrazków tylko ich granice, powinno działać szybciej przy edycji tekstu.
Aby przywrócić obrazki odznacz opcję j/w.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2010, 16:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
TomekD napisał(a):
Małgośka,

Tak to już jest z komputerami :-)
Sugerowałem nie zaznaczać opcji zapamiętania wyboru bo czasem nie wiedzieć czemu przy kolejnej wizycie pliki były otwierane za pomocą appletu który ma mniejsze możliwości......


Prawdopodobnie każda Biblioteka Cyfrowa ma swoją opcję otwierania. Ja urządziłem sobie to tak:
- folder "Biblioteki Cyfrowe",
- podfoldery osobne dla każdej biblioteki.
- po wpisaniu pierwszej zakładki wybieram i zaznaczam odpowiedni dla danej biblioteki sposób wyświetlania treści wybierając opcję : "Mam już zainstalowaną odpowiednią wtyczkę (pozostaw obsługę przeglądarce). [Przejdź do treści]" lub Wbudowany applet DjVu. [Przejdź do treści].
Kliknięcie na "Zapamiętaj mój wybór" powoduje, że wybrana opcja dla tej biblioteki jest domyślną i ptzy kolejnych zakładkach te pytania już się nie pojawiają.
Doszedłem do tego metodą prób i błędów ale się opłaciło Mam obecnie uporządkowanych w opisany sposób 26 podfolderów różnych BC i do rzadkości należy pojawienie się komunikatu o sposobie wyświetlania.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2010, 18:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2009, 18:30
Posty: 109
Lokalizacja: Warszawa
Tomku.
Dziękuję, będę ćwiczył. Na początek wyłączę z tekstu zdjęcia i skany.
Pozdrawiam. Edward.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Edward
edward.zajac@wp.pl

Szukam:
- Zając - okolice Bojanowa, Kiekrza i Objezierza
- Psarski - okolice Bojanowa i Rawicza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2010, 15:24 
Offline

Dołączył(a): 27 lis 2009, 21:52
Posty: 15
Lokalizacja: Poznań
Witam
W jaki sposób wydrukować tylko interesujący mnie artykuł ze strony gazety (Kuriera Poznańskiego) publikowanej w WBC.
I czy jest możliwość zmiany tła z szarego na biały, bo strasznie dużo tuszu zużywa się na wydruk takiego tła,ze starych gazet.
Czy aby wydrukować muszę zapisać przed tym stronę gazety w pdf.

Pozdrawiam serdecznie i jednocześnie życzę radosnych Świąt WIELKANOCNYCH

Janek9


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2010, 17:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Janku,

- otwórz publikację z WBC korzystając z wtyczki przeglądarki (nie appletu! - opis na początku wątku)
- znajdź interesujący artykuł, najedź na jego treść myszką i naciśnij jej PRAWY klawisz
- w małym okienku najedź kursorem myszy na 'Zaznaczenie', pojawią się kolejne opcje, gdzie wybieramy 'Zaznacz obszar'
- kursor myszy zmienił się na krzyżyk, można teraz zaznaczyć artykuł wskazując jego przeciwległe narożniki.
- mając już zaznaczony obszar widoczny w odwróconych kolorach (białe na czarnym) tak jak poprzednio naciskamy PRAWY klawisz myszy, dalej 'Zaznaczenie' -> 'Kopiuj do schowka'

Mamy obrazek w schowku, wklejamy go np. do darmowego GIMPa po polsku (do pobrania np. stąd http://www.instalki.pl/programy/downloa ... i/GIMP.php)

uruchamiamy GIMPa a dalej:
- wybieramy z menu 'Edycja'->'Wklej jako'->'Nowy obraz'

Teraz możemy spróbować zrobić coś z tłem. Będzie kłopot. Źródłem obrazka jest DjVu gdzie liczy się m.in wielkość pliku a wtedy obraz musi zostać rozmyty i być bez ostrych przejść czarno/biało.

Nie za bardzo znam się na obróbce grafiki, może ktoś podpowie lepszy sposób ?:
- wybieramy z menu 'Kolory'->'Poziomy...', mamy nowe okienko
- w środkowej części okienka mamy dwie pipety a obok nich cyferki. Nas interesuje prawa pipeta i liczba 255. Korzystając z przycisków ^v po prawej stronie 255 płynnie zmniejszamy wartość obserwując jak zmienia się nasz obrazek. Interesująca nas wartość to taka, przy której tło wydaje się być jednolite i bez plam. Tekst nieco blednie, ale tym się nie przejmujemy. Klikamy myszką przycisk 'OK'.
- ponownie wybieramy z menu 'Kolory'->'Poziomy...', mamy nowe, znane nam już okienko
- szukamy w jego dolnej części (obok 3 pipetek obok siebie) przycisku 'Automatycznie' i klikamy na nim. Naciskamy przycisk 'OK', okienko zamyka się.

Jak wygląda obrazek ?
Tło powinno być białe, literki będą niestety trochę 'wyżarte'. Coś za coś - można poeksperymentować z korekcją do jakiej zmniejszamy 255. W GIMP szczęśliwie mamy 'Edycja'->'Cofnij operację' (Ctrl+Z) więc zawsze możemy cofnąć się do punktu wyjścia.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2010, 22:51 
Offline

Dołączył(a): 27 lis 2009, 21:52
Posty: 15
Lokalizacja: Poznań
Witaj Tomku!
Bardzo serdecznie dziękuję za obszerne wyjaśnienie sprawy.
Jeżeli spotkam się z nazwiskiem Odoliński - to dam wiadomość

Załączam serdeczne życzenia pogodnych i rodzinnych Świąt WIELKANOCNYCH

Janek 9


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2010, 23:29 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
TomekD napisał(a):
Mamy obrazek w schowku, wklejamy go np. do darmowego GIMPa po polsku

Nie znałam tej metody pobierania wycinków z biblioteki cyfrowej, wypróbowałam...bardzo mi się przyda. Przyłączam się do podziękowań Janka.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2010, 19:08 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2008, 10:21
Posty: 138
Lokalizacja: Poznań
Witam ! tu znowu ja 6x Blond. Proszę o pomoc. Mam wykonany skan przez AP Poznan . Po zapłaceniu przelewem proszą w emailu o przesłanie potwierdzenia wpłaty aby było szybciej.
Wszystko ok, tylko w potwierdzeniu mam wydrukowane moje konto a chyba nie muszę tego podawać i nie umiem w tym dokumencie z banku rozszerzenie PDF skreślic mego konta .
Czy ktoś pomógłby mi? Po prostu nie umiem znalesc opcji Usuń, wytnij ? Pozdrawiam Małgośka

_________________
______________________________________
Serdecznie pozdrawiam małgośka _Klewen


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2010, 20:01 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Niby nie musisz podawać numeru konta, ale jak otrzymają przelew, to i tak będą go mieli :)
Ja bym tam nic z tym nie robił, ale jeśli już, to najszybciej jest zrobić zrzut ekranu (klawisz "Print Screen"), wkleić go do programu graficznego (chociażby Paint) i tam zamazać to co niepotrzebne. Wystarczy później plik zapisać z rozszerzeniem jpg i wysłać na e-mail.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2010, 20:54 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2008, 10:21
Posty: 138
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Piotrze!!
Siedziałam przy herbacie i tak myslałam o tym programie graficznym i tak zrobię ale z tym przelewem masz rację i tak mają dane a tak nie powinno być ech nie przeskoczy się tego. pozdrawiam Małgośka

_________________
______________________________________
Serdecznie pozdrawiam małgośka _Klewen


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2010, 21:31 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Odbiegając trochę od tematu.. Prawdę mówiąc to nie wiem na ile bezpieczne jest podawanie numeru konta (chyba nikt tego w żaden sposób nie wykorzysta?), ale do takich przelewów zawsze można sobie otworzyć nowe konto, na którym np trzymamy tylko konkretną ilość gotówki. Czy konta mamy w jednym banku, czy w kilku to nie ma praktycznie żadnej różnicy, ponieważ obecnie wiele banków oferuje swoje usługi zupełnie za darmo :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 gru 2010, 00:18 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Czy można zwiększyć nieco widok miniatur jpg w folderach w Windows XP?.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 gru 2010, 00:30 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Wymaga to zabawy z rejestrem Windows, ale można :) Tutaj instrukcja: http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/1037, ... iatur.aspx

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2011, 23:06 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zainstalowałam Chomika i w związku z tym proszę o radę. Na pulpicie siedzi i wierci się ten zwierzak, a to mnie bardzo denerwuje. Jak mam go usunąć albo gdzieś schować. Nie lubię gryzoni i jeśli on musi tu być to zrezygnuję z tego programu. :(

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2011, 23:18 
Offline

Dołączył(a): 06 sie 2009, 18:26
Posty: 110
Lokalizacja: Poznań
Na chomiku - prawym przyciskiem - odhaczyć " pokaż chomika' - powinien zniknąć z pulpitu - pozdrawiam Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2011, 23:33 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję, Ewo. Już sobie poszedł :)
A może jeszcze mi powiecie jak można pobierać na swój komputer z własnego Chomika pliki i foldery w całości.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 15:30 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Czy to dotyczy wszystkich komputerów? Czy warto sprawdzać pod wskazanym w wiadomości adresem i czy to bezpieczne?

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/8-marca- ... omosc.html

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 16:19 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
Genowefa napisał(a):
Czy to dotyczy wszystkich komputerów? Czy warto sprawdzać pod wskazanym w wiadomości adresem i czy to bezpieczne?

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/8-marca- ... omosc.html

sprawdzić zawsze można - jest to 100% bezpieczne. Jak na komputerze zainstalowany jest antywirus z aktualną bazą to komputer nie powinien mieć problemów 8 marca

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 18:54 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję za odpowiedź. Na szczęście mam cały czas aktualny program antywirusowy.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2012, 18:53 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2008, 10:21
Posty: 138
Lokalizacja: Poznań
Serdecznie Witam!!!! Dodam pomoc techniczna do aparatu cyfrowego
Czy ktoś z odwiedzających forum jest też posiadaczem takiego aparaty cyfr. Fuji - Fine Pix S5000 Mam już go ok 12 lat i nagle nie mogę wykonać fotek. Wiem, że to już starocie ale dla mnie ważny.......
Instrukcja do niego gdzieś znikła i co dalej? Ogromna prośba o pomoc !!!!!!!!!!!!!!!!!
Pozdrawiam z Poznania małgośka- Klewen

_________________
______________________________________
Serdecznie pozdrawiam małgośka _Klewen


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2012, 19:09 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 21:10 przez jado, łącznie edytowano 2 razy

Góra
  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 13:56 
Offline

Dołączył(a): 29 cze 2008, 10:21
Posty: 138
Lokalizacja: Poznań
Jacku Witam!!
Dziekuję za szybką odpowiedz, fajny link gdyż ja przedtem znalażłam instrukcje ale w j. francuskim. Po szybkim przejrzeniu, myśle ze mój problem tkwi chyba w zasilaniu.
Ponawiam prośbę czy ktoś ma taki aparat cyfrowy? Bo dyskusję mozna by przenieść na priv.
Serdecznie pozdrawiam Małgoska_ Klewen

_________________
______________________________________
Serdecznie pozdrawiam małgośka _Klewen


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 15:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
z mojego doświadczenia z aparatami cyfrowymi wynika, że jak aparat nie chce robić zdjęć to trzeba najpierw sprawdzić źródło zasilania a jak bateria( akumulator) jest dobra to należy sprawdzić kartę pamięci, która czasami lubi się zepsuć. Te dwa elementy można wymienić i wtedy wszystko gra. Natomiast jak bateria i karta są dobre, to raczej trzeba wymienić aparat, szczególnie wtedy jak ma za sobą wieloletnią służbę.Naprawy korpusu aparatu kompaktowego są nie tylko bardzo drogie, ale także trudno jest znaleźć fachowców, którzy naprawią z jakąś gwarancją dalszego użytkowania.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 16:21 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zadam pytanie, które (być może )wyda Wam się zaskakujące, bo pewnie nie wiem czegoś co dawno powinnam wiedzieć.
Indeksowanie. Czy jest sposób by mieć na ekranie komputera otwarty skan w jpg. i jednocześnie arkusz Excela w który wpisuję indeksy? Mogę mieć na ekranie oba pliki jednocześnie i pisać w Excelu czytając skan, ale jak przewijam skan ( powiększony-by lepiej widzieć) to plik Excela schodzi na dolny pasek i jest niewidoczny-muszę go stale otwierać-podnosić by dalej pracować. Czy można to jakoś "unieruchomić" ?
Za bardzo się nad tym dotychczas nie zastanawiałam, ale indeksowanie w BASI bardzo mnie rozpieściło :D -tutaj mam wszystko wyłożone "na stole" jakby w jednym pliku i to jest super.
Przepraszam, jeśli opisałam niezbyt zrozumiale o co mi chodzi...
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 16:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Danusiu w gornym prawym rogu sa 3 znaczki: kreska (do calkowitego zmniejszenia aplikacji), kwadracik i krzyzyk (do zamkniecia aplikacji).
Gdy nadusisz ten srodkowy to wtedy okienko programu sie zmniejszy. Mozesz po najechaniu myszka na brzegi programu tak to sobie zmniejszysz jak chcesz. Zrob to dla Excela i drugiego programu. Wtedy majac oczywiscie wystarczajaco duzy ekran, mozesz miec rownoczesnie otwarte i widoczne 2 programy. Ja to zawsze mam nieraz 6 rownoczesnie otwartych programow gdyz jest szybciej skakac z jednego na drugi.
Czy o to Tobie chodzilo?

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Ostatnio edytowano 31 mar 2012, 17:22 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 16:33 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 21:11 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 17:57 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Krzysiu, to o czym piszesz jest mi znane od zawsze. Ustawiam daw pliki: Przeglądarką skanów a obok , a właściwie na niej zmniejszony Excel. Szkopuł w tym , że nie mogę zmniejszać skanu na połowę ekranu, bo wtedy jest nieczytelny-wręcz odwrotnie robię-powiększam skan jpg do rzeczywistego rozmiaru i przesuwam pozycja po pozycji by dokładnie odczytać.I właśnie to "dotykanie " skanu sprawia, że plik Excela , który mam obok spada na dolny pasek.

Jacku Irfan View już miałam kiedyś zainstalowany. Faktem jest, że nie wypróbowałam go dla ułatwienia indeksowania. Tylko ...mnie się nie za bardzo podoba ta przeglądarka zdjęć. Nie potrzebuję takich opcji, zdjęcia "obrabiam " w programach fotograficznych a korzystam z przeglądarki Windowsa. Czy nie ma innego sposobu?tzn bez dodatkowych programów, które znowu coś mi pozmieniają w komputerze.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 18:53 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
Genowefa napisał(a):
Czy nie ma innego sposobu?tzn bez dodatkowych programów, które znowu coś mi pozmieniają w komputerze.
Jeśli dzielenie ekranu jest niewystarczające, to może Twój komputer ma możliwość podłączenia drugiego monitora? Większość notebooków ma tę możliwość oraz spora część nowszych komputerów stacjonarnych. Niektóre nowe telewizory mogą wystąpić w roli drugiego monitora, ew można dokupić drugi monitor np używany.

Opcja druga, "przerobić" rękoma autorów :-) ZOSIĘ do indeksowania (opisywania) dowolnych skanów.

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 19:04 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 21:11 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 19:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
amator napisał(a):
Opcja druga, "przerobić" rękoma autorów :-) ZOSIĘ do indeksowania (opisywania) dowolnych skanów.

O takiej opcji to mi się marzy od dawna. Nasi WSPANIALI programiści z pewnością potrafią coś takiego wymyślić, ale trudno wymagać by spełniali wszelkie nasze zachcianki.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 20:03 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
jado napisał(a):
amator napisał(a):
Jeśli dzielenie ekranu jest niewystarczające, to może Twój komputer ma możliwość podłączenia drugiego monitora? Większość notebooków ma tę możliwość oraz spora część nowszych komputerów stacjonarnych. Niektóre nowe telewizory mogą wystąpić w roli drugiego monitora, ew można dokupić drugi monitor np używany.

Nie śmiałem tego proponować :D ja tak pracuję przy indeksach chociaż nie tylko do tego mi służy drugi monitor.Jest to najszybsza możliwa metoda indeksacj z kiepskiej jakości grafologią przodków.


Już się szybciutko wycofuję z mojej "zachcianki". Możliwość podłączenia to mam, monitor też by się znalazł....ale wtedy potrzebowałabym większego pokoju na moją, nazwijmy, Pracownię :lol:
Słowem -popracuję nad indeksami jak dotychczas, mam nadzieję, że jak przeżyłam tyle czasu spisując te księgi w zwykły-czytaj niedogodny-sposób, to i dalej sobie pożyję :)

Dziękuję za chęci ulżenia mi w pracy :D

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 22:19 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2010, 21:25
Posty: 98
Mimo, że są możliwości, niewiele komputerów ma możliwość wpięcia dwóch kart graficznych - prędzej karta graficzna z dwoma wyjściami.
Nie bardzo mogę sobie wyobrazić, na czym konkretnie polega problem, ale podpowiem jeszcze jedną ciekawostkę.
gdy mamy uruchomionych kilka programów, zamiast minimalizować je z pomocą myszy, możemy użyć kombinacji klawiszy [Alt]+[Tab].
Jeśli w trakcie naciskania przytrzymamy klawisz [Alt], pojawi się nam okienko podglądu z aktywnymi aplikacjami.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2012, 23:34 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
W IrfanView jest taka opcja jak "Zawsze na wierzchu" dostępna w menu "Opcje". Po wyłączeniu zbędnych pasków i uruchomieniu jednocześnie Excela, można całkiem wygodnie pracować. Ogólnie jednak najwygodniejsze będą dwa monitory, bądź jeden większy. Dzisiaj ceny takich monitorów są już bardzo przystępne (a przecież duży ekran przydaje się nie tylko do indeksacji :)).

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2012, 12:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Można sobie pomóc wracając do tradycyjnej pracy "w oknach", jak w starych Windowsach.
1. Otworzyć dwie aplikacje do pracy (np. Irfan View czy inną przeglądarkę graficzną oraz plik w którym pracujemy na przykład Excel)
2. Kliknąć prawym przyciskiem myszki na pasek zadań na dole:
Obrazek
3. Zaznaczyć "Okna sąsiadująco w poziomie"

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2012, 15:03 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
skała napisał(a):
Ogólnie jednak najwygodniejsze będą dwa monitory, bądź jeden większy. Dzisiaj ceny takich monitorów są już bardzo przystępne (a przecież duży ekran przydaje się nie tylko do indeksacji :)
Piotr

Monitor mam duży , a ....także dużo dioptrii w szkłach okularów :lol: -stąd moje marudzenie.

Olu, dziękuję. Wstyd przyznać, ale zapomniałam o tej opcji.

Po wszystkich Waszych podpowiedziach trochę ruszyłam swoje "szare komórki" i już sobie poradziłam.Mam dwa obrazy obok siebie, nic mi nie ucieka, jest OK, podoba mi się ...dopóki znowu mnie nie złapie "marudzenie" :lol:
Pozdrawiam Was serdecznie

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2013, 12:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Mam pytanie do informatyków. Czy odpowiedź na e-mail, który otrzymałam na mój stary adres poczty internetowej, będzie bezpieczna dla mego laptopa ( wyposażonego w XP i Nortona)? Zaniepokoiły mnie znaki zapytania zamiast adresu pocztowego. Zrzut ekranu tego e-malia:
https://picasaweb.google.com/roman0612/Czasowe#5846616189694790242

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2013, 12:43 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
Jolanta napisał(a):
Mam pytanie do informatyków. Czy odpowiedź na e-mail, który otrzymałam na mój stary adres poczty internetowej, będzie bezpieczna dla mego laptopa ( wyposażonego w XP i Nortona)? Zaniepokoiły mnie znaki zapytania zamiast adresu pocztowego. Zrzut ekranu tego e-malia:
https://picasaweb.google.com/roman0612/Czasowe#5846616189694790242

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

spokojnie można odpowiedzieć a znaki zapytania prawdopodobnie pojawiły sie z powodu cyrylicy

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2013, 12:45 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Myślę, że te znaki zapytania to po prostu słowa "Andrij Knysz" w cyrylicy, która w tym miejscu nie ma możliwości wyświetlenia w prawidłowy sposób. Nawet widać, że jest 6 znaków w pierwszym słowie i 4 w drugim.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2013, 13:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Dziękuję :D

Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 21:57 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Czy jest program komputerowy, który odczytuje tekst z obrazu np.jpg do Worda . Może niezbyt jasno pytam. Chodzi mi o to, by nie przepisywać całych długich tekstów z prasy czy skanu w jpg ale przenieść treść do Worda . I nie chodzi mi o zrzut z ekranu. Chciałabym mieć tekst przeniesiony tak jakbym sama go przepisała.

Pozdrowienia

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 22:00 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
http://www.dobreprogramy.pl/Rozpoznawan ... ws,44.html

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 22:30 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Mikołaju, dziękuję za błyskawiczną podpowiedź.

Ten program ABBYY znalazłam dawniej w sieci. Tylko jest problem- on nie czyta w rozdzielczości 72 dpi , która przeważnie jest używana w internecie. Próbowałam odczytać nim stronę z WBC- nic z tego.
Może ja jestem gapa i tylko nie potrafię tego programu używać. Z drugiej strony tj, on płatny i ma nie najlepszą opinię. Jest tam program darmowy pod linkiem, który podałeś, ale tutaj to zupełnie się wystraszyłam, jak poczytałam komentarze. Nie chcę zaśmiecić sobie dysku, ani pozmieniać wyszukiwarki itp.
Jeżeli to jedyne programy do tego celu to już chyba pozostanę przy przepisywaniu. :(

W pierwszym poście użyłam sformułowania I nie chodzi mi o zrzut z ekranu.-tak jest faktycznie, ale miałam na myśli to, że ktoś może mi zaproponować właśnie zrzut z ekranu bezpośrednio na stronę w Wordzie zamiast żmudnego przepisywania.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 23:33 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 15:43
Posty: 144
ScreenshotReader_TB_RU v.9
opis:http://programyzadarmo.net.pl/?s=abbyy
plik do pobrania:
http://www.google.com/url?q=http%3A%2F% ... koO657aFqQ
Jeżeli będzie odpowiedni to na PW podam legalny klucz licencyjny.
Z rozpoznawaniem tekstu z gazet niestety są kłopoty wszystko zależy od jakości skanu(wystepują "krzaczki"),osobiście nie znam lepszego programu OCR.
P.S.Podaję jeszcze link do Flip Album standart free(zmienił nazwę):
http://www.flipalbum.com/fahome/product ... /index.php

_________________
pozdrawiam
Waldemar


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL