Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lip 2020, 21:05 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2020, 18:39
Posty: 2
Dzień dobry,

Piszę tutaj z nadzieją że uda mi się rozwikłać pewne niewiadome związane z kamienicą w której mieszkam. Posiadam skany elektroniczne pocztówek z okresu kiedy ulica nazywała się Fröbelstrasse, dwa zdjęcia w trakcie przemarszu wojsk radzieckich przez miasto - na zdjęciach widać elewację kamienicy wraz z otworem w ścianie po pocisku - w mieszkaniu od wewnątrz widać że została użyta inna cegła niż oryginalna, kilka historii zachowanych przez aktualnych mieszkańców.

Chciałbym wydatować kiedy kamienica została wybudowana, oraz kto był jej architektem, jakie działalności były wykonywane w jej przyziemiu(sutenerach) - to co wywnioskowałem analizując zdjęcia, zbierając informacje od mieszkańców:
- Piekarnia - opowiadane od mieszkańców - piece znajdowały się na podwórzu
- Być może drukarnia - z wyostrzonej pocztówki da się rozczytać bezproblemowo fuh, ***** erei - papier ***** lung - na grupie Stary Poznań, ktoś zasugerował BUCHDRÜCKEREI-PAPIERHANDLUNG, koleżanka po germanistyce powiedziała że to może być drukarnia, handel papierem bądź introligatornia.
- Sklep spożywczy - na fragmencie elewacji zachował się napis Victualien i H**dels - więc pewnie Victualien Handels - handel wiktualiami (ciężko zdatować kiedy ten sklep tam był)

Historia nazwy ulicy:
Wilda została włączona do Poznania 1900, ulica Wybickiego, znana była jako ulica prywatna Jarantowskiego - przemysłowca i inwestora.
Od 1906 roku ulica została nazwana Fröbelstrasse, po 1920 Wybickiego - po 1950 przez chwile byłą Drukarska i znów jest obecnie Wybickiego.

Historia kamienicy:
Znalazłem w swoim mieszkaniu, po skuciu tynku - szynę kolejową z roku 1903 użytą jako nadproże do drzwi lokalu usługowego poniżej. Pewnie kamienica była budowana między 1903 rokiem a 1910 kiedy została ulica nazwa Fröbelstrasse i znalazłem pierwszy spis mieszkańców kamienicy.

Historia mieszkańców kamienicy:
Udało mi się dotrzeć do dwóch roczników ze spisem mieszkańców na Fröbelstrasse, https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/public ... 64/content.
Niestety od strony aktualnego czerwca 1956 - numeracja była bardzo zmienna i aktualny numer 130 był inny w okresie 1900-1945 - w spisie powyżej jest najwyższy numer to 90.

https://www.google.com/maps/place/Wybic ... 16.9192813

Jakby ktoś chciał zdjęcia - znajdują się na dysku googla https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing - jeśli macie jakieś skany zdjęć, dokumenty dotyczące Wildy, wspomnienia rodzinne, historie a najlepiej dotyczące stricte Wybickiego - proszę dajcie znać.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2020, 00:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Piotrze,

Jak ktoś pisze Wilda to nie mogę milczeć :-)

Jeżeli przeszukasz Forum WTG:
https://www.google.com/search?q=wilda+s ... niazdo.org
znajdziesz sporo wpisów o Wildzie.

Być może też część odpowiedzi na twoje pytania - choćby o zmianach numeracji budynków na Górnej Wildzie.

Adres Wybickiego 1 pojawi się gdzieś po roku 1930, wcześniej był to budynek o formalnym adresie Górna Wilda 84.

Tak, była tam drukarnia - Marcina Załachowskiego, vide m.in:
https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show-c ... ?id=145254
(strona 90 publikacji, 88 skan)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2020, 08:09 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2020, 18:39
Posty: 2
Tomaszu,

Zaciekawiłeś z tym oficjalnym adresem Górna Wilda 84, kiedy na pocztówkach z okresu kiedy ta drukarnia była to ulica nazwy Kronprinzen-Ecke / Fröbelstrasse. Drukarnia należała do Marcina Załachowskiego i zaczynam szukać jego rodziny - na szczęście nazwisko niezbyt pospolite - więc może uda się coś w tym temacie ugrać i zebrać jakieś nowe źródła/zdjęcia i dokumenty a być może zdjęcia z tej kamienicy mieszkania.
Teraz muszę uderzyć do APP - dopytać się o spis ludności z okresu 1903 a 1909 - i może tak się uda wydatować rok wybudowania kamienicy - jakieś sugestie w poszukiwaniu architektów, dokumentów budowlanych z tego okresu? :)

Przeglądałem forum za informacjami dotyczącymi Wildy i trafiłem na to że często się zmieniał numeracja. Dopiero was znalazłem wczoraj wieczorem, i zaczynam się wgryzać w grupę.

Dziękuję za pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2020, 08:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Pewnie kamienica była budowana między 1903 rokiem a 1910 kiedy została ulica nazwa Fröbelstrasse


W spisie adresowym miasta Poznania z 1903 r. nie ma jeszcze ulicy Fröbelstrasse. Pojawia się w spisie z 1910 roku przy czym ta narożna kamienica ma dwa adresy: Fröbelstrasse 1 i Kronprizenstrasse 28 i 29. Zabudowane są wówczas działki oznaczone numerami 1-3, potem 4-14 oznaczone jako place budowy (Bauplatz), nr 15 zamieszkany i działki 16-17 również są placami budowy.
Jako właściciel kamienicy narożnej oraz nr 15 figuruje dr Jarnatowski, właścicielką nr 2 i 3 jest wówczas Maria Mendelska.
W roku 1913 powstaje nr 16. Jego właścicielem jest Tonn, mistrz rzeźnicki.
I taki stan utrzymuje się do zakończenia I WŚ.
W 1923 domy przy ulicy Wybickiego mają następujących właścicieli:
nr 1: Stanisław Kopytko zamieszkały Krzyżowa 7,
nr 2: R.Mendelski
nr 3: Wł.Szymański z Warszawy
nr 15: Cz.Wojnowska z Nowegodworu
nr 16: P.Tonn zam. Górna Wilda

W roku 1930 są zasiedlone również parcele 5, 6 (właściciel: fabryka wyrobów papierniczych "Karton"), 13 i 14.
W roku 1933 zabudowana jest również parcela nr 12, właścicielami są Jan Witajewski i Tadeusz Wojciechowski przemysłowiec (są równiez właścicielami domu 13/14)

Cytuj:
Teraz muszę uderzyć do APP - dopytać się o spis ludności z okresu 1903 a 1909 - i może tak się uda wydatować rok wybudowania kamienicy - jakieś sugestie w poszukiwaniu architektów, dokumentów budowlanych z tego okresu?

Jeżeli Cie to interesuje w spisach adresowych są dane mieszkańców poszczególnych lokali - imiona, nazwiska, zawody...

p.s. narożna kamienica jest częścią mojego dzieciństwa, mieszkałem na ówczesnej Dzierżyńskiego 162 i mijałem ją kiedy szliśmy z Dziadkiem na Rynek Wildecki....

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2020, 09:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Szurek napisał(a):
Zaciekawiłeś z tym oficjalnym adresem Górna Wilda 84, kiedy na pocztówkach z okresu kiedy ta drukarnia była to ulica nazwy Kronprinzen-Ecke / Fröbelstrasse. Drukarnia należała do Marcina Załachowskiego i zaczynam szukać jego rodziny
Piotrze,

Jak już pisał Paweł, aby było jeszcze trudniej pierwszy numer tego budynku to nie 84 tutaj jest numer 30:
Obrazek

Zbigniew Zakrzewski w 'Ulicami mojego Poznania' napisał:
'Jeszcze przed Fabryczną mijamy wzniesiony w roku 1923, niewysoki dom, należący przed wojną do Marcina Załachowskiego, właściciela drukarni'

Nie wiem czy znasz:
Wilda : dzielnica Poznania, 1253-1939
Magdalena Mrugalska-Banaszak
ISBN 8387847208


tam w wykazie wildeckich firm:
'nr 130 -W.Załachowski (od l. 30. XXw. Marcin), drukarnia; ok. 1905-1939'

W książce są też opisane wildeckie kamienice, z datami budowy, informacjami o architektach, budowniczych etc.
Nie ma niestety kamienicy która ciebie interesuje.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2020, 13:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Do tego co napisał Tomek:
Cytuj:
tam w wykazie wildeckich firm:
'nr 130 -W.Załachowski (od l. 30. XXw. Marcin), drukarnia; ok. 1905-1939'


dodam, ze Marcin Załachowski był właścicielem drukarni od 1926 roku, zamieszkały Górna Wilda 101, zmarły w 1955 roku, pochowany na cmentarzu przy ul. Bluszczowej. W 1923 figuruje jeszcze jako drukarz, zamieszkały Wierzbięcice 1.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 123 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL