Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 15:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lis 2018, 15:59 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry. Zwracam się do Państwa z prośbą o opinię i radę.
Sprawa dotyczy mojego przodka Nicolausa Koteckiego. Ożenił się on pod koniec roku 1830 w parafii Powidz z Cecylią Ciesielską, która zmarła 21.05.1831 r. w Ostrowie, w tejże parafii. Jego wiek zapisano w akcie ślubu jako "29" (wynika z tego, że urodzony został w 1801 r.). Nie doszukałem się aktu ślubu z jego kolejną żoną Marianną, która przy okazji urodzin jego dzieci była zapisywana jako "Chmiel", "Chmielonka" (a później chyba też jako "Chmielewska"). Szukając tego aktu natrafiłem w PP na akt ślubu Marianny Chmiel z Nicolausem Kataczyńskim z roku 1831. (Ostrowite Prymasowskie 5/1831). Znalazłem zapis tego aktu w bazie FS (ze względu na wymóg logowania nie wiem jak link ten udostępnić). Ewidentnie różne są nazwiska "Kotecki"-"Kataczyński". Zgadzają się natomiast: imiona ("Nicolaus"), wiek ("Kataczyński" w chwili ślubu ma lat 30>1801), miejsce zamieszkania (wieś Ostrów, parafia Powidz), stan cywilny (wdowiec), data drugiego ślubu też jest późniejsza od śmierci pierwszej żony (28.08.1831 r.). Dodać trzeba, iż tenże Ostrów to obecne Ostrowo (znajdujące się na półwyspie na Jeziorze Powidzkim).
Zgadza się wszystko poza kluczowym nazwiskiem pana młodego co jednak wyklucza aktualnie ujednolicenie tych dwóch postaci. Pragnę się jednak zapytać o to gdzie mógłbym szukać potwierdzenia lub wykluczenia tej ewentualności ? Dodam, iż dotychczas nie ustaliłem kiedy i gdzie zmarła Marianna Kotecka.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.
Dodaje akt pierwszego z opisanych ślubów (szerszy wypis znajduje się na PP, gdzie Kotecki występuje jako "Koteski").
https://szukajwarchiwach.pl/53/3456/0/1 ... OVO_SzT8Fg
akt śmierci pierwszej żony:
https://szukajwarchiwach.pl/53/3456/0/1 ... /#tabSkany
i dwa z aktów urodzin ich dzieci:
https://szukajwarchiwach.pl/53/3456/0/1 ... vNP_QLmdsQ
https://szukajwarchiwach.pl/53/3456/0/1 ... Q7R5gRhWIw

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Ostatnio edytowano 14 lis 2018, 21:08 przez Titas, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2018, 16:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ależ różnica między Kotecki a "Kataczyński" (forma zapewne jednorazowa i przekręcona) wcale nie jest, jak na standardy tamtych czasów, szczególnie znacząca.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2018, 11:31 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Łukasz Bielecki napisał(a):
Ależ różnica między Kotecki a "Kataczyński" (forma zapewne jednorazowa i przekręcona) wcale nie jest, jak na standardy tamtych czasów, szczególnie znacząca.


Dziękuję. Wśród moich innych przodków zdarzył się przypadek, iż ojciec i syn żyli w tym samym czasie z różnymi nazwiskami: "Fitas" ("-ak") - "Tytasiński", które pierwotnie funkcjonowało jako "Fiktas" ("-ak"). Ewolucja ta była jednak wynikiem wytłumaczalnego błędu w odczytaniu nazwisk i dużej mobilności tych przodków. Tu takiego wytłumaczenia nie mam (wpis "Kataczyński" można też odczytać jako "Katarzyński").
Zastanawia mnie jednak czy funkcjonuje jakaś inna, druga wersja ksiąg parafialnych z Ostrowitego Prymasowskiego ? W przypadku pierwszego ślubu Nicolausa Koteckiego zapis, który znalazłem w SzwA (parafia Powidz) jest on uboższy o imiona rodziców względem wypisu, który występuje w PP. Wskazuje to na jakąś podwójną buchalterię.
Pozdrawiam - L.W.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2019, 11:21 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Przyjrzałem się raz jeszcze aktowi małżeństwa Marianny Chmiel z Nicolausem Kataczyńskim. Jednym ze świadków był Adalbertus Pruszyński. Osoba o takich danych występuje w PP - parafia Witkowo, akt ślubu 11/1818 (zresztą w tym akcie występuje też Michaele Chmiel). Stanowi to dla mnie kolejną poszlakę wskazującą na Nicolausa Koteckiego, który w akcie pierszego swego ślubu wpisane ma miejsce pochodzenia właśnie Witkowo. Niestety, jest to tylko poszlaka.
Pozdrawiam.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2020, 07:54 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w pomoc w rozwiązaniu tej zagadki, czy nawet za samo zainteresowanie.
Odnalazłem zapis dotyczący ślubu (parafia Kleczew 16/1863) owdowiałej Marianny Koteckiej (z d. Chmiel, rodzice Andreas Chmiel i Julianna Reszel), wdowy po Mikołaju Koteckim co ostatecznie potwierdziło moje przypuszczenia.
Mikołaj Kataczyński (Katarzyński), który brał ślub z Marianna Chmiel w parafii Ostrowite Prymasowskie w 1831 r. to mój przodek Mikołaj Kotecki.
To zdeformowanie nazwiska w akcie ślubu o parę lat przesunęło uzupełnienie mojego drzewa genealogicznego o Chmielów z Ostrowitego Prymasowskiego.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2023, 22:55 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2023, 13:22
Posty: 1
Dzień dobry.
Mikołaj Kotecki jest również moim przodkiem . Linki w poście nie działają . Czy można
je odświeżyć ? Część informacji znalazłem , ale nie znalazłem danych z 1863 r. kiedy
to owdowiała po Mikołaju Marianna wychodzi powtórnie za mąż . Kogo poślubiła i czy
zmieniła nazwisko ?
Pozdrawiam - Michał Rzewuski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2023, 13:37 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
RzM242 napisał(a):
Dzień dobry.
Mikołaj Kotecki jest również moim przodkiem . Linki w poście nie działają . Czy można
je odświeżyć ? Część informacji znalazłem , ale nie znalazłem danych z 1863 r. kiedy
to owdowiała po Mikołaju Marianna wychodzi powtórnie za mąż . Kogo poślubiła i czy
zmieniła nazwisko ?
Pozdrawiam - Michał Rzewuski


Dzień dobry.

Ślub z Cecylią Ciesielską z 1830 r.:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 786fe289c3

Zgon Cecylii 18131 r.:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 3a6dc8547f

Nie pamiętam, które z urodzeń dzieci Mikołaja Koteckiego i Marianny Chmiel udostępniłem w linku. Na pewno są dostępne w serii z tej parafii (Powidz).

Informację o powtórnym zamążpójściu Marianny Chmiel (wdowy po Mikołaju Koteckim) znalazłem na PP. Jej drugi mąż to Józef Broniszewski. Marianna na pewno nosiła nazwiska po mężach, innej opcji nie było. Niestety, informacja w dokumencie tego ślubu a dotycząca śmierci Mikołaja, nie jest dokładna w zakresie miejsca. To mocny mankament dla moich poszukiwań.

Dokumenty ślubu Mikołaja Koteckiego z Marianną Chmiel i drugiego Marianny Chmiel mogę panu przesłać. Proszę podać @dres w wiadomości.

Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL