Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:06

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 paź 2018, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2007, 19:56
Posty: 72
Lokalizacja: Smolno Wielkie -lubuskie
Witajcie!
Mój niemiecki kolega poszukuje informacji o dawnym cmentarzu ewangelickim we wsi Miłostowo w gminie Kwilcz, niedaleko Międzychodu. Czy ktoś z Was wie coś na ten temat? Może są jakieś zdjęcia lub dokumenty na ten temat? Może ten cmentarz jeszcze istnieje, chociażby jego fragmenty?
Bardzo proszę Was o pomoc.

Józek

_________________
miłośnik genealogii i historii.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2018, 20:48 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.cmentarzeewangelickie-lodzki ... mn=wywiady
Wywiad z panią Hanną Raczyńską, społeczniczką z Miłostowa
Jednego dnia z dwóch stron Polski nadeszła informacja o pojawieniu się nowych cmentarników. „Lapidaria. Zapomniane Cmentarze Pomorza i Kujaw” oraz Frydhof oczekiwały, że pokażemy ich światu. Więc pokazujemy! Grupa zamknięta „Przyjaciele cmentarza ewangelickiego we wsi Miłostowo” nie pozwoliła na podejrzenie działań, zatem trzeba było oficjalnie prosić o kontakt administratorkę, czyli panią Hannę Raczyńską. Kontakt nawiązałyśmy błyskawicznie i teraz uchylamy rąbka tajemnicy.

Pani Hanno od czego zacząć?
(...)
"W 1891 roku Miłostowo stało się samodzielną parafia ewangelicką oraz założony został cmentarz, a w 1907 r ukończono budowę kościoła. Była tutaj szkoła podstawowa, młyn elektryczny, placówka pocztowa, gospoda oraz sklep kolonialny. Był to okres ożywionego rozwoju wsi Miłostowo. Cmentarz ewangelicki we wsi Miłostowo powstał ok. 1895 r. Chowani byli na nim mieszkańcy Miłostowa, ewangelicy zarówno dorośli jak i dzieci. Funkcjonował do końca II wojny światowej."
(...)

Jak i kiedy doszło do zainteresowania się cmentarzem ewangelickim?
"H.R. Lubię chodzić na spacery, czasem robię zdjęcia, więc zaglądałam na cmentarz. W takich miejscach czuje się „powiew historii”. Postanowiłam, że spróbujemy wspólnie (bo sama nie dam rady) ocalić chociaż trochę z naszej przeszłości."

Jak obecnie wygląda cmentarz?
"Obecnie cmentarz jest bardzo zaniedbany, zarośnięty krzewami, drzewami, zasypany liśćmi, nagrobki porośnięte mchem, połamane. Z każdym rokiem coraz bardziej zapomniany. Z opowieści wiem, że zaraz po wojnie zostały rozkradzione płyty nagrobne, krzyże żeliwne wywiezione zostały na złom, a kamienie z ogrodzenia poszły na budowę drogi. "

Jak ocenia pani to, co już zobaczyliście?
"H.R. W tej części cmentarza grobów jest sporo, ale w bardzo złym stanie. Bardzo trudno jest cokolwiek odczytać z zachowanych tablic. Z grobami nic na razie nie będziemy robić, bo tego nam chyba nie wolno, ewentualnie delikatnie je oczyścić z mchu."

Czy poza porządkowaniem macie jakieś plany?
"H.R. Jak uporządkujemy teren to myślałam, żeby zrobić dokumentację grobów, fotograficzną i opisową. Co dalej to zobaczymy. Bardzo chciałabym postawić jakąś tablicę informacyjną (to jest zabytek). Marzy mi się zrobienie spisu osób pochowanych na tym cmentarzu, ale to bardzo trudne."

...
https://pl.wikivoyage.org/wiki/Mi%C5%82 ... lkopolskie)
"Powstała w 1896 r. parafia ewangelicka w Miłostowie liczyła 767 dusz z Miłostowa i okolicy. Zabudowa wsi koncentruje się wzdłuż drogi biegnącej na osi wschód-zachód."
...
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... etego.html
foto
"Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany w 1902 roku w stylu neogotyckim dla miejscowej gminy ewangelickiej. Obecnie jako kościół filialny parafii w Kwilczu służy katolikom."
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2018, 21:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2007, 19:56
Posty: 72
Lokalizacja: Smolno Wielkie -lubuskie
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. To już jest coś! Pozdrawiam i serdecznie dziękuję
Józek

_________________
miłośnik genealogii i historii.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2018, 23:04 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
https://www.facebook.com/Milostowo/?ref ... intro_card
Miłostowo najstarsza wieś w powiecie międzychodzkim

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2019, 15:58 
Offline

Dołączył(a): 23 sty 2019, 21:00
Posty: 1
Witam!
Cmentarz ewangelicki w Miłostowie gm. Kwilcz istnieje. Jest bardzo zniszczony, ale w zeszłym roku w ramach akcji społecznej zaczęliśmy go (mieszkańcy) sprzątać. Jest tam dużo pracy, ale staramy się dbać o niego. Mogę udostępnić zdjęcia. Poszukuję wszelkich informacji na temat parafii ewangelickiej w Miłostowie, dokumentów, innych informacji, historii rodzinnych byłych mieszkańców Miłostowa. Chcielibyśmy również znaleźć dokumenty dotyczące osób pochowanych na tym cmentarzu, gdyż niewiele zostało do odczytania na nagrobkach. Może ktoś wie gdzie tego szukać.

Pozdrawiam
Hanna
hanna.raczynska@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 104 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL