Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ustalenie ojca
PostNapisane: 13 sie 2018, 16:22 
Offline

Dołączył(a): 14 sty 2018, 12:45
Posty: 27
Witam, mam problem z ustaleniem ojcostwa dotyczącego mojej praprababci Marii Rychlewskiej urodzonej w 1900 roku w Podrzewiu. Znalazłam dokumenty z których wynika, że matką Marii była Józefa Rychlewska( pojawia się drugie nazwisko Bazarnik, ale nie jestem pewna czy jest to nazwisko rodowe czy po mężu. Znalazłam akt urodzenia Marii https://szukajwarchiwach.pl/53/1923/0/1 ... /#tabSkany Z aktu wynika, że ojcem jest Stroschein a matką Józefa Rychlewska. Czyżby Maria była ich nieślubnym dzieckiem?

pozdrawiam i dziękuje,

Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2018, 16:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Akuszerka Helena Stroschein zgłosiła do USC urodzenie dziecka nieślubnego niezamężnej Józefy Rychlewskiej.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2018, 16:30 
Offline

Dołączył(a): 14 sty 2018, 12:45
Posty: 27
Dziękuje za szybką odpowiedź. Muszę przyznać, że gałąź rodziny Marii Rychlewskiej to dla mnie prawdziwa zagadka. Rozumiem, że w akcie urodzenia nie ma mowy o ojcu? pozdrawiam

Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2018, 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Tak, o ojcu Marii w akcie urodzenia nie wspomniano.

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2018, 12:30 
Offline

Dołączył(a): 14 sty 2018, 12:45
Posty: 27
Dziękuje Panie Jurku. Przeczuwałam, że historia Marii może być zagmatwana. Okazuje się, że jej Mama Józefa Rychlewska(ur.1867) sypiała ze swoim ojczymem( miała z nim dzieci) jeszcze kiedy żyła jej matka Kaatrzyna Rychlewska zd, Kardasz.( ur.1834) Wojciech Bazarnik ożenił się Katarzyną Rychlewską( wdową) gdy miał 22 lata natomiast Katarzyna miała wtedy 43 lata, a jej córka Józefa 10 lat. 13 lat później Józefa rodzi mu syna w roku 1890. Katarzyna umiera w 1895, a jej córka wychodzi za mąż za ojczyma w 1897. Myślałam, że ojcem Marii może być w/w Wojciech Bazarnik, ale tu pojawia się problem- wg Basi zmarł 1898, a urodził się w 1855(tyle tylko, że wg. opisu na Basi miał 45 lat jak zmarł, a nie 43). Gdyby zmarł w 1900 roku to potencjalnie mógłby być ojcem Marii, natomiast jeżeli 1898 to go wyklucza. W 1903 Józefa poślubia Tomasza Miężalika ( 59 lat), a ona ma w tym czasie 36 lat. W 1904 rodzi mu syna Stanisława. Potencjalnie ojcem mógł być: Wojciech Bazarnik, Tomasz Miężalik lub ktoś zupełnie niespodziewany. Tajemnica Marii zostanie chyba nierozwiązana.

pozdrawiam serdecznie

Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2018, 15:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Magda, skontaktuj sie z Piotr Trzybiński (e-mail: piotrtrzybinski@wp.pl)
oraz Robert Janowicz (e-mail: robin707@wp.pl)
/nazwiska i maile ze strony Poznan Projekt, przy nazwisku miedzy inymi
Miężalik/ z terenu USC Pniewy, moze beda mogli cokolwiek pomoc ?

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL