Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 06:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 sie 2018, 16:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Witam :)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/cf10e5116b12ac90

https://www.fotosik.pl/zdjecie/4a1ff1db1fbf50ae

https://www.fotosik.pl/zdjecie/fca1ee9969d430a2

Mam prośbę do osób, które zechcą zerknąć na zamieszczone zdjęcia i mogą mi pomóc. Jest to zdjęcie - kartka wysłana przez Jana Tworka do Weroniki Grzybowskiej ( żony, albo jeszcze narzeczonej - tego nie wiem) w 1916 r. w czasie I wojny światowej. Treść już znam, ale chciałabym się dowiedzieć, jak nazywała się jego jednostka i skąd to zdjęcie zostało wysłane. Podejrzewam, że można by rozpoznać to z pieczątek, ale ja tego nie potrafię i właśnie dlatego proszę o pomoc dobrych ludzi :) . Będę też bardzo rada z każdej uwagi, rady i wskazówki, aby jak najwięcej się dowiedzieć.

Z góry dziękuję :)

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2018, 16:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Feldpoststation 406 czyli poczta polowa 406, jednostka: 35 Batalion, 4 kompania, wysłane 16 marca 1916 roku.
Jeżeli Dziadek pochodził z rejonu do którego wysłał kartkę to został zmobilizowany w ramach V korpusu armijnego. Na pierwszym zdjęciu niestety nie ma żadnych oznak mundurowych, które mogłyby zidentyfikować, czy chodzi o piechotę czy artylerię. Wykluczam kawalerię - to specyficzny rodzaj wojsk.
Die Feldpoststation 406 była w Raume La Bassée

[edit] Jeżeli się nie mylę w grę wchodzą dwie jednostki: Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 155 lub Füsilier-Regiment „von Steinmetz“ (Westpreußisches) Nr. 37

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2018, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Pawle, baaaardzo Ci dziękuję za odpowiedź i wskazówki, gdzie mam dalej szukać.Jestem laikiem w sprawach wojskowości, więc rozumiesz, że takie informacje spowodują długie siedzenie przy komputerze...ale czego się dla dziadka nie robi ;)
Tak jak piszesz, Jan pochodził z Zakrzewa/ Jarocin/Krotoszyn. Ponieważ o dziadku wiemy tylko tyle, że był na wojnie, a jako pamiątka zostało tylko to zdjęcie, ciekawi mnie wszystko związane z tym okresem. Szczęśliwie dziadek wrócił z wojny ( w którym roku, nie wiemy) i zmarł w 1941 r. w Lutyni, gdzie jest pochowany, ale zbyt późno trafiłam na tę kartkę i list na niej. Na dokładkę połowa treści była zaklejona. Dopiero wczoraj fachowcy wyczyścili kartkę i mogłam przeczytać, co dziadek napisał do babci Weroniki oraz zobaczyć te pieczątki. Stąd moja prośba o wyjaśnienie historii.
Pawle, powiedz mi jeszcze, czy są jakieś listy poborowych czy wcielonych do armii pruskiej? Może można by sprawdzić, kiedy z tej wojny wrócił? Tak mi się marzy...;)
Gdybyś jeszcze natknął się na jakieś informacje dotyczące opisanej historii, będę rada je poznać.:)

Dziękuję i pozdrawiam :)

Jadwiga

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2018, 09:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Pawle, powiedz mi jeszcze, czy są jakieś listy poborowych czy wcielonych do armii pruskiej?


Nie spotkałem się z systematycznym spisem poborowych. Są listy oficerów i podoficerów pełniących funkcje dowódcze.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2018, 14:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Dzięki, Pawle:)

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL