Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wronki
PostNapisane: 10 kwi 2018, 22:42 
Offline

Dołączył(a): 16 mar 2014, 22:34
Posty: 10
Witam i proszę znawców historii Wronek o pomoc: czy istnieją spisy rzemieślników, cechów rzemieślniczych we Wronkach z okresu ok. 1900 roku ?
Z karty ewidencji ludności wynika, że mój pradziadek Józef Gawrych (Gawrich) był restauratorem we Wronkach, kilka lat przed 1900 r. do ok. 1905 r.
Chciałabym znaleźć potwierdzenie tej informacji np w historii Wronek, w spisach mieszkańców Wronek, spisach rzemieślników lub innych źródłach. Czy we Wronkach była to jedyna restauracja/karczma/gospoda czy jedna z kilku ? Jak należy rozumieć określenie restaurator w tym okresie ?
Będę wdzięczna, jeśli zechcecie podzielić się swoją wiedzą na ten temat, bądź za wskazanie źródeł informacji.
Pozdrawiam
Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wronki
PostNapisane: 10 kwi 2018, 23:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Sugerowałabym nawiązać kontakt z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wronieckiej.
http://www.tmzw.org.pl/strona-29-O_nas.html
Restaurator to zapewne dawny właściciel karczmy w pojęciu bliższym współczesności.
Nie wydaje się aby mógł figurowac w aktach cechowych, do prowadzenia tego biznesu nie trzeba było terminowania u majstra ani wędrówek czeladniczych.
Może być w księgach meldunkowych, poszukałabym publikacji o historii Wronek, albumów ze starymi zdjęciami, a przede wszystkim nawiązała kontakt z miejscowymi. Ogrom informacji.
Dalej, przejrzałabym bazę szukajwarchiwach (głównie pod kątem zasobu AP Poznań) oraz wykonała telefon do AP Piła. Współcześnie, dokumenty z Wronek trafiają do Piły, nie do Poznania.

Nie wiem czy to rodzina, ale Gawrychowie byli dość mocno rozgałęzieni; siedzieli m.in. w Boruszynie i Lubaszu.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wronki
PostNapisane: 11 kwi 2018, 05:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Nie wydaje się aby mógł figurowac w aktach cechowych, do prowadzenia tego biznesu nie trzeba było terminowania u majstra ani wędrówek czeladniczych.


W "Księdze adresowej przemysłu i handlu polskiego 1896" obejmującej swoim zasięgiem Wielkie X. Poznańskie, Prusy Wschodnie i Zachodnie, Śląsk oraz niektóre miasta niemieckie we Wronkach podano wyłącznie rzemieślników - mistrzów i czeladników - oraz właścicieli składów. Nie ma tam hoteli, zajazdów, restauracji czy szynków.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wronki
PostNapisane: 14 kwi 2018, 11:48 
Offline

Dołączył(a): 16 mar 2014, 22:34
Posty: 10
Dzięki, Asiu za wskazanie kierunków poszukiwań. Do tej pory nie udało mi się znaleźć spisów mieszkańców, ani materiałów dot. historii Wronek z interesującego mnie okresu. W moich poszukiwaniach bazuję tylko na internecie, ze względu na miejsce zamieszkania (poza Wielkopolską). Siłą rzeczy archiwa są dla mnie dostępne tylko w udostępnionej on line części.
Co do nazwiska Gawrych - to właśnie ta rodzina z parafii Boruszyn.
Pozdrawiam
Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wronki
PostNapisane: 15 kwi 2018, 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ewo,
jest Ktoś, kto poszukuje z Tobą kontaktu w sprawie rodziny Gawrychów.
Szczegóły napisałam w PV.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL