Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lis 2017, 23:07 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2016, 02:00
Posty: 9
S. p. starszy ogniomistrz Franciszek Bergm an 23 stycznia bieżącego roku zm arł w Szpitalu Okręgowym w Toruniu ś. p. starszy ogniomistrz Bergm an Franciszek. Zm arły cieszył się ogólną sym patią i poważaniem tak w szystkich przełożonych, jak kolegów i podwładnych. S. p. starszy ogniomistrz Bergm an rozpoczął swą służbę w a r ­ mii niemieckiej. Niezwłocznie po wybuchu pow stania wielkopolskiego wstępuje do Oddziałów wielkopolskich i bierze czynny udział w wypędzaniu Grenzschutzu, przy czym odznacza się niezwykłym męstwem i odwagą. Bierze następnie udział w wojnie polsko - bolszewickiej, podczas której zostaje odznaczony ze swe męstwo ?krzy­ żem walecznych". Ja k podczas boju odznaczał się męstwem, ta k podczas pokoju sumiennym i gorliwym pełnieniem swych obowiązków. Mimo, iż ś. p. starszy ogniomistrz Bergm an cierpiał już od 2-ch la t na poważną chorobę, to jednak wytr ał na posterunku dosłownie do ostatniej chwili, gdyż dnia 20.1 bieżącego roku, mimo wielkich dolegliwości pełnił jeszcze służbę. 21 odszedł do szpitala, jednak wszelkie zabiegi były już bezskuteczne. Los zrządził, że i żona ś. p. Bergm ana przebywała w tymże szpitalu, oczekując rozwiązania. Dnia 23.1 powiła żona ś. p. Zm ar­ łego córeczkę, o czym niezwłocznie zawiadomiono męża, który już przeżywał swe ostatnie chwile i w pół godziny później zmarł. Zm arły osierocił żonę i pięcioro dzieci. Pogrzeb Zmarłego odbył się bardzo uroczyście, przy udziale w ojska i tłumów ludności cywilnej, dnia 27.1 bieżącego roku. Paluszkiewicz Stanisław , chorąży
Informacja na stronie 195 ,,WIARUS "ORGAN KORPUSU PODOFICERÓW WOJSKA LĄDOWEGO, MARYNARKI W O JEN N EJ I KORPUSU OCHRONY POGRANICZA ROK IX WARSZAWA, 5 LUTEGO 1938 ROKU NR 6

CZY TEN WPIS DOTYCZY FRANCISZA BERGMANNA URODZONEGO W 1893 R.

Krzywiń (USC) - akt urodzenia, rok 1893

Franciszek , rodzice: Maciej Bergmann
, Marcianna Feld ,

JEŻELI KTOŚ MOŻE POTWIERDZIĆ ,ŻE WPIS DOTYCZY TEJ OSOBY TO PROSZĘ O INFORMACJE.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2017, 09:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Tutaj dotatkowe informacje:
http://nieobecni.com.pl/index.php?s=grob&id=200870

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2017, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2016, 02:00
Posty: 9
Dziękuję Grzegorzu za odpowiedź ,niestety nie roztrzyga mojego problemu .Na tablicy nagrobnej nie ma daty urodzin ,a komentarz przy tej osobie sam zamieściłem,gdy znalazłem ten artykuł przy okazji szukania informacji o Franciszku.

Pozdrawiam
GRZEGORZ B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2017, 20:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Na pewno nie rozstrzyga, ale zbliża.
Wiem, że w księdze cmentarnej brak wpisów z lat 1926 – 1937.

Na tablicy nagrobnej zmarły Franciszek Bergmann został opisany jako Mąż i Tatuś co prawdopodobnie oznacza że jego rodzina zamieszkiwała w Toruniu i tam w USC należy szukać aktu zgonu a być może aktu małżeństwa.
Wtedy można porównać daty urodzenia Franciszka Bergmanna urodzonego w 1893 r. w Krzywiniu i Franciszka z aktu USC.
Jeśli jesteś rodziną, nie będziesz miał z tym najmniejszego problemu.

Czy poniższy wycinek prasowy z 1925 r. dotyczący urodzenia dziecka dotyczy twojego Franciszka?

Obrazek

To też by wskazywało na stały pobyt Franciszka w Toruniu.

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2017, 23:18 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2016, 02:00
Posty: 9
Dzięki za zainteresowanie i informację ,ale jeżeli Franciszek z Torunia ,to ten z mojego drzewa genealogicznego (brat mojej babci) urodzony w 1893,to z tego co udało mi się ustalić rodzina wróciła w okolice Leszna.Niestety to informacje niepotwierdzone,a jedyne co skłania mnie, aby łączyć obu Franciszków to,że wujek był wojskowym ,a Franciszek z zdjęcia na nagrobku ,jest bardzo podobny do rodziny mego taty . Chciałbym uzyskać pewność ,a nie tylko snuć domysły,dlatego zacząłem ten wątek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2017, 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Cmentarz Garnizonowy w Toruniu posiada Księgę Cmentarną z zapisami z 1938 roku.
Czy sprawdzałeś zapisy tej księgi? Powinna być tam data i miejsce urodzenia.
http://kptg.pl/pl/artykuly/15-artykuly/52-cmentarz-garnizonowy-w-toruniu

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot], Google [Bot] i 111 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL