Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 sie 2017, 08:26 
Offline

Dołączył(a): 03 lut 2016, 17:38
Posty: 142
Witam na Forum!

Zwracam się do osób mieszkających w miejscowości Przyprostynia k/Zbąszynia o pomoc w sprawdzeniu czy na cmentarzu w Przyprostni
znajdują się groby:

Mojego Prapradziadka Franciszka Pioch (Piosik ur. prawdopodobnie w 1815 r.), który zmarł 13 maja 1859 roku - Aleksandrowo,
pochowany 16 maja 1859 r na cmentarzu Św. Stanisława, prawdopodobnie na cmentarzu w miejscowości Przyprostynia k. Zbąszynia.
Również na tym cmentarzu miał być pochowany Marcin (Martinus) Krawczyk (ur. 1833 zm. 22.07.1908 r.) ojciec mojej Prababci Zofii Pioch
z domu Krawczyk. Dowiedziałem się, że faktycznie jest grób Marcina Krawczyka lecz nie potwierdzenia co do dat urodzin i zgonu.

Dlatego zwracam się z prośbą do osób z tej miejscowości z prośbą aby będąc na cmentarzu zobaczyli czy moje informacje potwierdza się.

Z góry Wam wszystkim dziękuję, życząc miłego dnia.
Pozdrawiam
Marek :|


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2017, 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Oczekiwanie tego, aby na cmentarzu istniały groby sprzed >150 lat jest niestety trochę nierealistyczne. Pomijam nekropolie bardzo specyficzne, jak też pomniki osób zasłużonych i lokalnych właścicieli majątków.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2017, 11:11 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Bardzo rzadko, ale zdarza się tak jak przy kościele w Dębnie nad Wartą.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Church_of_the_Assumption_in_D%C4%99bno#/media/File:Debno_church_2.jpg

Cmentarz przy tym gotyckim kościele ufundowanym w latach 1440-1447 przez trzeciego Prymasa Polski i arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego Kota znajdował się dookoła kościoła. W połowie XIX wieku cmentarz zosatł zniszczony w czasie powodzi. Założono nowy cmentarz natomiast przy kosciele zachowało się kilkanaście grobów pochodzących nawet z XVI wieku (to groby, które przetrwały powódź).

Sam kościół jest jednym z najstarszych kościołów w Wielkopolsce. Polecam odwiedziny tym bardzie, że w 1831 był tam Mickiewicz. A w XIX wieku gdy działał w Dębnie zakład wodoleczniczy bywały takie osoby jak poeta Władysław Syrokomla czy skrzypek Apolinary Kątski.

Przy okazji jeszcze jedna ciekawostka. W Dębnie znajdują oryginały ksiąg parafialnych zawierające zapisy od 1851 roku!!!

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2017, 11:53 
Offline

Dołączył(a): 03 lut 2016, 17:38
Posty: 142
Witam!

Dziękuję za wszystkie informacje.
Przodkowie rodziny Pioch w latach 1800 - 1880 byli ludźmi dość majętnymi (tak przekazywali wcześniej moi Dziadkowie).

Pozdrawiam i czekam na informacje od mieszkańców Przyprostyni.
Jednak chyba zorganizuję sobie małą wycieczkę do tej miejscowości.
Jeszcze raz dziękuję
Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2017, 22:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:55
Posty: 110
Lokalizacja: Trójmiasto
Witaj Marku,

Ja co prawda wychowałem się po drugiej stronie jeziora Błędno (inaczej Zbąszyńskiego), ale od dawna mieszkam kilkaset kilometrów dalej. Więc niestety nie pomogę w wizji lokalnej. Jednak w necie można znaleźć krótkie informacje o cmentarzu w Przyprostyni, takie jak te pod tym linkiem http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... ialny.html:

Cmentarz w Przyprostyni należy do parafii zbąszyńskiej. Znajduje się w centrum wsi. Na terenie nekropolii znajduje się zabytkowy kościół cmentarny p.w. św. Stanisława Biskupa. Spacerując wśród wielu nagrobków warto zwrócić uwagę na znajdującą się przy głównej alejce kapliczkę z figurą Matki Boskiej, która jest miejscem pochówku zmarłych w II poł. XIX w. Ludwiki Krawczyk oraz Marcina Krawczyka.

Mam nadzieję że wspomniany wyżej Marcin to właśnie ten którego szukasz. Jeśli się zdecydujesz na wycieczkę do Przyprostyni, to pochwal się rezultatami. Znalezienie grobu przodka z tego okresu jest faktycznie nierealistyczne, a tym samym takie odkrycie to coś niesamowitego.

_________________
Pozdrawiam, Grzegorz

----------------------------

Poszukiwane nazwiska: Koch (Wysogotowo, Wygoda, Cieśle, Paczkowo, Świerczewo, Komorniki, Wierzeja), Knoll (Glinno i okolice Nowego Tomyśla), Barthold (Wysogotowo), Trzciński (Szreniawa i Marienberg)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2017, 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Groby przodków z pierwszych lat XX wieku trafiają się, choć raczej nieczęsto. Groby datujące się na pół wieku wcześniej to już jednak naprawdę byłoby niezwykłe.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2017, 11:53 
Offline

Dołączył(a): 03 lut 2016, 17:38
Posty: 142
Witaj Grzegorzu!
Witaj Łukaszu!

Podziękowania za otrzymane informacje.
Marcin Krawczyk był ojcem mojej Prababci Zofii Krawczyk po mężu Zofia Pioch. Marcin Krawczyk zmarł w wieku 75 lat, akt USC Kużnica Zbąska.
Gdyby to faktycznie był grób Ojca Zofii Pioch z domu Krawczyk, to byłaby niesamowita sprawa. Jednak będę musiał osobiście pojechać do Przyprostyni. Sprawdzę jeszcze czy Ludwika Krawczyk to osoba spokrewniona z poszukiwanym M. Krawczykiem.
Jeszcze raz dziękuję
Pozdrawiam
Marek Andrzejewski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2017, 20:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, 15:25
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań
Dziś pojechałem do Dębna nad Wartą i grobów z XVI wieku tam brak. Ale warto tam pojechać.

_________________
Pozdrawiam Włodzimierz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2017, 23:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
gerrard napisał(a):
Dziś pojechałem do Dębna nad Wartą i grobów z XVI wieku tam brak


Włodku, gdyby byli np. Mistrzami Zakonu Najświętszej Marii Panny to groby mogły by przetrwać ale naszych Przodków-Chudopachołków....raczej wątpliwe :wink:

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2017, 05:11 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Akurat w tym miejscu w Dębnie nie miałyby szans na przetrwanie groby starsze niż połowa XIX wieku. Postarała się o to Warta.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2017, 21:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
maro1950 napisał(a):
Witam na Forum!
Dlatego zwracam się z prośbą do osób z tej miejscowości z prośbą aby będąc na cmentarzu zobaczyli czy moje informacje potwierdza się.
Marek :|


Możesz też spróbować wrzucić pytanie (add request w research/my photo requests) na https://billiongraves.com/. Co prawda nie ma fotek z tego cmentarza, ale może akurat ktoś zajmie się Twoim zapytaniem.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2017, 15:33 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
gerrard napisał(a):
Dziś pojechałem do Dębna nad Wartą i grobów z XVI wieku tam brak. Ale warto tam pojechać.


Miałeś szczęście, że pojechałeś wtedy. Link do filmu prezentującego Nowe Miasto nad Wartą i okolice (w tym Dębno) po 12 sierpnia b.r.
https://youtu.be/tRbsYUUjO_Q

Od 9:01 do 12 minuty dojazd do Dębna i Dębno. 11:27 kościółek, plac przed kościołem naprzeciw plebanii, a później cmentarz w Dębnie :( :(

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2017, 08:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2013, 23:02
Posty: 38
Lokalizacja: Kębłowo/Zbąszyń/Przemęt
Kapliczka w Przyprostyni stoi nadal. Mam aktualne fotografie, ale też jakiś problem z ich umieszczeniem tutaj... może na prv?

Pozdrawiam
Krzysztof

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2017, 09:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2013, 23:02
Posty: 38
Lokalizacja: Kębłowo/Zbąszyń/Przemęt
Tekst z tablicy w kapliczce:
"KAPLICA
FUNDOWANA OD
MARCINA KRAWCZYKA
WŁAŚCICIELA
Z PRZYPROSTYNI
W ROKU 1882
TU SPOCZYWAJĄ
ZWŁOKI Ś.P.
LUDWIKI KRAWCZYK
Z DOMU KROMSKA ZM. 2.XI.1883
Ś.P. MARCINA KRAWCZYKA
UR. 13.X.1828 ZM. 23.III.1888
ZDROWAŚ MARIA"

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2017, 07:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Marku, no to Krzysztof zrobil Ci super sprawe :!: Tez bym tak chciala.... a tu nic....nowi czlonkowie rodziny/krewni chowani w tym samych grobach ale juz niestety nikt nie wspomina ich imion/nazwisk na nagrobku a wiekszosc nawet nie pamieta kto i gdzie jest pochowany.
Twoje szczescie Marku, ze krzyz ocalal a z nim te informacje :)

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2017, 06:18 
Offline

Dołączył(a): 03 lut 2016, 17:38
Posty: 142
Witaj Hanno, Krzysztofie, Marku, Pawle!

Dziękuję za otrzymane informacje, przepraszam, że dopiero odpisuję. Sprawdziłem lecz nie jest to osoba, którą poszukuję
Według posiadanego aktu zgonu - Marcin Krawczyk (syn Jana Krawczyka i Franciszki nazwisko nieznane) ojciec mojej
Prababci Zofii (żony Pradziadka Stanisława Piocha) zamieszkały w Kużnicy Zbąskiej, zmarł w tej samej miejscowości dnia 24 czerwca 1908 roku,
mając 75 lat i 8 miesięcy, lecz nie było informacji o miejscu pochówku Marcina.

Dziękuję jeszcze raz Wam wszystkim którzy zaangażowali się w moje poszukiwania i Przepraszam za tak póżną odpowiedź.
Poszukiwania prowadzę dalej, lecz chyba jest to niemożliwe ze względu na upływ czasu.

Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 117 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL