Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 20:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 kwi 2017, 21:54 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2017, 16:16
Posty: 136
Najtrudniejsze do odnalezienia są dla mnie daty śmierci osób urodzonych pod koniec XIX. i na początku XX. wieku. Starsze dokumenty są już dostępne w SZwA i w innych miejscach, świeże informacje można uzyskać u żyjącej rodziny, natomiast pomiędzy tym tworzy się wyrwa.

Nagrobków najczęściej już nie ma, osób mogących coś pamiętać jest niewiele lub pamięć już nie ta, a bez znajomości choćby roku śmierci trudno uzyskać informacje w USC.

Jakie kroki podejmujecie w celu uzyskania tych informacji? U mnie dla większości osób urodzonych w latach ok. 1850-1900 nie znam daty zgonu.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2017, 03:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5123
Lokalizacja: Poznań
Akty zgonu osób urodzonych w latach 1850-1900 są w większości jeszcze w USC. Ja piszę maile do USC, do których dana miejscowość należała i przeważnie mi się udaje. Gorzej jest wtedy, gdy poszukiwana osoba przed śmiercią zmieniła miejsce zamieszkania i np. przeprowadziła się do dzieci.

Przyłączam się do wypowiedzi Danki. Nie chodzi o wielkie wyrazy wdzięczności, ale chociaż o informację, czy przekazane dane się przydały, bo jeśli ktoś poświęca swój czas na poszukiwania, to taka informacja należy mu się "jak psu zupa" :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2017, 07:28 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2017, 16:16
Posty: 136
USC odnajdują akty bez znajomości roku śmierci? Wszystkie USC odpisały mi, że jest to niezbędne, bo muszą ręcznie przeszukiwać księgi i byłoby to zbyt czasochłonne bez znajomości roku.

Dziękuję za uwagi.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2017, 09:19 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2016, 11:05
Posty: 60
Witam

Zasadniczo często jest tak, że nie trzeba znać dokładnej daty ale pod warunkiem, że określisz jakieś ramy czasowe (najlepiej niezbyt duże), wtedy urzędnicy będą bardziej chętni aby przeszukać księgi.

Pozdrawiam
Damian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2017, 09:43 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2017, 16:16
Posty: 136
Właśnie tutaj mam problem, bo trudno o jakiekolwiek ramy czasowe. Nie wiem, czy dana osoba żyła 40 czy 70 lat. Nie mam punktu zaczepienia.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2017, 13:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5123
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Wszystko zależy od Urzędu. Dziś o 5,42 napisałem do USC w Śremie, a o 8,07 miałem już odpowiedź.
"Odpowiadając na Pana maila informuję, że w księgach zgonów Urzędu Stanu Cywilnego w Śremie w latach 1906-1956 nie zarejestrowano zgonu Pana Józefa Krzyżana."
Sprawdzili zatem 50 lat, ale w Śremie mają zdaje się skorowidze.
Z kolei USC w Tarnowie Podgórnym przeszukano kilkanaście ksiąg zgonów i odnaleziono akt zgonu mojej prababki, a podałem tylko, że zmarła po roku 1918. Przesłali mi również skan.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL