Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 lut 2018, 14:45 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2016, 15:46
Posty: 185
Witam
Wśród pamiątek po mojej Babci mam zdjęcie,o którym nikt z żyjacych członków rodziny nie potrafi nic powiedzieć.
Sądząc po strojach z jakiego okresu może pochodzić? Czy mogło być zrobione we Francji? ( to by trochę wyjaśniało)
Dlaczego panna młoda w ciemnej (czarnej?) sukni?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f87791770f74fd2e

pozdrawiam
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2018, 15:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Może strój Panny Młodej jest strojem ludowym/regionalnym ?

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2018, 16:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Nie jest to strój ludowy. Czarna suknia ślubna była dość częstym zjawiskiem w średnio zamożnych rodzinach. W kalendarzu genealoga z roku 2011 Teresa Swiatkowski dała zdjęcie swoich dziadków ze ślubu z 1905 roku gdzie panna młoda ma czarną suknię.

Gdy po upadku narodowowyzwoleńczych powstań, w okresie zaborów, polskie kobiety przywdziały żałobę narodową, ówczesne panny młode stawały przed ołtarzem w czarnych sukniach. Jedynym ślubnym akcentem był biały, choć zdarzał się i czarny, welon. http://www.obajtek.pl/moda-slubna/43-hi ... iekow.html

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2018, 16:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Aleksandro,
Aleksandra 1916 napisał(a):
Wśród pamiątek po mojej Babci
Czy Babcia była tylko 1x zamężna, jeżeli nie to czy zdjęcie jest z 1 ślubu ?
Aleksandra 1916 napisał(a):
Czy mogło być zrobione we Francji? ( to by trochę wyjaśniało)
?

Zdjęcie jest naprawdę mocno czarno-białe - suknia panny młodej chyba niekoniecznie musiała być czarna.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2018, 17:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Jolu, dziękuję że wspomniałaś zdjęcie mojej babci <3 chciałam własnie o tym napisać. Dodam że również ciemną suknię ślubną miała ok. 1914 roku pierwsza żona dziadka mojego męża. Piszę ciemną bo suknie te były niekoniecznie czarne, a często brązowe, granatowe....ale tak wyglądają na czarno białych fotografiach. Kierowano się przede wszystkim względami praktycznymi, taką suknię zakładano przez wiele lat na wszelkie uroczystości rodzinne, czy tez na niedzielne nabożeństwa. Oba śluby o których tu wspomniałam miały miejsce w Westfalii.
Być może że ta moda z czasem zanikła bo moja babcia macierzysta do ślubu w roku 1921 miała sukienkę białą i juz inny krój welonu, a ślub miał miejsce również w Westfalii.
Raczej wykluczyłabym Francję.
Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2018, 18:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Tereso,

Czy pierwsza żona dziadka twojego męża była panną ?

Aleksandra 1916 napisał(a):
Wśród pamiątek po mojej Babci
Aleksandro,
Dopiero teraz dotarło do mnie że niekoniecznie to Babcia jest na zdjęciu.


Wydaje się że w tych latach mogły być powszechne, w jakimś stopniu, zasady opisane tutaj:
Winniśmy na zakończenie parę uwag dla wdów i wdowców, wstępujących w powtórne związki małżeńskie.
Owóż przyzwoitość wymaga, ażeby wdowa wychodziła powtórnie za mąż dopiero w dwa lata po śmierci pierwszego męża.
[...]
Wdowa powinna wychodzić za mąż bez żadnej pompy, podczas gdy wesele wdowca może być równie hucznem jak wesele kawalera.
Strój ślubny wdowy powinien być poważny i niebijący w oczy, jednakże czarna suknia do ołtarza jest nie na miejscu.
Jeżeli, wbrew zasadom przystojności zwyczajowej, wdowa wstępuje w powtórne związki małżeński przed skończeniem żałoby po pierwszym mężu, to w takim razie nie powinna zapraszać na wesele żadnych gości.
[...]
Lubo zaznaczyliśmy wyżej, iż suknia ślubna wdowy powinna być skromna i nie bijąca w oczy, wszakże, gdy wdowa jest jeszcze osobą młodą ubiera się do ślubu biało i głowę stroi w dyadem z kwiatów pomarańczowych, ale bez mirtu i bez welonu.
Osoby starsze, przy dyademie, nie mogą być w białej sukni: - odpowiedniejszą jest suknia jasno-liliowa, albo srebrzysto-szara.

Oczywiście bardziej swobodne i praktyczne podejście do tematu ślubnego stroju też jest możliwym rozwiązaniem.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2018, 19:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Mam ślubne zdjęcie brata mojego dziadka.
Ślubował w Westfali z wdową, która ma na głowie piękny czepek, nie welon.
Chyba było zasadą, że wdowy nie ślubowały w welonach.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2018, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Cytuj:
Czy pierwsza żona dziadka twojego męża była panną ?

We wszystkich trzech ślubach o których wspomniałam panie młode były pannami.
"Księga obyczajów towarzyskich" z której urywki cytujesz dotyczyła raczej tzw. wyższych sfer (salonów). Oczywiście zamożne panie mogły sobie pozwolić na białą, bogatą suknię ślubną, któa często była suknią jednorazową. Rodziny średnio zamożne np. robotnicze, w moim przypadku górnicze, nie było stać na takie wydatki i stąd to praktyczne myślenie. Tylko biały, długi welon świadczył tym, że jest to strój weselny, no i bukiet (zresztą często ze sztucznych kwiatów).
Dodam jeszcze że moda (czy może raczej zwyczaj tu opisywany) dotyczy XIX i początku XX wieku.
Od lat 20 krój i kolor sukien już sie zmieniał - były lekkie i troche krótsze (odkrywały kostki) i nie byly już takie kosztowne.
Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2018, 10:36 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2016, 15:46
Posty: 185
Bardzo dziękuję za wszystkie posty.
Być może zdjęcie pozostanie dla mnie tajemnicą, to jednak każda informacja pogłębia moją wiedzę o życiu naszych przodków.

pozdrawiam
Aleksandra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2018, 16:42 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2018, 16:07
Posty: 2
Przychylam się do zdania p.Teresy - mi również to się kojarzy z Westfalią - takie stroje były dość powszechne od XIX/XXw. do lat 50. XXw. I nie miało związku ze stanem cywilnym panny młodej. Czarne suknie zakładano na wsi czy w niższych sferach. Około 1820 roku biały i jaśniejsze kolory "weszły na salony", wtedy nie kojarzono ich z dziewiczą czystością, ale z antykiem i modą empire. Mimo tej mody nadal wiele mieszczek brało ślub w czarnych lub ciemnych sukniach. Na wsiach czerń uważano za kolor świąteczny i uroczysty, szczególnie utrzymywało się to w kręgach protestanckich,gdzie potępiano luksus i wystawność, nie tylko w strojach. Około 1870 roku kolor biały pojawia się tym razem w szerszych kręgach i zaczyna być kojarzony z takimi wartościami moralnymi jak piękno, niewinność i czystość. Na wsiach jednak nadal królowała praktyczna czerń. Taką suknię można było ubrać jeszcze wiele razy, w przeciwieństwie do jasnej. Łączono ją z białym welonem,mirtowym wiankiem i kwiatami pomarańczy. Biały kolor nosiły dzieci i młode panienki. Począwszy od lat 20. XXw. decyzja co do koloru sukni ślubnej zależała od konkretnego środowiska społecznego.

Dla porówniania:
https://www.picclickimg.com/00/s/MTIwMF ... -de-_1.jpg
https://www.picclickimg.com/d/l400/pict ... A8s-de.jpg
http://www.tageblatt.lu/wp-content/uplo ... esfoto.jpg
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... LSjmxYA029

Zresztą podobnie było w Alzacji, tu foto na dowód - zakład fotograficzny mieścił się w Miluzie:
https://i.ebayimg.com/images/g/75YAAOSw ... s-l300.jpg


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 101 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL