Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 15:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 maja 2020, 12:10 
Offline

Dołączył(a): 03 kwi 2020, 08:46
Posty: 4
Nie jestem pewien, czy moje pytanie zostało przetłumaczone na język polski. Dlatego zadaję moje pytanie ponownie. Pomaga mi tłumacz komputerowy. Mam nadzieję, że tłumaczenie będzie dobre i zrozumiałe.

Mam do czynienia z historią mojej rodziny od wielu lat. Byłem bardzo udany z powrotem do 1780 roku. Teraz jednak osiągam swoje granice i po prostu nie mogę się dalej bez dalszej pomocy. Historia mojej rodziny jest następująca zgodnie z aktualnym stanem wiedzy:

Moja rodzina pochodzi z polskiej szlacheckiej rodziny, która najprawdopodobniej należała do herbu wspólnoty "Abed" (nasz rodzinny herb pokazuje na niebieskim tle łabędź stojący na wzgórzu, który trzyma rybę w dziobie). Z powodu niepokojów państwowych przed pierwszym rozbiorem Polski w 1772 roku część rodziny uciekła z Polski. Mam następujące fakty, które są udokumentowane otrzymanymi dokumentami lub pismami:

Józef von Ostrowski uciekł wraz z żoną Barbarą (z domu von Lipska) i dwójką swoich dzieci, Adamem i Marią Elżbietą, do stanów pruskich, podczas gdy co najmniej troje innych dzieci, a mianowicie Józef, Urszula lub Rosalia i inna córka, pozostało z dziadkiem na terenie posiadłości. Pierwszym schronieniem wydaje się być wówczas miasto Grünberg na Śląsku, ponieważ zachowana kopia aktu urodzenia zawiera następujący tekst:

Świadectwo chrztu:
W 1767 r. 26 grudnia lokator strzelnicy Józef von Ostroffsky na Śląsku Grünberg i jego żona, która była tu z Polski, urodziła syna, który został ochrzczony 30 grudnia tego samego roku w miejscowym kościele parafialnym i otrzymał imiona Johann Friedrich Wilhelm.
Jest to oficjalnie poświadczone na podstawie księgi chrztu miejscowego kościoła parafialnego (ur. 1767, nr 9).

Katolicki Urząd Parafialny

Mówi się, że Adam von Ostrowski urodził się w Grünbergu 24.12.1762, a Maria Elżbieta w 1766 roku. Niestety, nie ma na to dowodów.

Dla mnie Grünberg jest pierwszą wskazówką do poszukiwania pochodzenia moich przodków. Niestety, dokumenty z tego okresu wydają się być utracone (księgi kościelne itp.). Ale skoro Józef był najemcą strzelnicy, czy jest jeszcze możliwość badań w tym kierunku?

Dwa otrzymane listy nadają nazwy miejsc pochodzenia rodziny. Niestety, dane te różnią się. W swoim liście Józef podaje nazwę miejsca "Poplau", podczas gdy w swoim liście Adam opisuje miejsce o nazwie "Poplawy" w pobliżu miejsca "Sieciechow" niedaleko miasta "Radom". Należy oczywiście pamiętać, że obaj mogli próbować przenieść polskie nazwiska na niemieckie. Niemniej jednak opisy nie chcą pasować do żadnego miejsca. Wyjątkiem jest miejsce zwane "Popsawy" w pobliżu wsi "Opoczno" (woj. To miejsce jest ciekawe, bo niedaleko wsi są miejsca "Swieciechow" i "Radonia". Oba miejsca brzmią co najmniej podobnie do tych wymienionych przez Adama. Ale także miasto "Radom" znajduje się tylko około 70 km na wschód od niego.

Genealog już zrobił dla mnie tam badania. Nie ma jednak potwierdzenia, że to miejsce było poszukiwaną siedzibą mojej rodziny. Teraz znowu jestem zdumiony i szukam nowych wskazówek.
Być może wskazane jest również poszukiwanie rodziny "z Lipskiego"? Mówi się, że Barbara z Lipki była hrabiną. Jeśli to prawda, to może pochodzić tylko z rodziny Lipki, która należała do grupy "Ada" herbów. Tylko ta rodzina została podniesiona do niemieckiej liczby w 1637 roku. Ale tutaj też nie ma dalszych wskazówek.

Moje pytania są teraz następujące:

- kto może mi pomóc w poszukiwaniach w Grünbergu (Zielona Góra)?
- może mi ktoś pomóc w badaniach w Popawy?
- czy w Polsce są kluby byłych polskich rodzin szlacheckich (Szlachta), do których można się przyłączyć? Mówi się, że polska rodzina ostrowskich jest bardzo bogata w
dzieci, więc mam nadzieję na znalezienie potomstwa.

Dane dotyczące życia osób wymienionych:

Józef von Ostrowski, urodzony ok. 1722 r., zmarł 19.01.1800 r. w Flecken Zechlin w Brandenburgii, poślubia ok.
Barbara von Lipska, urodzona w 1736 roku, zmarła 16.02.1806 w Flecken Zechlin w Brandenburgii.
Adam von Ostrowski, urodzony 24.12.1762 w Grünbergu/Śląsku, zmarł 05.06.1843 w Berlinie
Maria Elżbieta von Ostrowski, urodzona w 1766 roku w Grünbergu na Śląsku, zmarła ???

Dziękuję za wsparcie i wiele pozdrowienia,
Thorge von Ostrowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 maja 2020, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Mogę tylko podać informacje o Związku Szlachty Polskiej:
http://szlachta.org.pl/dokumenty/lista-rodow.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85 ... y_Polskiej
http://www.antoniego26.pl/szlachta/stowarzyszenie.htm
http://szlachta.org.pl/verbum-nobile/verbum-nobile.html
Spis nazwisk szlachty polskiej:https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/55480/edition/71636?language=pl

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 15:37 
Offline

Dołączył(a): 03 kwi 2020, 08:46
Posty: 4
Witam Barbara,

dziękuję bardzo za wskazówki! W rzeczywistości znalazłem ten klub, jak również. Niestety, do tej pory nie udało mi się nawiązać żadnego kontaktu. Adresy e-mail nie działają i nie kontaktuję się z nikim przez telefon. Ale nadal będę próbował.

Pozdrawiam,
Thorge


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2020, 20:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Popławy:
http://ugslawno.pl/sites/default/files/ ... ia.pdf?935
[ strona 161]

Tutaj są informacje o Karolu Snarskim, współwłaścicielu Popław (strony internetowe otwierają się tylko w nowym oknie):

https://books.google.pl/books?id=O95lAA ... &q&f=false
https://books.google.pl/books?id=6IRPAA ... &q&f=false

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2020, 15:54 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2020, 17:06
Posty: 1
Szanowny Panie Ostrowski, jestem członkiem Związku Szlachty Polskiej. Brak reakcji ZSzP na Pana próby skontaktowania się wynikają zapewne z pandemii koronawirusa. Prawie wszędzie w Polsce wstrzymano działalność, ale mamy nadzieję, że wrócimy do normalności. Proszę cierpliwie czekać i ewentualnie ponowić korespondencję. Jeśli potrafi Pan udokumentować swoje pochodzenie szlacheckie, to myślę, że nie będzie problemów z przyjęciem do naszej organizacji. Zwracam uwagę na słowo "udokumentować", czyli przedstawić dokumenty, a nie oświadczenia. Dokumentami są wyciągi, kopie i potwierdzone odpisy z ksiąg metrykalnych. W Związku Szlachty Polskiej działa komisja wywodowa, która skrupulatnie sprawdza materiały genealogiczne. Zapisy metrykalne prowadzone były w Polsce od Średniowiecza przez parafie. Pierwszą sprawą jest to, czy w Pana przypadku były to kościoły katolickie, czy zbory ewangelickie. Wiem jak działać w archiwaliach katolickich. Starych katolickich danych metrykalnych może Pan szukać na Śląsku w Archiwum Archidiecezjalnym i Bibliotece Kapitulnej we Wrocławiu, ul. Kanonia 12 (muzeum@pwt.wroc.pl). Warto zwrócić się do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, ul. Długa 6 (sekretariat@agad.gov.pl). Informacji może dostarczyć strona internetowa: Genealogia.okiem.pl. Tam może się Pan dowiedzieć o różnych rodach szlacheckich noszących nazwisko Ostrowski, ale mających zupełnie inne herby. Być może ktoś z Pana rodziny trafił przed laty do Wielkopolski. Wtedy poszukiwania będą znacznie łatwiejsze, jeśli tylko zidentyfikował go i jego potomstwo Profesor Włodzimierz Dworzaczek, którego kwerendy ("Teki Dworzaczka") są zamieszczone w Internecie - patrz: wtg-gniazdo. Mnie "Teki" bardzo pomogły, ale mój ród jest ciągle związany z Wielkopolską i to od nie mniej jak 250 lat. Wszystkie usługi genealogiczne w archiwach są odpłatne. Dla celów genealogicznych kosztują mniej, notarialne są znacząco droższe.
Życzę sukcesów i dużo, dużo cierpliwości, Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2020, 15:34 
Offline

Dołączył(a): 03 kwi 2020, 08:46
Posty: 4
Dziękuję bardzo za informacje. Opis wsi Poplawy na stronie 161 gminy Sławno wskazuje na Józefa Ostrowskiego. Muszę sprawdzić, czy mogę uzyskać więcej informacji.

@ Marian:
Mam kontakty na tej stronie:

http://szlachta.org.pl/zarzad/zarzad-glowny.html

Jednak nie działa adres wymienionych osób. Wiesz dlaczego? Nie wiem, jak inaczej się skontaktować. Nie mam kontaktu przez telefon. Czy któraś z tych osób mówi po angielsku? Z kim mam się skontaktować?

Dziękuję za wsparcie i pozdrawiam,
Thorge


Uwaga:
Niestety nie mówię po polsku. Dlatego używam tłumacza Google!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2020, 13:29 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Hello Thorge !

Familie Ostrowski Popławy parafia Sławno

- Ludwik Ostrowski *ca 1730 + przed 1819 - 1812 mieszka Sławno,posesor
x 1794 Białaczów
Marianna Tekla Kuczyńska + po 1828

- Kazimierz Ostrowski *ca 1795 +? 1819 ekonom Olszowa Wola
x 31.10.1819 Lubania zapowiedzi
Tekla Badowska Córka Walentego i Anny Walewskiej

- Jan Nepomucen Ostrowski *15.05.1799 Mniszków +? - 1828 pisarz Białaczów

- Piotr Paweł Ostrowski *30.01.1802 Zachorzów +01.03.1843 Radzice - 1828 ekonom Janikowice,1843 ekonom Radzice
x 06.02.1828 Dabrówka n/Czarna
Kunegunda Rogowska *1807 Piotrków/Przedmieście Krakowskie/ch.10.02.1807 + po 1843 [ Córka Benedykta i Agnieszki Sobczyk]

- Józefa Ostrowska *1839 +09.06.1843 Chrzczonów parafia Drzewica

- Feliks Julian Ostrowski *21.11.1841 Chrzczonów


- Józef Ostrowski * ca 1748 + 24.03.1816 Popławy posesor Popław
x 1v Franciszka Więckowska
- Antoni Ostrowski * ca 1776 +? 1816 ma miano leśniczy
- Joanna Felicjana Teodozja Ostrowska *1786 Popławy /świadek Ludwik Skwarski /Snarski ?/,Marianna Leśniewicz /
- Marianna Ostrowska *1788 Popławy

x 2v Teresa Pomorska
- Wincenty Ostrowski *ca 1797 Popławy +16.04.1818 Popławy
- Salomea Ostrowska *1798 Popławy +28.08.1812 Popławy
- Antoni Felicjan *16.01.1799 Popławy /świadek Dominik Cieśliński,Marianna Leśniewicz/

tyle wstępnie,poszukam więcej

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2020, 17:29 
Offline

Dołączył(a): 03 kwi 2020, 08:46
Posty: 4
Witam Mirek!

Dziękuję bardzo! To imponująca lista. Niestety nie mogę jeszcze znaleźć znanego nazwiska.
Szukam małżeństwa Józef von Ostrowski z Barbarą von Lipską (herb Łada?) Około 1756/1758. Mówi się, że mieli wiele dzieci. Znane są następujące imiona dzieci:

Adam, * 1762
Maria Elisabeth, * 1766
Joseph i Ursula lub Rosalia, oboje starsze rodzeństwo Adama

Nie wiadomo, czy wszystkie dzieci urodziły się w Popławiu.

Moją jedyną wskazówką jest list od Adama. Napisał ten list jako dorosły mężczyzna. On pisze:
„Starsze dzieci pozostały u dziadka. Dziadek mieszkał na osiedlu zwanym Popławami, które podobno znajduje się w Sieciechow (Świeciechow?) W pobliżu miasta Radom”.

Mam nadzieję, że Google tłumaczy ten tekst wyraźnie!

Dziękuję i pozdrawiam,
Thorge


Uwaga:
Niestety nie mówię po polsku. Dlatego używam tłumacza Google!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL