Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 14:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 56  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 paź 2009, 23:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2009, 23:12
Posty: 108
Lokalizacja: Bydgoszcz
JacoL napisał(a):
... a ja się natknąłem na ogólnopolską: http://www.przodkowie.com/metryki/index.php?lit=0
J

Na wymienionej stronie jest link do "Poznan Project" ale niestety błędny.
pozdrawiam
Leszek

_________________
Leszek Umiński
http://uminski.name/
http://www.madalinski.info/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2009, 22:11 
Offline

Dołączył(a): 20 maja 2009, 21:23
Posty: 4
Ja również chętnie pomogę, ale pod warunkiem, że będę mogła indeksować w domu tak jak Basia. Ewentualnie dojazd do Wrocławia. Pozdrawiam Bożena

_________________
Pozdrawiam Bożena B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 paź 2009, 11:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Witam,

Łukaszu, jak wyglada sytuacja z parafią w Zdunach? Chętnie bym się tym zajęła, ale mam kilka pytań, ponieważ jeszcze tego nie robilam.
Czy moge np. sfotografować księgi i póżniej indeksować je w domu?
Czy ktoś moze wie jak podchodzi do tego pomysłu tamtejszy ksiądz?

A przy okazji:
Czy ma ktoś dostęp do danych z parafii Krośniewice (powiat kutnowski, woj łódzkie)?
Pozdrawiam
Ania

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 paź 2009, 14:47 
Offline

Dołączył(a): 14 wrz 2009, 21:07
Posty: 18
Lokalizacja: Poznań
Mikrofilmy z parafii Krośniewice znajdują się w Archiwum Państwowym w Łodzi
można je zamówic ("ściagnąć ") np. do Archiwum we Wrocławiu -XIX wieku.
http://www.lodz.ap.gov.pl/mflusc.html

Pozdrawiam Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2009, 17:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2009, 19:22
Posty: 7
Witam,

czy ktoś z Państwa posiada informacje na temat starszych ksiąg metrykalnych parafii Sowina pow. Pleszew (w XVIIIw. w Sowinie zaczyna się historia jednej z gałęzi mojego drzewa - nazwisko Elsner). Wiem, że księgi XIXw. znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu, natomiast w wyszukiwarce Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu Sowina nie występuje :x . Na stronie Projektu Poznań znalazłem informację, że oryginały znajdują się w parafii. Czy ktoś się orientuje jaki obejmują okres?

Pozdrawiam
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2009, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
J1anka napisał(a):
Witam,

Łukaszu, jak wyglada sytuacja z parafią w Zdunach? Chętnie bym się tym zajęła, ale mam kilka pytań, ponieważ jeszcze tego nie robilam.
Czy moge np. sfotografować księgi i póżniej indeksować je w domu?
Czy ktoś moze wie jak podchodzi do tego pomysłu tamtejszy ksiądz?


Trudno powiedzieć, trzeba się z nim skontaktować. Przypuszczalnie faktycznie są tam księgi ślubów obejmujące zakres lat objęty Projektem, więc oczywiście zachęcam do spróbowania.

Ogólnie można powiedzieć, że proboszcz parafii dysponuje księgami według własnego uznania, choć oczywiście obowiązują go również normy ogólne Kościoła, w tym wytyczne diecezjalne. Zazwyczaj jednak proboszczowie zgadzają się na samo spisanie ślubów w formacie Projektu, po wyjaśnieniu jego założeń: projekt nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, udostępnia jedynie podstawowe dane i to osób dawno nieżyjących, nie łamie zatem prawa i dobrych obyczajów :D . Jeśli chodzi o fotografowanie ksiąg, to sprawa jest kontrowersyjna i tutaj nie zalecałbym upierania się przy takiej prośbie, bo proboszcz ma prawo mieć uzasadnione obawy. W efekcie można nie uzyskać nic, nawet zgody na obejrzenie księgi.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2009, 20:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Bożena napisał(a):
Ja również chętnie pomogę, ale pod warunkiem, że będę mogła indeksować w domu tak jak Basia. Ewentualnie dojazd do Wrocławia. Pozdrawiam Bożena


Otóż niestety obecnie realną pomoc w Projekcie można wyświadczyć indeksując w miejscu przechowywania akt. Nie mamy takiego źródła skanów, jak np. Towarzystwo pomorskie, które rozsyła skany całych parafii wszystkim chętnym do pracy. Na obecnym etapie prac Projektu, większość luk to są akta niezmikrofilmowane, czyli znajdujące się w parafiach i niektórych archiwach. Najwięcej jest tych materiałów w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i parafiach dawnego woj. kaliskiego - będę więc szczególnie wdzięczny za zgłoszenia pomocy osób, które mogą się w tamte miejsca wybrać.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2009, 22:38 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Pozdrawiam Bożena

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 23 paź 2009, 23:22 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2009, 22:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 10 sty 2012, 22:21 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2009, 14:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2009, 19:22
Posty: 7
Chrystian Orpel napisał: "Z moich dawnych notatek z Sowiny sluby sie zaczynaja od 1645 r.
Co do chztow i zgonow, juz nie moge powiedziec, cos tam napisalem dopiero od 1795 r."


Bardzo Panu dziękuję za optymistyczną odpowiedź (obawiałem się, że księgi mogą już nie istnieć).
Mam jeszcze jedno pytanie: czy księgi są w parafii, czy też korzystał Pan z archiwum?
Gdzie, tak naprawdę się one znajdują?

P.S. Dworzaczek notuje metrykalia Sowiny od 1645.

Pozdrawiam
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2009, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 10 sty 2012, 22:22 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2009, 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
AKTUALIZACJA BAZY

Doszło ok. 11000 nowych rekordów, mamy już w bazie ponad 2/3 małżeństw katolickich z lat 1835-1884!
Serdeczne podziękowania dla wszystkich włączających się w Projekt.

NOWE PARAFIE: Śrem; Kwilcz (pow. Międzychód); Brody (pow. Nowy Tomyśl); Karmin i Sowina (pow. Pleszew); Parzęczewo (pow. Śmigiel); Obra (pow. Babimost); Skulsk, Szymanowice i Wilczyn (pow. Słupca); Błaszki (pow. Kalisz)

UZUPEŁNIENIA: Murzynowo Kościelne i Iwno (pow. Środa); Pogorzela (pow. Koźmin); Marzenin (pow. Witkowo); Parlin i Trzemeszno (pow. Mogilno); Buk (pow. Grodzisk); Pleszew; Dziewierzewo (pow. Żnin); Bytyń i Pniewy (pow. Szamotuły); Gniewkowo (pow. Inowrocław); Ostrzeszów; Olszowa (pow. Kępno); Pępowo (pow. Gostyń); Lwówek (pow. Nowy Tomyśl); ewangelickie - Nowy Tomyśl

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2009, 17:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 952
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Bardzo wielkie dzięki,czekałam na Pogorzelę i Pępowo. :D :D :D Basia

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2009, 21:08 
Offline

Dołączył(a): 30 paź 2009, 18:22
Posty: 26
Lokalizacja: Poznań
Od dawna ślędzę Poznan Project i muszę przyznać, że nabiera on sporych rozmiarów. Jestem pełen uznania dla twórcy pomysłu i wszystkich osób, które podejmują się zadania indeksacji. Przy okazji bardzo dziękuję.
Dziś pojawiła się parafia Szymanowice (pow. Słupca) szczególnie mnie interesująca. Obecnie w bazie z tej parafii umieszczono 44 wpisy z lat 1866-1867. Wśród nich są 3 wpisy, które mogą mieć związek z moją rodziną. W związku z tym mam pytanie czy można się spodziewać, że w przyszłości będzie więcej wpisów z tej parafii obejmujących też szerszy zakres lat?

_________________
Pozdrawiam
Mariusz

Poszukuję: Brzeziński,Borowski,Burchacki,Juszczak(Tomice,Szymanowice-gm.Gizałki-pow.pleszewski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2009, 21:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
princy napisał(a):
czy można się spodziewać, że w przyszłości będzie więcej wpisów z tej parafii obejmujących też szerszy zakres lat?


Odpowiedź jest banalna i ta sama co zawsze: jak się zindeksuje, to będzie :)

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2009, 22:32 
Offline

Dołączył(a): 30 paź 2009, 18:22
Posty: 26
Lokalizacja: Poznań
Cóż, po głębszym zastanowieniu stwierdzam, że tej banalnej odpowiedzi byłem świadomy :)

_________________
Pozdrawiam
Mariusz

Poszukuję: Brzeziński,Borowski,Burchacki,Juszczak(Tomice,Szymanowice-gm.Gizałki-pow.pleszewski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2009, 12:50 
Offline

Dołączył(a): 15 lut 2008, 23:54
Posty: 40
Lokalizacja: Rogoźno
Łukasz Bielecki napisał(a):
... jak się zindeksuje, to będzie :)
Pozdrawiam,
Łukasz


To ja zapytam, jakie są dopuszczalne lata które można indeksować i publikować ? do którego roku.
I może ... czy gdy już (lub równolegle) będą zindeksowane małżeństwa, z myślą głównie genealogiczną jest możliwe stworzenie projektu "urodzenia" i "zgony" ? wzorem innych Towarzystw Genealogicznych, tyle ze z genialna wyszukiwarka rodem z "Poznań Projekt" ;)

pozdrawiam
Waldek G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2009, 14:06 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

myślimy o tym, aby w przyszłości wykorzystać oprogramowanie Poznań Project do utworzenia bazy danych urodzeń i zgonów. Najprawdopodobniej nie nastąpi to jednak prędko, bowiem póki co priorytetem jest dokończenie bazy danych małżeństw.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2009, 14:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
waldek napisał(a):
jakie są dopuszczalne lata które można indeksować i publikować ? do którego roku.


Do bazy przyjmuję śluby z lat 1820-1889, z terenu całej szeroko rozumianej Wielkopolski, tj. XIX-wiecznej prowincji Poznańskiej plus obszar Wielkopolski wschodniej mniej więcej w dzisiejszych granicach województwa wielkopolskiego, plus rejon Wałcza, Złotowa, a także z parafii leżących w bezpośrednim sąsiedztwie powyższego obszaru. W przyszłości chętnie włączyłbym resztę Kujaw i ziemi chełmińsko-dobrzyńskiej, ale to nieprędko. Nie przewiduję ekspansji na Śląsk, ani na Pomorze, czy w sieradzkie :)

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2009, 14:17 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
waldek napisał(a):
I może ... czy gdy już (lub równolegle) będą zindeksowane małżeństwa, z myślą głównie genealogiczną jest możliwe stworzenie projektu "urodzenia" i "zgony" ? wzorem innych Towarzystw Genealogicznych, tyle ze z genialna wyszukiwarka rodem z "Poznań Projekt" ;)

Jeśli znajdzie się zapaleniec, dyspozycyjny, gotów by tę całą ekipę osób indeksujących obecnie wlkp. chrzty i zgony dla Geneteki utrzymać w ryzach przyszłego projektu - to owszem. Ci z nas, którzy indeksowali już cokolwiek dla Geneteki, mają pewne przemyślenia w temacie. Ale do ich realizacji potrzebny jest KOORDYNATOR.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2009, 22:36 
Offline

Dołączył(a): 15 lut 2008, 23:54
Posty: 40
Lokalizacja: Rogoźno
Pozwolę sobie pociągnąć i drążyć ten wątek, gdyż w obecnym projekcie nie mam realnie jak pomóc ...

mac napisał(a):
Witam,
myślimy o tym, aby w przyszłości wykorzystać oprogramowanie Poznań Project do utworzenia bazy danych urodzeń i zgonów. Najprawdopodobniej nie nastąpi to jednak prędko, bowiem póki co priorytetem jest dokończenie bazy danych małżeństw.

a czy nie ma możliwości robić tego bądź przygotowywać w tym samym czasie ?
zdaje sobie sprawę ile to pracy, jest jednak kilka pozytywów, czego nie ma w wpisach ślubnych często można odszukać w urodzeniach jak i w zgonach, "Poznań Projekt" jest genialna bazą z wyśmienitą wyszukiwarką, czy można ... zrobić jeszcze lepiej ?
tu pytanie od strony informatycznej
czy jest możliwe na tej samej zasadzie wyszukiwania np obok "Akt oryginalny" wstawiać obok np. "zgon" i "urodzenie" ? i np. to równocześnie z bazą małżeństw sukcesywnie uzupełniać ?
W przyszłości pewnie by się też przydała wyszukiwarka urodzonych i zmarłych no ale od czegoś można zacząć.

Bartek napisał(a):
waldek napisał(a):
I może ... czy gdy już (lub równolegle) będą zindeksowane małżeństwa, z myślą głównie genealogiczną jest możliwe stworzenie projektu "urodzenia" i "zgony" ? wzorem innych Towarzystw Genealogicznych, tyle ze z genialna wyszukiwarka rodem z "Poznań Projekt" ;)

Jeśli znajdzie się zapaleniec, dyspozycyjny, gotów by tę całą ekipę osób indeksujących obecnie wlkp. chrzty i zgony dla Geneteki utrzymać w ryzach przyszłego projektu - to owszem. Ci z nas, którzy indeksowali już cokolwiek dla Geneteki, mają pewne przemyślenia w temacie. Ale do ich realizacji potrzebny jest KOORDYNATOR.


rozumiem, jednak by być takim koordynatorem trzeba mieć sporo wiedzy od "kuchni" powstawania takich projektów, tak więc pozostaje czekać aż ktoś kompetentny zajmie się tą sprawą lub też wtajemniczy kogoś chętnego, gdyby Łukasz chciał mi na PW nakreślić na czym polega taka praca koordynacyjna będę wdzięczny

jeśli przesadziłem w podtrzymaniem tego wątku wybaczcie ;)

pozdrawiam
Waldek G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2009, 20:20 
Offline

Dołączył(a): 10 lis 2009, 20:15
Posty: 1
Czy jest przewidziana w najbliższym czasie indeksacja ksiąg parafialnych w Bronikowie, Bukówcu Górnym i Dłużynie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2009, 22:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
DZIŚ MIAŁA MIEJSCE AKTUALIZACJA BAZY

Dodano 4 nowe parafie:
Chlewiska i Murzynno (pow. Inowrocław); Psarskie (pow. Szamotuły); Brudzewo (pow. Września)

Uzupełnienia w parafiach:
Siekierki Wielkie (pow. Środa); Trzemeszno (pow. Mogilno); Buk (pow. Grodzisk); Gogolewo (pow. Śrem); Branno i Gniewkowo (pow. Inowrocław); Szamotuły; Ostrowo k. Gniewkowa (pow. Strzelno); Lwówek (pow. Nowy Tomyśl); Skórzewo (pow. Poznań); Kozielsko (pow. Wągrowiec); Wielichowo (pow. Śmigiel); Pszczew (pow. Międzyrzecz)

Zapraszam do korzystania.
Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2009, 18:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Ostrowo k/Gniewkowa to oczywiście powiat Inowrocław, a nie Strzelno.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2009, 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
menka napisał(a):
Ostrowo k/Gniewkowa to oczywiście powiat Inowrocław, a nie Strzelno.


Mhm tak - już myślałem awansem o Ostrowie nad Gopłem :P

Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2009, 19:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Poniżej wykres liczby małżeństw jakie mamy w Projekcie w sumie w zbiorze tych parafii, dla których jest komplet lat 1820-1889. Jest ich 43, w sumie obejmują one ok. 10% dusz w Prowincji Poznańskiej - a zatem dość reprezentatywne (choć jest lekka przewaga parafii dużych i tych z południa obszaru).

Pozwala to wychwycić lokalne ciekawostki, takie jak mniejsza ilość małżeństw zawieranych w latach zaraz i wojen (1830, 1848, 1854, 1870) i następujące po nich "wyskoki" - kiedy małżeństwa zawierali dodatkowo pozostali wdowcy i wdowy.

Obrazek

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2009, 15:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Dziś AKTUALIZACJA BAZY.

Nowo dodane parafie:
Tłokinia [pow. Kalisz]; Góra [pow. Jarocin]; Września; Gołębin Stary [pow. Kościan]

Uzupełnienia:
Biezdrowo i Otorowo [pow. Szamotuły]; Odolanów; Buk [pow. Grodzisk]; Ostrzeszów; Wilkowo Polskie [pow. Śmigiel]; Mchy [pow. Śrem]; Wójcin [pow. Strzelno]

Nadal jesteśmy największą bazą danych polskich małżeństw :)

Dziękuję osobom indeksującym za nadesłany materiał i życzę dużo ciekawych odkryć.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2009, 21:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2009, 19:33
Posty: 128
Lokalizacja: Kcynia
Witam serdecznie.
MAm małe pytanie do kolegi Łukasza: czy ktoś może indeksuje parafię Mogilno --> interesują mnie lata 1866-71. Niestety w AAG zostało wyłączona z udostępniania, więc jedyny ratunek u Mormonów.
Pozdrawiam.
Daniel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2009, 21:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Jest osoba, która indeksuje, ale nie potrafię powiedzieć jakie lata przyśle i kiedy. Na razie mamy 1841-60.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2009, 15:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
W pewnej parafii jest dziwny zapis ślubu:
Anno 1825 (...) M. Odorowski Curatus Loci (...) Matrimonium Contractum inter Fridericum Mauch Adolescentem Annorum 25 et Cristinam Schott virginem et Catharinam Frey virginem Annorum 24 (...)
jak zapisać prawidłowo w indeksie? Na razie zapisałam pierwszą pannę jak wszystkie inne, a drugą pannę w ten sposób: w rubryce inne nazwiska: "może Frey?", a w rubryce uwagi: "Catharina Frey". Czy tak może być?

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2009, 16:44 
Offline

Dołączył(a): 30 wrz 2009, 16:56
Posty: 16
Lokalizacja: Toronto
Nowo dodane parafie:
Tłokinia [pow. Kalisz]; - super na to czekalem , dziekuje pieknie!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2009, 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
menka napisał(a):
W pewnej parafii jest dziwny zapis ślubu:
Anno 1825 (...) M. Odorowski Curatus Loci (...) Matrimonium Contractum inter Fridericum Mauch Adolescentem Annorum 25 et Cristinam Schott virginem et Catharinam Frey virginem Annorum 24 (...)



A to ci Frycek! Z dwiema naraz :D
A tak na serio: to poważny błąd -nie wiedziałam, że można takie spotkać w księgach:(

Marzenko też bym nie wiedziała jak to zindeksować (jeżeli Cię to pocieszy) :D

pozdrawiam

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2009, 14:18 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2009, 10:52
Posty: 153
Mam prośbę.
W bazie Poznań projekt natrafiłem na małżeństwo

Parafia katolicka Buk, wpis 6 / 1839
Joseph Łowicki (24)
Catharina Lymbicz (17) pewnie chodzi o Lembicz
=============
Poszukuję rodziców/ chociaż imienia ojca/ Józefa Łowickiego.oraz kontaktu z osobami z rodziny Lembicz.

Stefan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2009, 16:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Witaj Stefanie, przy każdym wpisie jest po prawej stronie zakładka pt. Komentarze. Tam dopisz swoje spostrzeżenia, bo tu raz dwa znikną.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2009, 11:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2009, 11:03
Posty: 78
Witam
W Projekcie Poznań , w Parafii Parchanie pod nr 8/1862 figurują:
Joannes Knopiński l.25
Catharina Duda l.21

są to moi przodkowie , z tym ,że winno być DUCH.

Przeglądając teraz Projekt spotkałam podobny wpis w Parafii Ostrowo k.Gniewkowa i pod tym samym numerem co w Parchaniu /te same osoby , ich wiek / ale tu już jest Catharina Duch.

Czy to zbieg okoliczności , czy też pomyłka ?

Pozdrawiam serdecznie

Irena

_________________
Irena

Poszukuję :
Szymon Konopiński s. Pawła i Elżbiety ur.ok.1797 gdzie ?,
ślub z Maryanną Szwarc ok.1818 r.gdzie?

Michał Zajączkowski ,s. Melchiora i Małgorzaty -ślub- Par.Chełmce , ur.ok.1789 gdzie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2009, 17:44 
Offline

Dołączył(a): 06 gru 2009, 16:01
Posty: 2
Mam prośbę do osoby indeksującej Bysław w bazie Poznań projekt. Znalazłam tam zapis dotyczący ślubu pary :
Franciscus Główczewski i Anna Minikowska [wpis7/1886].- to informacja dot.mojego pradziadka. Jest tam też adnotacja"Dodatkowe informacje viduus. Właśnie o te dodatkowe informacje mi chodzi.
Bardzo proszę o kontakt.

Celina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2009, 17:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Celino, to właśnie "viduus" jest tą dodatkową informacją i oznacza, że zawierający ślub mężczyzna był wtedy wdowcem. (viduus po łacinie znaczy wdowiec). Jeżeli chcesz pozyskać pozostałe dane musisz się dowiedzieć, gdzie dane księgi są przechowywane. Z prawej strony nazwisk slubujących jest niebieski klawisz "Akt oryginalny". Klikając tam uzyskasz tę informację .


pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2009, 18:29 
Offline

Dołączył(a): 06 gru 2009, 16:01
Posty: 2
Dzięki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2009, 18:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
DZIŚ AKTUALIZACJA BAZY

Przekroczyliśmy 450.000 wpisów. Nadal wyprzedzamy Genetekę (w kategorii: śluby oczywiście) :)

Nowe parafie: Szadłowice i Płonkowo [pow. Inowrocław]; Panienka [pow. Jarocin]; Iłówiec [pow. Śrem]; Włoszakowice [pow. Wschowa]; ewngelicka: Kursko [pow. Międzyrzecz]

Aktualizacje: Biezdrowo i Otorowo [pow. Szamotuły]; Grodzisko [pow. Pleszew]; Olszowa [pow. Kępno]

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2009, 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Witam,

Dowiedziałem się, że AP w Inowrocławiu ograniczy dostęp do części duplikatów ksiąg metrykalnych, które znajdują się w jego zasobach - prawdopodobnie od nowego roku - ze względu na zły stan tych jednostek.

W związku z tym apeluję do osób, które miałyby trochę czasu, żeby jeszcze w tym roku zindeksować tam duplikaty z parafii Jaksice (do 1846 włącznie) i Ostrowo k. Gniewkowa (do 1845 włącznie). Są to materiały, które występują jedynie w AP w Inowrocławiu i nie są zmikrofilmowane, a zatem nie ma żadnej innej możliwości dowiedzenia się kto ślubował w tych parafiach w wymienionych latach, wyłącznie w AP na miejscu.

Pozdrawiam z nadzieją na znalezienie się ochotnika/ochotników. W Jaksicach chodzi o kilkadziesiąt zapewne zapisów, w Ostrowie może o 200.

Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2009, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2335
Lokalizacja: Gniezno
Chyba nie wzorują się na AAGniezno. W Gnieźnie dużo ksiąg jest w twz. konserwacji.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2009, 21:31 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Łukaszu!
W bazie danych "Poznań Projekt" zauważyłam brak indeksacji aktów dla miejscowości Racot! Otóż w latach 1765-1871 Racot przynależał do parafii Gryżyna i zostało zindeksowane 170 aktów małżeństw z tej wsi! Może przy miejscowości Racot przydałby się odsyłacz do parafii gryżyńskiej? Co szef na to?

Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2009, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Lenkra napisał(a):
Łukaszu!
W bazie danych "Poznań Projekt" zauważyłam brak indeksacji aktów dla miejscowości Racot! Otóż w latach 1765-1871 Racot przynależał do parafii Gryżyna i zostało zindeksowane 170 aktów małżeństw z tej wsi! Może przy miejscowości Racot przydałby się odsyłacz do parafii gryżyńskiej? Co szef na to?


Niedopatrzenie, Racota w ogóle nie powinno być na tej liście (i już nie ma) :)
Tam była w latach objętych Projektem parafia ewangelicka ale machinalnie wpisałem go na tę listę również. Nie wiem kiedy powstała ostatecznie par. katolicka w Racocie, ale raczej nie w latach zaboru.

Pozdrawiam i dziękuję za zwrócenie uwagi.
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2009, 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Racot - parafia pw. św. Stanisława Kostki i św. Jerzego erygowana w 1972 roku. Kościół był juz w 1446 , obecny został zbudowany w 1778 roku.
Wojtek
p.s. w XIX wieku Racot należał do parafii Gryżyna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 gru 2009, 22:02 
Offline

Dołączył(a): 07 lut 2009, 22:53
Posty: 74
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam,

być może uda mi się dotrzeć do Archiwum w Inowrocławiu i zindeksować śluby (a może też inne wydarzenia) w parafii Jaksice.

Pozdrawiam

Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 gru 2009, 21:03 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 512
Lokalizacja: Poznań
kabat napisał(a):
Chyba nie wzorują się na AAGniezno. W Gnieźnie dużo ksiąg jest w twz. konserwacji.

Miałem w ręku księgę, której AAG nie udostępnia kwerendzistom. Przyznam się, że sam też niezbyt chętnie bym ją udostępnił. Co więcej - wbrew praktyce stosowanej przez AAG jestem zdecydowanym przeciwnikiem udostępniania oryginałów ksiąg.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 gru 2009, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2335
Lokalizacja: Gniezno
Rozumiem i znam temat, ale mikrofilmy to temat nieciekawy w Gnieźnie.
Na jednym z for, czytałem ze szukaja używanych czytników (genpol).
Wypowiadam się bo, po gazetowych wypowiedziach dyrektora, byłem inicjatorem "genealogicznej sciepki" na mikrofilmy.
Na poklaski nie liczyłem, to odruch naturalny pomóc, podpowiedzieć, sugerować.
Czy wszystkie księg są tak zniszczone, nie mnie oceniać, ale tak się składa że w pewnym okresie, przeglądałem olbrzymi ich procent.
Inna sprawa jeśli księga jest w konserwacji, powinna być konsekwentnie opisana w katologu.
Niestey nie wszystkie tak są opisane.
Wielu jedzie z daleka do Gniezna

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2009, 12:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Dziś ostatnia aktualizacja bazy w roku 2009. Na finiszu osiągnęliśmy 70% małżeństw katolickich!

Nowe parafie:
Jaraczewo i Nosków [pow. Jarocin]; Kuchary [pow. Pleszew]; Margonin [pow. Chodzież]

Uzupełnienia w parafiach:
Mogilno; Sokolniki [pow. Września]; Ostrowo n. Gopłem [pow. Strzelno]; Ślesin [pow. Bydgoszcz]; Olszowa [pow. Kępno]

Wszystkim życzę udanego roku 2010 i licznych nowych odkryć, także z pomocą bazy Poznan Project.

Pozdrawiam,
Łukasz Bielecki

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2009, 23:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2009, 19:33
Posty: 128
Lokalizacja: Kcynia
Witam serdecznie.
Wielka prośba do Łukasza. W wyniku aktualizacji bazy Poznan Project odnalazłem akt ślubu Marianny Pol i Józefa Kamińskiego (Mogilno 1873). Jestem tym bardziej szczęśliwy, że Poznan Project był dla mnie ostatnim ratunkiem - księga małżeństw z tego okresu w Archiwum Archidiecezjalnym Gniezno jest w dobrze nam znanej tzw. konserwacji a nie mam dostępu do biblioteki Mormonów. Mam zatem pytanie/prośbę: czy istnieje możliwość podania szczegółowych danych z tego zapisu ślubu (skąd nowożeńcy, ich rodzice itd.) lub podanie e-maila kontaktowego do osoby która indeksowała dany ślub. Jest to dla mnie jedyna szansa aby poznań dalsze losy przodków.
Pozdrawiam serdecznie i życzę na wyrozumiałość.
Daniel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2009, 16:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
danimak1 napisał(a):
Witam serdecznie.
Wielka prośba do Łukasza. W wyniku aktualizacji bazy Poznan Project odnalazłem akt ślubu Marianny Pol i Józefa Kamińskiego (Mogilno 1873). Jestem tym bardziej szczęśliwy, że Poznan Project był dla mnie ostatnim ratunkiem - księga małżeństw z tego okresu w Archiwum Archidiecezjalnym Gniezno jest w dobrze nam znanej tzw. konserwacji a nie mam dostępu do biblioteki Mormonów. Mam zatem pytanie/prośbę: czy istnieje możliwość podania szczegółowych danych z tego zapisu ślubu (skąd nowożeńcy, ich rodzice itd.) lub podanie e-maila kontaktowego do osoby która indeksowała dany ślub. Jest to dla mnie jedyna szansa aby poznań dalsze losy przodków.
Pozdrawiam serdecznie i życzę na wyrozumiałość.
Daniel


To nic nie da, bo osoba indeksująca nie ma zdjęć samych ksiąg, ani też o ile wiem nie spisywała z akt nic więcej ponad to, co uzyskać można w wyszukiwarce. W tej konkretnej sytuacji radzę napisać do AAG z prośbą o skan odnośnego aktu, to trochę kosztuje, ale z pewnością i tak mniej niż bilet do Gniezna i z powrotem :)

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 56  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL