Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 gru 2008, 22:50 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 15:26
Posty: 27
Lokalizacja: Inowrocław
mac napisał(a):
Pomysł umarł śmiercią naturalną - to prawda.


Wielka szkoda. Pomysł wydawał się bardzo ciekawy? Może spróbować raz jeszcze?
Może baza danych w formie wiki?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2008, 00:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
Myślę że to piękny i POTRZEBNY projekt-opracowanie!
- prędzej czy później coś takiego na miarę województwa powstanie! Uważam, iż przeceniliśmy swoje siły. Myślę, że takie zbiory powinny zacząć się oddolnie – tj. od gmin a nie od powiatów, czy kilku gmin na jedną osobę: „nie od razu Kraków zbudowano” jak mawiają, więc na miarę moich możliwości nadal zbieram informacje nt mej gminy jaką są Duszniki. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszelkich sukcesów (a szczególnie tych genealogicznych), w nowym roku!!!
J.

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2008, 00:41 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
Może nie tyle przeceniliśmy swoje siły co brak było jednomyślności co do sposobu opracowywania spisu - czy według powiatów XIX w. czy według granic współczesnych - wydaje mi się że to było przyczyną że projekt - wierzę że na razie - nie został rozpoczęty.
Pozdrawiam i życzę WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU!!!
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 31 gru 2008, 01:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Witajcie,
nie chcę być źle zrozumiany ale cytuję mój post sprzed półtora roku:

juros napisał(a):
Co sądzicie o wykorzystaniu istniejącego gotowca w sieci internetowej?
Przykładem niech będzie dawny powiat średzki.
http://www.birchy.com/GenWiki/index.php ... is_Schroda
Pozdrawiam.
Jerzy


W ziązku z tym rodzi sie pytanie, czy jesteśmy w stanie zrobić coś dokładniejszego, niż zrobili to przed nami inni?
Może warto w grupie linków wskazać odnośniki do poszczególnych powiatów i osoby potrzebujące bedą z łatwością mogły odszukać niezbędne informacje.
Czy musimy wyważać otwarte już drzwi???

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. :)
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2009, 09:26 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

Jurku, masz rację, nie ma sensu wyważać otwartych drzwi. Tylko, że istniejące opracowania, w tym birchy.com mają duże ograniczenia.
Formuła wiki jest świetna jeśli chodzi o wpisywanie danych przez wiele osób (strony moga być edytowane bezpośrednio z przeglądarki), natomiast bardzo uboga pod względem przeszukiwania. Trudno znaleźć konkretną miejscowość, nawet przez wyszukiwarkę. Jeśli wiemy czego i gdzie szukamy to nie ma problemu, natomiast szukanie miejscowości po samej tylko nazwie nie jest dobrze rozwiązane. Ponadto większość miejscowości ma jedynie nazwy niemieckie - rozumiem, że projekt jest w fazie rozwoju, ale kwestie językowe są tu niezmiernie istotne. Dodatkowo strona jest po angielsku, co może wielu osobom utrudnić lub uniemożliwić korzystanie. Łatwiej już prawdę mówiąc skorzystać z http://www.kartenmeister.com ze względu na wyszukiwarkę. Zresztą i zgromadzony tam materiał jest bogatszy. To co my moglibyśmy zrobić, to synteza kilku źródeł: Gemeindelexicon, Mycielski, Słupski, Lekszycki, opracowania Łukasza Bieleckiego, ewentualnie Boberski dla lat 20/30-tych XX w, a pomocniczo http://www.kartenmeister.com oraz mapy - duża część tych materiałów na stronie http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... ejscowosci
Oprócz tego można myśleć o jakiejś wartości dodanej w przyszłości - np. mapki obejmujące miejscowości w danej parafii itd., a takie rzeczy można zrobić pół-automatycznie z wykorzystaniem np. google maps.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2009, 15:50 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 15:26
Posty: 27
Lokalizacja: Inowrocław
mac napisał(a):
Hej,

Formuła wiki jest świetna jeśli chodzi o wpisywanie danych przez wiele osób (strony moga być edytowane bezpośrednio z przeglądarki), natomiast bardzo uboga pod względem przeszukiwania. Trudno znaleźć konkretną miejscowość, nawet przez wyszukiwarkę.

To prawda, z drugiej strony wyszukiwarke wiki można połączyć z wyszukiwarką google (chociaż to rozwiazanie zastępcze). Wiki ma możliwość tworzenia indeksów alfabetycznych, przestrzeni nazw i kategorii. Oczywiscie nie lasuje zadnego z rozwiazan - milo widziec, ze dyskusja nad tym ciekawym projektem odżyła :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2009, 18:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Na dzisiejszym spotkaniu WTG poruszony został temat wznowienia opracowania bazy danych miejscowości. Sądząc , z wielu postów, sprawa ta jest potrzebna . Dlatego tez proponuje abyśmy do tego powrócili. W nieco zmienionej formie i troszkę innym zamyśle. Jeżeli są osoby chętne do uczestnictwa w tym projekcie to proszę o zgłaszanie się na tym forum , lub mailowo na adres towarzystwa. Praca będzie w głównej mierze polegała na wpisywaniu do tabeli excela przygotowanych informacji . Nie będzie więc potrzeby biegania po archiwach , lub wyjazdów w teren. Myślę ,że do końca miesiąca uda się zebrać zespół redakcyjny i wypracować metodykę i opracować całe zagadnienie.
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2009, 18:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!
Zgłaszam chęć uczestnictwa w tym projekcie.

Pozdrawiam

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2009, 19:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2007, 20:53
Posty: 31
Lokalizacja: Gniezno
Witam. Również pragnę dołożyć swoją cegiełkę.

_________________
pozdrawiam - Zbigniew

fire28@onet.eu
Częstochowscy, Banaszak, Przybylscy, Kapcińscy, Gramlewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2009, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 245
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!

Chętnie się dołączę. Gdyby to było potrzebne, posiadam "Słownik miejscowości województwa poznańskiego z roku 1922 (polsko-niemiecki)".

Pozdrawiam

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2009, 21:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam1
Również mogę pomóc w tym projekcie.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2009, 22:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Wojtku możesz liczyć na mój udział w tym przedsięwzięciu

Kasia

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2009, 23:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
witam, co z projektem?
Jeśli mogę jakoś pomóc, to na miarę możliwości deklaruje się.
Powodzenia!

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2009, 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
W k-pbc pokazała się pozycja: Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych T. 10, Województwo Poznańskie

Spis jest wg powiatów i zawiera rubryki: budynki, ludność (ogółem, mężczyźni, kobiety, podział na wyznania, podział na narodowość), na końcu są spisy miejscowości polsko-niemieckie i niemiecko-polskie. Skorowidz wydano w W-wie w 1926 roku.
http://kpbc.umk.pl/Content/38629/skorowidz_X0001.djvu

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 wrz 2009, 10:05 
Offline

Dołączył(a): 18 wrz 2009, 00:06
Posty: 22
Witam, nie zauważyłem by ktoś zwrócił uwagę na "Badania nazw topograficznych" Stanisława Kozierowskiego.
Badania obejmują tereny wielkopolski z początków XXw, część badań dostępna jest już na stronie WBC.

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej... - Kozierowski Stanisław (1874-1949)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi poznańskiej... T. 1 A-O - Kozierowski Stanisław (1874-1949)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi poznańskiej... T. 2 P-Ż. Dodatek A-Ż - Kozierowski Stanisław (1874-1949)

Badania nazw topograficznych na obszarze dawnej zachodniej i środkowej Wielkopolski T.1 A-Ł z mapą - Kozierowski Stanisław (1874-1949)

4 pozycje są dopiero w planach.

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej (dokończenie)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej (ciąg dalszy)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej (ciąg dalszy)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2010, 13:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Witam !

Mam nadzieję, że kontynuuję właściwy wątek.
W/g Mycielskiego (Ks. Adresowa Wlk. Ks. Poznanskiego) POŻAROWO k/Wronek, powiat Szamotuły, nalezalo do USC Nowymost (Neubrück). Nic mi nie mówi ta nazwa miejscowości. Czy ktoś mógłby mi pomóc ją zlokalizować ?

Pozdrawiam, Mariusz Formanowicz

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2010, 13:56 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam . Jest to Wartosław pow.Szamotuły,gmina Wronki

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2010, 16:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Dziękuję Jacku za pomoc.
Pozdrawiam, Mariusz

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2010, 11:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Witam,

jeszcze raz pozwalam sobie na prośbę o pomoc w tym temacie.

Do jakiej parafii (zapewne wrzesińskiej) należały w 1942 r. GONICE (niem: Neuhausen), wieś w pow. wrzesińskim, w gm. Września ?

Miłego weekendu
Mariusz Formanowicz

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2010, 21:24 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Wydaje mi się że może to być Szemborowo,tak przynajmniej było w 1933 roku.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2010, 21:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
W czasie wojny przeważnie czynny był 1 kościół na powiat, a dane w księgach są b. skąpe. Większości zdarzeń i tak nie odnotowano nigdzie.
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2010, 10:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, 16:23
Posty: 30
Lokalizacja: Choszczno
Witam

Prowadzę poszukiwania swoich przodków pochodzących z miejscowości Kicin i Czerwonak Hauland. Do tej pory szukałem w aktach stanu cywilnego Parafii Ewangelickiej św. Krzyża Poznań, bo te miejscowości należały do tej parafii. Wiem, że od 1874 zaczęły działać USC.
Starałem się odszukać właściwe urzędy dla tych miejscowości: Czerwonak Hauland - Standesamt Glowno i Kicin - Standesamt Wierzonka
Korzystałem ze strony birchy.com

Czy dobrze ustaliłem urzędy? Czy zapisy parafialne z zapisami z usc różnią się? Te parafialne są b.ubogi np. w zapisie o ślubie brak rodziców młodych.
Co to jest Standesamt Glowno?
Akta z Wierzonki są w APP.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2010, 10:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dobrze ustaliłeś USC dla obu miejscowości.
Standesamt to urząd stanu cywilnego.
Zapisy w parafii. W przypadku zgonu rodziców przed ślubem młodych przeważnie ich nie zapisywano i dlatego tak może być w Twoim przypadku. A to też jakaś informacja. Chociaż nie jest to regułą i należy to sprawdzić.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2010, 19:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, 16:23
Posty: 30
Lokalizacja: Choszczno
Dziękuję za odpowiedź. "Standesamt" domyśliłem się, ale przyznam, że nie wiem co to za miejsce Glowno? Gdzie są akty z tego usc?

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2010, 21:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Glowno, Głuwna to obecne rejony ul. Głównej w Poznaniu . Od Śródki do wyjazdu na Czerwonak i Kobylnicę, między ul. Gnieźnieńska i Bałtycką.
Gdzie są dokumenty? Trzeba spytać w Archiwum w Poznaniu. Być może mają to razem z dokumentami Poznania .
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2010, 22:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Z tego co pamiętam, ten USC to w WAP zespół USC Poznań Wieś I (tj. rzymska jedynka).
Ł.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2022, 13:13 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2021, 18:36
Posty: 3
Witam czy gdzieś dostępne są skany metryk Stara Wiśniewka, Zakrzewo, Łąkie, Sławianowo?
Powiat złotowski
wiedziałem na forum, że takie inf. się pojawiło,ale w Genbazie nic nie znalazłem

Pozdrawiam
Kosma
kosmakolodziej@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL