Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 69  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 kwi 2011, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 00:36
Posty: 19
Lokalizacja: Leszno
Jestem w trakcie indeksacji parafii. Czy jest sens wgrywania nowej wersji programu i czy nie istnieje ryzyko, że to co do tej pory zrobiłem nie przepadnie?

_________________
Pozdrawiam
Robert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2011, 23:10 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Niby nie powinno nic się stać, jednak lepiej przed instalacją nowej wersji programu zrobić kopię zapasową plików z indeksami.
Może więc rzeczywiście najlepiej będzie dokończyć indeksację, wyeksportować indeks na serwer i po tym zainstalować nową wersję.

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2011, 23:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Bardzo przepraszam, ale po tych Kilku czynnościach zapisałam, ale nie dość , że to jest "przydługie czasowo" to jeszcze nie ma polskich literówek ń ś ó itp. Mam Windowsa XP-może tu coś nie gra?Chyba powinno się otwierać tak jak jest zapisane w ASI, prawda?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 14:35 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
To jak się plik otwiera, zależy od wersji Excela i konfiguracji komputera. Raz pobrany i otwarty w Excelu plik, można zapisać jako xls i wtedy powinien się za każdym razem jednakowo otwierać. Zmieniłem domyślne kodowanie pliku na CP-1250, teraz powinny być widoczne "ogonki" (przynajmniej na systemie w polskiej wersji).

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!

Wracając do sprawy, którą poruszyłem wcześniej, chciałbym zaproponować by wpis znajdujący się na dwóch stronach zapisywać na tej, na której jest numer kolejny umieszczony przez księdza (jeśli brak nymeracji, to informacja o miejscu i data). Jest to trochę pracochonne, ponieważ za każdym razem trzeba skorzystać z opcji łączenia stron (widzimy wówczas co jest na następnej stronie), a następnie po dokonaniu wpisu należy strony rozłączyć. Proponowane rozwiązanie wydaje się logiczne, gdyż zazwyczaj poszukujemy najpierw wspomniany numer wpisu. Zastanawiam się tylko, czy w uwagach wpisać, że dalsze informacje znajdują się na sąsiedniej stronie.

Druga sprawa, to problem, który pojawia się w starszych zapisach. Księża często wówczas wpisywali nazwiska młodożeńców w innej formie niż ich ojców. Niestety nie zawsze możliwe jest zidentyfikowanie nazwiska właściwego. Przykład - Wozniczanka może pochodzić od nazwiska ojca Woznica lub Wozniczka albo Kliszczanka - kto odgadnie że ojciec nosił nazwisko Kliczka.
Czy nie byłoby dobrze dodać jeszcze pole nazwiska przy ojcu?
Rozwiązałoby to kolejny problem zapisu nazwiska rodowego wdowy. Wobec braku pola nazwiska ojca przy imieniu panny młodej podawałem nazwisko rodowe, a w uwagach wpisywałem informację o wdowieństwie i nazwisku po mężu.

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 21:47 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Piotrze, dziękuję za literówki i podpowiedzi. Wszystko działa.
Genowefa napisał(a):
Czy po tym pobraniu można usunąć ze swojego dysku skany i indeksy tzn z ASI i jak? Nagromadziło się tego sporo a będzie więcej i trudno to trzymać na dysku-nie widzę opcji Usuń


Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 23:07 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Eugeniusz napisał(a):
Wracając do sprawy, którą poruszyłem wcześniej, chciałbym zaproponować by wpis znajdujący się na dwóch stronach zapisywać na tej, na której jest numer kolejny umieszczony przez księdza (jeśli brak nymeracji, to informacja o miejscu i data). Jest to trochę pracochonne, ponieważ za każdym razem trzeba skorzystać z opcji łączenia stron (widzimy wówczas co jest na następnej stronie), a następnie po dokonaniu wpisu należy strony rozłączyć. Proponowane rozwiązanie wydaje się logiczne, gdyż zazwyczaj poszukujemy najpierw wspomniany numer wpisu. Zastanawiam się tylko, czy w uwagach wpisać, że dalsze informacje znajdują się na sąsiedniej stronie.

Słuszna uwaga! Zrobiłem dzisiaj próbny indeks z parafii Mchy i z tym samym problemem się spotkałem. Dodatkowo zauważyłem, że łączenie skanów działa, ale tylko gdy jesteśmy na pierwszym wpisie dla danej strony - dla kolejnych albo nie idzie włączyć łączenia, albo pojawiają się dziwne komunikaty. A z indeksowaniem radziłem sobie podobnie - najpierw łączyłem skany, później je rozdzielałem. Mam jednak taki pomysł, aby łączenie skanów odnosiło się do konkretnego wpisu, a więc nie będzie wtedy konieczności rozdzielania skanów po zindeksowaniu i nie będzie trzeba w uwagach nic pisać na ten temat. Myślę że coś w tym kierunku wkrótce zrobię.

Eugeniusz napisał(a):
Druga sprawa, to problem, który pojawia się w starszych zapisach. Księża często wówczas wpisywali nazwiska młodożeńców w innej formie niż ich ojców. Niestety nie zawsze możliwe jest zidentyfikowanie nazwiska właściwego. Przykład - Wozniczanka może pochodzić od nazwiska ojca Woznica lub Wozniczka albo Kliszczanka - kto odgadnie że ojciec nosił nazwisko Kliczka.
Czy nie byłoby dobrze dodać jeszcze pole nazwiska przy ojcu?

To samo mi się dzisiaj rzuciło w oczy i do tego samego wniosku doszedłem :) Wcześniej błędnie zakładałem, że nazwisko panny młodej będzie takie samo, ale nie przemyślałem też kwestii wyszukiwarki, dla której lepiej będzie, jeśli podamy nazwisko ojca. Swoją drogą przy wprowadzaniu informacji, samo z siebie to się narzuca i czasami błędnie wpisywałem to nazwisko w miejsce imienia matki. Uaktualniana wersja programu, ma już pole na nazwisko ojca.

Eugeniusz napisał(a):
Rozwiązałoby to kolejny problem zapisu nazwiska rodowego wdowy. Wobec braku pola nazwiska ojca przy imieniu panny młodej podawałem nazwisko rodowe, a w uwagach wpisywałem informację o wdowieństwie i nazwisku po mężu.

Oczywiście w uwagach można wpisać dowolne informacje, jednak jeśli przy jakiejś osobie widnieje kilka nazwisk, należy je wpisać obok siebie w polu na nazwisko, oddzielone spacją lub dodatkowo skrótem np. "ur.".

Genowefa napisał(a):
Czy po tym pobraniu można usunąć ze swojego dysku skany i indeksy tzn z ASI i jak? Nagromadziło się tego sporo a będzie więcej i trudno to trzymać na dysku-nie widzę opcji Usuń

W tej chwili można to zrobić jedynie ręcznie, usuwając cały katalog ze skanami. Znajduje się on w tej samej lokalizacji co program.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2011, 00:16 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Na serwerze pojawiła się nowa wersja programu 1.0.59 (http://www.basia.famula.pl/asia/setup.exe). Ostatnie zmiany:
- łączenie skanów odbywa się na poziomie wpisów, a nie stron (eliminuje to problem wpisów rozdzielonych pomiędzy stronami),
- rozszerzony formularz dla małżeństw - jest tam teraz miejsce na nazwisko ojca,
- poprawione narzędzie wyszukiwania.

Ponadto uzupełniłem bazę jednostek o ostatnie skany z Kórnika i Książa.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2011, 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!
Piotrze, zgłaszam mały problem z dodanym polem dla nazwiska ojca. Po pierwsze z pola imię ojca za pomocą klawisza Tab kursor prznoszony jest automatycznie do pola imię matki, po drugie zaś, jeśli wstawimy kursor do pola nazwisko ojca, to nacisnięcie klawisza Tab przenosi nas do pola nazwisko ojca panny młodej, a nie do pola imię matki tak jak powinno być. Jest to niecu uciążliwe i mylące. Gdybyś mógł coś z tym fantem zrobić byłoby super.

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2011, 18:36 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Przepraszam, rzeczywiście zapomniałem o tabulatorze, dodając nowe pole do formularza. Na serwerze jest już nowa wersja, pozbawiona tego błędu.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2011, 00:56 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Zmieniłem dziś w wyszukiwarce BASIA sposób przeglądania wyników. Obecnie w pierwszej kolejności system wyświetla mapkę z obszarami występowania wybranego nazwiska (oraz do niego podobnych), a dopiero po kliknięciu w jeden z obszarów na mapce, dostajemy szczegółowe wyniki. Myślę że ułatwi to nieco poszukiwania przy bardziej popularnych nazwiskach. Poza tym segreguje to też dodatkowo wyniki w pewien sposób.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2011, 17:14 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Witam. Czy oprócz wyników wyszukiwania (spisu osób) można oglądnąć poszczególne skany? Nie radzę sobie z tym.
Pozdrawiam. Danka.

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2011, 17:36 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:17 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 15 kwi 2011, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Dzięki Jacku za zainteresowanie ale nadal nie umiem w to wejść :(
Czy możesz podać link?
Danka.

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2011, 21:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Danusiu, jeśli popatrzysz na prawą stronę rubryczki z danym nazwiskiem zobaczysz wyświetlone namiary na konkretny skan. Będziesz miała podane np. AP Poznań, nr zespołu i nr skanu - klikasz na to i po otwarciu strony możesz bez problemu wyszukać konkretny skan. Trochę inaczej wygląda to chyba w przypadku metryk, które sama indeksowałam (par. Dolsk) - nie wyświetla się informacja o nr. zespołu i skanu, ale to już pytanie do Piotrka dlaczego tak jest ;)

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2011, 21:01 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:18 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 16 kwi 2011, 13:15 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
kufferka napisał(a):
Trochę inaczej wygląda to chyba w przypadku metryk, które sama indeksowałam (par. Dolsk) - nie wyświetla się informacja o nr. zespołu i skanu, ale to już pytanie do Piotrka dlaczego tak jest ;)

No jak to się nie wyświetla? :) Przy każdym wpisie podana jest dokładna sygnatura akt. Przy aktach, których skany nie są dostępne w szukajwarchiwach.pl, ta sygnatura nie jest podlinkowana, a więc żeby zobaczyć dokument, trzeba udać się bezpośrednio do archiwum.

Swoją drogą skończyłem dzisiaj uaktualniać bazę o indeksy zgonów z Dolska (ponad 16 tys. wpisów!), sporządzone przez Magdę, której należą się ogromne gratulacje za wykonaną pracę. Myślę że wiele osób naprawdę będzie mogło z tego indeksu skorzystać.
Wczoraj umieściłem też indeks ponad 2 tys. chrztów z Buku za lata 1751-1765, opracowany przez Mariusza. Również bardzo wartościowa praca, która ma być uzupełniana o kolejne lata.

Dziękuję serdecznie uczestnikom projektu, a wszystkich zapraszam do korzystania ze zbiorów!
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2011, 21:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
skała napisał(a):
No jak to się nie wyświetla? :) Przy każdym wpisie podana jest dokładna sygnatura akt. Przy aktach, których skany nie są dostępne w szukajwarchiwach.pl, ta sygnatura nie jest podlinkowana, a więc żeby zobaczyć dokument, trzeba udać się bezpośrednio do archiwum.


Przepraszam za mało precyzyjną wypowiedź ;)
W odpowiedzi na pytanie Danki napisałam, że przy wpisach, które robiłam, nie ma możliwości podejrzenia konkretnego skanu. Informacja ze wskazówkami, gdzie dany dokument odnaleźć jest oczywiście zamieszczona.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2011, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Jacku, Magdo, bardzo Wam dziękuję.
Trochę mam pecha bo szukałam Latanowiczów z Dolska i faktycznie informacji o skanach nie widziałam. Ale po Waszych wyjaśnieniach starałam się wejść w parafię ze skanami i pokazuje mi się skan pomniejszony. Próba jego powiększenia nie udaje mi się.
Czy i w tym problemie mogę liczyć na pomoc? Z góry dziękuję.
Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2011, 20:08 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:18 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 18 kwi 2011, 20:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
danamat2 napisał(a):
...starałam się wejść w parafię ze skanami i pokazuje mi się skan pomniejszony. Próba jego powiększenia nie udaje mi się.

Danusiu, miałam ten sam problem.
Kiedyś mogłam w przeglądarce "Internet Explorer", która chyba jest standardowa dla Windows oglądać duże czyli powiększone skany.
Potem nastąpiła "klapa", a wszelkie próby nie dawały żadnego efektu.
Napisałam o problemie na Forum, ale niestety nie pamiętam gdzie, i otrzymałam błyskawiczne wyjaśniemie.
Otóż zainstaluj na komputerze przeglądarkę Mozilla Firefox, i będzie jak mówią fachowcy wszystko "śmigało" :)

Przyjemności w oglądaniu dużych skanów :shock:

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2011, 17:53 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
DankaW napisał(a):
danamat2 napisał(a):
...starałam się wejść w parafię ze skanami i pokazuje mi się skan pomniejszony. Próba jego powiększenia nie udaje mi się.


Otóż zainstaluj na komputerze przeglądarkę Mozilla Firefox, i będzie jak mówią fachowcy wszystko "śmigało" :)

Przyjemności w oglądaniu dużych skanów :shock:


Danusiu. Zainstalowałam, pomogło!
Wszystkim bardzo dziękuję.
Danka.

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2011, 18:03 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dzisiaj zrobiłem większą aktualizację bazy o Buk, Dolsk, Lubiń i Wyskoć. W sumie jest już w bazie ponad 49 tys. wpisów (130 tys. nazw osobowych).
Pracuję jeszcze nad dokładnym opisaniem wstawionych indeksów, bo w tej chwili identyfikują je tylko lata.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2011, 19:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Czy indeksy w Basi akt zgonu z AAP (np Dolsk) nie będą zawierać wieku zmarłego?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2011, 21:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Bożenko, spis zgonów z Dolska robiłam na podstawie ksiąg parafialnych, więc wieku zmarłego nie indeksowałam, bo zazwyczaj go nie podawano. Starałam się za to spisywać stan cywilny (np. dziecko, panna, wdowa itd.), ale wyszukiwarka tego nie pokazuje. Może kiedyś Piotrek wprowadzi jakieś modyfikacje i będą się dodatkowo wyświetlać dane, które ułatwią identyfikację zmarłych.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2011, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Magdo, dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrowienia

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2011, 23:03 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dodałem na podstronie "Zawartość bazy" (http://basia.famula.pl/zawartosc) podsumowanie zindeksowanych dokumentów na mapie. Każdą z zaznaczonych miejscowości można kliknąć, aby zobaczyć dokładny stan. Postaram się jeszcze zrobić te informacje trochę bardziej czytelne.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2011, 10:55 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Baaaaaaaaaaaardzo mi się podoba ta mapka :D

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2011, 10:56 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Ciesze się! Otwarty jestem na wszelkie inne pomysły :)

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2011, 11:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Już kiedyś pisałem, że Dębogóra została błędnie zlokalizowana w AP w Poznaniu. Akta USC które są w BASI dla lat 1874-1879 pochodzą nie z Dębogóry k. Wierzonki pow. Poznań (tam w ogóle nigdy USC nie było), ale z Dębogóry na płn-wsch od Wielenia. Akta te powinny się właściwie znajdować w AP w Pile (gdzie faktycznie są wszystkie dalsze roczniki od 1880 w górę). Jeśli jeszcze ktoś mi nie wierzy, to proponuję zobaczyć, jakie miejscowości pojawiają się w tych wpisach - wszystko z Puszczy Noteckiej. I do tego sami Niemcy, a gdyby była to Dębogóra pod Poznaniem, byliby to w przewadze Polacy.

Zatem Dębogórę na mapce trzeba przenieść na jej właściwe miejsce.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2011, 11:05 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jakby tak jeszcze za jednym kliknięciem w wykaz z prawej strony obok mapki otworzyły się indeksy :lol: -to oczywiście kaprys -jak zabawka dla dziecka :lol:

Co do Dębogóry-już się na to nabrałam-i wielkie było moje zdziwienie co do zawartości

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2011, 11:09 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Łukasz Bielecki napisał(a):
Już kiedyś pisałem, że Dębogóra została błędnie zlokalizowana w AP w Poznaniu. Akta USC które są w BASI dla lat 1874-1879 pochodzą nie z Dębogóry k. Wierzonki pow. Poznań (tam w ogóle nigdy USC nie było), ale z Dębogóry na płn-wsch od Wielenia.

Dzięki Łukasz, poprawiłem. Nie miałem pojęcia o tym błędzie.

Genowefa napisał(a):
Jakby tak jeszcze za jednym kliknięciem w wykaz z prawej strony obok mapki otworzyły się indeksy :lol: -to oczywiście kaprys -jak zabawka dla dziecka :lol:

Pełnych indeksów nie da rady, ale popracuję nad wyszukiwaniem w określonej lokalizacji (1 lub więcej okolicznych miejscowości).

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2011, 13:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Mapka jest bardzo pomocna, choć na razie "bardzo przejrzysta" :wink:
Miejmy nadzieję, że niedługo cała zapełni się "znaczkami".


Pozdrawiam
Anna

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 02:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Piotrek super robota :!:

Macieja takze chwale :!: :D

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 14:30 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Jako że jest to w pewnym stopniu problematyczne, będę stopniowo rezygnował ze ścisłego trzymania się przyporządkowania według sygnatur archiwalnych w różnych zestawieniach (nowe wpisy, ogólna zawartość bazy). Informacja ta natomiast nie zniknie z wyników wyszukiwania, a także naturalnie przy rezerwacji jednostek przez indeksujących.
Wobec powyższego, odświeżona została strona http://www.basia.famula.pl/zawartosc, a wraz z nią informacje dostępne na mapie. Myślę że teraz jest czytelniej. :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 16:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Łukasz Bielecki napisał(a):
Już kiedyś pisałem, że Dębogóra została błędnie zlokalizowana w AP w Poznaniu. Akta USC które są w BASI dla lat 1874-1879 pochodzą nie z Dębogóry k. Wierzonki pow. Poznań (tam w ogóle nigdy USC nie było), ale z Dębogóry na płn-wsch od Wielenia. Akta te powinny się właściwie znajdować w AP w Pile (gdzie faktycznie są wszystkie dalsze roczniki od 1880 w górę). Jeśli jeszcze ktoś mi nie wierzy, to proponuję zobaczyć, jakie miejscowości pojawiają się w tych wpisach - wszystko z Puszczy Noteckiej. I do tego sami Niemcy, a gdyby była to Dębogóra pod Poznaniem, byliby to w przewadze Polacy.
Zatem Dębogórę na mapce trzeba przenieść na jej właściwe miejsce.


Nie sprawdziłem jeszcze co znajduje się w AP w Pile . Uprzedzając ewentualne tam poszukiwania podam kilka informacji nt. "Dębogóra"; miejscowość była także nazywana " Dębowa Góra"- ta nazwa jednak chyba nie była używana jako nazwa oficjalna.

Dębogóra ( Eichberg) należała do gminy Dzierzążno Wielkie (Dzierzążno Wlk.).
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Gmina_Dzierz%C4%85%C5%BCno_Wielkie
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzier%C5%BC%C4%85%C5%BCno_Wielkie

W Dzierzążnie W. był także USC, którego kierownikiem był mój Ojciec, pełniący obowiązki Przewodniczącego Gromadzkiej Gminnej RN ( do 1962).

KARTENMEISTER podaje:
German Name Eichberg
Polish/Russian Name Debogora
Kreis/County Filehne
German Province Posen
Today's Province Wielkopolskie
Location East 16°07' North 52°58'
Google Map Google Maps (Eichberg)
Map Number 54
Location Description This village/town is located 2.9 km and 90 degrees from Selchowhammer, which is known today as Kuznica Zelichowska
Lutheran Parish Eichberg 1905
Catholic Parish Filehne 1905
Standesamt/Civil Registry Eichberg 1905
Gemeindelexikon/Town Index V-7-9
Population By Year/Einwohner 1905: 427
Remarks Shows in 1789 34 Feuerstellen and is classified as: Adelich Dorf nebst einer evangelischen Kirche, Mater von Glashütte, Lucatz, Prosseckel und Selchowhammer.

Także niedaleko Wielenia ( Filehne) - koło wsi Miały - znajduje się inna miejscowość o tej samej nazwie.
Wg KARTENMEISTER:
German Name Eichberg
Polish/Russian Name Debogora
Kreis/County Filehne
German Province Posen
Today's Province Wielkopolskie
Location East 16°09' North 52°48'
Google Map Google Maps (Eichberg)
Map Number 55
Location Description This village/town is located 6.5 km and 94 degrees from Schneidemühlchen, which is known today as Pilka
Remarks Also a Forsthaus shown.

W strukturach kościelnych parafia w przeszłości należała do diecezji gorzowskiej a następnie koszalińsko - kołobrzeskiej.
Wg mojej wiedzy akta stanu cywilnego z byłej Gromady/Gminy Dzierzążno Wlk. znajdują się w USC w Wieleniu.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2011, 13:59 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Kolejny po Magdzie indeksujący i kolejna miejscowość po Dolsku przekroczyła próg 10 tys. wpisów :)
Do bazy dodałem śluby z praktycznie całego XVIII wieku z Buku, nadesłane przez Mariusza.
Gratuluję Mariuszowi i zapraszam do poszukiwań!

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2011, 14:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Dziękuję Piotrze za gratulacje :)

Ku chwale GENEALOGII i naszych przodków :D

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2011, 00:01 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Na serwerze umieściłem nową wersję programu ASIA oznaczoną numerem 1.1.0
http://www.basia.famula.pl/asia/setup.exe

Najważniejsze zmiany:
  • autouzupełnianie - podpowiedzi dla imion i zmiana pierwszej litery imion i nazwisk na wielką,
  • możliwość zapamiętania nazwy użytkownika i hasła,
  • w menu "Plik" pojawiła się pozycja "Opcje",
  • kliknięcie w obszarze skanu nie powoduje zniknięcia kursora z pola tekstowego,
  • dodano skróty klawiaturowe:
    • Ctrl + strzałki - przesuwanie skanu,
    • Ctrl + Page Up - powiększanie skanu,
    • Ctrl + Page Down - pomniejszanie skanu,
    • Shift + strzałki pionowe - zmiana skanu,
    • Shift + strzałki poziome - zmiana numeru wpisu,
    • Ctrl + A - zaznacza cały tekst w polu,
    • Ponadto przypominam o pozostałych skrótach klawiaturowych: Tab - następne pole; Shift + Tab - poprzednie pole.
Na ile mogłem, program przetestowałem. Zmian jest jednak na tyle dużo, że coś tam mogłem przeoczyć. W każdym bądź razie ewentualne błędy nie powinny być groźne dla samych indeksów. Myślę natomiast, że warto tę wersję zainstalować. :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2011, 07:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
skała napisał(a):
Najważniejsze zmiany:
  • autouzupełnianie - podpowiedzi dla imion i zmiana pierwszej litery imion i nazwisk na wielką,
  • możliwość zapamiętania nazwy użytkownika i hasła,
  • w menu "Plik" pojawiła się pozycja "Opcje",
  • kliknięcie w obszarze skanu nie powoduje zniknięcia kursora z pola tekstowego,

  • Shift + strzałki pionowe - zmiana skanu,
  • Shift + strzałki poziome - zmiana numeru wpisu.
Pozdrawiam
Piotr

Czyli dokladnie to czego mi brakowalo. Dzieki.
Przepraszam chwilowo nie mam polskich liter.

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2011, 12:08 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Czy będzie wstawiony do BASI Kramsk,który jest już w AP?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2011, 12:17 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Bożenno jeśli chciałabyś już teraz się zająć tą parafią, to podaj mi proszę sygnatury, jakie mam udostępnić. Pozostałe umieszczę po otrzymaniu kompletnego spisu z APP.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2011, 12:45 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kramsk 54/772/0/6,1/24 29 31 33 40 42 43

Chętnie bym to zrobiła. Dziękuję.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2011, 13:24 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Wymienione jednostki dodałem do bazy. Aby móc je indeksować, konieczna jest jeszcze aktualizacja programu (w poprzedniej nie ma możliwości wyboru jednostek z archiwum innego niż APP).
http://www.basia.famula.pl/asia/setup.exe

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2011, 18:12 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dla indeksujących dodałem do bazy otrzymaną z APP aktualizację listy dostępnych skanów. Obejmuje ona miejscowości:
Błociszewo (pow. śremski), Borek (pow. gostyński), Borzęciczki (pow. krotoszyński), Brody (pow. obornicki), Broniszewice (pow. pleszewski), Brzezie (pow. pleszewski), Budzyń (pow. chodzieski), Buk (pow. nowotomyski), Bukowiec (pow. nowotomyski), Gruszczyn (pow. poznański), Kamieniec (pow. kościański), Kąkolewo (pow. nowotomyski), Kleszczewo (pow. średzki), Kluczewo (pow. kościański), Kłecko (pow. gnieźnieński), Knyszyn (pow. poznański).

W BASI natomiast zaktualizowałem system wyszukiwania, dodając nową opcję w formularzu rozszerzonym. Można teraz przeprowadzać wyszukiwanie dla jednej lub więcej osób, określając przy okazji ich relację w dokumencie (dowolna, dziecko, rodzic/małżonek, inna).

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2011, 19:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2011, 17:09
Posty: 96
Lokalizacja: Czelin woj.zachodniopomorskie
Dnia 15 maja 2011r. eksportowałam plik 53/1875/3/8 z księgi małżeństw USC Kostrzyn i dzisiaj powtórzyłam podejrzewając siebie o pomyłkę ale nie ma odzewu z bazy, gdzieś w drodze utknął. Co mam robić? Proszę o pomoc. :( Bożena W.

_________________
Kowalski, Domżał, Modrowski, Szafrański, Sulecki, Szarfenberg, Donkiel ( Dąkiel, Dunkiel, Dunkel ), Budnowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2011, 20:35 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Nie dostałem wcześniej informacji o indeksie z jednostki 53/1875/3/8, natomiast plik dotarł do mnie dzisiaj o godzinie 16.30. Za moment dołączę go do bazy.

Dziękuję i pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2011, 20:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2011, 17:09
Posty: 96
Lokalizacja: Czelin woj.zachodniopomorskie
Już jest! Dziękuję! Serdecznie pozdrawiam: Bożena W.

_________________
Kowalski, Domżał, Modrowski, Szafrański, Sulecki, Szarfenberg, Donkiel ( Dąkiel, Dunkiel, Dunkel ), Budnowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2011, 10:41 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zauważyłam, że jest nieprawidłowy zapis w AP -53/1875/0/3/11 Kostrzyn . Skany są z roku 1877 a nie 1875.Zatem wszystkie indeksy małżeństw są z błędną datą.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2011, 10:52 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Co prawda w wynikach wyszukiwania nie wyświetla się rok w przypadku małżeństw (zaraz to poprawię), ale z tego co widzę, wpisy z tej jednostki mają wszędzie podany prawidłowy rok 1877. Może nieporozumienie wynikło z podobnego numeru zespołu?

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 69  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Andrzej.Jakubczak, Majestic-12 [Bot] i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL